Najlepsze filmy psychologiczne, o których trudno zapomnieć

Główmy celem filmów psychologicznych jest pokazanie wewnętrznego świata bohaterów wraz z ich przeżyciami, traumami, a nawet zaburzeniami. Rzadko kiedy są to filmy lekkie. Częściej pozostawiają w widzach dyskomfort, co nie zmienia faktu, że uwielbiamy je oglądać. Poznaj najlepsze filmy psychologiczne.

Filmy psychologiczne z założenia mają nas skłaniać do refleksji, poddawać w wątpliwość otaczającą rzeczywistość i własne postrzeganie świata. Te najlepsze wywołują w widzach dyskomfort i nie wychodzą z głowy przez długie dni. Wszystko dlatego, że filmy psychologiczne zgłębiają zakamarki ludzkiej psychiki i zazwyczaj są to ciemne zaułki, do których z własnej woli byśmy nie weszli.

Najczęściej filmy psychologiczne to dramaty i thrillery. Rzadziej są to produkcje o zabarwieniu obyczajowym bądź społecznym. Często bohaterami tego kina są osoby z zaburzeniami psychicznymi bądź stojące w obliczu traumatyzującego doświadczenia. Najlepsze filmy psychologiczne wciągają widzów w głąb ludzkiej psychiki, w jej mroczne rewiry. Skłaniają do refleksji, zadumy i zmuszają do redefinicji w myśleniu o sobie samych. Poniżej zgromadzone tytuły zmuszają do zderzenia się z tymi elementami człowieczeństwa, które na co dzień wypieramy.

Przeczytaj także: Najlepsze filmy dające do myślenia. Kino do refleksji

TOP 15:Najlepsze filmy psychologiczne


15. Split (2016)


Najlepsze filmy psychologiczne, o których trudno zapomnieć

Zestawienie najlepszych filmów psychologicznych otwiera film „Split”. James McAvoy wcielił się w cierpiącego na rozdwojenie jaźni Kevina, który ma aż 23 osobowości. Mimo że leczy się psychiatrycznie, gdy jedna z osobowości zaczyna dominować, zaczynają się prawdziwe kłopoty i Kevin traci kontrolę nad sobą. Wkrótce porywa trzy nastolatki i więzi je w piwnicy. Dziewczyny wiedząc, że w jednym ciele mieszka kilka wcieleń, starają się odkryć, która osobowość Kevina może pomóc im w ucieczce.
14. Zaginiona dziewczyna (Gone Girl, 2014)


Najlepsze filmy psychologiczne, o których trudno zapomnieć

Kolejny film wyreżyserował David Fincher – specjalista od trudnych i pełnych napięcia historii. „Zaginiona dziewczyna” to ekranizacja powieści o tym samym tytule. Jest to zapis historii młodego, pozornie szczęśliwego małżeństwa. W dniu piątej rocznicy ślubu Nick zgłasza zaginięcie pięknej żony. Sprawą zaczyna interesować się prasa, a policja powoli kieruje podejrzenia na męża. Pod naporem sytuacji ten wyjawia, że nie wszystko w ich relacji było idealne. Gdy opinia publiczna już wydała wyrok na Nicka, w sprawie dochodzi do niespodziewanego przełomu. Ten film ukazuje mroczne meandry związku dwójki ludzi, i to do czego jesteśmy zdolni, aby osiągnąć swoje cele.
13. Niebiańskie istoty (Heavenly Creatures, 1994)


Najlepsze filmy psychologiczne, o których trudno zapomnieć

Reżyserem tego filmu psychologicznego jest Peter Jackson odpowiedzialny również za trylogię „Władcy pierścieni”. „Niebiańskie istoty” to obraz zgoła inny, kameralny, choć finalnie wstrząsający. Jest rok 1953 w Nowej Zelandii. Nieśmiała Pauline zaprzyjaźnia się z nową uczennicą – pewną siebie Juliet. Ich relacja stopniowo się zacieśnia i przeradza w coś więcej. Gdy rodzice Juliet zaczynają podejrzewać, że znajomość ich córki z Pauline ma erotyczny podtekst, ograniczają kontakty dziewczyn. To prowadzi do tragicznego finału. „Niebiańskie istoty” to autentyczna historia, która pokazuje siłę wzajemnej fascynacji, wzajemnych wpływów dwójki młodych dziewczyn, która łatwo może się przerodzić w obsesję.
12. Piękny umysł (A Beautiful Mind, 2001)


Najlepsze filmy psychologiczne, o których trudno zapomnieć

„Piękny umysł” to kolejna oparta na fatach pozycja na liście najlepszych filmów psychologicznych. Jest rok 1947. Głównym bohaterem jest John Nash nazywany „Tajemniczym geniuszem z Zachodniej Wirginii”. Gdy pojawia się w Princeton nie ma lekko – musi się odnaleźć w snobistycznym świecie. Żeby udowodnić swoją wartość, niemal obsesyjnie szuka nowej oryginalnej teorii. Choć mu się to w końcu udaje, jego życie wcale nie staje się lżejsze. Nash bowiem cierpi na schizofrenię. Ten film to opowieść o geniuszu graniczącym z szaleństwem i zmaganiu z chorobą, która okrada z życia.
11. Motyl Still Alice (Still Alice, 2014)


