Styl Hampton we wnętrzach na przykładzie „Lepiej późno niż później”

Styl Hampton we wnętrzach w Polsce upowszechnił się za sprawą filmu „Lepiej późno niż później” z Diane Keaton i Jackiem Nicholsonem. Na przykładzie tej komedii najlepiej można pokazać, czym się wyróżnia styl Hampton i jak go osiągnąć w swoich wnętrzach.

Lepiej późno niż później styl Hampton

 

Styl Hampton w aranżacji wnętrz został ukształtowany w wakacyjnych domach nowojorskich elit. Luksus jest w nich jednak bardziej dyskretny, jakby nieco pokryty patyną. Nazwa stylu pochodzi od grupy miasteczek Hamptons na Long Island. To tam każdego lata wypoczywają zamożni mieszkańcy Nowego Yorku. Swoje domy ma tam mnóstwo znanych osób, jak i cała czołówka listy Forbesa najbogatszych Amerykanów. Hamptons zyskało taką popularność ze względu na ładne, pełne zieleni otoczenie, długie piaszczyste plaże położone z dala od miejskiego zgiełku, ale w rozsądnej odległości od Manhattanu. Kiedy więc zaistnieje potrzeba, żeby wrócić do Nowego Yorku, wystarczy godzina jazdy. Z uwagi na zainteresowanie zamożnych w okolicy od dawna budowano okazałe domy, luksusowe, ale w bardziej wakacyjnym wydaniu. Ich wnętrza były szykowne, ale nie w tak ostentacyjny sposób jak w miejskich rezydencjach. Tu w końcu bogaci mieli wypoczywać, bez zadęcia i bufonady. Tak narodził się styl aranżacji wnętrza nazwany od okolicy stylem Hampton.

Przeczytaj także: Kuchnia w stylu Hampton. Czym się wyróżnia, jak ją urządzić?Wnętrza w stylu Hmapton na ekranie

Polacy mogli zapoznać się bliżej ze stylem Hampton za sprawą komedii „Lepiej późno niż później”. Diane Keaton wcieliła się w nim w pisarkę, której córka zaskakuje ją wraz z nowym partnerem w ich wakacyjny domu w Hamptons właśnie. A dom jest duży i przestronny. Wydaje się wręcz ogromny. Przestrzeń jest bardzo ważna we wnętrzach w tym stylu – wszak ciasnota miasta ma pozostać daleko. Wystrój jest zdominowany przez biele, beże, jasne brązy, a także różne odcienie błękitu przywodzące na myśl pobliski ocena. Wszelkie agresywne i intensywne barwy są eliminowane.

Styl Hampton, Lepiej późno niż później
Styl Hampton, Lepiej późno niż później Dom Eriki granej przez Diane Keaton wyróżniają liczne okna z białymi szprosami. Wpuszczają one dużo światła i pozwalają się rozkoszować widokiem na ocean. Meble są drewniane, wiklinowe bądź tapicerowane jasnymi tkaninami. Jest wśród nich sporo antyków, jak szwedzki zegar Mora stojący w salonie. Nie są to jednak antyki w stylu Ludwika XIV o przesadzonych zdobieniach. Pochodzą raczej z przełomu XIX i XX wieku i mają bardziej przyjazne kształty. Chodzi o to, żeby sprzęty nie przytłaczały. Jest to ważne w stylu Hamptons. Wystrój wnętrz powinien być daleki od formalności, ma być lekki i „zrelaksowany”.

Warto zwrócić uwagę na liczne lampy. Poniżej zebrałam lampy w stylu Hampton, kliknij na wybraną, żeby sprawdzić cenę:

W domu z „Lepiej późno niż później” najbardziej formalnym pomieszczeniem wydaje się być jadalnia. Żeby jednak złagodzić to wrażenie, krzesła o stylizowanych formach pokryto pokrowcami o bardziej przyjaznym wzorze. Jest też piękny bielony regał, na którym wyeksponowano porcelanowe talerze.

Styl Hampton, Lepiej późno niż później

Możesz osiągnąć podobny efekt we własnym wnętrzu przy pomoc poniższych dodatków: 

 

Dodatki we wnętrzach w stylu Hampton

W filmowym domu Diane Keaton znalazło się wiele ciekawych obiektów dekoracyjnych, chodzi przede wszystkim o obrazy i rzeźby. (Więcej o nich możesz przeczytać w artykule: „Lepiej późno niż później”: najczęściej kopiowane wnętrza w historii) Należy pamiętać, że właścicielka jest odnoszącą sukcesy pisarką ze słabością do sztuki. Jednak w jej domu znajdują się także dodatki typowe dla wnętrz w stylu Hampton. Są to przede wszystkim muszle (zwróćcie uwagę, co leży na stolikach w salonie), są one nieodzownym atrybutem nadmorskim domów. Pojawiają się też koralowce i kamienie. Erika ma słabość do białych kamieni, tylko takie zbiera na plaży i wrzuca do szklanych naczyń. Wyglądają one bardzo efektownie i doskonale wpisują się w nadmorski klimat domów w Hamptons. Bardzo łatwo samemu stworzyć taką dekorację niskim kosztem.

Styl Hampton, Lepiej późno niż później

W domu z „Lepiej późno niż później” znalazły się jeszcze liczne wiklinowe tace, drewniane dodatki i w końcu świece. Najwięcej jest grubych, białych świec. Nie powinno ich w szczególności zabraknąć w sypialni, gdzie mają tworzyć nastrój. Na koniec zostają świeże kwiaty. Naturalne bukiety polnych kwiatów bądź hortensji są w niemal każdym zakamarku domu Eriki.

Zobacz dodatki w stylu Hampton: 

Co jeszcze trzeba podkreślić, dom pokazany w filmie „Lepiej późno niż później” zyskał ogromną popularność, gdyż wyglądał niezwykle naturalnie i autentycznie. Widać, że jest luksusowy, ale w przystępny, nieonieśmielający sposób. Taki też powinien być styl Hampton – wygodny, komfortowy, a jednocześnie na luzie, dostępny dla każdego.

Przeczytaj także: Dekoracje w stylu Hampton do eleganckich wnętrz

Cechy stylu Hampton we wnętrzach

  • Jasna paleta kolorystyczna – dominacja bieli, beżów, błękitów.
  • Duże, otwarte przestrzenie.
  • Naturalne materiały – drewno, wiklina, len.
  • Mebel o tradycyjnych kształtach, antyki, meble tapicerowane.
  • Dodatki w postaci muszli, kamieni, akcentów marynistycznych, świec i świeżych kwiatów.

Lepiej późno niż później styl Hampton

Lepiej późno niż później styl Hampton

 


WIĘCEJ ARANŻACJI WNĘTRZ W STYLU HAMPTON

 

Wnętrza w stylu Hampton

Wnętrza w stylu Hampton

Wnętrza w stylu Hampton

Wnętrza w stylu Hampton

Wnętrza w stylu Hampton

 

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

3 Comments

  1. Pingback: Dlaczego styl amerykański i jaki to styl? - Ela 4 home

  2. Piękny! A ten dywan w granatowo-białe pasy musi być mój!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.