TOP 10: Najlepsze filmy Woody’ego Allena

Woody Allen to postać, której prawdopodobnie nikomu nie trzeba przedstawiać. Należy do klasyków światowego kina i jednego z najbardziej płodnych reżyserów oraz scenarzystów. Allen wypuszcza nowy film z niesłabnącą regularnością, dzięki temu w jego dorobku jest ich już 54. W tym bogactwie można się zagubić, dlatego wybrałam 10 najlepszych filmów Woody’ego. 

Woody Allen to bez dwóch zdań jeden z najbardziej wpływowych twórców filmowych wszech czasów. Jego styl odcisnął piętno na całe pokolenia twórców kina. Zaczynał jako komik i muzyk, zanim trafił do przemysłu filmowego. Szybko dał się poznać jako błyskotliwy i inteligentny reżyser o wyrazistym stylu. Znakiem rozpoznawczym Woody’ego Allena stały się komedie. „Zeling” czy „Śpioch” należą do najbardziej znanych w wczesnego okresu komika. W latach 70. nakręcił swój pierwszy dramat i od tego czasu zaczął bawić się gatunkami. Pojawiły się i kryminały, czarne komedie i komediodramaty. Pytanie, które z tych filmów są najlepsze w jego dorobku, wcale nie jest łatwe. Zanim przejdę do odpowiedzi poznajmy najpierw samego Allena.

Kim jest Woody Allen?

Woody urodził się w 1935 roku w Nowym Jorku w żydowskiej rodzinie jako Allan Stewart Konigsberg. Można śmiało powiedzieć, że kocha swoje rodzinne miasto i rzadko kiedy z niego wyjeżdża. Definiuje siebie nie tyle jako Amerykanina, co nowojorczyka. Jest to dobitnym świadectwem jego przywiązania do miasta, które zresztą portretował w wielu swoich produkcjach. Do nauki podchodził niechętnie. Już wieku 16 lat imał się różnych prac, jak gra na klarnecie w barze czy pisanie żartów do gazet. Można powiedzieć, że były to początki jego kariery. Być może już wtedy przeczuwał, że czeka go sława, gdyż w wieku 17 lat legalnie zmienił nazwisko, na takie jakie je znamy dziś.

W wieku 30 lat zaczął kręcić swoje pierwsze filmy. Początkowo były to parodie i przeróbki zagranicznych produkcji. Dla Woody’ego Allena były to raczej wprawki i pierwsze przymiarki. Umocniły go jednak w przekonaniu, że jest na właściwym miejscu. Od tego momentu zaczyna kręcić film za filmem. Apogeum jego kariery następuje w drugiej połowie lat 70. Wtedy powstają „Annie Hall” i „Manhattan”. Prasa w owym czasie zaczęła rozpisywać się nie tylko o filmach Woody’ego Allena, ale także, a może nawet przede wszystkim, o jego związkach uczuciowych. Był już po dwóch rozwodach i romansował z Diane Keaton, dawał więc prasie atrakcyjną pożywkę. Na początku lat 80. związał się natomiast z Mią Farrow. Ich relacja budziła sensację, gdyż para adoptowała razem kilkanaścioro dzieci, ale nigdy nie zamieszkała razem. Jakby tego było mało, Allen związał się z jedną z adoptowanych córek.

Choć życie prywatne reżysera można zaliczyć do burzliwych, to on sam nie wystawia się na świecznik. Praca jest jego głównym motorem napędowym. Poza filmami gra na klarnecie, koncertując ze swoim zespołem i pisze książki. Jest autorem niezwykle płodnym, a wszystko czego się dotknie ma jego autorskie piętno. Woody Allen dał się poznać jako twórca błyskotliwy, pełen ironii, ale i przenikliwego spojrzenia na ludzką naturę. Jego warsztat filmowca był wielokrotnie doceniany, ma w swym dorobku aż 137 nagród filmowych, w tym cztery Oscary – jeden za reżyserię i trzy za scenariusz.

Niełatwo z jego pokaźnej filmografii było wybrać 10 najlepszych pozycji, ale w końcu się udało. Oto lista filmów, którą powinien znać każdy.

