Filmy o kosmosie, które warto obejrzeć. Wszechświat na ekranie

Kosmos niezmiennie fascynuje ludzi, nic więc dziwnego, że stał się popularnym tematem kinowym. Produkcji obrazujących prawdziwe dzieje podboju kosmosu, jak i tych fikcyjnych jest bardzo dużo. Tutaj zebrałam 15 najlepszych filmów o kosmosie, które warto obejrzeć.

Przestrzeń kosmiczna, podbój planet, lot na księżyc, spotkanie z innymi formami życia od zawsze fascynowały rodzaj ludzki. Dlatego powstało tak dużo filmów o kosmosie oddających ową fascynację. Zdecydowana większość z nich przedstawia fikcyjne historie, będące tworem ludzkiej wyobraźni. Potwierdza to jedynie fakt, że kosmos wciąż pozostaje w dużej mierze niezbadany. Jego bezmiar aż prowokuje do snucia hipotez i fantazji. Z drugiej strony mamy filmy o kosmosie oparte na faktach, które ilustrują dotychczasową historię lotów kosmicznych.

Dobre filmy o kosmosie, czyli jakie?

Choć filmy o kosmosie to dość popularny gatunek, to tych naprawdę dobrych wcale nie jest aż tak dużo. Problemem często bywa rozdźwięk między efektami specjalnymi a fabułą. Z reguły jeden lub drugi element kuleje. W wielu przypadkach reżyserzy sięgają po kosmos w swoich filmach jako pretekst do snucia przemyśleń o kondycji ludzkości. W końcu w kontekście bezkresu wszechświata perspektywa mocno się zmienia. Pytania o siły sprawcze rządzące światem cisną się same. Bywa, że w takich przypadkach strona wizualna spychana jest na dalszy plan i niedociągnięcia są więcej niż widoczne.

Z drugiej strony niektórzy twórcy filmowi sięgają po temat kosmosu, aby móc pokazać swą wirtuozerię w kreacyjną. W takich przypadkach obraz, zdjęcia i efekty specjalne dominują nad fabułą.

Umiejętne połączenie fabuły i obrazu przesądza o dobrym filmie o kosmosie. Wśród zgromadzonych poniżej tytułów wiele jest niezwykle futurystycznych, które rozgrywają się w przyszłości, tylko nieliczne to filmy jednocześnie historyczne.

Filmy o kosmosie, które warto obejrzeć

Przeczytaj także: 10 filmów dokumentalnych, które zmieniają postrzeganie świata

TOP 15: NAJLEPSZE FILMY O KOSMOSIE


15. Proxima (2019)


Filmy o kosmosie, które warto obejrzeć

Zestawienie filmów o kosmosie otwiera obraz stosunkowo nowy, bo z 2019 roku. Główna bohaterką jest astronautka, Sara. Jest ona jedyną kobietą biorącą udział w szkoleniu Europejskiej Agencji Kosmicznej. Mordercze treningi w ekstremalnych warunkach mają ją przygotować na lot w kosmos. Jednak jako kobieta wciąż musi udowadniać męskiej większości, że w ogóle zasługuje na bycie astronautą. tymczasem w domu mierzy się z zupełnie innymi wyzwaniami – byciem mamą 7-letniej Stelli. Kiedy Sara zostaje wybrana na członka załogi misji „Proxima”, musi dokonać rozdzierającego wyboru – polecieć w kosmos czy zostać z córką.
14. Ad Astra (2019)


Filmy o kosmosie, które warto obejrzeć

Kolejne na liście filmów o kosmosie jest widowisko science fiction. W spektakularnej scenerii rozgrywa się jednak dość intymna historia między ojcem i synem. Badacz kosmosu, Clifford McBride, zaginął w okolicach Neptuna podczas poszukiwania obcych cywilizacji. Kilkadziesiąt lat później seria gwałtownych przypływów energii z Neptuna zagraża całemu układowi słonecznemu. Syn Clifforda – Roy – zostaje wysłany z misją odnalezienia ojca, aby ocalić ludzkość. Ekstremalna wyprawa to dla Roya także konfrontacja z rodzinnymi traumami. Niezwykle ciekawe kino.
13. Pierwszy krok w kosmos (The Right Stuff, 1983)


Filmy o kosmosie, które warto obejrzeć

Ten nieco zapomniany dziś film, wprowadza widzów w początki podboju kosmosu przez ludzi. „Pierwszy krok w kosmos” jest wierną, choć barwną relacją z czasów, gdy ludzkość odważyła się wyjść poza ziemską atmosferę. Wszystko zaczyna się, gdy w latach 40. pierwszy człowiek przekracza barierę dźwięku. Po raz pierwszy marzenia o kosmosie zaczęły wydawać się realne. Pierwszy amerykański program podboju kosmosu Mercury nabiera rozpędu. Zmagania pierwszych amerykańskich kosmonautów zostały pokazane w kontekście gorączkowego wyścigu USA z ZSRR o prymat w kosmicznych misjach. Film zdobył cztery Oscary.
12. Moon (2009)


