Czym są meble fornirowane i czy warto się na nie zdecydować?

Przeglądając oferty sklepów z wykończeniem wnętrz, możemy spotkać  się z określeniem meble fornirowane. Słusznie uważane są one za wysokie jakościowo i unikalne produkty, będące alternatywą dla mebli z litego drewna. Wokół nich narosło jednak wiele mitów, dotyczących niezwykle wysokiej ceny, czy też trudności w codziennej pielęgnacji. Ile jest w nich prawdy i czy warto się na nie zdecydować? Sprawdź!

Czym są meble fornirowane i czy warto się na nie zdecydować?

Czym są meble fornirowane?

Wyjątkową popularnością od wielu lat cieszą się proste meble ze sklejki, dostępne w wielu popularnych sklepach sieciowych. Szczególnie lubiane są ze względu na niski koszt i prosty montaż. Nie da się jednak ukryć, że takie rozwiązanie jest chwilowe i mocno nietrwałe. Alternatywnym rozwiązaniem są więc meble fornirowane lub z litego drewna. O ile to drugie rozwiązanie jest raczej produktem wielopokoleniowym i decydując się na niego, trzeba liczyć się z poważnym wydatkiem, o tyle meble do salonu, sypialni czy jadalni wykonane z forniru stanowią idealny zamiennik. Fornir jest niczym innym, jak cienką warstwą okleiny z naturalnego drewna szlachetnej odmiany, która jest montowana na płycie mebli, wykonanych z tańszych gatunków drewna. Jest to idealne rozwiązanie dla tych, którzy szukają oryginalnych i jedynych w swoim rodzaju mebli, które zachwycają eleganckim i unikalnym wyglądem.

Budżetowe i wyjątkowe meble fornirowe  

Dzięki pomysłowemu rozwiązaniu konstrukcyjnemu meble fornirowe są łatwiejsze w pielęgnacji niż meble z litego drewna, jednocześnie stanowiąc nieco bardziej budżetową opcję. Niepowtarzalne ułożenie słojów na każdym z drzew daje nam gwarancję, że każdy stół do jadalni, regał, szafa, czy meble do salonu będą jedynym takim, niepowtarzalnym okazem. Warto również zwrócić uwagę na ciężar mebli fornirowanych, który jest znacznie mniejszy niż w przypadku odpowiedników wykonanych z litego drewna. Aby sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających klientów, producenci oferują bardzo szeroki wybór produktów. Ogrom dostępnych modeli jest wręcz imponujący – od klasycznego dębu, przez heban, aż po egzotyczny palisander. 

Meble fornirowane – co warto o nich wiedzieć?

Ze względu na luksusowy wygląd i specyficzną technikę wytwarzania, meble fornirowane uchodzą za niezwykle ekskluzywne, a w związku z tym trudne w obsłudze. Nic bardziej mylnego! Unikalny design z wierzchnią warstwą najlepszego gatunkowo drewna sprawia, że prezentują się one niezwykle elegancko i stylowo. Jednocześnie dzięki połączeniu z miękkim drewnem są o wiele lżejsze i łatwiejsze w codziennej pielęgnacji. Do czyszczenia  potrzeba jedynie nawilżonej wodą ściereczki. Mimo dużo mniejszej wagi meble fornirowe są trwalsze i bardziej wytrzymałe niż lite odpowiedniki, dzięki czemu dłużej zachowują perfekcyjny wygląd. Są również o wiele tańsze, a wizualnie niczym nie różnią się od  droższych modeli. Kluczową kwestią, która zapewni produktom z forniru piękny wygląd i wytrzymałość jest jednak szczególna dbałość, unikanie miejsc wilgotnych oraz mocno nasłonecznionych. W celu uniknięcia śladów należy pamiętać o ochronie przed gorącymi naczyniami i garnkami.

Pielęgnacja mebli fornirowanych

Jedną z najważniejszych kwestii, na które zwracamy uwagę, wybierając meble do salonu i inne wyposażenie mieszkania jest kwestia pielęgnacji. Jak wiadomo, naturalne drewno wymaga szczególnego traktowania, które zapewni mu piękny wygląd przez długie lata. Przekonanie, jakoby pielęgnacja mebli fornirowanych stanowiła jakąś trudność, jest jednak mitem i przesadą. Produkty tego typu nie wymagają żadnych specjalistycznych preparatów, ani wyjątkowej techniki czyszczenia. Właściwie w znakomitej większości przypadków wystarczy jedynie wilgotna ściereczka bez środków zawierających alkohol, rozpuszczalnik, czy też inne inwazyjne chemikalia. Ponadto należy pamiętać o tym, aby nie natłuszczać ani polerować produktów fornirowanych. Do mycia powierzchni regałów, szafek, czy stołu do jadalni nie nadają się także popularne preparaty do drewna, czy podłóg, jeśli zatem uważasz, że sama woda będzie niewystarczająca, konieczne może być skorzystanie ze specjalnych mleczek do mebli fornirowanych. W ostateczności użyć można również wody z bardzo delikatnym szarym mydłem, które poradzi sobie nawet z tłustymi plamami. Ekskluzywne meble fornirowane są zatem rozwiązaniem dla każdego, komu marzy się piękne i efektowne wnętrze.

Artykuł powstał we współpracy z outletmeblowy.pl

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.