Najlepsze filmy prawnicze i dramaty sądowe. Walka o sprawiedliwość na ekranie

Filmy prawnicze i dramaty sądowe to gatunek filmowy, który swego czasu cieszył się wielką popularnością. Dobrych produkcji o tematyce prawniczej nie brakuje. Poznajcie te najlepsze. Poniżej zebrałam 15 trzymających w napięciu dramatów sądowych.

Ogromny wpływ na popularność filmów prawniczych i dramatów sądowych miała literatura, a głównie książki Johna Grishama. Ten bestsellerowy amerykański autor sam z wykształcenia jest prawnikiem. Pisaniem książek zajął się po godzinach, aż w końcu to zapewniło mu sławę i uznanie. A pisał o tym, co sam znał najlepiej – środowisku prawniczym. Dzięki temu już w latach 80. nastąpił wielki boom na kino o takiej tematyce. Samych ekranizacji powieści Grishama powstało kilkadziesiąt, ze słynnymi „Firmą” i „Klientem” na czele.

Oczywiście początki kina prawniczego są znacznie wcześniejsze. Monumentalny „Wyrok w Norymberdze” można uznać za jeden z pierwszych wielkich tytułów gatunku. Zasadniczo filmy prawnicze dzielą się na thrillery i dramaty. Oba muszą trzymać w napięciu i stopniowo odkrywać tajemnice przed widzem. W tych produkcjach prawnicy są niczym detektywi, którzy często na własną rękę, niejednokrotnie z narażeniem życia dociekają prawdy. Zdecydowanie rzadziej filmy te pokazują zawód prawnika od tej mniej atrakcyjnej strony, gdy spędzają długie godziny zakopani w papierach.

Filmów prawniczych i dramatów sądowych na przestrzeni lat powstało naprawdę dużo. Jest też sporo seriali. Na wyróżnienie zasługuje kilka, przede wszystkim „W garniturach”, ale też „Prawo i porządek” czy ujęta z nieco innej perspektywy „Ally McBeal”. W poniższym rankingu jednak znalazł się tylko jeden serial. Poznajcie zatem 15 najlepszych filmów prawniczych i jeden serial.

Przeczytaj także: TOP 12: Filmy i seriale o lekarzach oraz medycynie

15 najlepszych filmów prawniczych i dramatów sądowych


15. Tylko sprawiedliwość (Just Mercy, 2019)


15 najlepszych filmów prawniczych i dramatów sądowych

Zestawienie najlepszych filmów prawniczych i dramatów sądowych otwiera produkcja „Tylko sprawiedliwość”. Jest to historia młodego czarnoskórego prawnika, który w latach 90. rozpoczyna praktykę na głębokim Południu USA. Charytatywnie pomaga skazanym na śmierć, którzy nie otrzymali wcześniej odpowiedniej pomocy prawnej. Nie wszystkim białym podoba się, że skazani przez nich czarni mają swojego orędownika. „Tylko sprawiedliwość” to poruszający film o głębokiej niesprawiedliwości napędzanej prze rasizm i przywileje niektórych grup społecznych.




14. Mój kuzyn Vinny (My Cousin Vinny, 1992)


Najlepsze filmy prawnicze i dramaty sądowe

Kolejny film nie należy do typowych tytułów prawniczych. Jest to bowiem komedia, która w pewnych momentach przypomina bardziej farsę. Niemniej jest to bardzo dobry film sądowy, który wciąga, jak najlepsze dramaty. Dwóch młodych chłopaków zostaje oskarżonych o zabójstwo. Na pomoc jeden z nich wzywa swojego kuzyna, prawnika z Nowego Jorku. Okazuje się jednak, że tytułowy Vinny skończył prawo wieczorowo i jeszcze nigdy nie stawał na sali sądowej. Kuzyn wbrew wszystkiemu, a nawet zwątpieniu swojemu krewnemu, podejmuje się sprawy, która wygląda na z góry przegraną. Po początkowych upokorzeniach ze strony sędziego, Vinny zaczyna pokazywać, że jednak ma smykałkę do prawa.




13. Klient (The Client, 1994)


Najlepsze filmy prawnicze i dramaty sądowe

Wspomniany już na wstępie „Klient” to jeden z klasycznych thrillerów prawniczych na podstawie powiście Johna Grishama. Do gabinetu młodej prawniczki, Reggie, pewnego dnia wkracza przestraszony chłopak. Potrzebuje prawnika, okazuje się, że dysponuje pewną informacją, przez którą ściga go zarówno mafia, jak i prokuratura. Reggie zostaje wciągnięta w sam środek afery. Teraz musi chronić swojego klienta i zapewnić mu bezpieczeństwo.




12. Uznany za niewinnego (Presumed Innocent, 1990)


Najlepsze filmy prawnicze i dramaty sądowe

Głównym bohaterem tego dramatu sądowego jest odnoszący sukcesy prokurator, Rusty Sabich, w którego wcielił się Harrison Ford. Zostaje podejrzany o zamordowanie swojej asystentki i kochanki zarazem – błyskotliwej, atrakcyjnej i szybko pnącej się po szczeblach kariery, Carolyn. Niewiele dowodów jest w stanie zadać temu kłam. Co gorsza, on sam znajduje dowody na swoją winę. Rusty jednak nie zamierza odpuścić bez walki. Podejmuje walkę o odzyskanie dobrego imienia i uwolnienie się od rujnujących mu życie zarzutów. Czekający go proces to prawdziwa próba.




