Ile jest stanów w USA czym się wyróżniają?

USA są czwartym pod względem wielkości krajem na świecie. Powstały z połączenia odrębnych stanów pod wspólną flagą. Wszystko zaczęło się od unii 13 zbuntowanych kolonii brytyjskich zapoczątkowanej w 1776 roku. Dziś stanów jest niemal czterokrotnie więcej i każdy jest inny oraz wyjątkowy. Warto poznać je bliżej.

Stany USA

 

Nazwa państwa Stany Zjednoczone Ameryki nie wzięła się znikąd. Kraj ten składa się ze stanów. Nie są one jednak odpowiednikami naszych województw. Bliżej im do państw zrzeszonych w ramach Unii Europejskiej. Oznacza to, że poszczególne stany mają dużo większą autonomię, ale jednocześnie podlegają pod rząd federalny, którego siedziba znajduje się w Waszyngtonie. Każdy stan ma swoje prawo, swój własny rząd i parlament. Na czele stanów stoją gubernatorzy.

USA liczą 50 stanów. Każdy z nich jest inny i na swój sposób wyjątkowy. Warto poznać je bliżej.

Przeczytaj także: 25 najpiękniejszych miejsc w USA. Tam warto jechać!

Stany Zjednoczone składają się z następujących stanów:

1. Alabama
Pierwszy pod względem alfabetycznym stan USA to Alabama. Leży na południu kraju, nad Zatoką Meksykańską. To o tym stanie Lynyrd Skynyrd śpiewał swój wielki przebój „Sweet Home”. Stolicą Alabamy jest Montgomery, a jednym z bardziej znanych miast Mobile. Stan ten ma niechlubną historię pełną przemocy i rasizmu. Tu najdłużej broniono segregacji rasowej oraz niewolnictwa. Do dziś kwestie rasowe pozostają tematem trudnym i nieprzepracowanym.

2. Alaska
Geograficznie Alasce bliżej do Kanady niż USA. A jednak stan ten został odkupiony przez Amerykanów od Rosjan w 1867 roku. Pod względem powierzchni jest największy w USA, ale pod względem liczby ludności plasuje się wśród najmniejszych stanów. Wszystko przez wymagający, mroźny klimat. Alaska to wyjątkowo malownicze miejsce, ale także mało dostępne. Jest słabo skomunikowana z resztą kraju, co nie sprzyja osadnictwu.

3. Arizona
Arizona sąsiaduje z Meksykiem i Kalifornią. To tu jest Wielki Kanion i malownicze krajobrazy wyrzeźbione w czerwonych skałach. Przez stan przebiega słynna Monument Valley, tu jest Kanion Antylopy oraz Horseshoe Bend.  Arizona jest zachwycającym, ale i surowym miejscem do życia. Niezwykle gorąca, rozległa i kamienista. Nic dziwnego, że jest wśród najrzadziej zaludnionych stanów USA.

Horseshoe Band. fot. Thomas Wolf, www.foto-tw.de / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0

4. Arkansas
Zlokalizowane na środkowym wschodzie Arkansas jest miejscem spokojnym i konserwatywnym. Nizinne tereny, łagodny kontynentalny klimat i bliskość rzeki Missisipi sprawiają, że żyje się tu dość prosto. Nie ma tu wielkich metropolii. Największe miasto liczy nieco ponad 200 tys. mieszkańców. To jedyny stan, w którym wydobywa się diamenty.

5. Connecticut
To jeden z pierwszych 13 stanów założycielskich USA. Położone na wschodnim wybrzeżu, jest obszarem zielonym i żyznym. Jest to stan zamożny, w którym ceni się konserwatywne wartości. W tym stanie są jedne z najwyższych podatków w kraju. Za to homary i ostrygi nie szokują cenami. Jednym z najważniejszych lokalnych wydarzeń jest festiwal ostryg.

6. Dakota Południowa
Położona na terenach Wielkich Równin jest jednym z najsłabiej zaludnionych stanów USA. Do kraju Dakota przyłączyła się jako 40. stan. Na jej terenach zamieszkiwali przede wszystkim Indianie z plemienia Siuxów i ich spuścizna jest widoczna na każdym kroku. Współcześnie stan ten słynie z Parku Narodowego Badlands i monumentalnej rzeźby skalnej przedstawiającej czterech ojców założycieli – Mount Rushmore.

