TOP 12: Świąteczne filmy romantyczne. Bożonarodzeniowe romanse

W filmach świątecznych szukamy nie tylko bożonarodzeniowego nastroju, ale także romantycznych uniesień. W końcu jest to czas, kiedy wszyscy silniej odczuwamy potrzebę bliskości i miłości. Dlatego mam dla listę 12 najlepszych romantycznych filmów świątecznych.

Romantyczne filmy świąteczne wcale nie są łatwe do znalezienia. Przeważnie temat świąt jest w kinie pokazywany przez pryzmat rodzinnych spotkań, gorączki przygotowań bądź baśni i bajek. Mają one wszak rozbudzać w nas świąteczny nastrój. Jednak całe mnóstwo osób szuka w bożonarodzeniowym okresie miłości i uczuć, które rozbudzają serce. Dlatego tak chętnie oglądamy romantyczne filmy świąteczne.

Przeczytaj także:

Dobre świąteczne filmy romantyczne

O dobry świąteczny film romantyczny wcale nie jest łatwo. Zbyt często produkcje te ocierają się o banał, a wręcz kicz. Trudno się jednak czasem dziwić – w okresie świątecznym wszystkie uczucia ulegają wyolbrzymieniu, jesteśmy bardziej skłonni do przesady czy teatralnych romantycznych gestów. Barwna sceneria bożonarodzeniowa tylko wzmaga owe odczucia. Na szczęście jest kilka świątecznych i romantycznych zarazem filmów, które wyszły z tego trudnego zadania obronną ręką. Nie tylko wprawiają w świąteczny nastrój, ale jednocześnie mówią bardzo przekonująco i miłości.

Oto moja lista TOP 12 świąteczne filmy romantyczne:

 • Zostańmy przyjaciółmi
 • Świąteczny szok
 • Świąteczny rycerz
 • Igraszki losu
 • Rodzinny dom wariatów
 • Ja cię kocham, a ty śpisz
 • Last Christmas
 • Listy do M
 • Witaj, miłości
 • W śnieżną noc
 • Holiday
 • To właśnie miłość

Poznaj filmy z powyższej listy bliżej.

TOP 12: Najlepsze świąteczne filmy romantyczne


12. Zostańmy przyjaciółmi (Just Friends, 2005)


Świąteczne filmy romantyczne.

Zestawienie świątecznych filmów romantycznych otwiera komedia „Zostańmy przyjaciółmi”. Historia ta zaczyna się kilka wcześniej. Chris jest otyłym, niezdarnym nastolatkiem. Jego przyjaciółką jest atrakcyjna Jamie, w której chłopak jest beznadziejnie zakochany. Kiedy zdesperowany chłopak postanawia wyznać jej miłość, zostaje niefortunnie wyśmiany przez znajomych z liceum. Ponownie poznajemy Chrisa 10 lat później. Po dawnym zakompleksionym nastolatku nie ma już śladu. Szczupły, przystojny z długą listą zawodowych osiągnięć powraca do rodzinnego miasta tuż przed świętami. Po raz pierwszy od liceum spotyka się ze swoją dawną miłością. Czy teraz spojrzy na niego inaczej?


11. Świąteczny szok (Happiest Season, 2020)


TOP 12: Świąteczne filmy romantyczne. Bożonarodzeniowe romanse

Ten świąteczny romans jest nieco inny niż pozostałe. Dotyczy bowiem miłości dwóch kobiet. Harper i Abbey są ze sobą już od dawna. W końcu przyszedł czas na wspólne święta w rodzinnym gronie. W ostatniej chwili Harper przyznaje się kochance, że nie poinformowała jeszcze rodziców, że jest lesbijką i wciąż nie jest gotowa na ten krok. Abbey mimo zawodu, godzi się udawać, że jest zwykłą przyjaciółką. Poznanie rodziny ukochanej pod przykrywką okazuje się trudniejszym doświadczeniem, niż obie kobiety mogły się spodziewać. Czy ich związek to przetrwa?


10. Świąteczny rycerz (The Knight Before Christmas, 2019)


Świąteczne filmy romantyczne.

Która z nas nie marzyła o rycerzu w lśniącej zbroi, który na pięknym rumaku przyjeżdża, aby uratować nas przed świętami z rodziną? No cóż, albo po prostu uratować przed samotnością? Brooke z pewnością. Ta nauczycielka z małego miasteczka pewnego dnia omal nie rozjechała mężczyzny w zbroi. Poszkodowany okazał się być rycerzem, który przybył z przeszłości. Choć Brooke nie daje wiary w podróże w czasie, to stara się pomóc przybyszowi. Ten, choć osobliwy, rozbudza w dziewczynie uczucia. Film, choć może nieco zbyt naiwny, to jednak jest pełen nieodpartego uroku.


9. Igraszki losu (Serendipity, 2001)


Świąteczne filmy romantyczne.

Akcja tego filmu zaczyna się od świątecznych zakupów. Jonathan i Sara chcą kupić dokładnie te same rękawiczki jako prezent. Od słowa, do słowa i zakupy zamieniają we wspólną kawę, potem spacer i tak spędzają ze sobą cały dzień. Chemia między nimi jest wyczuwalna. Jednak Sara zamiast zwyczajnej wymiany telefonów, proponuje oddać ich los przeznaczeniu. Dlatego swój numer telefonu zapisuje w książce, która zaczyna krążyć między ludźmi. Z kolei numer Jonathana na banknocie, który wydaje. Czy los jeszcze pchnie ich w swoje ramiona?


8. Rodzinny dom wariatów (The Family Stone, 2005)


Świąteczne filmy romantyczne.