Najlepsze filmy psychologiczne, o których trudno zapomnieć

Kolejny film psychologiczny rozgrywa się już w czasach współczesnych. Tytułowa Alice to kobieta sukcesu, ma trójkę dorosłych dzieci, szczęśliwe małżeństwo i jest specjalistką w swojej dziedzinie. Gdy zaczyna zapominać słów i drobnych faktów, zaniepokojona udaje się do neurologa. Diagnoza nie może być gorsza – genetyczna odmiana Alzheimera, która dopada nawet stosunkowo młode osoby. To jest wyrok. Alice stopniowo traci siebie. Obserwujemy, jak radzi sobie z diagnozą, postępem choroby i jak na diagnozę reagują jej najbliżsi. Film dobitnie pokazuje, jak bardzo Alzheimer odziera z człowieczeństwa.
10. Whiplash (2014)


Najlepsze filmy psychologiczne, o których trudno zapomnieć

Kolejna historia rozgrywa się w świecie muzyków. Andrew jest młodym i ambitnym perkusistą. Dostanie się do klasy wybitnego nauczyciela, Terence’a Fletchera, jest spełnieniem jego marzeń, ale i wyzwaniem. Fletcher ma bowiem w swoim zespole tylko najlepszych, ma to jednak swoją cenę. Nauczyciel stosuje metodę nauczania, którą spokojnie można by uznać za znęcanie się zarówno psychiczne, jak i fizyczne, a wszystko to w imię doskonałości dźwięku. Andrew czyni dążenie do perfekcji swoją obsesją. Ten psychologiczny dramat pokazuje zderzenie dwóch psychopatycznych osobowości w delikatnym wydawałoby się świecie muzyki.
9. Zwierzęta nocy (Nocturnal Animals, 2016)


Najlepsze filmy psychologiczne, o których trudno zapomnieć

Susan Morrow jest zamożną właścicielką galerii i mężatką. Jej pierwsze małżeństwo rozpadło się przed piętnastoma laty. Niespodziewanie były partner odwiedza ją i wręcza rękopis swojej debiutanckiej powieści. Książka okazuje się być brutalnym thrillerem, w którym Susan dostrzega pewne wątki biograficzne byłego męża, w tym nawiązania do ich relacji. Lektura jest jednak na tyle hipnotyzująca, że kobieta zaczyna zatracać poczucie rzeczywistości. Film psychologiczny rozgrywa się w dwóch planach – książkowym i realnym, przy czym w obu panuje ciążka atmosfera. Obraz klimatyczny, niepokojący, miejscami przerażający.
8. Milczenie owiec (The Silence of the Lambs, 1991)


Najlepsze filmy psychologiczne, o których trudno zapomnieć

Kolejna propozycja to nie tylko jeden z najlepszych filmów psychologicznych, ale zarazem jedne z najlepszych filmów w ogóle. Agentka FBI pracuje nad sprawą seryjnego mordercy, który odziera swoje ofiary ze skóry. Po pomoc w rozwikłaniu śledztwa udaje się odizolowanego w więziennym ośrodku psychiatrycznym innego złoczyńcy. Wyjątkowo inteligentnego dr Hannibala Lectera. Nie dość, że sprawa sama w sobie dla każdego byłaby wystarczającym obciążeniem psychicznym, to agentka musi się jeszcze mierzyć z niepoczytalnym mordercą, którego ma skłonić do pomocy. Ten film trzyma w napięciu do ostatniej minuty.
7. Joker (2019)


Najlepsze filmy psychologiczne, o których trudno zapomnieć

Postać Jokera znana z historii o Batmanie w końcu doczekała się osobnego filmu. Nie jest to jednak kolejna historia fantasy, jakiej można by się spodziewać. Film zgłębia wydarzenia, które sprawiły, że Arthur Fleck stał się tym, kim go znamy. Arthur to były pacjent szpitala psychiatrycznego, nękany przez chorobliwe napady śmiechu, które utrudniają mu nawiązywanie relacji. Pracuje jako klaun, a wieczory spędza opiekując się swoją chorą matką. Wyizolowany i niezrozumiany zmienia się, gdy w od kolegi z pracy otrzymuje broń. W końcu czuje, ze może się zemścić, odegrać za wszystkie cierpienia i za lekceważenie. Powoli staje się Jokerem. Ten film jest wielkim smutnym stadium szaleństwa, które przerodziło się w zbrodnię. Można ową opowieść potraktować jako przestrogę.
6. Podziemny krąg (Fight Club, 1999)


