Łóżko to nie tylko atrakcyjny mebel, który ustawimy pod oknem lub na środku przestronnej sypialni. Jego znaczenie jest dużo większe – w końcu to w nim relaksujemy się po całym, intensywnym dniu, to dzięki niemu zbieramy siłę do kolejnych wyzwań i to na nim uśmierzamy ból kręgosłupa lub stawów.
Dlatego też aranżując sypialnię ważne jest, aby zwrócić uwagę na kolory ścian, dodatki, tekstylia i oczywiście na tytułowe łóżko. Tylko w jaki sposób je wybrać, aby zasypiać i budzić się z uśmiechem na twarzy?
Łóżko pojedyncze vs. łóżka małżeńskie
Łóżko małżeńskie – pomimo swojej nazwy – przeznaczone jest dla zarówno par, jak i dla samotnych miłośników komfortowego snu. Ich zasadniczą zaletą jest duża przestrzeń do zasypiania. Na rynku spotkasz łóżka małżeńskie od 160×200 do nawet 220×200 cm, dzięki czemu z powodzeniem wybierzesz model, który skomponuje się z metrażem urządzanej sypialni. To wielkość pomieszczenia jest kluczowym aspektem, który nierzadko determinuje wybranie mebli, stylu, kolorów i poszczególnych dodatków. Mniejsza, kameralna sypialnia wymaga węższego łóżka (piętrowego lub pojedynczego), a sypialnia większa i przestronna może pochwalić się łóżkiem dwuosobowym. W przypadku tego ostatniego warto wziąć pod uwagę potrzeby i oczekiwania dwóch osób, tak aby zapewnić maksymalny, tak cenny komfort.
Łóżka kontynentalne, które wyróżniają się większą masywnością i wysokością stelaża, mogą mieć wymiary zarówno mniejsze – np. 80×200 cm, 90×200 cm, 100×200 cm, jak i większe – np. 180×200 cm. Ich luksusowy i designerski wygląd to zasługa stelażu i ramy łóżka, która nierzadko stanowi za główną dekorację całego wnętrza. Zwróć na te dwa aspekty szczególnie dużą uwagę, gdy Twoja sypialnia jest niewielka i wymaga dokładnego wymierzania.
Porada I: mierząc przestrzeń, w której docelowo ma pojawić się łóżko, nie zapomnij uwzględnić wysokości zagłówka i szerokości ram bocznych (jeśli te występują w wybranym przez Ciebie modelu).
Funkcja ma znaczenie
Łóżko, wbrew pozorom, może mieć dodatkowe udogodnienia i elementy, dzięki którym dany model wyróżni się na rynku. Jakość jest więc kluczowym elementem, gwarantującym trwałość oraz wieloletnie użytkowanie. Dlatego też w katalogach spotkasz zarówno tanie i podstawowe modele, jak i łóżka drogie, wzbogacone o funkcję masażu, ruchomego stelażu, pojemnika na pościel czy niestandardowej wysokości, mierzonej od podłogi do górnej krawędzi materaca (ta wynieść może nawet powyżej 60 cm).
Wybierając łóżko, oprócz wysokości i szerokości, powinieneś zwrócić uwagę na wszelkie dodatkowe udogodnienia, które oferuje Ci producent. Ich rodzaj odpowiada na różne potrzeby i tym samym – wpływa na prestiż i cenę. Osoby, które cierpią na schorzenia układu ruchu – np. osoby niepełnosprawne, starsze, poddawane rehabilitacji – powinny zwrócić szczególnie dużą uwagę na dodatkowe funkcje związane z np. ułożeniem materaca.
Porada II: mówiąc o funkcjonalnościach nie można pominąć materaca, który różnić się może twardością, wysokością i elastycznością sprężyn, dostosowując się tym samym do masy i kształtu ciała.
Design i styl
Skandynawskie, boho, glamour, loftowe, eklektyczne… nasze sypialnie przyjmują różną formę, nierzadko stanowiąc za wizytówkę gospodarza. Dlatego też na rynku spotkasz ogrom różnorodnych modeli – minimalistycznych, prostych, żłobionych, pikowanych, tapicerowanych, drewnianych i żeliwnych.
Odpowiedni design, materiały i formy stanowią za główną dekorację wnętrza. Warto więc wybrać łóżko, które będzie zgodnie z nurtem, panującym w sypialni. Szczególnie ciekawą propozycją są łóżka tapicerowane – np. z pikowanym zagłówkiem, który cudownie oddaje charakter hollywoodzkich wnętrz.
Porada III: pamiętaj, że meble tapicerowane wymagają regularnej i odpowiedniej pielęgnacji. Tylko dzięki temu zachowasz ich świeżość i intensywność koloru. Tapicerkę należy czyścić minimum 2-3 razy w roku przy użyciu wody, naturalnych środków i szczotki z włosiem.