Rolety termoizolacyjne – wady i zalety

Gdy w mieszkaniach robi się coraz goręcej, szukamy sposobów na skuteczną regulację temperatury w domu. Jednym z nich są rolety termoizolacyjne. Na pierwszy rzut oka niczym nie różnią się od zwykłych rolet zaciemniających. Mają jednak znacznie więcej do zaoferowania.

Rolety termoizolacyjne - wady i zalety
fot. Anna Oporska/Learning from Hollywood

Rolety termoizolacyjne nie są jeszcze tak rozpowszechnione, jak ich klasyczni kuzyni, rolety dzień i noc czy bardziej dekoracyjne rolety rzymskie. Tymczasem mają znacznie więcej od nich do zaoferowania użytkownikom. Nie tylko bowiem pomagają regulować zaciemnieniem pomieszczeń, ale przede wszystkim chronią przed ich nadmiernym nagrzewaniem się od słońca. Warto poznać je bliżej.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Co to są rolety termoizolacyjne?
 • Jak rolety termo wpływają na temperaturę w pomieszczeniach?
 • Ceny rolet termoizolacyjnych
 • Wady i zalety rolet termo

Przeczytaj także: Rolety plisowane – praktyczne i eleganckie rozwiązanie do Twojego domu

Co to są rolety termoizolacyjne?

Mamy trzy rodzaje rolet zwijanych w rolkę. Są to klasyczne materiałowe, zaciemniające podgumowane oraz termoizolacyjne. Rolety termoizolacyjne, zwane też skrótowo termo, z wyglądu nie różnią się zbytnio od modeli zaciemniających. Od strony pomieszczenia mają materiałową warstwę w dowolnym kolorze. Tym, co je wyróżnia, jest cienka srebrna warstwa wykonana z aluminium od strony szyb. Jest ona niewidoczna dla użytkownika i ma za zadanie odbijać promienie słoneczne, tak aby nie dostawały się one do wnętrza i nie nagrzewały dodatkowo pomieszczeń.

Przeczytaj także: Parapety granitowe – eleganckie na zewnątrz i wewnątrz domu

Rolety termoizolacyjne - wady i zalety

Ze względu na dodatkową warstwę nieprzepuszczającą promieni słonecznych, rolety termoizolacyjne mają również właściwości zaciemniające, co jest ich dodatkową zaletą. Żeby jednak mogły w pełni spełniać swoją rolę, muszą być wykonane na wymiar, instalowane w kasetach z prowadnicami. Dzięki temu słońce nie będzie „bokami”przedostawać się do wnętrza.

Przeczytaj także: Jak wybrać rolety rzymskie?

Jak rolety termoizolacyjne wpływają na temperaturę w pomieszczeniach?

Zanim napiszę o tym, jak rolety termoizolacyjne wpływają na temperaturę w pomieszczeniach, należy mieć świadomość, co na nią wpływa w ogóle. Otóż to, jak jest ciepło w domu, czy mieszkaniu jest wypadkową powietrza, które wpuszczamy z zewnątrz przez otwory okienne, drzwiowe i wentylacyjne , nasłonecznienia okien i budynku, ilości przeszkleń oraz termoizolacja budynku (czy jest ocieplony czy nie). Zatem, jeśli w upalny dzień wszystkie okna będą otwarte, to w pomieszczeniu i tak będzie ciepło, niezależnie od tego czy mamy roletę, czy nie. Jeśli natomiast osłonimy szyby przed słońcem, jedynie zahamujemy dalsze podnoszenie temperatury.

Przeczytaj także: Rodzaje moskitier do okien — jak wybrać najlepszą?

Należy zatem zdać sobie sprawę z faktu, że żadna roleta wewnętrzna, w tym termoizolacyjna, nie ma mocy obniżania temperatury we wnętrzu. To co jednak może zrobić, to zapobiegać podnoszeniu się temperatury poprzez blokowanie słońca. Rolety termoizolacyjne faktycznie zadanie to spełniają bardzo dobrze, lepiej niż rolety tradycyjne, rzymskie czy klasyczne zasłony.

Rolety termoizolacyjne - wady i zalety

Niektórzy producenci obiecują, że w mocno nasłonecznionych pomieszczeniach rolety termoizolacyjne pozwalają na obniżenie temperatury nawet o 6 stopni Celsjusza, co przy wysokich temperaturach na zewnątrz byłoby wynikiem wręcz rewelacyjnym. Ich montaż zaleca się przede wszystkim w pomieszczeniach z oknami od strony południowej i zachodniej. Pytanie jednak, jak te obietnice mają się do rzeczywistości?