Mount Rushmore. Fot. Thomas Wolf, CC BY-SA 3.0

7. Dakota Północna
Podobnie jak sąsiadka z południa, tak i Dakota Północna zlokalizowana jest na środkowym zachodzie, na terenie Wielkich Równin. Od północy graniczy z Kanadą, i panuje tu dość suchy, surowy klimat. Stan ten jest również słabo zaludniony, a w największym mieście mieszka nieco ponad 125 tys. osób. Theodore Roosevelt wybrał się do Dakoty na polowanie na bizony. Stąd park narodowy, w którym żyje duża populacja bizonów zyskała jego imię.

8. Delaware
To jeden z dwóch najmniejszych stanów w USA, za to był wśród 13 koloni założycielskich. Zlokalizowany nad Oceanem Atlantyckim jest wyjątkowo bujny i zielony. Długa linia brzegowa i równy teren sprawiły, że rozkwitło tu wiele nadmorskich miejscowości. Współcześnie Delaware słynie w całych Stanach jako raj podatkowy. Firmy mogą liczyć na liczne ulgi i zwolnienia, przez co właśnie tu jest zarejestrowanych najwięcej przedsiębiorstw. Warto dodać, że obecny prezydent USA, Joe Biden, pochodzi z Delaware.

9. Floryda
Ten stan niemal w całości jest położony na półwyspie oddzielającym Zatokę Meksykańską od Oceanu Atlantyckiego. Być może dzięki takiej lokalizacji i ciepłemu klimatowi jest to współcześnie najczęściej odwiedzane miejsce przez turystów na świecie. Rocznie na Florydę ściąga ok. 65 mln turystów. To ponad trzy razy więcej niż liczba mieszkańców. W końcu to na Florydzie jest imprezowe Miami, Disney World w Orlando, ale też słynne bagna Everglades. Tutaj także na emeryturę zjeżdżają zamożni emeryci z całych Stanów. Niestraszne im huragany, które regularnie nawiedzają ten stan.

Miami. Fot. Jonathan Herbert 

10. Georgia
To jeden ze stanów założycielskich USA o bogatej i trudnej historii. To m.in. tu w czasach kolonialnych ściągano statkami niewolników z Afryki na plantacje bawełny. Dysproporcje między białą a kolorową ludnością są widoczne do dziś. Z bardziej chlubnych rzeczy Georgia może się pochwalić żyzną glebą i wilgotnym klimatem, które sprzyjają rozwojowi rolnictwa. Symbolem stanu jest brzoskwinia i owoc ten faktycznie jest tu chętnie uprawiany. Ponadto tu znajduje się największe lotnisko międzynarodowe na świecie w Atlancie. Dziś w Georgie kwitnie także przemysł filmowy. Dzięki preferencyjnym warunkom podatkowym dla branży filmowej, w tym stanie kręci się teraz najwięcej filmów w USA.

11. Hawaje
Wyspiarski stan i zarazem najmłodszy, bo przyłączony do USA w 1959 roku. Hawaje rozciągają się na ośmiu głównych wyspach z czego jedna pozostaje niezamieszkana. Są to wyspy pochodzenia wulkanicznego. Dla turystów jest to po prostu piękne, malownicze miejsce na Pacyfiku, dla Amerykanów Hawaje mają ogromne znaczenie strategiczne. To najdalej na zachód wysunięty obszar kraju. Stąd to tu znajduje się istotna baza wojskowa. Atak na Pearl Harbor w 1941 roku przez Japończyków zadecydował o przyłączeniu USA do II wojny światowej.

12. Idaho
Na północnym-zachodzie znajduje się górzyste Idaho. Przez stan przebiegają Góry Skaliste i dzika przyroda jest tu na wyciągnięcie ręki. W Idaho jest jeden z największych wodospadów na świecie – Shoshone, nazywany również „Niagarą Zachodu”. Jednak ściągają tu nie tylko miłośnicy natury, ale też sportów zimowych. W Sun Valley jest aż 18 kurortów narciarskich, które regularnie odwiedzają m.in. gwiazdy Hollywood.