Najlepsze filmy psychologiczne, o których trudno zapomnieć

Kolejny w zestawieniu filmów psychologicznych obraz Davida Finchera. Trzydziestokilkuletni Jack jest dobrze zarabiającym pracownikiem korporacji. Od pół roku cierpi na bezsenność, co czyni go nieszczęśliwym. Szukając pomocy w różnych miejscach, zawiera nowe znajomości najpierw Marlę, a później Tylera. Tyler wywiera na niego duży wpływ. Nowy znajomy inspiruje Jacka do porzucenia pracy, razem też oddają się nowej pasji – bijatykom na pięści. Organizują nawet zamknięte walki – Podziemny Krąg, który przeradza się w paramilitarną organizację anarchistyczną. Tylko, czy nowe życie Jacka jest w pełni prawdziwe?
5. Lot nad kukułczym gniazdem (One Flew Over the Cuckoo’s Nest, 1975)


Najlepsze filmy psychologiczne, o których trudno zapomnieć

„Lot nad kukułczym gniazdem” to film, który ma już status kultowego i jednocześnie jets to jeden z najlepszych filmów psychologicznych w historii. Głównym bohaterem jest złodziejaszek i drobny przestępca, który udaje chorego psychicznie, aby uchronić się przed więzieniem. Trafia do zakładu chorych psychicznie, gdzie oddziałem twardą ręką rządzi bezduszna siostra Ratched. Nasz bohater szybko odkrywa, że to pacjenci są ofiarami jej okrucieństwa. Kobieta znęca się w nad nimi w bardzo wyrafinowany sposób. Bunt jest tylko kwestią czasu.
4. Czarny łabędź (Black Swan, 2010)


Najlepsze filmy psychologiczne, o których trudno zapomnieć

Nina jest ambitną baletnicą, która dostaje wielką szansę – główną rolę w premierowym „Jeziorze łabędzim”. Dla tej roli trenowała całe życie i nie zamierza zaprzepaścić szansy. Będąc pod wielką presją trenera i własnej matki, zaczyna doświadczać dziwnych epizodów. Do tego konkurentka depcze jej po piętach. Wszystko wskazuje na to, że Nina za bardzo zaczyna się utożsamiać z rolą, co prowadzi do nieoczekiwanego przebiegu wypadków. Ten szalenie niepokojący film opowiada do perfekcji, która prowadzi do obłędu i tłumionej seksualności.
3. Melancholia (2011)


Najlepsze filmy psychologiczne, o których trudno zapomnieć

Można powiedzieć, że „Melancholia” to psychologiczne kino katastroficzne. Justine w dniu swojego wystawnego wesela dowiaduje się, że do Ziemi zmierza planeta, która ukrywała się za Słońcem i najprawdopodobniej oba globy się zderzą. Dramat rozgrywa się w niejako w dwóch częściach. W pierwszej jesteśmy na weselu. Nikt jeszcze nie daje wiary czarnemu scenariuszowi. Tylko Justine z biegiem przyjęcia zaczyna popadać w dziwny stan, który już w dniu wesela prowadzi do rozpadu małżeństwa. Kilka miesięcy później Justine wygląda już jak zupełnie inna osoba, z której uleciało życie. Katastrofa jest już niemal pewna, ale każdy radzi sobie z nią inaczej.
2. Szósty stopień oddalenia (Six Degrees of Separation, 1993)


Najlepsze filmy psychologiczne, o których trudno zapomnieć

Ten film to mój cichy faworyt. Stosunkowo mało znany dramat psychologiczny z nietypową, bo dramatyczną rolą Willa Smitha. Do nowojorskiego apartamentu pary zamożnych marszandów sztuki pewnego wieczora puka nieznajomy. Ranny nożem czarnoskóry chłopak podaje się przyjaciela ich syna. Został napadnięty w Central Parku i okradziony. Bogacze, choć pełni obaw przyjmują go pod własny dach. Szybko elokwentny i błyskotliwy przybysz ich oczarowuje. Całą historię poznajemy z retrospektywnym opowieści bohaterów historii. Okazuje się jednak, że chłopak nie jest tym za kogo się podaje. Jego pojawienie się niemniej mocno namiesza w życiu pary nowojorczyków.
1. Wyspa tajemnic (Shutter Island, 2010)


Najlepsze filmy psychologiczne, o których trudno zapomnieć

Na szczycie listy najlepszych filmów psychologicznych znajduje się film mroczny i mocno trzymający w napięciu. Szeryf federalny Daniels stara się dowiedzieć, jakim sposobem z zamkniętej celi w pilnie strzeżonym szpitalu dla chorych psychicznie przestępców zniknęła pacjentka. Są lata 50, a nad zatokę, gdzie dzieje się akcja nadciąga huragan, pozbawiając łączności cały region. W tym filmie jednak nic nie jest takim, jaki się wydaje. Daniels z czasem sam identyfikuje się jako pacjenta ośrodka, a to co mu się wydawało jest jedynie mieszaniną złudzeń i mistyfikacji. Ciężkie, ale warte obejrzenia kino.


Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.