Pomysłowe półki na książki i nie tylko do salonu oraz sypialni

Jeśli do tej pory wydawało się wam, że półki to najnudniejsze z mebli, to czas zmienić zdanie. Może i same w sobie nie są zbyt skomplikowane, ale za to dają ogromne możliwości aranżacyjne, które warto wykorzystać w aranżacji wnętrza. Zobacz pomysły na półki na książki w salonie i sypialni.

pomysły na półki na książkifot. Idolza

Półki to nie tylko meble na przechowywanie rzeczy, głównie książek, to także znakomita ozdoba ścian. Wystarczy odpowiednio je dobrać, właściwie zawiesić i zaaranżować. Jeśli tylko mamy dobry pomysł, przy stosunkowo niewielkim nakładzie kosztów, można wykreować dzięki nim oryginalny wystrój. Szczególnie warto się „pobawić”, półkami urządzając salon oraz sypialnię. Przy czym należy pamiętać, że nic się na nich nie ukryje, dlatego należy postawić na nich rzeczy, którymi chcemy się pochwalić. Obok wspomnianych książek, zazwyczaj są to różnego rodzaju trofea, nagrody, czasem porcelana, obiekty kolekcjonerskie i wiele innych.

Przeczytaj także: Czym są meble fornirowane i czy warto się na nie zdecydować? To co chcemy wyeksponować, powinno determinować pozostałe wybory, jak rodzaj i kształt półki. W przypadku książek sprawa jest dość prosta. Półki powinny być dość szerokie, żeby najszersza książka nie wystawała poza ich obręb oraz stabilne. Wygląd i materiał wykonania natomiast powinny się wpisywać w styl wnętrza. Pamiętajmy jednak, że zbyt duża ilość półek w sypialni czy salonie bywa kłopotliwa. Zwyczajnie zbiera się na nich kurz. Dlatego jeśli mamy dużą kolekcję do wyeksponowanie, lepiej umieścić ją w przeszklonej gablotce, bądź regale. Wówczas nie będziemy musieli co tydzień odkurzać wszystkich eksponatów, a przy okazji nasz zbiór będzie bezpieczniejszy.

Przeczytaj także: Aranżacja pokoju wymagającego nastolatka – bezcenne rady dla kupujących meble młodzieżowe

Półki do salonufot. Archizona

Szukając właściwej półki, ważne jest także to, jak ją zawiesimy. Nieestetyczne wsporniki nie wchodzą w grę, chyba że urządzamy wnętrze industrialne. Wówczas na takie rozwiązanie możemy sobie pozwolić. W pozostałych przypadkach lepiej postawić na niewidoczne wkręty. Ostatnio modne są półki ma metalowych bądź skórzanych zawieszkach. Wyglądają one bardzo ciekawie i mogą nadać aranżacji wyrazistości.

Z półek na ścianie można stworzyć ciekawą kompozycję, szczególnie jeśli mają one ciekawe formy. W ostatnich kilku sezonach modne były te o kształtach domków i plastrów miodu. Można je na ścianach dowolnie grupować i aranżować, co wnosi do pomieszczenia nową jakość estetyczną.

Obok prostych półek i wiszących regałów wykonanych z różnych materiałów na rynku znajdziemy szeroką ofertę bardzo wymyślnych modeli, np. w formie gałęzi drzew, skrzydeł nietoperza, czy w kształcie chmurek. Po tego typu półki warto sięgnąć, gdy chcemy, żeby to one grały pierwsze skrzypce, a nie to, co na nich postawimy.

POMYSŁY NA PÓŁKI WE WNĘTRZACH

1. Nawet najprostsze półki można ciekawie zaaranżować. W tym mieszkaniu pomalowano w pasy ścianę za nimi, co dało niesamowity efekt. pomysły na półki na książkifot. Pinterest

2. Po takie półki warto sięgnąć, gdy chcemy wyeksponować szczególnie cenne dla nas magazyny czy egzemplarze książek. Im niżej je zawiesimy, tym z kolei bardziej będą służyć, jako swego rodzaju gazetnik.

Półki na książkifot. KS Living

3. Tego typu półki mają bardzo dekoracyjny charakter. Nie zmieści się na nich zbyt wiele rzeczy. Najlepiej je przeznaczyć na wyeksponowanie kilku najważniejszych dla nas obiektów.

Pomysły na półki na książkifot. Pinterest

4. Ciekawe możliwości aranżacyjne dają niezależne półki zbliżone kształtem do pudełek. Można z nich stworzyć kompozycję przypominającą regał.

Pomysły na półki na książkifot. Pinterest

5. Pomysł na półkę w sypialni połączoną z lampką nocną. Świetne rozwiązanie szczególnie do małych pokoi.

Pomysły na półki na książkifot. Thijs Smeets

6. Półka to także dobra alternatywa dla szafki nocnej w sypialni.

Pomysły na półki na książkifot. Nordic

7. Modna ostatnio półka na paskach skóry wygląda bardzo efektownie.

Pomysły na półki na książkifot. H and G Designs

8. Czasem – tak jak tu – proste drewniane półki potrafią wykreować lepszy efekt niż te najbardziej wymyślne.

Półki w saloniefot. Pinterest

9. Dzięki grubym, masywnym półkom można nie tylko stworzyć przestrzeń na przechowywanie, ale tez wykreować sobie miejsce do pracy, minibiuro.

Półki w saloniefot. Home Design

10. Zamiast wieszać zdjęcia i obrazy, można je też postawić na wąskich półkach. Tak zaaranżowana galeria jest wyjątkowo efektowna i łatwo ją modyfikować.

Półki w salonieAbout Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

One Comment

  1. Wiele z tych przykładów jest ciekawych, zwłaszcza spodobały się półki modułowe bodaj z 4. zdjęcia. U znajomego niedawno widziałem takie i prezentują się naprawdę fajnie choć rzeczywiście nie da się na nich zbyt wiele ustawić. Można natomiast zrobić sobie samemu półki z dowolnego elementu, wystarczy kupić takie wsporniki: https://e-armet.pl/pl/c/Wsporniki-polek/844 – kuzyna syn ma półkę zrobioną w ten sposób z deskorolki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.