Anita Ekberg – ostatnia taka gwiazda. Jak się ubierała?

Jedna kąpiel Anity Ekberg w rzymskiej fontannie wystarczyła, aby jej nazwisko na stałe wyryło się w historii kina. W powszechnej świadomości pozostanie jako obraz nieskrępowanej kobiecości. Szalenie kobieco ubierała się też poza srebrnym ekranem.

Anita Ekberg w La Dolce Vita

„La Dolce vita” Federico Felliniego wywindowała szwedzką aktorkę Anitę Ekberg na szczyt. Scena jej kąpieli w rzymskiej Fontannie di Trevi w długiej, czarnej sukni bez ramiączek, jest uważana za jedną z najbardziej kultowych w historii kina. Po tej roli aktorkę okrzyknięto „boginią seksu”. To właśnie wygląd stał się jej przepustką do aktorskiej kariery. Urodzona w Malmö w 1931 roku Ekberg już jako nastolatka zaczęła pracę fotomodelki. Ukoronowaniem jej przygody z modelingiem było zdobycie w 1950 roku tytułu Miss Szwecji, a następnie Miss Uniwersum, i to mimo, że nie potrafiła wówczas powiedzieć słowa po angielsku. Właściciel wytwórni RKO Howard Hughes, sportretowany przez Martina Scorsese w „Aviatorze”, zwrócił na nią uwagę i ściągnął szwedzką piękność w 1953 roku do Hollywood. Ten zwrot w życiu Ekberg otworzył przed nią wiele nowych drzwi. Hughes obsadził ją w aż czterech filmach w jednym roku. Sławę i rozpoznawalność zapewniły jej role w komedii „Artyści i modelki” oraz roli Heleny w adaptacji tołstojowskiej „Wojny i pokoju”. Wkrótce miała zagrać rolę życia, która zbudowała jej legendę.

 

Anita Ekberg

 

Wcieliła się w Sylvię Rank, „najwspanialszą kobietę stworzoną od zarania dziejów”, aktorkę śledzoną przez fotoreporterów. Film dał początek terminowi „paparazzo” i spowodował, że sama Ekberg była potem ścigana przez prasę na całym świecie. Portret kobiety, jaki wykreowała na ekranie w „La Dolce vita” nie był daleki od tego, jaki prezentowała w życiu. Z łatwością przyciągała mężczyzn i na ekranie, i poza nim, eksponowała swoją kobieca figurę, miała żywy  temperament i niezaspokojony apetyty na życie. To wszystko spowodowało, że stała się łatwą pożywką dla prasy, która z lubością rozpisywała się o jej romansach. Brukowce pastwiły się też nad wyglądem aktorki, która do drobnych nie należała. Pod koniec lat 60. problemy z nadwagą spowodowały, że wycofała się z życia publicznego. Jeden ze złośliwych krytyków powiedział: „Seks wyparował, bomba została”. Aktorka pojawiała się w coraz słabszych produkcjach, głównie europejskich. Planowany pod koniec lat 70. wielki powrót Ekberg, nie doszedł do skutku. Ona sama zmagała się z coraz większymi problemami finansowymi. Do tego w 2002 r. jej dom został okradziony i doszczętnie spalony. Gdy potem złamała nogę, zamieszkała w domu opieki, pozostając praktycznie bez środków do życia. Ostatni rok spędziła schorowana w szpitalu. Zmarła w wieku 83 lat. W świadomości fanów pozostanie jednak jako obraz nieskrępowanej kobiecości, jaki tworzyła na ekranie i w życiu. Jej styl pozostaje inspiracją dla wielu kobiet na całym świecie.

 


STYLE FOCUS: ANITA EKBERG

Anita Ekberg, la Dolce Vita

Anita Ekberg

Anita Ekberg

Portrait of Anita Ekberg

Anita Ekberg

Anita Ekberg

Anita Ekberg

Anita Ekberg

Anita Ekberg

Anita Ekberg

Anita Ekberg

 


 

GALERIA ZDJĘĆ ANITY EKBERG

Aktorka podkreślała atuty swojej sylwetki. Nosiła dopasowane sukienki o klasycznych fasonach z gładkich tkanin. Unikała wszelkich wzorów. Preferowała czerń oraz biel i neutralne beże. Hołdowała klasycznej elegancji, która stanowiła najlepszą oprawę dla jej zmysłowej urody.About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.