Styl wiktoriański we wnętrzach i architekturze. Co to za styl?

Styl wiktoriański w aranżacji wnętrz i architekturze należy do wyjątkowo wyrazistych. Choć w Polsce nigdy się nie zadomowił, to jego elementy są chętnie adoptowane i reinterpretowane na nowo. W czym kryje się magia wiktoriańskiego stylu? Przekonajmy się!

Styl wiktoriański - urok historycznej architektury i wnętrz
fot. Original Style Tiles

W zbiorowej wyobraźni styl wiktoriański jest rozumiany jako odmiana stylu neogotyckiego. W istocie jednak jest to mieszanka różnych neostylów, których rozwój przypada na okres panowania brytyjskiej królowej Wiktorii. Władała Imperium Brytyjskim przez imponujące 63 lata, kiedy to Królestwo dzierżyło status światowej potęgi. Dlatego też styl wiktoriański szczególnie upowszechnił się na dawnych terenach brytyjskich – czyli w dzisiejszej Wielkiej Brytanii, USA, Kanadzie, Australii i w Indiach.

Przeczytaj także: Jakie meble wybrać do mieszkania utrzymanego w stylu retro?

Sam styl wiktoriański z dzisiejszej perspektywy to po prostu styl eklektyczny z dominacją wpływów z architektury gotyckiej oraz renesansowej. We wnętrzach wyróżnia się przepych, bogactwem form oraz zamiłowaniem do zdobień. Co ciekawe, zainteresowanie tą XIX-wieczną estetyką odradza się, a elementy wiktoriańskie doskonale odnajdują się we współczesnych wnętrzach.

Przeczytaj także: Salon w stylu francuskim — jak go wykonać?

Styl wiktoriański, czyli jaki?

Lata panowania królowej Wiktorii to dla imperium brytyjskiego był złoty okres. Wielka Brytania była światowym mocarstwem z licznymi koloniami. Mówiło się, że na Królestwem Brytyjskim słońce nigdy nie zachodzi, i nie było w tym przesady. Za potęgą handlową, militarną i przemysłową Królestwa, szła potęga w sztuce i architekturze. Artyści i architekci robili światowe kariery, a kształtujący się w Wielkiej Brytanii styl szybko rozpełzł się na cały świat.

Styl wiktoriański - urok historycznej architektury i wnętrz
fot. ronnathaninteriors.com

W epoce wiktoriańskiej — podobnie jak w całej Europie — panowała moda na neostyle. Czyli style historyczne, np. romański, ale ujęte w nowej formie. Podczas gdy na kontynencie dominowała moda na neoantyk, który przerodził się w klasycyzm, tak na wyspach sięgano głównie do gotyku i renesansu. Do tego, z uwagi na kolonialne wpływy, Anglicy zakochali się w Oriencie i jego ornamentyce. Jednocześnie w drugiej połowie XIX wieku na znaczeniu zyskiwał ruch arts and crafts z jego charakterystyczną ornamentyką.

Przeczytaj także: Meble kolonialne do salonu. Jakie wybrać? Do czego pasują? 

Z tej mieszaniny wpływów wyłania się styl wiktoriański. Jest on więc niejednorodny, różnorodny, dynamiczny i nasycony duchem swojej epoki. Szczególne znaczenie w wiktoriańskich wnętrzach odgrywa dekoracyjność elementów wystroju. Namnożenie ozdób i ornamentów przekłada się na wrażenie przytulności.

Styl wiktoriański - urok historycznej architektury i wnętrz

Cechy charakterystyczne stylu wiktoriańskiego:

 • Eklektyzm.
 • Czerpanie ze stylów historycznych: gotyku, renesansu, antyku.
 • Dekoracyjność.
 • Obfite stosowanie ornamentów.
 • Zamiłowanie do ciemnego drewna i snycerki.
 • Duże ilości tkanin oraz tapet.
 • Popularność witraży okiennych i lamp witrażowych.
 • Motyw łuku Tudorów.
 • Motywy roślinne i floralne na tkaninach, tapetach w ornamentach.
 • Obfitość dodatków i akcesoriów.
 • Dość ciemna paleta kolorystyczna: zieleń, fiolet, brąz a także czerwień, burgund, purpura, żółcień i błękit.
 • Widoczne wpływy orientalne.