Kolejny na liście romantycznych filmów świątecznych jest „Rodzinny dom wariatów. Jest to produkcja w doborowej obsadzie. Everett przyjeżdża do rodzinnego domu na święta. Zabiera ze sobą swoją narzeczoną, która po raz pierwszy ma poznać rodzinę ukochanego. Spięta Meredith nie wywiera jednak dobrego wrażenia. Po serii wpadek wzywa na pomoc swoją siostrę. Ta szybko wpada w oko Everettowi… Po tych świętach uczuciowy obraz tej rodziny będzie wyglądał zgoła inaczej.


7. Ja cię kocham, a ty śpisz (While You Were Sleeping, 1995)


Świąteczne filmy romantyczne.

Klasyczna komedia romantyczna w świątecznej scenerii. Sandra Bullock wcieliła się z w Lucy – bileterkę w metrze. Codziennie rano siedząc w pracy, obserwuje mężczyznę, w którym się podkochuje. Pewnego dnia obiekt jej westchnień wpada pod pociąg. Lucy go ratuje przed pewną śmiercią. Gdy mężczyzna trafia w śpiączce do szpitala, dziewczyna zostaje wzięta za jego narzeczoną i nikogo nie wyprowadza z błędu, nawet rodziny pacjenta. krewni, choć zaskoczeni, przyjmują z otwartymi ramionami „ukochaną” syna. Tłem dla tych zdarzeń są zbliżające się święta.


6. Last Christmas (2019)


Świąteczne filmy romantyczne.

Tytuł tego filmu bardziej się kojarzy z świątecznym hitem zespołu Wham. Zresztą główna bohaterka jest fanką George’a Michaela. Kate, bo o niej mowa, pracuje jako elf w sklepie z dekoracjami świątecznymi w Londynie. Już na podstawie tego faktu można się domyślić, że dziewczyna nie ma szczęścia w życiu. Kate nie dogaduje się z nadopiekuńczą matką, nadużywa dobroci przyjaciół śpiąc na ich kanapach i stara się przebić w show biznesie. Z kolei jej życie miłosne ogranicza się do przygód na jedną noc. Dopiero tajemniczy Tom wprowadza równowagę w życie dziewczyny. To, że się w nim zakocha wydaje się kwestią chwili. Muszę jednak was ostrzec, że nie będzie to typowo romantyczna historia. Jednak film porusza w widzach romantyczne struny.


5. Listy do M. (2011)


Świąteczne filmy romantyczne.

Przebojowa komedia, to jedyny polski tytuł w zestawieniu najlepszych świątecznych filmów romantycznych. Zostały tu pokazane losy kilku luźno związanych ze sobą osób. Cała akcja rozgrywa się w wigilię Bożego Narodzenia. Jedni starają się dotrzeć do domu na święta, a inni starają się po prostu przetrwać ten trudny czas. Nieoczekiwane zdarzenia obfitują w raz zabawne, a raz wzruszające wydarzenia.


4. Witaj, miłości (Lovely, Still, 2008)


Świąteczne filmy romantyczne.

Miłość nie zna wieku, dlatego kolejny film opowiada romantyczną historię dwojga starszych osób. Na tydzień przed gwiazdką Samotnik Robert poznaje nową sąsiadkę Mary. Mężczyzna z miejsca się zakochuje, a jego życie zmienia się o 180 stopni. Pełna ciepła i wzruszeń opowieść o dojrzałej miłości ma jednak drugie dno. Ten film prawdziwie wzrusza.


3. W śnieżną noc (Let It Snow, 2019)


Świąteczne filmy romantyczne.

Produkcja Netflixa, choć zasadniczo kierowana jest do młodszych widzów, to ma w sobie coś uniwersalnego. Akcja rozgrywa się w Wigilię, kiedy to nad małe miasteczko nadciąga burza śnieżna. W czasie tej jednej nocy życie grupki licealistów wywraca się do góry nogami. Seria niespodziewanych zdarzeń, napędzanych przez śnieżycę, wywoła niemały zamęt w sercach wielu. Gdy nadejdzie Boże Narodzenie, nic już nie będzie takie jak dawniej.


2. Holiday (2006)


Świąteczne filmy romantyczne.

„Holiday” to już klasyczny film świąteczny. Do tego jest to historia romantyczna. Tuż przed świętami Bożego Narodzenia dwie kobiety mieszkające po przeciwnych stronach globu postanawiają uciec przed niepowodzeniami w życiu miłosnym. Kontaktują się przez stronę internetową i zamieniają domami na dwa tygodnie. Tak Iris trafia do słonecznego Los Angeles, a Amanda do zasypanej śniegiem wioski pod Londynem. W nowej scenerii obie starają się poskładać swoje życie. Ten pełen ciepła i uroku film to jeden z najlepszych wyborów na święta.


1. To właśnie miłość (Love Actually, 2003)


Świąteczne filmy romantyczne.

Trudno o lepszy romantyczny film świąteczny niż „To właśnie miłość”. Ta brytyjska produkcja podbiła serca widzów na całym świecie. Opowiada historie kilku luźno związanych ze sobą osób. Wszystkich łączy jedno – szukają miłości. A fakt, że do świąt pozostało jedynie pięć tygodni dodaje tym poszukiwaniom jedynie intensywniejszego wyrazu. W tym filmie romantyzm, humor i święta dozowane są w idealnych proporcjach.

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

2 Comments

 1. UWAGA wszystkich ostrzegam, że last christmas NIE jest komedią romantyczną…

 2. Ooch Holiday to ma swój jedyny, niepowtarzalny klimat. Zwłaszcza w tej części angielskiej. Niestety dowiedziałam się, że prawdziwy dom gdzie filmowano nie istnieje tylko został stworzony na potrzeby produkcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.