Bieżnik na stół czy obrus – na co się zdecydować?

Dekoracja stołu znaczy wiele dla całego designu pomieszczenia. To, czy pozostawimy jego powierzchnię bez żadnego nakrycia, a także rodzaj wybranego już materiału często przesądzają o tym, czy w pokoju panuje elegancki charakter. Inną atmosferę stworzy bowiem haftowany biały obrus przykrywający całą powierzchnię stołu, a inną bieżnik w nieco bardziej wyrazistym kolorze. Warto zatem znać te proste zasady dotyczące designu, ponieważ przydają się one nie tylko w przypadku przygotowywania spotkania, czy imprezy, ale również na co dzień.

Bieżnik na stół czy obrus – na co się zdecydować?

Bieżnik czy obrus? Jaka jest różnica?

Różnica w obydwu tych dekoracjach stołu nie wynika jedynie z rodzaju materiału, jego koloru itp. Chodzi głównie o krój materiału. Obrusy zazwyczaj pokrywają niemal całą powierzchnię stołu. Inaczej jest w przypadku bieżników, które są zazwyczaj bardzo wąskie. Przekładane przez stół wzdłuż albo w poprzek, pozostawiają sporą jego część odkrytą. Podstawową praktyczną funkcją bieżnika jest ochrona powierzchni stołu przed uszkodzeniami. Do tego oczywiście wnosi on sporo świeżości do designu pomieszczenia. Oczywiście pod warunkiem, że odpowiednio go dopasujemy. Tak samo jak w przypadku obrusa.

Jak dopasować obrus lub bieżnik na stół do wnętrza?

Podczas wybierania naszego materiału powinniśmy kierować się przede wszystkim wystrojem wnętrza. Jeśli jest on raczej minimalistyczny, to powinniśmy unikać przesadnych zdobień, wzorów i nieoczywistych połączeń kolorystycznych, które zaburzą powściągliwą w środkach charakterystykę. Jeśli chodzi o rodzaj nakrycia, to być może w minimalistycznych wnętrzu lepiej sprawdziłaby się tak delikatna dekoracja, jak bieżnik na stół. Pamiętajmy bowiem, że często w nowoczesnych aranżacjach w ogóle rezygnuje się z dodatkowych materiałów. Zdecydowanie węższe i mniejsze nakrycie stołu może sprawdzić się lepiej niż rzucający się w oczy duży, biały obrus. Jeśli nasza jadalnia, czy też salon (zależnie w jakim pomieszczeniu znajduje się stół) są utrzymane w klasycznym, tradycyjnym designie, to warto wybrać klasyczny w swojej formie obrus haftowany. W tradycyjnym wydaniu jest on śnieżnobiały. Odnajdzie się on również świetnie w rustykalnych wnętrzach.

Jaką ozdobę stołu wybrać w zależności od okazji?

Obrus kojarzy nam się zazwyczaj z jakąś odświętną okazją. I słusznie, jednak jeden i ten sam egzemplarz nie będzie towarzyszył nam przy każdym święcie… Na przykład obrus, jaki wybierzemy na przystrojenie stołu podczas wigilii, na pewno będzie różnił się od tego, który zagości na naszym stole podczas odświętnego rodzinnego obiadu. W Wigilię warto postawić na prostą biel, czasem ewentualnie przeplataną motywem świątecznym. Co ciekawe, eleganckie stoły to nie sam obrus, ale również jego połączenie z bieżnikiem. W takim wypadku warto postawić na minimalistyczną warstwę pierwszą np. w kolorze bieli a na niej umieścić świąteczny bieżnik w wybranym, kontrastującym kolorem. Na co dzień warto wybrać zwyczajny materiał bawełniany i dopasować jego wzór do reszty pomieszczenia.

Artykuł powstał we współpracy z room99.pl

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.