 

TOP 10: NAJLEPSZE FILMY WOODY’EGO ALLENA


10. Magia w blasku księżyca (2014)


Najlepsze filmy Woody'ego Allena: Magia w blasku księżyca Zestawienie najlepszych filmów Woody’ego Allena otwiera jeden z jego ostatnich filmów „Magia w blasku księżyca”. Akcja produkcji rozgrywa się w latach 20. na południu Francji. Allen sięgnął tu po znakomitych aktorów – Colina Firtha i Emmę Stone. Ona podaje się za medium, a on ma misję jej demaskacji. Urok dziewczyny jest jednak na tyle silny, że pozbawiony wszelkiej wiary w magię i nadprzyrodzone siły Anglik, zaczyna wątpić we własne zmysły. Przeplata się tu wiele tematów interesujących Woody’ego Allena od dawna, jak nostalgia za przeszłością, związek między starszym mężczyzną a sporo młodszą kobietą czy w końcu manipulacja.

Przeczytaj także: „Magia w blasku księżyca”: Woody Allen czaruje strojami z lat 20.




9. Zelig (1983)


Najlepsze filmy Woody'ego Allena: ZeligJedne z najbardziej znanych filmów Woody’ego Allena to bez wątpienia „Zelig”. Jest to czarno-biała produkcja z 1983 roku, ale akcja rozpoczyna się w latach 30. Wówczas media obiegła sensacyjna informacja o Leonardzie Zeligu, człowieku-kameleonie. Ma on umiejętność metamorfozy ciała, czego nie umie wyjaśnić nauka. Woody Allen wybrał tutaj konwencję filmu dokumentalizowanego, co daje wrażenie jakbyśmy oglądali autentyczne wydarzenia z epoki. Zręcznie zrealizowana komedia, zawiera głębszą refleksję na temat tożsamości. Czy wiemy, kim naprawdę jesteśmy wcielając się wciąż w kogoś innego?




8. Jej wysokość Afrodyta (1995)


Najlepsze filmy Woody'ego Allena: Co nas kręci, co nas podnieca?

W tej produkcji Woody’emu partnerują Helena Bonham Carter i Mira Sorvino. Opowieść jest inspirowana grecką tragedią, ale jest osadzona w realiach współczesnego Nowego Jorku. To błyskotliwa historia nowojorskiego dziennikarza sportowego, który wraz z żoną adoptują dziecko. Z niemowlaka wyrasta nadzwyczaj inteligentny, bystry chłopiec. To skłania ojca do poznania jego biologicznych rodziców. Podstępem zdobywa namiary na prawdziwą matkę dziecka i ją odnajduje. Kobieta jednak okazuje się być kimś innym, niż się spodziewał. Za scenariusz do tego filmu Allen otrzymał nominację do Oscara.




7. Hannah i jej siostry (1986)


Najlepsze filmy Woody'ego Allena: Hannah i jej siostryTytułowa Hannah, w tej roli Mia Farrow to spełniona matka, żona i aktorka. Poznajemy ją w Dniu Dziękczynienia, kiedy wyprawia przyjęcie dla całej rodziny, w tym swoich dwóch sióstr. Pierwsza Holly to początkująca aktorka, która tonie w długach i ma skłonności do używek. Druga Lee to zagubiona dusza, jest na zasiłku dla bezrobotnych, ale myśli o studiach na Columbii. Do tego spotyka się ze starszym artystą. Hannah jest dla nich podporą. Okazuje się jednak, że siostrzana rywalizacja w końcu dochodzi do głosu i zmusza główną bohaterkę do trudnych wyborów.




6. Blue Jasmine (2013)


Najlepsze filmy Woody'ego Allena: Blue JasmineJeden z nowszych filmów Allena to istny popis aktorski Cate Blanchett, która wciela się w tytułową Jasmine. Jej historię poznajemy stopniowo, kiedy przenosi się do San Francisco, aby zamieszkać ze swoją kuzynką. Sama bowiem zostaje bankrutką, gdy się okazuje, że jej mąż biznesmen dokonywał oszust. Tracą cały majątek, a on trafia do więzienia. Jasmine musi zrezygnować z życia w luksusie, ale mentalnie nie może sobie poradzić z zaistniałą sytuacją. Film stanowi intrygujące studium ludzkiej natury.