Wodospad Shoshone. Fot. Frank Schulenburg, CC BY-SA 4.0

13. Illinois
Obraz tego równinnego, rolniczego stanu „zaburza” położone na północy Chicago – miasto-symbol. Obszar metropolitarny Chicago zamieszkuje 10 mln ludzi, co czyni je trzecim pod tym względem w całych Stanach. Ponadto Illinois szczyci się faktem, że stąd pochodzi Abraham Lincoln. Stąd przydomkiem stanu jest „Ziemia Lincolna”. Warto też dodać, że to tu żyje największa Polonia w USA, ok. 1 mln.

14. Indiana
Tuż obok Illinois leży Indiana. Tak samo jest zlokalizowana w regionie Krainy Wielkich Jezior na środkowym zachodzie USA. Jest to rolniczy stan, w którym uprawia się przede wszystkim kukurydzę. Ludność jest tu konserwatywna, można nawet spotkać duże skupiska Amiszów. Co ciekawe to w tym stanie znajduje się pierwsze miasto oświetlone lampami elektrycznymi – Wabash.

15. Iowa
Kolejny rolniczy stan na środkowym zachodzie USA, ale już nie tak konserwatywny jak sąsiedzi. Iowa jest pierwszym w regionie stanem, w którym zalegalizowano małżeństwa jednej płci. Ponadto jednak nie różni się wiele od sąsiadów. Jest tu płasko, zielono i spokojnie. Charakterystyczny krajobraz to pola kukurydzy.

Kukurydziane pola Iowa. Fot. PickPik

16. Kalifornia
O tym stanie powstają piosenki, filmy i seriale. Kalifornia słynie z przemysłu filmowego, którego symbolem jest Hollywood, i przemysłu nowych technologii, którego symbolem jest Dolina Krzemowa. To tu są zlokalizowane Los Angeles, San Francisco, Palm Springs czy Dolina Śmierci. Kalifornia ma ciepły klimat, malownicze, różnorodne krajobrazy, a ze względu na położenie geograficzne ogromny potencjał gospodarczy.

17. Kansas
W samym sercu USA, dokładnie w środku kraju leży rolnicze Kansas. Jest to stan równinny o surowym klimacie – gorące, suche lata i mroźne zimy. Monotonne krajobrazy i brak wielkich metropolii, sprawiają, że rolnictwo rozwija się tu naprawdę prężnie. Pod tym względem Kansas jest najefektywniejszym stanem w całym USA.

18. Karolina Południowa
Piękne, piaszczyste plaże, ciepły klimat i bujna roślinność to znaki rozpoznawcze Karoliny Południowej. To na jej terenie znajduje się Charlestone – jedno z najbardziej klimatycznych miast USA. Tutaj także zaczęła się wojna secesyjna, po tym, jak Karolina wyszła z Unii. Stan na tym bardzo ucierpiał, wiele miast zostało doszczętnie spalonych. Dziś jednak to kwitnący ośrodek, w którym pielęgnuje się tradycyjne amerykańskie wartości.

Karolina Południowa. Fot. Your Golf Travel

19. Karolina Północna
„Nudniejszą” siostrą Karoliny Południowej jest Karolina Północna. Stan ten również położony nad Atlantykiem ma już nieco chłodniejszy klimat i mniej historycznej zabudowy. To tu narodziła się potrawa smażone zielone pomidory i to tu swoje korzenie ma Pepsi. W stanie tym również nie brakuje efektownych plaż i urokliwych nadmorskich miejscowości.

20. Kentucky
To dość biedny, rolniczy stan na środkowym zachodzie USA. Gospodarka regionu mocno ucierpiała w wyniku upadku przemysłu wydobywczego węgla. Kentucky współcześnie jest znane głównie z wyścigów konnych i bourbonu. Na cały świat stan ten rozsławiła sieć restauracji Kentucky Fried Chicken, czyli KFC. 

21. Kolorado
Nazwa tego stanu pochodzi od rzeki Kolorado. Jest to najwyżej położony stan w USA. Górzyste tereny i zjawiskowe krajobrazy to jeden z wyróżników regionu. Jest tu aż 11 parków narodowych, w tym Mesa Verde z domami skalnymi czy Great Sands z imponującymi wydmami, a także wiele kurortów narciarskich i niezliczona ilość skarbów przyrody. Największym miastem stanu jest Denver rozciągające się u podnóża Gór Skalistych.

