Jakie oświetlenie świąteczne wybrać – modne lampy, lampki, lampiony

Wśród dekoracji świątecznych na Boże Narodzenie niezaprzeczalnie prym wiodą lampki choinkowe i wszelkie elementy świetlne. Świecące ozdoby, jak żadne inne potrafią wprowadzić magiczny klimat. Ich wybór jest bardzo szeroki. Zobacz, w jakie warto zainwestować.

Oświetlenie świąteczne: Lampy choinkowe, dekoracyjne na święta

fot. Markslojd

Świąteczne lampki i świetlne ozdoby to ulubione przez wszystkich dekoracje na Boże Narodzenie. Trudno się zresztą dziwić. Oświetlenie tworzy szczególny klimat. Nie tylko stanowi wyraz oczekiwania na święta, ale także rozjaśnia długie zimowe wieczory. Dzięki wszelkim lampkom łatwiej znieść panujące dookoła ciemności i chłód. Dla tego tak chętnie wprowadzamy je zarówno w domach, jak i przed nimi.

Przeczytaj także: Modne ozdoby świąteczne 2019. Trendy na Boże NarodzenieOświetlenie świąteczne:

Niezaprzeczalnie prym wśród świątecznego oświetlenia wiodą lampki choinkowe, które zgodnie z nazwą wiesza się na choinkach. Mogą być zarówno kolorowe, jak i białe, i te drugie prezentują się zdecydowanie lepiej. Wzorem innych nacji zaczęliśmy takimi lampkami zdobić znacznie więcej obszarów w domu, jak i wokół niego. Jeśli oglądaliście “W krzywym zwierciadle: Witaj święty Mikołaju” to wicie, o czym mowa. Lampki choinkowe są przy tym znakomitym punktem wyjścia, można nimi bowiem ozdobić balustradę, włożyć do słoja czy zawiesić na krawędzi dachu. Należy przy zakupie jedynie zwrócić uwagę na to, czy dane lampki są przeznaczone do użytku zewnętrznego, czy jedynie wewnętrznego.

Lampki choinkowe na zewnątrz powinny być bardziej odporne na wodę i warunki atmosferyczne muszą mieć zatem klasę szczelności co najmniej IP44. Dobrze jest też, gdy sznury lamp i girland mają takie końcówki, żeby można je ze sobą łączyć, co bardzo ułatwia ich rozprowadzanie i minimalizuje liczbę koniecznych rozgałęziaczy oraz przedłużaczy.

Świąteczne oświetlenie: Lampy gwiazdy

Tradycyjne lampki choinkowe czy to wewnętrzne, czy zewnętrze to nie jedyna możliwość na rozświetlenie domu na Boże Narodzenie. Warto choćby zwrócić uwagę na lampy z papierowymi kloszami w formie gwiazd. Mogą być one stołowe, jak i wiszące. Są bardzo powszechne w krajach skandynawskich, w szczególności w Szwecji, gdzie panuje zwyczaj ustawiania ich w oknach. Tym samym Szwedzi starają się rozświetlić ciemności sobie i przechodniom. Trzeba przyznać, że świąteczne lampy gwiazdy są bardzo efektowne, mają niezaprzeczalny urok, a przy tym przystępne ceny. Dlatego poleca się komponowanie kilku takich lamp, co może stanowić w zasadzie jedyną dekorację świąteczną w domu, ale za to jaką!


Gwiazdy i śnieżynki są bardzo popularnymi motywami w świątecznym oświetleniu. Obok lamp o ich formach można spotkać także ledowe girlandy czy lampiony wykorzystujące te motywy. Można je wprowadzić do świątecznych dekoracji domu na wiele sposobów. Dobra wiadomość jest taka, że są na tyle uniwersalne, że można je wykorzystywać jako ozdobę nie tylko na święta, ale przez całą zimę, a nawet po sezonie.

W ogóle wszelkie świąteczne girlandy są warte polecenie. Wywodzą się one od lampek choinkowych, ale mogą przybierać bardziej różnorodne kształty.

Niezwykle ważną kategoria oświetlenia świątecznego są lampiony, latarnie, świeczniki w tym adwentowe. Są one najbardziej tradycyjne w wyrazie. Mają w sobie zarazem coś swojskiego i zarazem eleganckiego, niezależnie od materiału wykonania. Tradycyjnie wszystkie były na świece, jednak ze względów bezpieczeństwa mogą być także lampiony ledowe.

Świąteczne oświetlenie: Dekoracje zewnętrzne

Coraz więcej oświetlenia świątecznego trafia nie tyle do wnętrz naszych domów, co przed nie. Jest to oczywiście zwyczaj zapożyczony od Amerykanów, ale wyjątkowo przyjemny. Choć często przed domami na święta można spotkać ledowe Mikołaje, bałwany czy całe zaprzęgi reniferów, to często mają one nieco kiczowaty wyraz. Dużo bardziej uniwersalnym i stylowym rozwiązaniem będą wspomniane już girlandy oplatające drzewka i balustrady. A jeśli ktoś chce naprawdę wyróżnić swój dom, a jednocześnie nie kłopotać się rozwieszaniem lampek, może sięgnąć po projektor laserowy oferowany w sklepach Lidl. Można z jego pomocą wyświetlić śnieżynki na fasadzie domu. Znajdziecie go tutaj.

Oświetlenie świąteczne: Lampy choinkowe, dekoracyjne na święta

Takim oświetleniem z pewnością zrobimy wrażenie i wyróżnimy dom. W Lidlu znajdziemy jeszcze kilka ciekawych ozdób świetlnych przed, które prezentują się wyjątkowo stylowo. Pierwsza to choinka ledowa, a druga świecące ozdoby do wbicia w podłoże.

Oświetlenie świąteczne: Lampy choinkowe, dekoracyjne na święta

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

2 Comments

  1. Już drugi rok zbieram się do zakupu projektora laserowego. W naszej okolicy nikt takiego nie ma więc dom będzie się wyróżniał na święta.

  2. Uwielbiam świąteczne dekoracje, zwłaszcza jeśli mowa o światełkach 🙂 Wszystko mam już zakupione, zastanawiam się jedynie nad świecznikami, w których mogę umieścić wysokie i cienkie świeczki 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.