5 sposobów, żeby choinka dłużej zachowała świeżość

Żywa choinka wnosi niezaprzeczalny urok do domu. Nic nie przebije zapachu naturalnego drzewka bożonarodzeniowego. Żeby choinka przez cały sezon świąteczny pięknie się prezentowała i nie gubiła igieł, warto podjąć kilka kroków. Poznaj pięć sposobów, dzięki którym świąteczne drzewko postoi dłużej i zachowa świeżość.

fot. Lights4fun

Bez choinki trudno sobie wyobrazić obchody świąt Bożego Narodzenia. W Polsce wciąż zdecydowana większość osób decyduje się na żywe drzewko do swoich domów. Trudno się dziwić. Żywa choinka ma wyjątkowy urok, naturalność, piękny zapach. Do tego iglaste gałązki same w sobie bywają na tyle ładne, że nie wymagają już zbyt wielu dekoracji. Przy wszystkich swoich zaletach, prawdziwe drzewko ma też wady. Przede wszystkim z czasem traci igły, sprężystość i świeżość. Można jednak z powodzeniem spowolnić ten proces, tak aby choinka cieszyła nieco dłużej i w dobrej kondycji przetrwała do końca sezonu świątecznego.

Przeczytaj także: Modne ozdoby świąteczne 2022. Trendy, dekoracje, porady



5 sposobów, żeby choinka postała dłużej

1. Wstaw choinkę do wody

Zazwyczaj kupujemy choinki cięte. Są co prawda dostępne także w donicach, jednak te są z reguły nieduże i pomyślane o właścicielach ogrodów, do których to później takie drzewko można wsadzić. Aby cięta choinka wolniej gubiła igły i zachowała świeży wygląd, należy ją jak najszybciej po przywiezieniu do domu wsadzić do wody. Zadanie to ułatwiają stojaki na choinkę ze wbudowanym zbiornikiem na wodę. Należy jedynie pamiętać o regularnej wymianie wody na świeżą, najlepiej codziennie. Woda nie powinna być ani zimna, ani gorąca. Najlepiej sprawdzi się w temperaturze pokojowej.

2. Przytnij pień

Aby świąteczne drzewko absorbowało jak najwięcej wody, należy przyciąć pień o 2-3 cm. Jeżeli mamy odpowiedni stojak, dobrze jest przyciąć go pod kątem. Gdyby jednak oznaczało to utratę stabilności przez choinkę, wystarczy jak ociosamy korę.

3. Ustaw choinkę z dala od ciepła

Ciepło przyśpiesza proces opadania igieł z choinki. Dlatego nie należy jej stawiać w bezpośrednim sąsiedztwie grzejników, rur grzewczych oraz kominków, w tym biokominków. Za to z powodzeniem można drzewko postawić przy oknie. Jest tam z reguły nieco niższa temperatura niż w pozostałej części pomieszczenia, co ma działanie konserwujące dla choinki. W ogóle warto obniżyć temperaturę w pomieszczeniu do ok. 20-21 stopni.

4. Wybierz odpowiednie lamki choinkowe

Proces opadania igieł mogą przyśpieszać również lampki choinkowe. W końcu generują one ciepło. Żeby temu zapobiec, warto sięgnąć po lampki ledowe, które pozostają chłodne. Dzięki temu nie mają negatywnego wpływu na kondycję drzewka.

5. Dodaj odżywkę do roślin

Żeby jeszcze bardziej przedłużyć trwałość bożonarodzeniowego drzewka i poprawić jego kondycję, można do wody dodać uniwersalną odżywkę do roślin zielonych. Opóźni to opadanie igieł i poprawi ich kolor.

fot. Melody Maison



About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.