Rodzaje miodu – czym różnią się między sobą?

Zwykle wybieramy miód na chybił-trafił, albo z przyzwyczajenia sięgamy po ten, z którego korzystamy od lat. Warto jednak spróbować innych rodzajów miodu – zaskoczyć nas mogą nie tylko właściwości, ale również smak, konsystencja czy tendencja do krystalizacji. Przekonaj się, czym różnią się między sobą poszczególne rodzaje miodu.

Miód gryczany, rzepakowy, wielokwiatowy? Masz swój ulubiony? Nawet jeśli masz, koniecznie spróbuj rodzajów, których jeszcze nie znasz. Zobacz, jakie mogą mieć właściwości, jak rozpoznać prawdziwy miód dobrej jakości i zdecyduj, którego chcesz posmakować najpierw.

Miód nektarowy czy spadziowy?

Zarówno jeden, jak i drugi rodzaj miodu, może służyć naszemu zdrowiu. Miody te różnią się sposobem powstania.

Pszczoły produkują miód nektarowy dzięki nektarowi kwiatowemu. Jakie są najpopularniejsze miody nektarowe?

  • rzepakowy,
  • gryczany,
  • faceliowy,
  • lipowy,
  • akacjowy,
  • wielokwiatowy.

Miód spadziowy natomiast powstaje ze spadzi drzew liściastych i iglastych. Jest mniej popularny, ale wyróżnia się specyficznym smakiem i zapachem oraz wyjątkowymi właściwościami leczniczymi.

Miody nektarowe – rzepakowy, gryczany, faceliowy

Jeden z najpopularniejszych miodów, czyli miód rzepakowy, powstaje dość wcześnie – wiosną. Przypomnij sobie wiosenne pola pełne żółtych kwiatów – to właśnie kwitnący w kwietniu i maju rzepak, z którego nektaru pszczoły produkują pyszny miód w słomkowym kolorze. Dzięki wysokiej zawartości cukrów prostych oraz aminokwasów, miód rzepakowy będzie pomocny w czasie regeneracji organizmu po długiej chorobie lub po wysiłku fizycznym. Miód rzepakowy sprzyja także utrzymaniu dobrego ciśnienia krwi oraz prawidłowej pracy serca. Polecany jest szczególnie osobom starszym, a także każdemu, niezależnie od wieku, w okresie przeziębienia i podczas regeneracji po chorobie.

Miód gryczany, który powstaje z nektaru gryki kwitnącej w samym środku lata, ma wyjątkowo ciemny kolor i nieco ostrzejszy, bardziej wyrazisty smak. Ulega powolnej krystalizacji. Poza właściwościami fizycznymi miód gryczany wyróżnia się także najlepszymi wartościami – działa antyoksydacyjnie, wspiera leczenie podczas infekcji bakteryjnych, pomaga pozbyć się kaszlu, a dzięki zawartości żelaza i witaminy C świetnie sprawdza się w profilaktyce i leczeniu anemii.

Delikatny miód o złocistym kolorze i ziołowym aromacie – miód faceliowy – jest produkowany przez pszczoły z nektaru zebranego z kwiatów facelii. Kwitnienie tej rośliny jest krótkie i przypada na letnie miesiące: czerwień, lipiec i sierpień. Miód faceliowy działa pomocniczo w obniżaniu ciśnienia krwi, wspomaga leczenie chorób układu krążenia, wspiera prawidłową pracę serca i – oczywiście – stanowi nieodzowny składnik diety podczas leczenia infekcji dróg oddechowych.

Jak wybrać dobry miód?

Wybierając miód, spójrz dokładnie na etykietę. Upewnij się, że miód, który chcesz kupić, pochodzi z jednego kraju, a nie jest mieszaniną miodów z całego kontynentu lub świata. Na etykiecie powinna znaleźć się informacja o pasiece, z którego pochodzi ten wyjątkowy produkt. Najwięcej wartościowych miodów znajdziesz nie w marketach, ale w sklepie internetowym dobrej pasieki lub podczas targów i jarmarków na stoiskach konkretnych pszczelarzy.

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.