TOP 12: Nowy Jork w filmach. Najlepsze filmy z Manhattanem w tle

Nowy Jork pojawia się w trudnej do spamiętania liczbie filmów. Od małych produkcji po kasowe hity. Zazwyczaj jest w nich tłem, ale czasem też ważnym bohaterem. Wybrałam 12 najlepszych filmów, w których Nowy Jork jest szczególnie ważny.

Nowy Jork
Nowy Jork to jedno z najczęściej filmowanych miast na świecie. Nic dziwnego, na stosunkowo niewielkiej powierzchnie znajdziemy niezwykłą różnorodność krajobrazów i kultur. Mamy tu imponujące wieżowce, hałaśliwe Times Square, artystyczne dzielnic, zielony i zaciszny Central Park, port, Chinatown i wiele więcej. W wielu filmach Nowy Jork staje się niezależnym bohaterem i ważnym elementem opowieści. W zależności od filmu pokazywano jego lepsze oblicze, badź gorsze. Zawsze jednak na ekranie miasto to można łatwo zidentyfikować, ma bowiem niepowtarzalny klimat. Wybrałam 12 filmów, w których Nowy Jork odgrywa szczególną rolę. Wszystkie zdecydowanie warte są obejrzenia.

Najlepsze filmy z Nowym Jorkiem

 


12. JESTEM LEGENDĄ (I Am Legend, 2007)


Jestem legendą, filmNowy Jork jest miastem chętnie wybieranym przez twórców filmów science-fiction. Do tych właśnie należy „Jestem legendą” z Willem Smithem w roli głównej. Ludzkość została zaatakowana przez wirusa, który albo zabija, albo zamienia ludzi w zombie. Na Manhattanie pozostał tylko jeden człowiek, który pracuje nad szczepionką na wirusa. Ruchliwe dotychczas ulice Nowego Jorku zarosły trawą, a budynki zaczęły się sypać. To niezwykle przemawiający do wyobraźni obraz opuszczonego miasta.
11. PO GODZINACH (After Hours, 1985)


Film, po godzinach Akcja tego filmu rozgrywa się wciągu jednej nocy. Paul po pracy udaje się na Soho na randkę z przypadkowo poznaną dziewczyną. Spokojny na co dzień programista wpada w wir dziwnych zdarzeń. Martin Scorsese starł się tu pokazać nocne, nieokiełznane i nieprzewidywalne oblicze Nowego Jorku. W końcu jest to miasto, które nigdy nie śpi i gdzie dosłownie wszystko może się wydarzyć.
10. WEST SIDE STORY (1961)


West Side Story, musicalJeden z najsłynniejszych musicali w historii kina. „West Side Story” zdobył 10 Oscarów i uwiecznił Nowy Jork w rozśpiewanym stylu. Wiele taneczno-muzycznych scen rozgrywa się bowiem na ulicach Nowego Jorku. Widzimy w nich charakterystyczne, nowojorskie kamienice z kamiennymi fasadami i schodami przeciwpożarowymi. Na tychże schodach także rozgrywa się wiele istotnych momentów.
9. GANGI NOWEGO JORKU (Gangs of New York, 2002)


Gangi Nowego YorkuPatrząc na współczesne wieżowce Nowego Jorku, łatwo zapomnieć, że kiedyś był niedużym miastem o niskiej, prowizorycznej zabudowie. Do przeszłości miasta wraca Martin Scorsese w niedocenionym filmie „Gangi Nowego Yorku”. Jest 1863 rok. W najbiedniejszej dzielnicy Five Points rozgrywa się walka między przywódcami miejscowych gangów. Owa dzielnica już nie istnieje, to właśnie tam osiedlali się biedni imigranci, co bardzo dobrze zobrazował Scorsese.
8. CUD NA 34. ULICY (Miracle on 34th Street, 1994)


Cud na 34. ulicy, film

Klasyczny świąteczny film pokazuje Nowy Jork w najbardziej magicznym czasie w roku. Stąd widzimy na ekranie pięknie udekorowane ulice i witryny sklepowe, są świąteczne parady i gorączka świątecznych zakupów. To właśnie filmy takie jak ten budują mit Nowego Jorku, jako miejsca gdzie wszystko jest możliwe.
7. KIEDY HARRY POZNAŁ SALLY (When Harry Met Sally, 1989)


