TOP 10: zestawienie filmów wielkanocnych

Wielkanoc to w porównaniu z Bożym Narodzeniem święto zaniedbane przez kinematografię. Jednak i na tą okazję filmowcy przygotowali kilka interesujących propozycji. Zobacz zestawienie filmów wielkanocnych i zastanów się, co obejrzeć w tym roku.

filmy na Wielkanoc

 

Filmy o Wielkanocy bądź rozgrywające się wokół tego święta, to przede wszystkim historyczne obrazy religijne. Produkcje osadzone we współczesnych czasach należą do rzadkości. Owszem, o Wielkanocy można usłyszeć na przykład w „Annie Hall” i w „Stalowych Magnoliach”, ale tam stanowi tylko epizod, tło. Zaskakuje przy tym brak produkcji familijnych, które wydawałyby się idealne na taką okazję. Warto wspomnieć jedynie „Hop” (2011), będący połączeniem animacji komputerowej z grą rzeczywistych aktorów.


TOP 10: ZESTAWIENIE FILMÓW WIELKANOCNYCH

 


10. PASJA (The Passion of the Christ, 2004)


pasja, film

Głośny film Mela Gibsona pokazujący ostatnie 12 godzin życia Jezusa Chrystusa. Autor w bardzo dosadny sposób zwizualizował słowo „męka”. Choć „Pasja” budzi mieszane uczucia (głównie ze względu na poziom okrucieństwa), to zasługuje na uwagę, gdyż powstał w oparciu nie tylko o Ewangelie, ale także apokryfy. Mimo kontrowersyjnego ujęcia tematu, trudno mu odmówić siły oddziaływania.
9. HANK I MIKE (Hank and Mike, 2008)


Hank i Mike, film, Wielkanoc

Jedna z nielicznych prób wpisania Wielkanocny we współczesność. Hank i Mike przebrani za zające wielkanocne wręczają rodzinom koszyki z wielkanocnymi słodyczami. Bohaterowie są pracownikami olbrzymiej korporacji Pan Enterprises. Kiedy jej szefowie zauważają, że dochody jakie przynosi Wielkanoc są za małe, zwalniają zające wielkanocne… No cóż, w końcu i Wielkanoc została skomercjalizowana. Może bez większej głębi, ale doceniamy próbę.
8. OPOWIEŚĆ WSZECH CZASÓW (The Greatest Story Ever Told, 1965)


Opowieść wszech czasów, film

Max Von Sydow stworzył pełną wrażliwości i współczucia postać Jezusa. Film przedstawia historię narodzin, życia oraz męczeńskiej śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Niewątpliwym atutem obrazu George’a Stevensa jest plejada gwiazd, która przewija się na ekranie w epizodycznych rolach: Charlton Heston jako Jan Chrzciciel, Telly Savalas jako Poncjusz Piłat, Martin Landau jako Kajfasz, Sidney Poitier jako Szymon z Cyreny czy John Wayne jako jeden z żołnierzy biorących udział w ukrzyżowaniu.
7. KRÓL KRÓLÓW (King of Kings, 1961)


Król królów, film, filmy na WielkanocFilm zwraca uwagę realizacyjnym rozmachem i swobodnym traktowaniem tradycyjnych wątków. W Chrystusa wcielił się Jeffrey Hunter, którego uroda – jasne włosy i niebieskie oczy – na tyle poruszała widzów, że ustalił niepisany kanon, jak Chrystus powinien wyglądać. Jedną z rzeczy, które wyróżniają ten obraz, jest sposób w jaki została zarysowana relacja między Chrystusem a Barabaszem.
6. SZATA (The Robe, 1953)


Szata, film, filmy na Wielkanoc

Richard Burton wcielił się w postać rzymskiego trybuna Marcellusa Gallio, który dowodził ukrzyżowaniem Jezusa Chrystusa. To on wygrał szaty, o które żołnierze grali w kości. Początkowo beznamiętny Gallio wkrótce zaczyna mieć wątpliwości. Postanawia dowiedzieć się czegoś o człowieku, którego ukrzyżował. Ciekawa próba spojrzenia na historyczne i religijne wydarzenia z innej perspektywy, plus Oscary za kostiumy i scenografię.
5. JESUS CHRIST SUPERSTAR (1973)


Jesus Christ Superstar, film, filmy na Wielkanoc

Pasja na rockowo. Z piasków pustyni, niczym fatamorgana, wyłania się autokar. Wysiadają z niego młodzi ludzie, którzy zakładają kostiumy, wyładowują rekwizyty i rozpoczynają próbę widowiska, które przygotowują – „Jesus Christ Superstar”. Aktorzy tego widowiska wyśpiewują wewnętrzne rozterki swoich postaci. Dziś film jest zaliczany do klasyki kina.
4. PARADA WIELKANOCNA (Easter Parade, 1948)


Parada wielkanocna, film, filmy na wielkanoc

Klasyczny amerykański musical, to lżejsza propozycja w świątecznym repertuarze. Główne role grają Fred Astaire i Judy Garland. On tańczy, ona śpiewa w Wielkanoc 1912 roku. Dla Astaire’a był to jeden z najlepszych popisów w karierze. Z filmu pochodzą słynne piosenki „Steppin’ Out With My Baby” oraz „We’re a Couple of Swells”.
3. JEZUS Z NAZARETU (Jesus of Nazareth, 1977)


Jezus z Nazaretu, film, filmy na wielkanoc

Ten miniserial telewizyjny przez wielu krytyków uznawany jest za najlepszy film w swoim gatunku, a z pewnością za najbardziej szczegółowy opis życia Jezusa. Był ogromnym przedsięwzięciem z wystawną scenografią i kostiumami, a do tego z gwiazdorską obsadą m.in.: Anne Bancroft (Maria Magdalena), Anthony Quinn (Kajfasz), Christopher Plummer (Herod Antypas) czy Michael York (Jan Chrzciciel).
2. OSTATNIE KUSZENIE CHRYSTUSA (The Last Temptation of Christ, 1988)


Ostatnie kuszenie Chrystusa, film, filmy na Wielkanoc

Uchodzący za demonicznego Willem Dafoe wcielił się w Jezusa Chrystusa w filmie Martina Scorsese, który za ten obraz dostał nominację do Oscara. Jeden z najbardziej kontrowersyjnych filmów o Chrystusie, przez wiele środowisk uznawany za antykatolicki i w kilkunastu krajach nie dopuszczony do emisji. Niemniej odważny i poruszający.
1. BEN HUR (1959)


Ben Hur, film, filmy na Wielkanoc

Jest to film, wobec którego trudno pozostać obojętnym. Głównym bohaterem jest tytułowy Ben Hur (Charlton Heston), który traci bogactwo i trafia na galery. Na tej trudnej drodze wyciąga do niego rękę Jezus. Po jakimś czasie to Ben Hur będzie próbował pomóc Zbawicielowi i będzie mu towarzyszył w jego drodze krzyżowej. Oscarowy rekordzista, zgarnął 11 statuetek.


Bookmark the permalink.

Comments are closed.