Park Narodowy Mesa Verde. Fot. Cliff Palace, NPS/Spencer Burke

22. Luizjana
Ten stan zdecydowanie się wyróżnia na mapie USA. Luizjana to dawna francuska kolonia i to dziedzictwo jest widoczne do dziś w dużych miastach, czego sztandarowym przykładem jest Nowy Orlean. W stanie mamy wyjątkową przyrodę, unikatowe bagienne tereny, ale też trudną, wciąż nieprzepracowaną historię. Tu kwitło niewolnictwo, a segregacja rasowa trwała dłużej niż chcielibyśmy myśleć. Za to tu narodził się blues i jazz. Współcześnie Luizjana zmaga się z regularnie nawiedzającymi ją huraganami, z których najtragiczniejszy był huragan Katrina z 2005 roku.

23. Maine
Najdalej na północ (poza Alaską) wysunięty stan jest jakby „przytulony” do Kanady. Zlokalizowany u wybrzeża Atlantyku zaskakuje swoją urodą. Ma bujną, pełną zieleni przyrodę, a Park Narodowy Acadia to prawdziwa perełka. Tu także mieszczą się najpiękniejsze latarnie morskie w kraju. Maine słynie ponadto z doskonałych homarów i słynnej kanapki Lobster Roll. Może się też poszczycić wyjątkowo dobrym syropem klonowym – bliskość Kanady zobowiązuje.

24. Maryland
Ten malutki stan nad Zatoką Cheesapeak to jedna z 13 kolonii założycielskich USA. Tu też powstał narodowy hymn Amerykanów. Maryland jest nierozerwalnie związane z oceanem. Słynie z rybołówstwa i niebieskich krabów. Najważniejszym miastem i portem zarazem jest Baltimore, które jest także ważnym ośrodkiem baseballowym.

Latarnia morska nad zatoka Cheesapeak. Fot. Visit Maryland

25. Massachusetts
Dla wielu to kolebka Ameryki. To tu przypłynął pierwszy statek z pielgrzymami, Mayflower. W tutejszym Bostonie wydarzenie nazwane Boston Tea Party stało się zarzewiem wojny wyzwoleńczej i dało podwaliny pod stworzenie nowego państwa. To tu znajdują się ikoniczne dla Amerykanów miejsca, jak Cape Cod, Plymouth, wyspy Martha’s Vineyard, Nantucket, ale też miasto Salem. Można powiedzieć, że Massachusetts jest bardzo dostojnym stanem o bogatej historii.

26. Michigan
Ten stan jest położony w Krainie Wielkich Jezior na północy kraju. Jeziora właśnie rozdzielają go na dwie części. Stan graniczy z aż czterema z pięciu Wielkich Jezior – Superior, Huron, Michigan i Erie. To sąsiedztwo determinuje miejscową ekonomię i styl życia. W Michigan prężnie rozwijał się przemysł motoryzacyjny, czego symbolem było miasto Detroit. Dziś zbankrutowane miejsce, które stało się symbolem upadku przemysłu.

27. Minnesota
Zlokalizowana na granicy z Kanadą Minnesota ma przydomek „Krainy 10 tysięcy jezior”. W rzeczywistości jezior jest ok. 14 tys. Do tego od wschodu stan graniczy z jeziorem Superior o wyjątkowo malowniczej linii brzegowej zwanej The North Shore. Poza tym przeciętnemu Amerykanowi Minnesota kojarzy się z mroźnymi zimami, hockeyem i Moll of America, czyli gigantycznym centrum handlowym – największym w kraju.

The North Shore – linia brzegowa jeziora Superiore. Fot. kkmarais, CC BY 2.0

28. Missisippi
Z północy kraju przenosimy się na południe do parnej Missisipi. To typowo południowy stan, który swój byt oparł o wielkie plantacje bawełny i pracę czarnych niewolników. Tu działał niechlubny Ku Klux Klan. Dziś Missisippi bardziej chce być kojarzona z blusem, drzewami magnolii, piwem korzennym i wyjątkową fauną i florą dorzecza rzeki Missisippi.

29. Missouri
Położona na środkowym zachodzie Missour zawdzięcza swą nazwę rzece. Stanowi miejsce symboliczne w mentalności Amerykanów, gdyż tu zaczynały się szlaki osadników i eksploratorów Ameryki udających się na zachód. Szczególną rolę pełniło pod tym względem miasto St. Louise. Było swoistym punktem wypadowym. Upamiętnia to monumentalny Gateway Arch z lat 60. W Missouri znajduje się też region Ozark, który wielu zna z serialu o takim tytule.