11. Prawnik z Lincolna (The Lincoln Lawyer, 2011)


Najlepsze filmy prawnicze i dramaty sądowe

Kolejna ekranizacja, tym razem książki Michaela Conolly’ego z 2005 roku. Mick Haller prowadzi praktykę w Los Angeles, zajmując się sprawami pomniejszych kryminalistów. Słynie z tego, że porusza się po mieście ze swoim kierowcą w czarnej limuzynie Lincoln. Styl prowadzenia praktyki przez Micka bywa kontrowersyjny, ale trudno mu odmówić skuteczności. Jego nowym klientem zostaje młody chłopak z bogatej rodziny, oskarżony o pobicie dziewczyny do towarzystwa. Pozornie prosta sprawa mocno się komplikuje i zmusza tytułowego prawnika do przewartościowania swojego dotychczasowego postępowania.




10. Werdykt (The Verdict, 1982)


Najlepsze filmy prawnicze i dramaty sądowe

Kolejny dramat sądowy, w którym cała uwaga skupia się na prawniku. Paul Newman wcielił się w adwokata, który lata świetności ma już za sobą. Teraz częściej niż na salę sądową zagląda do kieliszka, wszystkie bowiem sprawy kończy ugodą. Jego najbliższy współpracownik i przyjaciel załatwia mu ”robotę”, dzięki której Galvin może nieźle zarobić. Chodzi o sprawę młodej kobiety, która na skutek błędu lekarskiego zapada w śpiączkę. Frank swoim zwyczajem chce zawrzeć ugodę i zgarnąć swój procent. Najpierw jednak idzie zobaczyć kobietę. Jej widok coś w nim porusza. Zmienia decyzję i postanawia walczyć w sądzie mimo niezadowolenia rodziny poszkodowanej. W trudnym procesie walczy nie tylko o wysokie odszkodowanie, ale i własną przyszłość.




9. Ludzie honoru (A Few Good Men, 1992)


Najlepsze filmy prawnicze i dramaty sądowe

Doskonałą rekomendacją tego filmu jest już choćby plejada gwiazd pojawiająca się na ekranie: Tom Cruise, Demi Moore, Jack Nicholson, Kevin Bacon. Tym razem sprawa sądowa dotyczy wojskowych. Para prawników amerykańskiej armii zostaje przydzielona do sprawy dwóch żołnierzy oskarżonych o zabicie kolegi z jednostki. Oni sami twierdzą, że był to nieszczęśliwy wypadek. Spraw okazuje się mętna, a postawa dowódców zaskakująca. Sprawiają wrażenie „nietykalnych”. Młodzi prawnicy wietrzą skandal, który może się położyć długim cieniem na amerykańskiej armii.




8. 12 gniewnych ludzi (12 Angry Men, 1957)


Najlepsze filmy prawnicze i dramaty sądowe

Jeden z klasycznych filmów kina prawniczego. Znajdujących się w tytule dwunastka gniewni ludzi to po prostu przysięgli, zasiadających na ławie sądowej. Mają oni rozstrzygnąć o losie imigranta oskarżonego o morderstwo swojego ojca. Poznajemy ich już po procesie, gdy pozostaje jedynie podjęcie decyzji. Tylko jeden z nich uważa oskarżonego za niewinnego, a bez jednomyślności wyrok nie może zapaść. Ławnik chce przekonać pozostałych. Atmosfera szybko robi się gorąca. Jak się można domyślać, nie wszystkim zależy na sprawiedliwości.




7. Sędzia (The Judge, 2014)


Najlepsze filmy prawnicze i dramaty sądowe

W tym dramacie sądowym mamy nie tylko sprawę do rozwikłania, ale też nadszarpnięte relacje rodzinne. Odnoszący sukcesy prawnik wraca do rodzinnego miasta na pogrzeb matki. Na miejscu dowiaduje się, że jego ojciec – uznany miejscowy sędzia – sam ma kłopoty z prawem, i to nie drobne. Został oskarżony o zamordowanie człowieka przez potrącenie samochodem. Relacje między ojcem i synem nie należą do dobrych. Mimo to syn postanawia pomóc ojcu w prawdopodobnie ostatniej sądowej batalii w życiu. Sędzie nie jest przy tym łatwym klientem, nawet kiedy groźba więzienia staje się więcej niż realna.




6. Proces siódemki z Chicago (The Trial of the Chicago 7, 2020)


Najlepszy Dramat sądowy

Ten dramat sądowy jest najmłodszy w zestawieniu. Film Aarona Sorkina to ekranizacja prawdziwych wydarzeń, jakie rozegrały się w 1968 r. w Chicago. W owym czasie odbyła się Krajowa Konwencja Demokratów, której towarzyszyły liczne protesty przeciwników wojny w Wietnamie. Policja brutalnie tłumiła demonstracje, a ich przywódców postawiła przed sądem. Proces ów przeszedł do historii, godząc w dobre imię sprawiedliwości. Okrył niesławą sędziego i rzucił podejrzenie na upolitycznienie sądu. Znakomicie zagrany i napisany film jest niczym przestroga dla nas wszystkich.