Czerpiąc z własnego doświadczenia, po instalacji rolet termoizolacyjnych blokowanie ciepła pochodzącego z promieni słonecznych jest zdecydowanie odczuwalne. Temperatur nie podnosi się, gdy słońce cały czas świeci w szyby. Przy czym promienie wciąż przedostają się do wnętrza, w końcu przechodzą przez szybę. Ciepło kumuluje się zatem w obszarze okna. Jedynie zastosowanie zewnętrznych rolet jest w stanie całkowicie zablokować ten proces. Niemniej, porównując temperaturę w pomieszczeniu przed instalacją rolet, z tą po – różnica jest odczuwalna, choć trudno mi ją wyrazić w stopniach Celsjusza. Wszystko dlatego, że nie prowadziłam dokładnych pomiarów wcześniej, ani przed ich instalacją nie doświadczaliśmy fali 30-stopniowych upałów. Mogę jedynie potwierdzić, że mój komfort termiczny we wnętrzu jest zdecydowanie lepszy.

Ceny rolet termoizolacyjnych

Rolety termoizolacyjny są droższe od modeli materiałowych oraz podgumowanych. Przy czym ceny różnią się znacznie między poszczególnymi producentami oraz tkaninami. Można jednak powiedzieć, że jeśli dla tego samego okna klasyczna roleta kosztuje 80 zł, podgumowana 100 zł to termoizolacyjna będzie kosztować 150 zł. Daje to względne wyobrażenie o skali cenowej. Wciąż nie są to ceny zaporowe, a znacząco niższe przesłon okiennych zewnętrznych.

Wady i zalety rolet termo

Po dłuższym już użytkowaniu rolet termoizolacyjnych w pomieszczeniach od strony południowo-zachodniej, a zatem mocno nasłonecznionych, mogę ocenić ich wady i zalety.

Zalety rolet termoizolacyjnych:

 • Blokują nagrzewanie się pomieszczeń od promieni słonecznych w 90%. (Nieco ciepła wciąż się przedostaje do wnętrza, ale kumuluje w obszarze okna.)
 • Wyglądają estetycznie, nie różnią się z wyglądu od modeli podgumowanych.
 • Pozwalają na wygodne regulowanie nasłonecznienia pomieszczeń i mają właściwości zaciemniające.
 • Są łatwe do utrzymania w czystości.
 • Montaż nie różni się od montażu innych rolet.

Wady rolet termoizolacyjnych:

 • Są dostępne w mniejszej liczbie kolorów niż pozostałe typy rolet.
 • Są droższe od rolet klasycznych i podgumowanych.
 • Nowe rolety, po zainstalowaniu wydzielają dość mocny zapach, który znika po mniej więcej tygodniu.
Rolety termoizolacyjne - wady i zalety
Z uwagi na fakt, iż rolety termoizolacyjne nie są szeroko powszechne ich oferta kolorystyczna pozostaje wąska.

Warto wiedzieć: odnotowano pojedyncze przypadki pękania szyb okiennych, których jedną z przyczyn mogły być rolety termoizolacyjne. Co prawda, wina rolet nie jest w 100% udowodniona. Potencjalnych przyczyn mogło być bowiem kilka, jak choćby montaż rolety zbyt blisko szyby i bardzo wysoki wzrost temperatury między szybą i roletą, czy cienka szyba. Takie sytuacje są z reguły wynikiem kumulacji kilka czynników. Zresztą podobne wypadki zdarzały się też w oknach z roletami podgumowanymi. Z przeprowadzonych rozmów z firmami montującymi rolety, takie zdarzenia to rzadkość, których częstotliwość można co najwyżej próbować wyrazić w promilach. Nie powinniśmy mieć zatem obaw wobec rolet termoizolacyjnych. Jednak dla pełnego obrazu, o takich incydentach wspominam.

Podsumowując, osobiście z montażu rolet termoizolacyjnych jest zadowolona. Choć wybór dostępnych kolorów nie był szeroki, udało mi się dobrać odpowiednie do wystroju mieszkania. Cieszę się, że pomagają mi się czuć lepiej w moim mieszkaniu.

<!– Composite Start –>

 

<!– Composite End –>

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.