30. Montana
Ten stan bywa poetycko nazywany Krainą Wielkiego Nieba. Zapewne jest to zasługą bezkresnych, naturalnych terenów, które pozwalają na obserwację nocnego nieba. To jeden z największych stanów USA i jednocześnie najsłabiej zaludniony. Za to ma na swoim terenie wyjątkowe skarby natury. W granicach Montany jest część Parku Narodowego Yellowstone oraz Park Glacier. Górzyste tereny przyciągają amatorów wędrówek. Z kolei na równianach kwitną uprawy pszenicy.

Park Narodowy Glacier. Fot. IIP Photo Archive, CC BY 2.0

31. Nebraska
W środkowej części USA mieści się rolnicza Nebraska. Słynie z upraw kukurydzy – leży w obrębie tzw. pasa kukurydzianego. Równinne tereny zdecydowanie sprzyjają rolnictwu. Nebraska to spokojny stan, w którym mieszkańcy pielęgnują proste, rodzinne wartości. Z ciekawostek, warto dodać, że to tu narodziła się kanapka Ruben.

32. Nevada
Nevada sąsiaduje z Kalifornią i jest głównie kojarzona z pustynią i Las Vegas.  Kasyna faktycznie wpisały się w krajobraz tego stanu, ale warto też pamiętać o jego bogactwach naturalnych. To na jego terenie znajduje się Park Narodowy Dolina Śmierci i słynne jezioro Tahoe. Nevadę przecinają ponadto dwa łańcuchy górskie. Na pustyni Nevady rząd USA ma poligon, na którym testowana była bomba atomowa. Znajduje się na nim. ok. 1000 kraterów po wybuchach.

33. New Hampshire
Na północnym-wschodzie znajduje się niewielkie New Hmpshire, zwane amerykańską Szwajcarią. Jest to kameralny stan o malowniczym położeniu. Żyje się tu spokojnie i dostatnio, zgodne z rytmem natury. Jest to jeden z pierwszych 13 stanów USA. Tradycyjnie to tu od 1920 roku odbywają prezydenckie prawybory.

Kryty most w New Hampshire. Fot. Petr Kratochvil, Public Domain

34. New Jersey
Wśród 13 założycielskich kolonii było także New Jersey. Wyróżnia je piękna i długa linia brzegowa z Atlantykiem. W stanie legalny jest hazard i to tu zjeżdżają do kasyn mieszkańcy pobliskiego Nowego Jorku. Stanową stolicą hazardu jest Atlantic City. Na terenie New Jersey znajduje się też miejscowość Newark wraz z lotniskiem, które bardziej jest kojarzone z Nowym Jorkiem. Kulinarnym symbolem stanu jest Salt Water Taffy, czyli słone karmelki.

35. Nowy Jork
Nowy Jork to nie tylko miasto, ale i cały stan, który rozciąga się między Atlantykiem, Kanadą i Krainą Wielkich Jezior, a konkretnie jeziorami Ontario i Erie. Na jego terytorium zlokalizowany jest Wodospad Niagara. Region ten ma wielkie znaczenie dla historii USA. To jedna z kolonii założycielskich. Można powiedzieć, że to stan kontrastów. Z jednej strony wielka metropolia najeżona wieżowcami, z drugiej sielskie krajobrazy i prestiżowe Hamptons.

36. Nowy Meksyk
Na południu kraju, na granicy z Meksykiem jest stan Nowy Meksyk. Zgodnie z nazwą wpływy kultury i ludności meksykańskiej są tu bardzo silne. Ma on bardzo różnorodny krajobraz od Wielkich Równin na północnym-wschodzie przez kaniony i pustynie, po góry na zachodzie. Co ciekawe, to w tym stanie odbyła się pierwsza próba atomowa. Tutaj także znajduje się miasto Roswell, znane głownie dzięki domniemanym spotkaniom z pozaziemską cywilizacją.

Nowy Meksyk. Fot. Atsme, CC BY-SA 3.0

37. Ohio
„Kasztanowy stan” mieści się w Krainie Wielkich Jezior. Graniczy z jeziorem Erie. Najbardziej znanym miastem jest Cleveland, w którym John D. Rockefeller założył swoją firmę Standard Oil. Ohio znajduje się na skraju tzw. pasa kukurydzy. Rolnictwo stanowi trzon stanowej gospodarki.

