Co zamiast obrusu na stół? Stylowe dekoracje stołu

Obrus to niejedyna opcja w dekoracji stołów. Mamy do wyboru także inne ozdoby, jak bieżniki, serwetki czy podkładki pod talerze. Na nich lista możliwości aranżacji się nie wyczerpuje. Zobacz, jak pięknie nakryć stół, żeby było lekko i stylowo. Te dekoracje z powodzeniem zastąpią obrus.

Co zamiast obrusu na stół? Dekoracje stołufot. Fyrklovern

Stary dobry obrus już dawno przestał być jedną możliwością, jeżeli chodzi o dekoracje stołu. Można go pięknie nakryć bez niego, zachowując przy tym styl i elegancję. Zresztą rezygnacja z obrusa wpisuje się w najnowsze trendy aranżacyjne. Współcześnie preferujemy mniej formalne nakrycia, bardziej naturalne i „lżejsze”. Do tego nie chcemy już zasłaniać stołów. Wszak często wiele w nie inwestujemy. Doceniliśmy rzemieślnicze wykonanie poszczególnych modeli i naturalny rysunek drewna. Obrusy ukrywają to wszystko przed naszym wzrokiem. I choć dalej są okazje, gdzie wydaje się nieodzowny, to w wielu przypadkach można z niego zwyczajnie zrezygnować.

Przeczytaj także: Bieżnik na stół czy obrus – na co się zdecydować?


Co zamiast obrusu na stół?

Jedna z najprostszych odpowiedzi na pytanie, czym zastąpić obrus, jest zarazem najprostsza i najbardziej bezpretensjonalna. A brzmi ona – niczym. Jeśli mamy ładny, drewniany stół, czemu nie mielibyśmy się nim chwalić? Pozostawianie go nieokrytym żadnymi tekstyliami da wrażenie naturalności, niewymuszonej prostoty i luzu. W zależności od tego, jak się prezentuje nasz stół i z jakiego materiału ma blat, efekt może być też rustykalny bądź szalenie nowoczesny. Szczególnie taki zabieg jest polecany przy małych stołach.

Co zamiast obrusu na stółfot. Garden Trading

Nie wszyscy jednak, chcą pozostawić swój stół zupełnie „nagim”. Inne opcje zamiast obrusu na stół:

Bieżnik to dobra alternatywa dla obrusu na stole. Jest niezbyt szeroki, przykrywa zatem tylko fragment stołu, akcentując jego poszczególne części, a przy tym doskonale zdobi. Bieżniki zyskały już popularność jakiś czas temu i potrafimy je wykorzystywać w aranżacjach z coraz większą wprawą. Przeważnie kładziemy jeden na środku stołu, a na nami stawiane są stroiki i potrawy. Bieżniki można także ułożyć w poprzek stołu, tak aby wyznaczały nakrycia dla dwóch siedzących na przeciwko siebie osób.

Serwetki to mniejsze koleżanki obrusów. Je również można ułożyć na środku stołu. Nie będzie on wówczas cały zasłonięty, a środkowa część będzie odpowiednio zaakcentowana.

Podkładki pod talerze to kolejna rzecz do wykorzystania w dekoracji stołu. Mają one zazwyczaj kształt prostokąta, koła bądź owalu. Zgodnie z nazwą kładzie się je pod talerzami, dzięki czemu stół jest chroniony w tych miejscach przed zalaniem. Jest to zatem praktyczne rozwiązanie.

Zarówno bieżniki, serwetki jak i podkładki można ze sobą zestawiać w różnych konfiguracjach. Mogą wszystkie pochodzić z jednego kompletu bądź nie. Wszystko zależy od naszej kreatywności.

Nakrycie stołu bez obrusa – inspiracje

Rezygnacja z obrusa nie oznacza, że nakrycie stołu będzie niekompletne. Wręcz przeciwnie. Wystarczy tylko poszukać alternatywnych sposobów na jego aranżacje. Poniższe zdjęcia to wręcz niewyczerpane źródło inspiracji. Zobaczcie wszystkie i stwórzcie podobną stylizację stołu.

Co zamiast obrusu na stole? fot. Lights4fun, Sophie Allport

Co zamiast obrusu na stół? fot. Broste Copenhagen

Co zamiast obrusu na stół? fot. Sophie Allport

Co zamiast obrusu na stół? fot. Sophie Allport

Co zamiast obrusu na stole?

fot. Lights4fun

Co zamiast obrusu na stole?

fot. KSL Living

Co zamiast obrusu na stole?

fot. Made by Hand

Co zamiast obrusu na stole?

fot. Bridgman

Co zamiast obrusu na stole?fot. Sophie Allport

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.