Jaki kinkiet nad lustro wybrać? Kinkiet do łazienki i nie tylko

Kinkiety wracają do łask. To szalenie modne oświetlenie ścienne pozwala uzyskać ciekawe efekty w aranżacji wnętrz, pełniąc przy okazji praktyczne funkcje. Szczególnie pożądany jest kinkiet nad lustrem w łazience, ale też przedpokoju, a czasem również w sypialni. Sprawdź, czym się kierować przy jego wyborze.

fot. Porter

Kinkiety to dość specyficzna grupa oświetlenia, a jeszcze do niedawna także niedoceniana. W polskich wnętrzach panuje wszak dyktatura lamp sufitowych. Nawet do podłogowych i stołowych podchodzimy z dużą dozą ostrożności. Dopiero ostatnie kilka-kilkanaście lat przyniosło w tym zakresie spore zmiany. Zaczęliśmy bardziej doceniać kinkiety ze względu na ich walory dekoracyjne i funkcjonalne. Zaczęły się więc pojawiać nad obrazami w salonach, przy zagłówkach w sypialniach i w łazienkach. W tych ostatnich pomieszczeniach kinkiety doskonale się sprawdzają jako oświetlenie lustra. Jest to miejsce newralgiczne w każdej łazience. Zasadnym jest więc pytanie, jaki kinkiet sprawdzi się najlepiej nad zwierciadłem? Jest to równie ważne pytanie, jak to — jakie lustro do łazienki wybrać?

Przeczytaj także: Kilka pomysłów na zastosowanie taśmy LED — poznaj je wszystkieJaki kinkiet nad lustro wybrać?

Żeby stojąc przed lustrem w łazience, ale też przedpokoju, mieć dobrze oświetloną twarz, źródło światła powinno być umiejscowione przed nami nie niżej niż na wysokości głowy. Gdy w pomieszczeniu jest tylko lampa sufitowa, będzie ona za osobą stojącą przed lustrem, bądź nad nią. Spowoduje to, że twarz będzie w cieniu, bądź w półcieniu. Nie jest to korzystna sytuacja do robienia makijażu bądź trymowania brody. Rozproszone, równomierne światło od strony lustra jest konieczne, aby móc komfortowo wykonać toaletę czy zabiegi kosmetyczne. Dlatego tak ważne jest dobranie właściwego kinkietu nad lustro.

Przeczytaj także: Jakie kinkiety do salonu w stylu loftowym? Podpowiadamy, co wybrać!

Jaki kinkiet nad lustro wybrać? Kinkiet do łazienki i nie tylko

fot. Studio McGee

Kinkiet nad lustro pod względem technicznym nie musi się różnić od tych do przedpokoju czy salonu. Do łazienek polecane są kinkiety ledowe dające światło o neutralnej barwie białej. Lepiej unikać lamp dających światło żółte. Ma to szczególne znaczenie przy nakładaniu makijażu, gdyż ciepłe światło przekłamuje odcień skóry, co nie sprzyja właściwemu dobieraniu kolorów kosmetyków do karnacji. W nakładaniu makijażu również przeszkadza zimne światło o barwie niebieskiej. Także ono przekłamuje kolory, a dodatkowo uwydatnia niedoskonałości skóry. Dlatego neutralne, białe światło będzie optymalne. Warto też zwrócić uwagę, że w łazienkach przy lustrach nie najlepiej się sprawdzają kinkiety z odsłoniętą żarówką edisonowską. Choć wyglądają efektownie i dobrze się wpisują w styl choćby industrialny, to ich odsłonięte żarniki mogą oślepiać.

Przeczytaj także: Lustra z oświetleniem LED

Jaki kinkiet do okrągłego, a jaki do prostokątnego lustra?

Kinkiet nad lustro może być zarówno statyczny, jak i na ruchomym ramieniu. W zależności od samego lustra można zamontować jeden większy kinkiet nad nim lub więcej. Im większe lustro, tym może wymagać mocniejszego oświetlenia. Przy lustrach o szerokości powyżej 40 centymetrów zaleca się więcej źródeł światła. Dwie lampy zapewnią równomierne oświetlenie.

Zdecydowanie większą dowolność mamy przy doborze kinkietów nad lustra prostokątne. Nieco bardziej kłopotliwe są lustra okrągłe. Żeby je dobrze oświetlić, często stosuje się podłużne kinkiety, przypominające te wieszane nad obrazami. Warto zwrócić uwagę, że kinkiety o kształcie koła będą wyglądały przy takim lustrze niezbyt atrakcyjnie, lepiej więc ich unikać. Innym wyjściem jest umieszczenie dwóch kinkietów po bokach okrągłego lustra. Ta opcja szczególnie dobrze się sprawdza, gdy lustro ma znaczną średnicę.


Niezależnie jednak od kształtu lustra, pamiętajmy, że w małych z natury łazienkach lepiej unikać kinkietów o bardzo rozbudowanych formach i rozczłonkowanych komponentach. Mogą one nie tylko wizualnie przytłoczyć pomieszczenie, ale także zwyczajnie przeszkadzać.

Kinkiety nad lustro w różnych stylach

Proste minimalistyczne kinkiety stanowią bardzo uniwersalną propozycję do niemal każdej łazienki. Są to lampy dyskretne w wyrazie, mogą być niemal niewidoczne, a jednocześnie w pełni pełnić swoją funkcję. Poniżej znajdują się propozycje kinkietów dla fanów nowoczesnej estetyki.


Osoby, które preferują oświetlenie o bardziej wyrazistym wyglądzie, mogą wybierać z szerokiej oferty kinkietów stylowych. Znajdziemy wśród nich zarówno modele glamour, industrialne, jak w i szeregu innych stylów. Jednak warto zwrócić uwagę nie tylko na ich styl, ale także formę. Dobrze się sprawdzają modele o podłużnych kształtach, które równomiernie oświetlają przestrzeń przed lustrem.

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.