38. Oklahoma
Przez Oklahomę przebiega słynna Route 66. Preriowy krajobraz jest bardzo charakterystyczny dla tego regionu. Oklahoma w XIX w. przyciągała nowych osadników, którzy szukali ziemi. Oznaczało to jednak wejście w konflikt z ludnością tubylczą. Walki z Indianami mocno zaważyły na charakterze Oklahomy. Tu też silnie rozwinęła się tzw. kultura kowbojska.

39. Oregon
Na zachodnim wybrzeżu znajduje się deszczowy stan, czyli Oregon. Przyciąga on miłośników natury, gdyż mieści się tu wiele skarbów przyrody, jak Jezioro Kraterowe, plaża Cannon ze skałą Haystack czy wodospad Multnomah. Najbardziej znanym miastem jest Portland, które urosło do rangi ważnego ośrodka kulturalnego i kulinarnego. Warto nadmienić, że stan ten słynie z piw kraftowych.

Plaża Cannon. Fot. PeakPx, Creative Commons Zero – CC0

40. Pensylwania
Pensylwania oznacza powrót na drugi koniec kraju, na wschodnie wybrzeże. Ten stan to kolebka państwowości amerykańskiej. W końcu w tutejszej Filadelfii w 1776 r. podpisano Deklarację Niepodległości. Miasto to było pierwszą stolicą nowo powołanego kraju. Na terenie tego stanu dochodziło do kluczowych potyczek w wojnie niepodległościowej z Brytyjczykami. Ponadto tutaj żyje największa społeczność Amiszów, tu powstała słynna czekoladowa firma Hershey’s i w tym stanie położone jest Scranton – miasto, w którym rozgrywa się akcja serialu „The Office”.

41. Rhode Island
Najmniejszy stan w USA ma zaledwie 4 tys km kw. powierzchni. To malutkie terytorium wciśnięte między Atlantykiem, Massachusetts a Connecticut. Wbrew nazwie stan ten nie jest wyspą i jej pochodzenie nie jest jasne. Za to Rhode Island może się pochwalić piękną, urozmaiconą linią brzegową z malowniczymi piaszczystymi plażami. Liczne nadmorskie wioski i miasteczka mają wyjątkowy urok.

42. Teksas
Drugi po Alasce pod względem wielkości stan, należy do najbardziej rozpoznawalnych regionów USA. To on przychodzi na myśl, gdy słyszymy określenie dziki zachód. Znany jest z kowbojów, hodowli bydła, kuchni Tex-Mex, rodeo, muzyki country oraz ośrodka NASA. Popularne powiedzenie głosi, że w Teksasie wszystko jest większe – odległości, domy, samochody i porcje jedzenie. To stąd pochodzi Beyonce i to tu zamordowano prezydenta Johna Kennedy’ego.

Rodeo w Teksasie. Fot. Carol Highsmith, Public Domain

43. Tennessee
Niepozorny podłużny pasek na mapie USA to Tennessee – najbardziej muzyczny stan. Memphis i Nashville to ważne ośrodki muzyki country. Tu swoją karierę zaczynał Elvis Presley. Do dziś można odwiedzić jego posiadłość Graceland. Ponadto stan słynie z whiskey i napoju Mountain Dew. Odegrał też ważną rolę w wojnie secesyjnej – na jego terenie doszło do wielu kluczowych potyczek. Przez jego terytorium przebiegał też „Szlak łez”. Drogą, którą przemierzali Indianie z plemienia Cherokee podczas przesiedleń na rubieża Oklahomy.

44. Utah
W powszechnej świadomości Utah to stan Mormonów i Zimowej Olimpiady w Salt Lake City. Jednocześnie zapomina się, że jest to jeden z najpiękniejszych stanów Ameryki. Jego bogactwo naturalne oszałamia. Tu jest słynna Monument Valley, Kanion Bryce, Jezioro Słone, Parki Narodowe Arches i Zion, żeby wymienić tylko kilka. W Utah odbywa się kultowy Sundance Film Festival i panuje zakaz hazardu, a sprzedaż i picie alkoholu są obarczone surowymi restrykcjami.

45. Vermont
Na północnym-wschodzie znajduje się niepozorne Vermont. To nieduży, ale malowniczy stan od północy graniczący z Kanadą. To polecana destynacja na jesień. Słynie z syropu klonowego, krytych drewnianych mostów i lodów Ben & Jerry’s. Jest to pierwszy stan w USA, który zakazał niewolnictwa, bo już w 1777 roku.

