TOP 12: Filmy familijne dla całej rodziny

Niełatwo pogodzić filmowe wymagania dzieci i ich rodziców. Dlatego dobry film familijny, który z przyjemnością obejrzy cała rodzina, a nie tylko najmłodsi, to rzadkość. Znalezienie 12 ciekawych tytułów było sporym wyzwaniem, ale oto są – najlepsze filmy familijne.

Filmy familijne to gatunek, który powinien pogodzić wymagania dorosłej i dziecięcej widowni. Nie powinno być w nim wulgaryzmów, nagości ani przemocy. Za to powinny być: wciągająca akcja, pozytywne przesłanie oraz fabuła jednocześnie zrozumiała dla najmłodszych i ciekawa dla dorosłych widzów. Wbrew pozorom wcale nie jest łatwo w kinie o takie połączenie. Wiele filmów opisywanych jako familijne jest zbyt naiwnych, aby zainteresować dorosłych bądź odrobinę zbyt brutalnych, aby nie przestraszyć dzieci. Przykładem tej drugiej sytuacji jest choćby film „Czarownica”. Choć utrzymany w konwencji baśniowej i doskonale zrealizowany, to jednak dla dzieci jest już nieco zbyt straszny.

Z kolei wielu dorosłym w filmach familijnych przeszkadza zbyt częste osadzanie akcji w świecie fantazji, zbytnia skłonność do magii, uproszczenia i utrwalanie stereotypów. Tworząc poniższy ranking filmów familijnych, starałam się wytypować tytuły wolne od tych ułomności. Przyjęłam jednocześnie założenie, że w zestawieniu znajdą się wyłącznie produkcje fabularne, czyli przy pominięciu filmów animowanych – im poświęciłam osobny artykuł.

Przeczytaj także: TOP 15: Najlepsze filmy animowane nie tylko dla dzieci

TOP 12: NAJLEPSZE FILMY FAMILIJNE


12. Poszukiwacze zaginionej arki (Raiders of the Lost Ark, 1981)


TOP 12: Filmy familijne dla całej rodziny

Zestawienie najlepszych filmów familijnych otwiera film dość nieoczekiwany dla wielu. W końcu obraz ten wpisuje się w ramy kina przygodowego. A jednak „Poszukiwacze zaginionej arki” to jeden z tych filmów, które może oglądać cała rodzina. Jest w nim akcja, heroiczny bohater, choć nie pozbawiony wad, nieco fantastyki i mnóstwo dobrej zabawy. Zresztą starsi widzowie oglądając na nowo przygody Indiany Jonesa, odkryją z pewnością, że nie jest to kino pozbawione dziecięcej naiwności.
11. Tajemniczy ogród (The Secret Garden, 1993)


TOP 12: Filmy familijne dla całej rodziny

„Tajemniczy ogród” to już klasyka kina familijnego i zarazem jeden z najlepszych obrazów w dorobku Agnieszki Holland. Film ten od lat niezmiennie wzrusza zarówno małych jak i zupełnie dorosłych widzów. 11-letnia Mary po śmierci rodziców trafia pod opiekę wuja. W dużym domu samotna dziewczynka nawiązuje nowe przyjaźnie ze swoim chorowitym kuzynem i biednym chłopcem z okolicy. Spoiwem ich przyjaźni staje się tytułowy ogród, któremu przywracają dawny blask.
10. Noc w muzeum (Night at the Museum, 2006)


TOP 12: Filmy familijne dla całej rodziny

Zastanawialiście się kiedykolwiek, co się dzieje po zamknięciu muzeum za jego murami? Ten film eksploruje właśnie ten temat. „Noc w muzeum” to parodia filmów grozy. Strażnik pracujący na nocnej zmianie w Muzeum Historii Naturalnej jest wyjątkowym pechowcem. Po drzemce podczas dyżuru odkrywa, że część eksponatów zniknęła, a w muzeum dzieją się dziwne rzeczy. Wypchane zwierzęta i figury historycznych postaci ożywają, a namalowane na obrazach sceny bitew przenoszą się do rzeczywistości. Jedyną osobą, która może pomóc biednemu strażnikowi w opanowaniu tego bałaganu, jest były prezydent USA – Teddy Roosevelt. Starsi widzowie z pewnością wychwycą w tym filmie wiele historycznych smaczków.
9. Charlie i fabryka czekolady (Charlie and the Chocolate Factory, 2005)


TOP 12: Filmy familijne dla całej rodziny

To zapewne jeden z najlepszych filmów Tima Burtona, przy którym będzie się dobrze bawić cała rodzina. Tytułowy Charlie to ubogi chłopiec, mieszkający nieopodal największej fabryki czekolady na świecie. Jest to jednocześnie miejsce niezwykle tajemnicze, z którego nie wychodzą ani do którego nie wchodzą żadni pracownicy. Charlie jako jeden z pięciu szczęśliwców wygrywa możliwość zwiedzania fabryki. Oprowadza ich po niej sam właściciel – ekscentryczny Willy Wonka. Jak się jednak okaże, nie będzie to zwykła wycieczka.
8. Hugo i jego wynalazek (Hugo, 2011)