5. Mroczne wody (Dark Waters, 2019)


Najlepsze filmy prawnicze i dramaty sądowe

Oparty na faktach film prawniczy odsłania straszną prawdę o produkcji teflonu. Do pewnego korporacyjnego prawnika przychodzi niezapowiedziany rolnik. Jego zwierzęta umierają przez, jak się upiera, skażoną przez potężny koncern wodę. Początkowo Robb nie jest zainteresowany tematem. Okazuje się jednak, że ów rolnik zna jego babcię i od sprawy nie ma już odwrotu. Tak prawnik zaczyna odkrywać szokującą prawdę o teflonie, który jest w powszechnym domowym użyciu. Rozpoczyna się długa, mroczna i wyniszczająca przepychanka prawna. Ten film obnaża niebezpieczne dla człowieka i planety zabiegi koncernów. Co gorsze, prawdziwe zabiegi koncernów.




4. Zaklinacz deszczu (The Rainmaker, 1997)


Najlepsze filmy prawnicze i dramaty sądowe

Na czwartym miejscu w zestawieniu znalazł się kultowy już dramat sądowy z Mattem Damonem. Jest to jednocześnie kolejny obraz powstały na podstawie powieści Johna Grishama o tym samym tytule. Towarzystwo ubezpieczeniowe, Great Benefit, nie chce pokryć kosztów leczenia chłopca chorego na białaczkę. Sprawą zajmuje się młody prawnik, Rudy. Kiedy kieruje sprawę do sądu, nagle towarzystwo proponuje wartą 75 tys. dolarów ugodę. Młody prawnik jest zdziwiony takim obrotem sprawy. Szybko wpada na trop większej afery. Odrzuca ugodę i przystępuje do nierównej i nieczystej batalii sądowej z ubezpieczeniowym gigantem, który bardzo nie lubi przegrywać.




3. Michael Clayton (2007)


Najlepsze filmy prawnicze i dramaty sądowe

Podium otwiera mroczny thriller prawniczy. Tytułowy bohater to prawnik, w którego wcielił się George Clooney. Michael Clayton jest specjalistą od załatwiania spraw nie do załatwienia. Pracuje w prestiżowej kancelarii, gdzie często załatwia brudne sprawy swoich klientów. Właśnie dostaje kolejną podobną „brudną sprawę”. Ma wyciszyć szum, jaki powstał po załamaniu nerwowym jego kolegi z pracy Arthura. Wielki koncern, którego interesy prowadził, jest na tyle zaniepokojony, że wysyła do pomocy swojego człowieka. Sprawę jednak komplikuje budzące się w Michaelu sumienie. Mroczny thriller mocno trzyma w napięciu. Obraz dostał 7 nominacji do Oscara i zgarnął jedną statuetkę.




2. Filadelfia (Philadelphia, 1993)


Najlepsze filmy prawnicze i dramaty sądowe

Niezwykle poruszający film z głośną, oscarową rolą Toma Hanksa. Aktor wcielił się w Andrew Becketta. Jest on ambitnym prawnikiem w prestiżowej kancelarii. Nagle jednak zostaje zwolniony. Okazuje się, że przełożeniu dowiadują się, że jest nosicielem wirusa HIV. Pod absurdalnym pretekstem zaniedbywania obowiązków natychmiast pozbawiają podwładnego posady. Ten postanawia dochodzić swoich praw w sądzie. Schorowany Andrew potrzebuje prawnika. Niewielu jest jednak zainteresowanych jego sprawą. Zadanie podejmuje się czarnoskóry Joe Miller (Denzel Washington). Gorzki proces podszyty dyskryminacją i ignorancją głęboko porusza. Bardzo ważny film.




1. American Crime Story: Sprawa O.J. Simpsona (American Crime Story: The People v. O.J. Simpson, 2016)


Najlepsze filmy prawnicze i dramaty sądowe

Numer jeden z w zestawieniu dramatów sądowych może być zaskoczenie. Przede wszystkim z prostego faktu, że jest to serial, a nie film. Dla tej pozycji jednak należało zrobić wyjątek. Znakomity obraz jest zapisem głośnego i skandalizującego zarazem procesu footbolisty O.J. Simpsona. Został on oskarżony o zabójstwo byłej żony i jej kochanka. Mimo miażdżących dowód został uniewinniony w procesie karnym przez ławę przysięgłych. Serial odtwarza wydarzenia, które doprowadziły do takiego werdyktu. Odsłania kulisy procesu i przedstawia głównych jego aktorów. Serial wciąga od pierwszych minut i trzyma w napięciu do samego końca. To szokujący obraz amerykańskiego systemu sprawiedliwości, w którym show i przekonania są ważniejsze od dowodów i faktów.

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.