Parlament stanu Vermont. Fot. Bob P. B., CC BY 2.0

46. Waszyngton
Stan o nazwie Waszyngton znajduje się na przeciwległym końcu kraju od miasta Waszyngton. Leży na północnym-zachodzie na granicy z Kanadą. Panuje w nim dość chłodny, wilgotny klimat. Najbardziej znanym miastem jest Seattle. Malowniczo położne ze słynnymi domami na wodzie szczyci się żywą sceną kulturalną i kulinarną. Stan Waszyngton ma urozmaiconą, górzystą topografię. Jest idealną destynacją dla miłośników pieszych wycieczek.

47. Wirginia
Na jej terytorium założono pierwszą stałą osadę pierwszych kolonizatorów kontynentu – Jamestown. To jeden z kluczowych stanów dla państwowości amerykańskiej. Stąd pochodziło 4 z 5 pierwszych prezydentów USA. Znajduje się tu cała masa miejsc istotnych dla historii kraju i tożsamości narodu, jak Narodowy Cmentarz w Arlington. Na nim chowani są m.in. żołnierze polegli za kraj.

48. Wirginia Zachodnia
Położona w regionie Apallachów Zachodnia Wirginia ma malowniczą pofałdowaną powierzchnię. Przed laty kwitł tu przemysł wydobywczy, po którym niewiele zostało. Dziś jest to jeden z najbiedniejszych stanów w USA, zmagający się z opioidową epidemią i heroiną. Warto też pamiętać, że stan słynie z muzyki folkowej i silnej tradycji łowieckiej.

Zachodnia Wirginia. Fot. ForestWander, CC BY-SA 3.0 US

49.Wisconsin
Ostatni stan z Krainy Wielkich Jezior to Wisconsin. Jest to tzw. mleczny stan. Tu produkuje się najwięcej mleka i produktów mlecznych w całym kraju. Ponadto kojarzy się z mroźnymi zimami i zielonymi krajobrazami. Największym miastem regionu jest Milwaukee nad jeziorem Michigan. Jest to żywy ośrodek kulturalny regionu.

50. Wyoming
Ostatni pod względem alfabetycznym stan na liście ma sporo do zaoferowania. Ulokowany na środkowym zachodzie ma na swoim terytorium Park Narodowy Yellowstone i kilka innych skarbów natury, jak Park Narodowy Grand Teton. Na jego obszarze stepowe krajobrazy przeplatają się z górzystymi. Nic dziwnego, że kręcono tu wiele westernów. To pierwszy stan w kraju, który przyznał kobietom prawa wyborcze i pierwszy, którego gubernatorem była kobieta.

Ciekawostki o amerykańskich stanach

Na koniec jeszcze kilka ciekawostek o amerykańskich stanach:

  • Najbiedniejszy stan w USA to Missisipi. Tam liczba ludności żyjącej poniżej minimum socjalnego jest najwyższa. W biedzie żyje niecałe 20 proc. mieszkańców. Dalej uplasowały się Luizjana, Nowy Meksyk i Wirginia Zachodnia.
  • Najbogatszym stanem w USA pod względem PKB na mieszkańca jest Nowy Jork. Dalej są Massachusetts, Waszyngton, Kalifornia, Północna Dakota, Connecticut, Delaware, Alaska, Nebraska i Illinois.
  • Najmniej ludnym stanem jest Wyoming. Żyje tam nieco ponad 500 tys. osób.
  • Najbardziej zaludnionym stanem jest Kalifornia. Liczba mieszkańców wynosi 39 mln.
  • Najwyższe podatki są w stanie Nowy Jork.
  • Najniebezpieczniejszym stanem jest Alaska. Przynajmniej statystycznie rzecz ujmując. Notuje się tam ok. 30 incydentów kryminalnych na 1000 mieszkańców. Najczęściej są to napaści. Na dalszych miejscach są Nowy Meksyk i Tennessee.
  • Największa czarna społeczność mieszka w Teksasie. Osób określanych jako Afroamerykanie jest tam prawie 4 mln.
  • Największa liczba seryjnych morderców pochodzi ze stanu Nowy Jork. Urodziło się tu ich aż 18 i łącznie odpowiadają za śmierć zatrważającej liczby 677 osób.

 

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.