Lustro LED do łazienki – zalety i wady, jaki model wybrać?

Lustra LED zyskują na popularności w aranżacji łazienek, wypierając standardowe lustra łazienkowe. Co dzięki nim zyskujemy? W jakiej łazience się sprawdzą? Poznaj wady i zalety podświetlanych luster ledowych.

Lustro LED do łazienki - czy warto, jaki model wybrać?
fot. Artforma

Lustro jest nieodłącznym elementem aranżacji łazienki. Koniecznie musi się znaleźć nad umywalką, ale też można je wykorzystać w innych miejscach. Jeszcze do niedawna wybór zawężał się do dwóch zasadniczych opcji — lustro lub szafka z lustrzanym frontem. Teraz jednak mamy także trzeci wybór, mianowicie lustro LED. Odkąd się pojawiły na rynku, szybko zyskują zwolenników i nic nie wskazuje na to, żeby ich ekspansja miała wyhamować. Dlatego warto poznać lustra ledowe do łazienki dużo bliżej.

Przeczytaj także: Kilka pomysłów na zastosowanie taśmy LED — poznaj je wszystkie

Lustro LED, czyli co?

W lustrze łazienkowym nad umywalką przeglądamy się przy codziennej toalecie, myjąc zęby, czesząc się lub goląc twarz, wykonując zabiegi kosmetyczne i makijaż. Dlatego strefa ta powinna być dobrze oświetlona. A dobrze w tym wypadku oznacza światłem o neutralnej barwie białej, rozproszonym, nierzucającym ostrych cieni, które zniekształcają twarz. Choć typowe kinkiety łazienkowe wieszane nad lustrem lub po jego bokach dają dość dobre światło, to jednak nie najlepsze — cienie pojawią się w sposób nieuchronny. Idealnie bowiem by było, gdyby źródło światła znajdowało się na wprost twarzy. Musiałoby się zatem znajdować w tafli lustra. Tak narodziła się idea podświetlanych luster.

Przeczyta także: Jaki kinkiet nad lustro wybrać? Kinkiet do łazienki i nie tylko

Lustro LED do łazienki - czy warto, jaki model wybrać?
fot. Beliani

Lustro łazienkowe ze zintegrowanym oświetleniem szybko stały się popularne zwłaszcza w nowoczesnych łazienkach. Obecnie jednak nie ma dla nich barier stylowych. Do tego ich oferta znacznie się rozwinęła.

Przeczytaj także: Lustra z oświetleniem LED

Lustra LED możemy podzielić na dwie kategorie:

 • Lustra LED podświetlane od tyłu. Mają z tyłu zamocowane taśmy LED dające świetlną poświatę wokół lustra. Z tyłu musi być również zamocowane zasilacze LED, dlatego lustro ma od 2 do 2,5 cm dystansu od ściany. Mogą one mieć różne kształty: okrągłe, prostokątne, kwadratowe oraz z zaokrąglonymi narożnikami. Gdy nie są włączone, prezentują się dość minimalistycznie.
Lustro LED do łazienki - czy warto, jaki model wybrać?
fot. Soled
 • Lustra LED podświetlane z wypiaskowaną ramką. Można wybrać szerokość wypiaskowanej ramki oraz jej odstęp od krawędzi tafli lustra. Co istotne, ramka nie musi mieć formy ciągłej, może się składać z punktów czy jedynie linii wzdłuż górnej i dolnej krawędzi. Taśmy LED wraz z zasilaczem są umieszczone z tyłu lustra w szczelnej obudowie. Stąd też lustro także ma grubość ok. 2-3 cm. Tutaj jednak można dodatkowo dobrać ramę.
Lustro LED do łazienki - czy warto, jaki model wybrać?
fot. Enano

Warto też mieć na uwadze, że oba te typy podświetlenia mogą występować w obrębie jednego lustra równocześnie.

Parametry techniczne luster LED, na które trzeba zwrócić uwagę przy zakupie:

 • Typ lustra – zwykłe, powiększające.
 • Rodzaj diod LED.
 • Pobór mocy – określa zapotrzebowanie na moc dla oświetlenia, podane w watach.
 • Zasilanie i sposób jego podłączenia – kostka elektryczna, przewód z przełącznikiem, przewód z wtyczką i przełącznikiem.
 • Grubość lustra i wymagana odległość od ściany.
 • Barwy światła.
 • Klasa szczelności lustra – polecane są lustra w klasie IP44.

