Styl Hampton podbił serca Polaków. Polubiliśmy go za jasne, przestronne i szykowane wnętrza z domieszką wakacyjnego luzu. Jakie dodatki pasują do tak zaaranżowanych pomieszczeń? Przede wszystkim związane z morzem, ale nie tylko. Oto najciekawsze dekoracje w stylu Hampton.
Dekoracje wnętrz w stylu Hampton powinny być eleganckie, wyszukane, niezbyt skomplikowane, a najlepiej kojarzące się z morzem. Nie jest to jednak wymóg konieczny, choć z pewnością mile widziany. Jak dokładnie powinny wyglądać dodatki do wnętrz w tym stylu?
Przeczytaj także: Styl Hampton we wnętrzach na przykładzie „Lepiej późno niż później”
Krótko o stylu Hampton
Styl Hampton narodził się nieopodal Nowego Jorku w grupie nadmorskich miejscowości o właśnie takiej nazwie. Tradycyjnie, każdego lata ściąga tam nowojorska śmietanka. Bogacze chcieli odpoczywać w komfortowych i eleganckich domach, ale urządzonych bez zadęcia. Wprowadzano więc do nich biel i jasne barwy oraz wygodne meble bez zbędnych udziwnień, głównie drewniane bądź tapicerowane. W przestronnych wnętrzach miało czuć się bliskość oceanu, ale bez rezygnowania z wielkomiejskiego szyku, do jakiego byli przyzwyczajeni odpoczywający w Hampton milionerzy. Z tego kompromisu powstał styl, który zyskał popularność na całym świecie, również w Polsce. Mamy tu wielu jego wielbicieli.
Ogólne zasady urządzania wnętrz w styl Hampton są dość dobrze znane. Wiele osób ma jednak kłopoty z dobraniem dodatków i dekoracji, które by się w niego dobrze wpisywały. Najważniejsze to trzymanie się kilku zasad:
- wysoka jakość,
- naturalność,
- elegancja,
- prostota.
Szukając dodatków, trzeba wypatrywać rzeczy posiadające właśnie takie cechy.
Jak powinny wyglądać dodatki w stylu Hampton?
Kolory. Styl Hampton uwielbia jasne kolory – biele, beże, jasne szarości, błękity, czasem odrobina pasteli. Lubi także odcienie naturalnego drewna, zarówno ciemnego jak i jasnego. Z ciemniejszych barw preferuje morski granat i ewentualnie odrobinę czerwieni. Nie lubi za to jaskrawych kolorów, żadnych różów i fioletów. W taki schemat kolorystyczny powinny się wpisywać nasze dekoracje. Jeśli mamy wnętrze urządzone na biało, to dodatki powinny wnosić odrobinę koloru i odwrotnie. Przy ciemniejszej bazie kolorystycznej, warto sięgnąć po jasne dodatki.
Materiały. W stylu Hampton musimy oscylować między naturalnością a elegancją. Co ma szczególne znaczenie przy doborze dodatków. Mile widziane, a wręcz pożądane są rzeczy wykonane z drewna, także tego surowego, nieobrobionego. Wnoszą one szczególny klimat do wnętrz. Drewniane powinny być też podłogi, drzwi i meble w zabudowie. Warto też sięgnąć po wiklinę i rattan, ale nie należy z tymi dwom materiałami przesadzać. Nie może zabraknąć dodatków z porcelany, ceramiki i szkła. Jeśli chodzi o tkaniny to najlepiej się sprawdzą len i płótno. Można też przemycić nieco aksamitu, o ile umiemy łączyć różne faktury. Jeśli nie, lepiej pozostać przy naturalnych tkaninach. Z kolei co do metali, to unikajmy złota i zimnej stali. Lepiej się sprawdzą ciepłe mosiądz i brąz oraz masywne żeliwo.
Formy. Dekoracje w stylu Hampton powinny mieć proste, klasyczne kształty. Zbyt nowoczesne i awangardowe nie wchodzą w grę. Jeśli więc lampy, to najlepiej o tradycyjnych abażurach z ceramiczną podstawą. Zbyt zdobnych rzeczy lepiej unikać. Prostota i elegancja kształtów są tu kluczem do sukcesu.
Dekoracje w stylu Hampton
Jakich dodatków nie może zabraknąć we wnętrzach w stylu Hampton? Przede wszystkich klasycznych lamp stołowych, najlepiej nieco większych z abażurami. Do tego ważne są stoliki pomocniki i stoliki kawowe. Mogą być zarówno drewniane jak i szklane. Świetnie sprawdzą się stoliki z tacą zamiast klasycznego blatu. Na nich można ustawić wspomniane lampy, ale też wazony. Są one bardzo ważne, gdyż w tych wnętrzach nie powinno zabraknąć świeżych kwiatów. Najlepsze są duże szklane, bądź ceramiczne.
Zobacz wybór lamp w stylu Hampton:
Zobacz wybór stolików kawowych w stylu Hampton:
Zobacz wybór wazonów w stylu Hampton:
Wiklinę i rattan najlepiej wprowadzić za pośrednictwem koszy i tac. Mogą one zdobić salon jak i inne pomieszczenia. Szczególnie warto kupić tace z rączkami, w stylu Hampton pojawiają się one bardzo często.
Naturalne tkaniny i wzór pasków to najlepszy wybór jeśli chodzi o tekstylia. Jeśli decydujemy się na inne desenie, niech będą delikatne.
Na koniec nie może zabraknąć morskich i wodnych motywów – rozgwiazdy, muszle, koralowce, morskie stworzenia, kotwice. W końcu styl Hampton ewoluował z marynistycznego.