Jakie oświetlenie do łazienki? Polecane lampy

Oświetlenie w łazience jest niezwykle ważne ze względów funkcjonalnych i bezpieczeństwa. Chyba tylko oświetlenie w kuchni wymaga równie dużej uwagi. Jeśli chcesz, żeby korzystanie z łazienki było łatwe i wygodne, wybór właściwych lamp i ich rozmieszczenie są kluczowe. Sprawdź, czym się kierować.

fot. Meir

Typowa polska łazienka to niewielkie pomieszczenie o powierzchni od 2,5 do 5 m kw. bez okna. W takich warunkach nie mowy o naturalnym świetle. Zapewnienie więc odpowiedniego sztucznego oświetlenia jest niezwykle ważne. Podczas codziennej toalety, nakładania makijażu, golenia zarostu czy innych kosmetycznych zabiegów musimy dobrze widzieć, co robimy, inaczej o wpadkę nietrudno. Do każdej łazienki rekomendowane są co najmniej dwa źródła światła — ogólne, sufitowe i przy lustrze nad umywalką. W przypadku bardzo dużych pomieszczeń można się jeszcze pokusić o dodatkową lampę sufitową oraz oświetlenie dekoracyjne.

Przeczytaj także: Kilka pomysłów na zastosowanie taśmy LED — poznaj je wszystkie


Jak oświetlić łazienkę?

Zaplanowanie rozmieszczenia lamp w łazience powinniśmy poczynić już na etapie budowy czy też remontu. W te miejsca należy bowiem poprowadzić kable. Zwyczajowo jednak zawsze przewiduje się co najmniej dwa wspomniane wyżej źródła światła. Natomiast, jeśli chodzi o sam wybór lamp, należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Przede wszystkim rekomenduje się, aby lampy do łazienki miały oznaczenie IP44. Wówczas mamy pewność, że oprawy są szczelne i do środka nie przeniknie wilgoć ani woda, których w tym pomieszczeniu nie brakuje.

Kolejna rzecz — oświetlenie nie powinno przeszkadzać. Co do zasady więc — im prostsze lampy, tym lepiej. Warto szukać modeli o zwartej konstrukcji, bez wyraźnie odstających elementów. Rozczłonkowane lampy i żyrandole nie są polecane, chyba że mamy na tyle wysokie i duże pomieszczenie, że rozbudowana forma lampy nie będzie problemem.

Na koniec zwróćmy uwagę na barwę światła. Optymalne jest neutralne białe światło, które daje najbardziej naturalny efekt i nie zniekształca kolorów, jak choćby odcienia karnacji, co jest szalenie ważne przy nakładaniu makijażu.

Przeczytaj także: Ekskluzywne oświetlenie do domu – przegląd modeli

Jaka lampa sufitowa do łazienki?

W łazienkach zamiast lamp wiszących doskonale się sprawdzają plafony. Jest to zdecydowanie niedoceniany typ lamp, a szkoda. Są wręcz idealne do niedużych pomieszczeń, gdyż wizualnie niemal w ogóle nie zajmują miejsca, a jednocześnie doskonale spełniają swoje zadanie, oświetlając należycie wnętrze. Wysoko zawieszone w żaden sposób nie ograniczają funkcjonalności łazienki. Design plafonu może być minimalistyczny i nowoczesny bądź glamour czy industrialny. Łatwo więc dobrać model lampy, który sprawdzi się w każdej łazience.

Zobacz wybór plafonów:


Inna opcja to oprawy punktowe w suficie. Takie rozwiązanie pozwala równomiernie oświetlić całe pomieszczenie. Trzeba je jednak zaplanować na wczesnym etapie kreowania łazienki, gdyż przy wyborze oświetlenia podtynkowego konieczny jest montaż sufitu podwieszanego. Ale nawet przy oprawach natynkowych należy rozprowadzić kable pod każdy punkt świetlny. Kolejną zaletą obu tych rozwiązań jest ich dyskrecja.

W łazienkach, którym pod względem rozmiarów bliżej do salonu kąpielowego, można sobie pozwolić na znacznie więcej. W takich pomieszczeniach ujdzie nawet kryształowy żyrandol. Tutaj głównym wyznacznikiem wyboru powinny być funkcjonalność i styl.

Oświetlenie lustra w łazience

Drugi rodzaj oświetlenia, którego nie może zabraknąć w żadnej łazience, to lampy przy lustrze nad umywalką. To one są niezbędne w codziennej toalecie. Najpopularniejsze rozwiązania to kinkiet nad lustrem bądź dwa kinkiety po bokach lustra. O tym rodzaju lamp szerzej pisałam w artykule: Jaki kinkiet nad lustro wybrać? Kinkiet do łazienki i nie tylko

Zobacz wybór kinkietów:


Na rynku znajdziemy poza kinkietami szereg innych rozwiązań oświetleniowych do łazienki. W ofercie sklepów są choćby specjalne lampy do zamontowania na szafce łazienkowej. Takie szafki z lustrem na froncie są niezwykle popularne. Inna opcja, które mocno trenduje w ostatnim czasie, to lustro ledowe. Ma ono wbudowane w taflę ledy, które dają wręcz idealne, rozproszone światło. Wówczas nie trzeba już szukać miejsca na dodatkowe kinkiety czy inne oświetlenie wokół umywalki.

Oświetlenie dekoracyjne do łazienki

fot. John Cullen Lighting

Gdy już zadbamy o funkcjonalne oświetlenie łazienki możemy przejść do dekoracyjnego. Dzięki taśmom ledowym można sobie pozwolić na naprawdę wiele – od podświetlania wanny przez nisze, wnęki po dekoracyjne podświetlenie sufitu. Ciekawym pomysłem jest podświetlenie podłogi, tak że bez problemu można skorzystać z toalety bez zapalania głównego światła. Trzeba jednak dodać, że na świetlne szaleństwo mogą sobie pozwolić raczej posiadacze większych łazienek zazwyczaj z wanną. Ledy prowadzi się tak, żeby samo źródło światła było niewidoczne, a jedynie efekt jego działania. Taśmy ledowe do łazienki również powinny mieć oznaczenia co najmniej IP44.

Kreując dekoracyjne oświetlanie w łazience, warto zachować powściągliwość. Kiedy wprowadzimy go za dużo, utraci swoje znaczenie ozdobne.

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.