Kiedy Harry poznał Sally

Klasyczna komedia romantyczna z Meg Ryan w roli głównej jest nierozerwalnie związana z Nowym Jorkiem. To tutaj sprowadzają się młodzi bohaterowie i z tym miastem wiążą swoją przyszłość. Omawiają swoje życie uczuciowe, spacerując po parkach i ulicach, zasiadając w knajpach i  klubach. Ten film odkrywa bardziej romantyczne oblicze miasta.
6. STRASZNIE GŁOŚNO, NIESAMOWICIE BLISKO (Extremely Loud & Incredibly Close, 2011)


Strasznie głośno, niesamowicie blisko

Ten film stara się uporać z traumą po zamachu na World Trade Center. Wydarzeniu, które zmieniło Nowy Jork na zawsze. Ojciec Oskara ginie pod gruzami dwóch wież. Chłopiec nie może się pogodzić ze stratą. Stara się więc rozwiązać zagadkę, którą ojciec mu zadał przed śmiercią. Ten film nie jest o 11 września, ale o codzienności, która nastała później, a z którą należało się zmierzyć. Nieco baśniowy, ale ważny film.
5. KEVIN SAM W NOWYM JORKU (Home Alone 2, 1992)


Kevin sam w Nowym Jorku, filmKolejna świąteczna klasyka ze sprytnym Kevinem w roli głównej. Po raz kolejny pozostawiony przez rodziców, tym razem trafia do Nowego Jorku. Kevin świetnie sobie radzi w wielkim mieście. Udało mu się zamieszkać w jednym z najlepszych i najbardziej znanych hoteli w Nowym Jorku i zaczyna wielkie zwiedzanie. Odwiedza wszystkie obowiązkowe punkty na liście każdego turysty. Zwiedzanie po tym filmie z pewnością będzie łatwiejsze.
4. WALL STREET (1987)


Wall Street, film

Historia o chciwości, ale i najbardziej znanej ulicy w USA, jeśli nie na całym świecie. Wall Street to wszak finansowe centrum globu, jak ważne zdajemy sobie sprawę dopiero, gdy następuje krach na nowojorskiej giełdzie. Film Olivera Stone’a pokazuje co prowadzi do owych krachów – rzeczona chciwość, która jednych doprowadza do fortuny, innych do ruiny.
3. WIELKI GATSBY (The Great Gatsby, 2012)


Wielki Gatsby, film

„Wielki Gatsby” odtwarza Nowy Jork z epoki wielkich przyjęć i wielkiego zbytku. Kiedy wrzało tu życie rozrywkowe i towarzyskie. Każdy żył, jakby jutra miało nie być, tak przynajmniej przekonują filmowi twórcy. Trudno stwierdzić z całą pewnością, czy to rzetelna próba odtworzenia atmosfery Nowego Jorku z lat 20. XX wieku, czy bardziej fantazja. Niemniej powstały wizerunek miasta jest niezwykle porywający.
2. ŚNIADANIE U TIFFANY’EGO (Breakfast at Tiffany’s, 1961)


Śniadanie u Tiffany'egoTą kultową scenę znają chyba wszyscy. Blady świt, pustki na ulicach i Audrey Hepburn w wieczorowej sukni Givenchy z rogalikiem w jednym i kawą w drugim ręku wpatruje się w witrynę słynnego jubilera. Takie śniadania się jada w Nowym Jorku. Mamy tu wszystko z czym utożsamiane jest to miasto – szyk, blichtr i marzenia. Te ostatnie jednak często bywają niespełnione.
1. MANHATTAN (1979)


Manhattan film Woody'ego Allena

Nie mogło być innego numeru jeden. Woody Allen zdecydowaną większość swoich filmów kręcił w Nowym Jorku. Każda produkcja jest swoistym hołdem dla tego miasta. „Manhattan” jest pod tym względem wyjątkowy. Ten czarno-biały film ma w sobie klimat, słynne widoki miasta, odrobinę magii i allenowski neurotyzmu, który stał się takim samym symbole Nowego Jorku jak Chrysler Building.

 

 

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.