„Paddington”: Miś w służbie promocji Londynu

Film o przygodach sympatycznego misia Paddingtona, to doskonały pretekst, aby udać się w podróż po Londynie jego śladami. A na trasie wycieczki obowiązkowo muszą się znaleźć Pałac Buckingham, Muzeum Historii Naturalnej i wizyta na stacji Paddington.

Paddington

 

Postać niedźwiadka Paddingtona została stworzona przez angielskiego pisarza Michaela Bonda. Miś urodził się w Peru, a w Anglii znalazł się w dość tajemniczych okolicznościach. Rodzina Brownów trafia na niego na stacji Paddington w Londynie. Brownowie przygarniają niedźwiadka i nadają mu imię od nazwy stacji. Miś napotyka na swej drodze rozliczne przygody, które można zobaczyć także na srebrnym ekranie. W filmie partnerują mu Nicole Kidman, Sally Hawkins, Julie Walters oraz Hugh Bonneville. Z kolei tłem dla przygód Paddingtona i zarazem kolejnym bohaterem filmu jest Londyn. Z tego względu narodowa organizacja turystyczna Wielkiej Brytanii – VisitBritain, włączyła misia do swojej kampanii „Britain is Great” i poleca wycieczki po stolicy kraju śladami Paddingtona. Oto miejsca, które fani niedźwiadka w kapeluszu i płaszczu powinni koniecznie odwiedzić.

 

Paddington

 

Stacja Paddington

Miś trafia do Londynu na wspominaną stację kolejową Paddington. Ma przy sobie karteczkę z napisem „Proszę zaopiekować się niedźwiedziem. Dziękuję”. Tak, nieco wystraszonego, ale i podekscytowanego, znajdują państwo Brown. Podobnie jak niedźwiadek wielu turystów przybywających do Londynu zaczyna swoją przygodę z miastem właśnie na stacji Paddington. Znajduje się ona w zabytkowym budynku, który został pierwotnie otwarty w 1854 roku jako końcowa stacja linii Great Western Railway zbudowanej przez jednego z największych brytyjskich inżynierów, Isambarda Kingdoma Brunela. W jej holu stoi odlany z brązu posąg Paddingtona, który obecnie znajduje się na peronie 1 obok sklepu Paddington Bear™!. Dla wszystkich wielbicieli misia powinien to być punkt obowiązkowy wycieczki po Londynie.

 

Paddington

Paddington

Fot. stacji: Geof Sheppard. / commons.wikimedia.org

 

Paddington w Muzeum Historii Naturalnej

Filmowa prześladowczyni Paddingtona, Millicent (Nicole Kidman) pracuje w muzeum, gdzie zajmuje się wypychaniem zwierząt na ekspozycję. Zdjęcia do filmu kręcono w Muzeum Historii Naturalnej. Jest to jedna z najciekawszych atrakcji Londynu. Interesującym sposobem na zwiedzanie muzeum są wycieczki za kulisami „Spirit Collection”, w czasie których można zobaczyć niektóre spośród 22 milionów okazów w słojach i zbiornikach, w tym gigantyczną mątwę i inne kurioza, znalezione m.in. przez samego Karola Darwina. Równie interesujące są nocne programy „Lates” dla dorosłych obejmujące wydarzenia naukowe, artystyczne i kulinarne w towarzystwie dinozaurów.

09430234a_0

Paddington

Fot. Chiugoran / commons.wikimedia.org

 

Paddington na Portobello Road

Nad słynną ulicą położoną w dzielnicy Notting Hill Paddington w filmie tylko „przeleciał”, ale wielbiciele misia i Londynu mogą sobie pozwolić na zwiedzenie Portobello Road i jej znanego na całym świecie rynku w nieco spokojniejszym tempie. Tam także rozgrywała się akcja słynnej komedii romantycznej „Notting Hill” z Hugh Grantem i Julią Roberts. Właśnie w pobliżu tej ulicy mieszkali też książkowi i filmowi Brownowie, którzy przygarnęli Paddingtona. Portobello Road zaczęła przybierać obecny wygląd około roku 1850, kiedy zamożni londyńczycy wprowadzili się do nowych dzielnic mieszkaniowych, w tym właśnie do Notting Hill. Będąc tam, nie można przejść obojętnie obok licznych straganów i stoisk oferujących starocie, ubrania, pamiątki, jedzenie i oczywiście książki.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Paddington przed Pałacem Buckingham

Paddington błądząc po ulicach Londynu w przeświadczeniu, że Brownowie nie chcą go już u siebie w domu, udaje się pod Pałacu Buckingham. Tam zaskoczony przez ulewę, chowa się w budce wartownika. W rzeczywistości nikt by się nie odważył na taki sam krok, a jeśli już, to zapewne nikomu by to nie uszło płazem. W zamian turyści mogą obejrzeć wartowników królowej podczas codziennej zmiany warty. Jest to barwna ceremonia, której nie można pominąć będąc w Londynie. Choć Paddington nie miał za bardzo czasu i okazji na zwiedzanie samego Pałacu, to pozostali odwiedzający miasto, zdecydowanie powinni to zrobić.

 

Paddington

 

Pozostałe punkty Londynu, które odwiedził Paddington

Kiedy Brownowie zabrali nowego przyjaciela ze stacji Paddington, pojechali do domu typową czarną londyńską taksówką, z której miś oglądał wiele znanych londyńskich miejsc. Widziała m.in. katedrę św. Pawła, Tower Bridge, London Eye i Piccadilly Circus. Są to miejsca, które będąc w Londynie trzeba koniecznie zobaczyć, czego nie zaniedbał także Paddington. Miś miał okazję także jeździć metrem po mieście, a Londyn może się pochwalić najstarszą na świecie podziemną kolejką. Bez przejażdżki metrem londyńskie doświadczenie było by niepełne.

 

Counties

Paddington, film

Zdjęcia: VisitBritain, Studio Canal

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.