Filmy o kosmosie, które warto obejrzeć

Jesteśmy w dalekiej przyszłości. Zasoby paliw na ziemi już się wyczerpały. Prywatne firmy zaczęły więc eksploatować złoża znajdujące się po ciemnej stronie księżyca. Nad odwiertami czuwa już od trzech lat jeden człowiek – Sam. Jego długa misja za miesiąc dobiegnie końca i będzie mógł wrócić na ziemię. W czasie rutynowych zadań dochodzi do wypadku. Sam zostaje ciężko ranny, jakoś jednak z powrotem trafia na stację. Gdy się wybudza, okazuje się, że wcale nie jest na pokładzie sam. „Moon” to film zagadkowy, który trzyma widza w napięciu mroczną atmosferą. Do tego znakomita rola Sama Rockwella.
11. Life (2017)


Filmy o kosmosie, które warto obejrzeć

Można śmiało powiedzieć, że spośród filmów o kosmosie „Life” to tytuł najmroczniejszy, mocno przesiąknięty pesymizmem. Członkowie międzynarodowej wyprawy na Marsa dokonują przełomowego odkrycia – znajdują żywe komórki na Czerwonej Planecie. Na Ziemi, na którą wracają, zapanowała euforia. „Stworzenie” nazwano pieszczotliwie Kalwinem. Powracająca ekspedycja już na statku zaczyna badania nad swoim Marsjaninem. Szybko się jednak okazuje, że Kalwin to dla załogi śmiertelne zagrożenie. Ten niepokojący film karze kwestionować ludzką ekspansję w kosmosie.
10. Pierwszy człowiek (First Man, 2018)


Filmy o kosmosie, które warto obejrzeć

Kolejna produkcja na liście filmów o kosmosie, który odnosi się do historii. Ryan Gosling wcielił się tu w Neila Armstronga – pierwszego człowieka, który stanął na Księżycu. Film ten nie jest jednak wizualnym spektaklem nasyconym efektami specjalnymi, jakby się można było spodziewać. Wręcz przeciwnie. Jest to intymny obraz człowieka, który stara się dokonać niemożliwego. Presja otoczenia jest ogromna. Żona żyje w ciągłym lęku o męża, tym bardziej, że wciąż docierają do niej informacje o zgonach kosmonautów podczas próbnych lotów. Do tego ZSRR wydaje się być wciąż o krok przed Amerykanami w kosmicznym wyścigu. NASA za to nie może się uporać z własnymi problemami. Ciekawe spojrzenie na te historyczne wydarzenia.
9. Solaris (1971)


Filmy o kosmosie, które warto obejrzeć

Legendarny film Andrieja Tarkowskiego na podstawie książki Stanisława Lema. Fabuła opowiada o wydarzeniach na stacji kosmicznej krążącej po orbicie planety Solaris. Jest ona w całości pokryta ogromnym oceanem. Załoga bada morze podejrzewając, że może to być forma jakiejś wyższej inteligencji. Jednak na stacji zaczyna dziać się coś niepokojącego, dlatego Ziemia wysyła na nią psychologa, Krisa Kalvina. Na miejscu okazuje się, że jeden z członków załogi stacji nie żyje, a dwoje pozostałych zachowuje się bardzo dziwnie. Ten znakomity, tajemniczy i niejednoznaczny film, można odczytywać jako przestrogę dla ludzi przed Wszchświatem.
8. Ukryte działania (Hidden Figures, 2016)


Filmy o kosmosie, które warto obejrzeć

Kolejny z filmów o kosmosie odnoszący się do pierwszych lotów załogowych w kosmos. „Ukryte działania” oddaje sprawiedliwość niewidzialnym bohaterom, którzy mieli ogromny wpływ na powodzenie misji. Chodzi konkretnie o kobiety afro-amerykańskiego pochodzenia, które na przełomie lat 50. i 60. XX wieku podjęły pracę dla NASA. Pokonując niewyobrażalne przeszkody społeczne i obyczajowe, odcisnęły ogromny wpływ na losy ludzkości. Co gorsze jednak, ich wkład przez lata był marginalizowany i spychany na obrzeża powszechnej świadomości. Dopiero ten film ukazuje historię, jaką była.
7. Kontakt (Contact, 1997)


Filmy o kosmosie, które warto obejrzeć

Głośny film Roberta Zemeckisa z Joodie Foster w roli głównej to fikcyjna opowieść o pierwszym kontakcie ludzkości z pozaziemską cywilizacją. Ellie to niestrudzona badaczka, która mimo sceptycyzmu otoczenia, prowadzi od lat nasłuchy z kosmosu. Pewnego ranka odbiera sygnał radiowy z odległej gwiazdy Vega. Zawiera on szczegółowe plany międzygalaktycznego pojazdu, mogącego przetransportować pasażerów w odległą przestrzeń kosmiczną. Światowi przywódcy zwarli szyki, aby poznać pozaziemska cywilizację. Film prezentuje intrygujący scenariusz.
6. Marsjanin (The Martian, 2015)


