Rolety czy zasłony? Co lepiej wybrać na okno?

Co lepiej wybrać na okna — zasłony czy rolety? To pytanie zadaje sobie wiele osób urządzających mieszkanie. Z jednej strony zmienia się moda i rolety są przez wielu preferowane, z drugiej zasłony są w stanie ukryć rury czy nie najładniejsze ściany. Od czego zatem powinien zależeć wybór aranżacji okien? Poznaj wady i zalety obu rozwiązań.

Zasłony czy rolety? Co powiesić w okniefot. English Blinds

Aranżacja okien powinna spełniać nie tylko kryteria estetyczne, ale także funkcjonalne. Dlatego wybór między roletami a zasłonami nie powinien się sprowadzać tylko do pytania, co nam się podoba, choć i o tym nie można zapominać. To, co wieszamy w oknie, powinno nam umożliwiać jego przesłonięcie w ochronie przed słońcem oraz spojrzeniami sąsiadów. Do tego musi się wpisywać w aranżację wnętrza.

Przeczytaj także: Czy warto montować okna dachowe 3 szybowe?


Kiedy rolety zamiast zasłon?

Zacznijmy od rolet, które w ostatnich latach robią w naszych oknach zawrotną karierę. To bardzo praktyczne rozwiązanie — zajmują mało miejsca, pozwalają na precyzyjne dozowanie światła wpadającego do wnętrza, łatwo je dopasować do stylu mieszkania i oferują różny stopień zaciemnienia. Rolety kasetowe ściśle przylegają do szyby, często wyglądają jak integralna część okna. Dlatego są polecane do małych mieszkań, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota. Pamiętajmy, że zasłony jednak wymagają zamontowania karnisza i zajmują średnio 10 cm od ściany. W naprawdę małych przestrzeniach to dużo. Lepiej więc wówczas postawić na roletę.

Przeczytaj także: Rolety plisowane – praktyczne i eleganckie rozwiązanie do Twojego domu

Zasłony czy rolety? Co powiesić w okniefot. English Blinds

Kiedy istotne jest dla ciebie precyzyjne dozowanie światła słonecznego w pokoju, czy to w salonie czy sypialni, rolety z pewnością w tym pomogą. Na rynku mamy rolety tradycyjne, zaciemniające, odbijające promienie słoneczne, dzięki którym pomieszczenie się nie nagrzewa czy w końcu rolety typu dzień-noc. Te ostatnie z największą dokładnością pozwalają regulować ilość światła wpadającego do wnętrza. To powoduje, że rolety lepiej się sprawdzają w pokojach silnie nasłonecznionych, znajdujących się od południa.

Przeczytaj także: Parapety granitowe – eleganckie na zewnątrz i wewnątrz domu

Rolety dobrze odnajdują się w mieszkaniach o prostej i nowoczesnej stylistyce. W zależności od koloru tkaniny, jaki wybierzemy, mogą wręcz nie rzucać się w oczy. Jeśli więc zależy ci na dyskrecji, rolety zdecydowanie lepiej się sprawdzą niż zasłony. Co oczywiście nie oznacza, że nie znajdziemy kolorowych rolet, które będą dobrym uzupełnieniem każdej aranżacji wnętrza.

Przeczytaj także: Żaluzje okienne w rustykalnym wnętrzu? Poznaj nowoczesny zamiennik klasycznych okiennic 

Zasłony czy rolety? Co powiesić w okniefot. English Blinds

Kiedy zasłony zamiast rolet?

Wybór zasłon to przede wszystkim decyzja stylistyczna. Dają bowiem mniejsze możliwości w regulowaniu zaciemnienia pomieszczenia. Mogą być jednak równie skuteczne jak rolety. Wybierając grube, podwójne zasłony takie jak w hotelach mamy gwarancję, że żaden promień światła nie przedrze się do środka. Sprawdzą się więc w sypialniach, w których pożądane jest całkowite zaciemnienie.

Przeczytaj także: Rodzaje moskitier do okien — jak wybrać najlepszą?

Zasłony czy rolety? Co powiesić w okniefot. Furl

Zasłony będą też lepszym wyborem niż rolety, gdy na ścianie wokół okna biegną rury bądź inne niezbyt estetyczne elementy. Dobrze także wyglądają, gdy okno jest głęboko osadzone. Zasłony mogą niwelować dysproporcje. Do tego warto pamiętać, że odpowiednio dobrane kotary mogą wyrównać proporcje całego pokoju. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy okno jest osadzone zbyt nisko, zbyt wysoko, bądź jest małe. Zasłony pomagają tez wizualnie podwyższyć pokój.

Dla osób ceniących styl dobra wiadomość jest taka, że wybór wzorów zasłon jest bardzo szeroki. Stosunkowo łatwo znaleźć model, który będzie należycie uzupełnił przestrzeń, a nawet może stać się jej największą ozdobą. Zła wiadomość jest jednak taka, że zasłony brudzą się szybciej, trzeba je regularnie prać, co bywa dość kłopotliwe.

Zasłony czy rolety? Co powiesić w okniefot. Brabbu

Zasłony i rolety na jednym oknie

Dekorując mieszkanie, warto pamiętać, że nie zawsze musimy wybierać jedno albo drugie. Może da się połączyć rolety i zasłony w jednym oknie. Jednak wówczas jeden z elementów musi mieć bardziej dekoracyjny charakter, np. rolety rzymskie zamiast zaciemniających lub delikatne, tiulowe zasłony. Można często spotkać aranżacje okien z roletami bambusowymi, które nie zapewniają pełnego zaciemnienia, ale za to świetnie się prezentują. Wówczas bywają łączone z grubszymi zasłonami.

Inny pomysł to po prostu wspomniana roleta rzymska. Ma ona charakterystyczne marszczenia, które nadają jej aspektu dekoracyjnego, a przy tym ma wszelkie zalety klasycznych rolet.

Pomysły na aranżacje okna

Zasłony czy rolety? Co powiesić w okniefot. English Blinds

Zasłony czy rolety? Co powiesić w oknie

fot. Eurofirany

Zasłony czy rolety? Co powiesić w okniefot. English Blinds

Rolety czy zasłony? Co lepiej wybrać na okno?fot. Eurofirany

Zasłony czy rolety

fot. English Blinds

Zasłony czy roletyfot. Harlequin

Zasłony czy roletyfot. PT Textiles

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.