5. Co nas kręci, co nas podnieca? (2009)


Najlepsze filmy Woody'ego Allena: Co nas kręci, co nas podnieca?To jedna z najlepszych i błyskotliwych komedii Allena, jakie wykreował w całej swojej karierze. Główny bohaterem jest podstarzały Borys nieco zdziwaczały geniusz, który bywa zgryźliwy i uszczypliwy. Zmienia się jednak pod wpływem 20-letniej Melody – prostej dziewczyny z prowincji. Między tą dwójką nawiązuje się romans, w końcu na scenę wkracza matka dziewczyny. Cały film wypełniają ostre jak brzytwa dialogi i mnóstwo komicznych zdarzeń. Tutaj widzimy Allena w szczytowej formie komediowej.




4. Mężowie i żony (1992)


Najlepsze filmy Woody'ego Allena: Mężowie i żonyWoody Allen chętnie podejmuje tematy związków i relacji damsko-męskich. Tutaj jesteśmy daleko od komediowych klimatów. Bohaterami są dwie zaprzyjaźnione pary. Jedna oświadcza drugiej, że się rozstaje. Byli małżonkowie chcą spróbować czegoś nowego. Zaczynają spotykać się z innymi i zmieniać swoje życie, choć nie zawsze na korzyść. Druga para pod wpływem decyzji przyjaciół także zaczyna analizować swój związek. Całość stanowi wnikliwą analizę, tego co się dzieje w długoletnich relacjach. To jeden z bardziej poruszających obrazów Woody’ego Allena.




3. Wnętrza (1978)


Najlepsze filmy Woody'ego Allena: Wnętrza„Wnętrza” to pierwszy w dorobku reżysera rasowy dramat, w którym nie uświadczymy ani jednego żartu. Jest to dla Allena film nietypowy, bo wygrany na bardzo delikatnych nutach. Co ciekawe, ważniejsze niż dialogi są obrazy, a to dla „przegadanego” z reguły Woody’ego naprawdę oryginalny zabieg. Jest to zapis skomplikowanych relacji między matką nieradzącą sobie z rozwodem, a jej trzema dorosłymi córkami. Wszystkie kobiety mają trudne życie uczuciowe, ale mimo wszystko starają się wyprostować swoje relacje.

Przeczytaj także: „Wnętrza” Woody’ego Allena – wyjątkowe aranżacje z pierwszego dramatu reżysera




2. Annie Hall (1977)


Najlepsze filmy Woody'ego Allena: Annie HallW końcu dochodzimy do absolutnego klasyka – „Annie Hall”. Jest to bodajże najbardziej znany film Woody’ego Allena, w którym w tytułową rolę wcieliła się niepowtarzalna Diane Keaton. Wykreowała postać piosenkarki, która zaczyna podrywać komika, Alvy’ego. Z miejsca widać, że jest postacią nietuzinkową – nosi męskie ubrania z wdziękiem, jest nieco niezgrabna, ale ma magnetyczny urok. Między parą nawiązuje się burzliwy romans. Jednak dopiero, gdy Annie porzuca Alvy’ego dla innego, ten zrozumiał, co stracił. Film zdobył cztery Oscary.




1. Manhattan (1979)


Najlepsze filmy Woody'ego Allena: ManhattanChoć „Annie Hall” to film wyjątkowy, to jednak na pierwsze miejsce zasługuje ten obraz. W filmie „Manhattan”, jak w soczewce, skupia się wszystko, co u Allena najlepsze. Jest romans, ironia, nieoczywisty humor, hołd dla Nowego Jorku i typowy dla Woody’ego styl. Reżyser wcielił się tu w dwukrotnie rozwiedzionego nowojorczyka zmagającego się z kryzysem zawodowym i finansowym. Choć zaczyna się spotykać z młodziutką dziewczyną, to zakochuje się w dziewczynie swojego najlepszego przyjaciela. Tutaj znów na ekranie spotyka się z Diane Keaton.



 

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

2 Comments

  1. Wspaniała postać kina. Nie da się przejść obok Niego obojętnie.

  2. Świetny spis, właśnie czegoś takiego szukałem. Miałem zabrać się za nadrabianie zaległości i chyba już wiem, od czego zacznę 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.