Filmy o kosmosie, które warto obejrzeć

Ponownie wyruszamy w daleką przyszłość. Jesteśmy już w czasach, kiedy ludzie dotarli nie tylko na Księżyc, ale też na Marsa i dalsze planety układu słonecznego. W czasie badań prowadzonych na Czerwonej Planecie międzynarodową załogę zaskakuje silna burza. Muszą się ewakuować. W trakcie odwrotu jeden z astronautów, zostaje ranny, wszystko wskazuje na to, że śmiertelnie. Komandor nie chcąc ryzykować życia pozostałych, zarządza ucieczkę. Okazuje się jednak, że Matt przeżył. Choć doskonale wie, że kolejna załoga będzie w stanie dotrzeć na Marsa dopiero za cztery lata, postanawia przeżyć. Fascynująca historia o żądzy przetrwania.
5. Apollo 13 (1995)


Filmy o kosmosie, które warto obejrzeć

Kolejny film o kosmosie oparty na faktach. Jest rok 1970 i euforia świata na punkcie załogowych lotów na Księżyc zdecydowanie opadła. Trzej astronauci jednak nie posiadają się z radości, że w końcu polecą w kosmos. Ich misja jednak od początku napotyka na trudności. Choroba jednego z załogantów i napięcia w NASA stawiają misję pod znakiem zapytania. W końcu jednak lot dochodzi do skutku. W kosmosie jednak zła passa nie opuszcza bohaterów. Na pokładzie dochodzi do wybuchu. Wtedy padają słynne słowa: „Houston, mamy problem”. Stopniowo wszystkie systemy zaczynają szwankować. Spokojna z założenia misja zamienia się w dreszczowiec. Znakomite kino i niewiarygodna historia, która jednak wydarzyła się naprawdę.
4. Grawitacja (Gravity, 2013)


Filmy o kosmosie, które warto obejrzeć

Reżyser, Alfonso Cuarón, czekał aż cztery lata, żeby móc zrealizować ten film. Jego wizja przekraczała ówczesne możliwości kina. On jednak się nie poddał, by po latach zrealizować swoje monumentalne dzieło „Grawitacja”. Jest to historia dwojga ludzi pracujących na kosmicznym wahadłowcu. Dr Stone została zatrudniona przez NASA do naprawy teleskopu Hubble’a. Dowódcą misji jest Matt Kowalsky. Ich rutynowa misja zamienia się walkę o przetrwanie, gdy w prom uderzają szczątki starego rosyjskiego satelity. Nasi bohaterowie dosłownie pozostają sami w kosmosie, gdzie są zdani tylko na siebie. Ten film to wizualne działo i istny dreszczowiec.
3. Nowy początek (Arrival, 2016)


Filmy o kosmosie, które warto obejrzeć

O kosmosie mogą pięknie opowiadać także filmy rozgrywające się wyłącznie na ziemi. Doskonałym na to dowodem jest „Nowy początek”, wyjątkowa produkcja z USA. Bohaterką obrazu jest wybitna lingwistka Louise Banks, która ma pomóc w nawiązaniu komunikacji z wysłannikami innej cywilizacji. Przybyli ona na naszą planetę w statkach przypominających kamienie, które zawisły nad ziemią. Louise ma rozszyfrować ich zamiary, obcy, choć jak na razie nie przejawiają agresji, mogą wszak planować inwazję. Film stanowi pełną napięcia, metaforyczną opowieść o płynności czasu.
2. Interstellar (2014)


Filmy o kosmosie, które warto obejrzeć

„Interstellar” to głośny film Christophera Nolana. Jesteśmy w przyszłości. Ziemia jest coraz bardziej nieprzyjazną planetą do życia. Zagłada ludzkości jest więcej niż pewna. Jedyną nadzieją na ratunek wydaje się dopiero co odkryta anomalia grawitacyjna pozwalająca na podróż w czasoprzestrzeni. Były pilot NASA, Cooper, podejmuje się szaleńczej misji zbadania jej w celu znalezienia świata mogącego posłużyć ocalałym ludziom za drugi dom. Najważniejszy lot kosmiczny w dziejach ludzkości zabiera uczestników wyprawy w nieoczekiwane pod wieloma względami rewiry. to monumentalne dzieło imponuje rozmachem i skłania do refleksji.
1. 2001: Odyseja kosmiczna (2001: A Space Odyssey, 1968)


Filmy o kosmosie, które warto obejrzeć

Trudno sobie wyobrazić inny tytuł na szczycie zestawienia filmów o kosmosie. Wizjonerski obraz Stanleya Kubricka nie ma sobie równych. Mimo iż nakręcony w 1968 roku, wciąż nie traci na aktualności (może z wyjątkiem daty w tytule). Film dzieli się na trzy epizody, których akcja ma miejsce w różnych okresach historycznych i zakątkach wszechświata. Całość składa się na wielowymiarową refleksję o człowieczeństwie, kosmicznym porządku świata i zagrożeniach dla ludzkości. Wszystko to zostało ujęte w spektakularną formę wizualną, która imponuje nawet dziś – ponad 50 lat od premiery.


About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.