Przykłady architektury wiktoriańskiej:

 • Dworzec kolejowy St Pancras International i Midland Hotel w Londynie
 • Rezydencja królewska Osborne House w Cowes na Wyspie Wight
 • Pałac Westminsterski w Londynie
 • Royal Albert Hall w Londynie
 • Victorian School of Art and Science w Stroud
 • Ratusz w Manchesterze
 • Victoria Law Courts w Birmingham
 • Hotel Windsor w Melbourne
 • Carson Mansion w Eureka, USA
 • Tzw. Malowane damy w San Francisco
Styl wiktoriański - urok historycznej architektury i wnętrz
Carson Mansion, Eureka. Fot. Cory Maylett (CC BY-SA 3.0)
Styl wiktoriański - urok historycznej architektury i wnętrz
Malowane damy, San Francisco. Fot. Tomer T (CC BY-SA 3.0)

Styl wiktoriański w aranżacji wnętrz

Styl wiktoriański był stylem klasy wyższej. Przepych i bogactwo były więc w nich mocno eksponowane.

Ściany w stylu wiktoriańskim. W zdobieniu ścian często sięgano po angielską boazerię i tapety. Na tapetach mogły się pojawiać przetworzone motywy ze świata naturalnego i ornamentyka orientalna. Ze względu na duże zanieczyszczenie powietrz ściany malowano niemal wyłącznie na ciemne kolory – na jasnych szybko widać było osadzające się pyły.

Okna w stylu wiktoriańskim. Musiały być duże, najlepiej zwieńczone łukami, co stanowiło nawiązanie do architektury gotyckiej. Często dekorowano je witrażami. Okna musiały zdobić bogato drapowane, ciężkie zasłony.

Meble w stylu wiktoriańskim. We wnętrzach wiktoriańskich było dużo ozdobnych mebli, niemal każdy kąt musiał był czymś zapełniony, co było dyktowane względami dekoracyjnymi, a nie funkcjonalnymi. W cenie były duże sprzęty drewniane, jak i meble tapicerowane.

Dekoracje w stylu wiktoriańskim. Tych musiało być dużo. Najpopularniejsze dekoracje w stylu wiktoriańskim to:

 • Lustra w bogato zdobionych ramach.
 • Ozdobne klatki dla ptaków i miniorażerie.
 • Zasłony i kotary z frędzlami i chwostami.
 • Lampy typu Tiffany.
 • Chińska porcelana.
 • Ozdobne żyrandole.
 • Szkatułki, świeczniki, puzderka etc.

Meble w stylu wiktoriańskim

W stylu wiktoriańskim meble miały budzić zachwyt i imponować. To one świadczyły o bogactwie, dlatego luksusowe sprzęty były więcej niż pożądane. Dlatego też funkcjonalność schodziła na dalszy plan – efektowne wykończenia, ciekawe formy i zdobienia były kluczowe.

Meble do salonu miały szczególne znacznie, w końcu pomieszczenie to było wizytówką domu. W stylu wiktoriańskim dominowały dość duże, a nawet masywne meble drewniane. Salon był pełen komód, stolików oraz witryn. Popularne były też sekretarzyki czy konsolki. Wszystkie były zdobione żłobieniami, czasem intarsją i ornamentami.

Styl wiktoriański - urok historycznej architektury i wnętrz
fot. Divine Savages

Wiele mebli w stylu wiktoriańskim miało elementy ze szkła. Kredensy, witryny a czasem też komody miały przeszklone drzwiczki często z dekoracyjnymi szprosami zwieńczonymi łukami. Była to dodatkowa dekoracja, ale też sposób na wyeksponowanie drogiej porcelany, pamiątek i bibelotów.