Już nie tylko podświetlane lustra

Oferta podświetlanych ledowo luster do łazienki na tyle się poszerzyła, że mamy też modele z półkami, a nawet szafki z lustrem LED. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nad umywalką chcą mieć także miejsce na przechowywanie. Dlatego tego typu rozwiązania sprawdzą się szczególnie w małych łazienkach.

Na tym nie koniec. Nowoczesne lustra LED mogą mieć także:

 • Matę grzewczą zapobiegającą parowaniu lustra.
 • Kontrolę podświetlania – możliwość wyboru barwy i natężenia światła.
 • Dotykowy włącznik w tafli lustra.
 • Włącznik sensoryczny – na ruch ręki.
 • Głośnik Bluetooh ukryty za taflą lustra.
 • Panel dotykowy lub ekran dotykowy na tafli.
 • Stację pogodową.
 • Lusterko powiększające w obrębie tafli z własnym oświetleniem.
 • Możliwość sterowania za pomocą aplikacji mobilnej.

Lustro dzięki tym wszystkim udogodnieniom staje się czymś znacznie więcej niż zwykłym zwierciadłem. W czasie porannej toalety, możemy jednocześnie oglądać program informacyjny, czy słuchać muzyki wybranej na panelu dotykowym. Czy można chcieć czegoś więcej od lustra w łazience?

Lustro LED do łazienki - czy warto, jaki model wybrać?
Na zdjęciu lustro polskiej marki Artforma powstałe we współpracy z marką Samsung, stąd ma panel dotykowy, stację pogody, ekran w tafli i znacznie więcej. fot. Artforma.

Kiedy warto kupić lustro LED?

Lustro LED wydaje się idealnym rozwiązaniem. Dzięki nim nie trzeba się martwić wyborem dodatkowego oświetlenia. Warto jednak wyłuszczyć powody, dla których warto kupić podświetlane lustro do łazienki.

 1. Lustro z oświetleniem LED zajmuje mniej miejsca niż połączenie tradycyjnego lustra z dodatkowym oświetleniem, jak kinkiet. Dlatego jest dobrą opcją zarówno do małych jak i większych łazienek.
 2. Lustro z wbudowanym oświetleniem podnosi komfort użytkownika łazienki. Barwę światła i jego natężenie można dobrać do własnych preferencji, a twarz jest optymalnie oświetlona.
 3. Lustra LED prezentują się nowocześnie i designersko, co nie pozostaje bez wpływu na wyraz aranżacji łazienki.
 4. Lustro z oświetlaniem LED są bezpieczne, ekologiczne oraz wyróżnia się długim okresem eksploatacji.
Lustro LED do łazienki - czy warto, jaki model wybrać?
fot. Duravit

Wady luster LED

Choć lustra LED wydają się idealnym rozwiązaniem do łazienki, to jednak trzeba pamiętać o kilku rzeczach, które można zaliczyć po stronie wad. Ich znajomość pomoże w podjęciu w pełni świadomej decyzji.

 • Lustro LED wymaga podłączenia do instalacji elektrycznej. To z kolei oznacza konieczność doprowadzenia kabli nad umywalkę. Dlatego w wielu już zaaranżowanych łazienkach wymiana lustra tradycyjnego na podświetlane, może nie być taka prosta. Zaleca się uwzględnienie tych luster już na wczesnym etapie projektu łazienki.
 • Na lustrach z wbudowanym oświetleniem bardzo dobrze widać smugi – bardziej niż na tradycyjnych. Dla wielu osób nie będzie to problemem, ale dla estetów, pedantów i każdego, kto mocno dba o czystość, już tak.
 • Lustra podświetlane są droższe od standardowych, i to znacznie. Oczywiście wiele zależy od rozmiaru, producenta i dodatkowych udogodnień, ale trzeba się liczyć z wydatkiem od kilkuset złotych do idącym w tysiące.
 • Mają jednoznacznie nowoczesną estetykę. W zależności od preferencji stylistycznych dla jednych będzie to wadą, a dla innych zaletą.

Mimo powyższych punktów, nie ulega wątpliwości, że lustra LED do łazienki to rozwiązanie funkcjonalne, wygodne i nowoczesne. Dla wysokiej jakości oświetlenia warto się pokusić o właśnie takie lustro.

<!– Composite Start –>

 

<!– Composite End –>

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

One Comment

 1. Lustro LED w łazience jakoś za mną nie przemawia :/ aczkolwiek bardzo fajny wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.