TOP 12: Filmy familijne dla całej rodziny

„Hugo” to jedyny film familijny w dorobku Martina Scorsese i do tego zrealizowany z niezwykłym rozmachem. Tytułowego chłopca, Hugo, poznajemy, gdy zostaje osierocony przez ojca. Mający się nim zająć wuj, znika. Sierota ukrywa się więc w murach paryskiego dworca, starając się pozostać niezauważonym, aby nie wpaść w ręce nadgorliwego nadzorcy stacji. Hugo stara się jednocześnie rozwikłać zagadkę pozostawioną w zapiskach ojca. Dzięki nim nawiązuje nowe znajomości. Film pobudza wyobraźnię i ogląda się z niekłamaną przyjemnością.
7. Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa (The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe, 2005)


TOP 12: Filmy familijne dla całej rodziny

Ten film to mistrzowsko zrealizowana adaptacja serii książek dla dzieci autorstwa C.S.Lewisa, mówiących o walce dobra ze złem. Akcja toczy się podczas II wojny światowej. Czwórka rodzeństwa wyjeżdża na wieś, do wielkiego tajemniczego domu profesora Kirke. Podczas zabawy w chowanego, odkrywają za drzwiami starej szafy przejście do krainy Narnia. Panuje tam wieczna ziemia przez zaklęcie rzucone przez Białą Czarownicę. Dla mieszkańców krainy pojawienie się dzieci niesie nadzieję na uwolnienie spod rządów czarownicy.
6. Mikołajek (Le Petit Nicolas, 2009)


TOP 12: Filmy familijne dla całej rodziny

Francuska seria książek o Mikołajku w końcu trafiła na ekran. Nasz bohater ma mnóstwo energii i nieszablonowych pomysłów, w które chętnie się angażują jego liczni koledzy. Entuzjazmu dla kreatywności Mikołajka nie podzielają jednak dorośli, przez co nasz bohater miewa częste kłopoty. Twórcom tego filmu udało się ocalić wszystko co najlepsze w książkowym pierwowzorze Mikołajka.
5. E.T. (E.T. the Extra-Terrestrial, 1982)


TOP 12: Filmy familijne dla całej rodziny

Rzadko kiedy filmy familijne stają w szranki o Oscary. „E.T.” jest chlubnym wyjątkiem. Kultowy już obraz Stevena Spilberga otrzymał dziewięć nominacji i zgarnął cztery statuetki. Bohaterami są tu dzieci i jeden przybysz z kosmosu. Elliott to samotny chłopiec przeżywający rozwód rodziców. Nieoczekiwanie w jego życiu pojawia się E.T., przybysz z innej planety, który zgubił się podczas ekspedycji badawczej. Równie nieoczekiwanie między tą parą związuje się przyjaźń. Oboje będą musieli stawić czoła wielu przeciwnościom, aby pomóc wrócić pociesznemu kosmicie do domu.
5. Paddington (2014)


TOP 12: Filmy familijne dla całej rodziny

Bohaterem tego filmu jest uroczy, gadający miś. Z Peru trafia do Londynu, gdzie przygarnia go nie mniej osobliwa rodzina. Nowy domownik staje się przyczynkiem do wielu raz zabawnych, a raz niesamowitych zdarzeń. Niestety Paddington nie jest bezpieczny, ktoś na niego poluje i jest w stanie zrobić naprawdę wiele, aby dopaść pociesznego misia.
3. Kevin sam w domu (Home Alone, 1990)


TOP 12: Filmy familijne dla całej rodziny

Tego filmu chyba nikomu nie trzeba polecać. „Kevin sam w domu” to już klasyka kina familijnego. Co prawda najlepiej się go ogląda w okresie bożonarodzeniowym, to i tak niezmiennie bawi bez mała wszystkich widzów. W dużej mierze sukces tego filmu tkwi w tytułowym bohaterze, który w pełen uroku sposób przeciwstawił się dwóm włamywaczom.
2. Był sobie pies (A Dog’s Purpose, 2017)


TOP 12: Filmy familijne dla całej rodziny

„Był sobie pies” to film stosunkowo młody, który już zdobył rzesze fanów na całym świecie i doczekał się kontynuacji. Jest to historia Baileya, psa, który przechodzi kilka reinkarnacji, zastanawiając się nad sensem życia. Stopniowo odkrywa, że jest szczęśliwy tylko ze swoim ludzkim przyjacielem. Jest to niezwykle wzruszająca opowieść, która nawet najbardziej zatwardziałego widza chwyci za serce.
1. Cudowny chłopak (Wonder, 2017)


TOP 12: Filmy familijne dla całej rodziny

Na pierwszym miejscu film familijny, który uczy zarówno młodych jak i dużych widzów akceptacji. Główny bohater to 8-latek dotknięty genetyczną chorobą, która zdeformowała mu twarz. Chłopiec właśnie idzie po raz pierwszy do szkoły i bardzo przeżywa konfrontację z rówieśnikami. Poznajemy nie tyko trudny jego życia, ale także jego niezwykle ciepłą i kochającą rodzinę. Ta piękna historia to doskonała lekcja pokory i miłości dla wszystkich widzów.

Bookmark the permalink.

One Comment

  1. Wszystkie mamy już za sobą 😀 Musimy poszukać jeszcze jakichś propozycji, bo filmy familijne to jeden z naszych ulubionych gatunków 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.