Styl wiktoriański - urok historycznej architektury i wnętrz
fot. Antyki Koneser

W salonie w stylu wiktoriańskim nie mogło zabraknąć także tapicerowanych krzeseł i foteli. Tkaniny tapicerskie były bogato zdobione. Pojawiały się na nich finezyjne, barwne motywy florystyczne, orientalne i zwierzęce – szczególnie popularne były pawie.

Styl wiktoriański we współczesnych wnętrzach

Styl wiktoriański sprawdzi się w przestronnych wnętrzach, w których bogato zdobione sprzęty odnajdują się najlepiej. Nie należy jednak dosłownie kopiować wnętrz wiktoriańskich z przeszłości. Za to warto wybrać z nich kilka elementów i połączyć ze współczesnymi. Dobrze jest sięgnąć po meble w stylu wiktoriańskim, tapety czy dodatki. Wówczas wyeksponowanie ich na tle jasnych ścian, będzie optymalnym rozwiązaniem. Warto także udekorować okna mięsistymi zasłonami, a podłogi nakryć dywanami o orientalnym rodowodzie.

Jeśli chodzi o meble we wnętrzu inspirowanym stylem wiktoriańskim, to koniecznie musi się w nim znaleźć przeszklona witryna lub kredens. Najlepiej jak są ciemne, nawet czarne, a wnętrze może być ozdobione tapetą. Taki mebel przeniesie nas wprost do czasów wiktoriańskich.

Choć we wnętrzach wiktoriańskich przepych i obfitość były obowiązkowe, to współcześnie lepiej ich unikać. Kilka elementów nawiązujących do tamtych czasów stworzy więcej niż czytelny punkt odniesienia.

Sypialnia w stylu wiktoriańskim. Tutaj kluczowy jest dobór łóżka. Idealne będzie duże łoże z baldachimem. Konieczna jest też pościel haftowana lub w kwiatowy wzór i mięsista narzuta. Nie zapomnijmy także o dekoracyjnych poduszkach, zasłonach, a z mebli o stylizowanej toaletce z lustrem w ozdobnej ramie. Na niej można wyeksponować stylizowane bibeloty.

Styl wiktoriański - urok historycznej architektury i wnętrz
fot. Divine Savages

Łazienka w stylu wiktoriańskim. Przede wszystkim w takiej łazience nie można bać się ciemnych kolorów – czerni, szmaragdowej zieleni czy bordo. Konieczna będzie stylizowana wanna wolnostojąca oraz stylizowane baterie łazienkowe. Na ścianach i podłodze warto postawić na klasyczne płytki, np. typu metro bądź we dekoracyjny wzór. Do tego Zdobione lustro i stylizowane lustro i łazienka wiktoriańska gotowa.

Styl wiktoriański - urok historycznej architektury i wnętrz
fot. Divine Savages, Retrobad

Kuchnia w stylu wiktoriańskim. W tym pomieszczeniu lepiej nie wprowadzać zbyt wielu akcentów z przeszłości – w końcu tu liczy się funkcjonalność. Można jednak wykreować dawny klimat kilkoma zabiegami aranżacyjnymi. Meble mogą być klasyczne, lub nowoczesne, ale koniecznie ciemne ze stylizowanymi uchwytami. Stylizowane powinny być też baterie kuchenne i w miarę możliwości sprzęty AGD, np. piekarnik. Lodówkę z kolei lepiej pozostawić w zabudowie. Warto też zrezygnować przynajmniej z części górnych szafek na rzecz półek.

Styl wiktoriański - urok historycznej architektury i wnętrz
fot. Decoist

Jeśli w nowoczesnym wnętrzu także pragniesz wykorzystać bogato zdobione tkaniny, zachowaj umiar. Udekoruj okna długimi zasłonami, które mogą spływać aż na podłogę, zastosuj lambrekin bogato marszczony, ale wybierz materiał w roślinny wzór przedstawiony w nowoczesny, graficzny sposób. Zdecyduj się na orientalny chodnik, który będzie kontrastował z prostymi meblami, a na designerskiej sofie rozłóż kwadratowe i okrągłe poduszki w kwiatowe wzory.

Wielbicielom stylu wiktoriańskiego polecam dom z serialu „Ostre przedmioty” >>

 

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.