25 najpiękniejszych miejsc w USA. Tam warto jechać!

Stany Zjednoczone Ameryki to intrygujący i szalenie zróżnicowany kraj. Jeśli patrzymy na niego jedynie przez pryzmat Nowego Jorku czy Los Angeles, nie jesteśmy w stanie poznać go w pełni. Dlatego zapraszam was do poznania 25 najpiękniejszych miejsce w USA wartych zobaczenia.

Co warto zobaczyć w USA? Najczęściej w odpowiedzi na to pytanie pada Nowy Jork. To ikoniczne miasto co roku przyciąga miliony turystów i z pewnością nie rozczarowuje. W dalszej kolejności zazwyczaj padają Los Angeles, Chicago, Las Vegas czy Waszyngton. Jednak wielkie metropolie to tylko jedna z twarzy USA. Ten rozległy kraj, rozciągający się miedzy dwom oceanami, może się wszak poszczycić ogromnym bogactwem naturalnym i zróżnicowaniem kulturowym. Jeśli chcecie poznać go w pełnej krasie, warto ruszyć w roadtrip, niczym John Steinbeck w „Podróżach z Charleyem”.

Co zobaczyć w USA?

USA składa się z 50 stanów. 48 osiem z nich znajduje się na kontynencie i ze sobą sąsiaduje. Niejako oderwane są Alaska i wyspiarskie Hawaje. Do tego Stany Zjednoczone mają terytoria zależne, jak Puerto Rico czy Guam. Każdy stan to w zasadzie niezależne państwo o terytorium często nawet kilkukrotnie większym od Polski. Do tego na terytorium USA występuje kilka stref klimatycznych. Wszystko to przekłada się na ogromne bogactwo naturalne i kulturowe. W każdym ze stanów można by wymienić co najmniej kilka miejsc, do których warto pojechać. Niektóre są wręcz naszpikowane wyjątkowymi lokalizacjami, jak choćby Kalifornia czy górzyste Utah. Na pewno warto się poruszać po USA trasą parków narodowych. Jest ich 59 i najstarszy jest Yellowstone. Inny klucz to stolice stanów. Poniższa lista z pewnością podpowie, co warto zobaczyć w USA.

Przeczytaj także: TOP 20: Filmy podróżnicze, czyli kino inspirujące do podróży

25 najpiękniejszych miejsc w USA

1. Kanion Antylopy, Arizona

25 najpiękniejszych miejsc w USA do zobaczenia
fot. Meckimac (CC BY-SA 3.0)

Zestawienie otwiera jedno z tych niezwykłych miejsc, które wydają się wręcz nieziemskie. Kanion Antylopy znajduje się na terenie rezerwatu plemienia Navajo w stanie Arizona. Kanion został wyrzeźbiony przez wodę w czerwonych skałach piaskowca, tworząc niezwykłe formacje. Do dziś miejsce to jest nawiedzane przez powodzie, które wciąż kształtują jego wygląd. Zapewne wiele osób właśnie tak wyobraża sobie powierzchnię Marsa.

2. Monument Valley, Utah i Arizona

25 najpiękniejszych miejsc w USA do zobaczenia
fot. Huebi (CC BY 2.0 DE)

To zapewne jeden z najbardziej charakterystycznych amerykańskich krajobrazów i jedno z najpiękniejszych miejsc w USA. Znajduje się na Wyżynie Kolorado, na granicy stanów Arizona i Utah. Czerwony krajobraz z nietypowymi formacjami skalnymi powstałymi w procesie erozji, ma w sobie coś magicznego. Dla Indian Navaho jest to miejsce o szczególnym znaczeniu. Monument Valley jest także popularnym plenerem dla westernów.

3. Big Sur, Kalifornia

25 najpiękniejszych miejsc w USA do zobaczenia
fot. Diliff (CC BY-SA 3.0)

Big Sur to nazwa regionu na wybrzeżu Kalifornii. Rozciąga się on na długości 110 km – od Point Lobos State Reserve, poprzez enklawę milionerów zwaną Carmel-by-the-Sea na południu aż do San Carpofaro Creek na północy miasteczka San Simeon. Jest to niezwykle malowniczy obszar pełen klifów, nietypowych formacji skalnych i rzadkiej roślinności. Tutaj rozciąga się najwyższe pasmo gór przybrzeżnych w USA – Sierra Nevada. To pasmo odpowiada za zapierające dech widoki. Najlepszym sposobem zwiedzenia Big Sur jest przejazd legendarną kalifornijską Highway No. 1. Na jej trasie znajduje się słynny Bixby Bridge, widoczny na zdjęciu.

4. Florida Keys, Floryda

25 najpiękniejszych miejsc w USA do zobaczenia
fot. Tinsley Advertising, http://www.byways.org

Czas przemieścić się na południowo-wschodnie wybrzeże USA. Właśnie tam, na Florydzie znajduje się jeden z najpiękniejszych regionów kraju. Florida Keys to archipelag wysp i wysepek koralowych tworzących łańcuch długości 240 km. Egzotyczny klimat archipelagu pozwala poczuć się, jak na rajskich wakacjach. Największym miastem regionu jest Key West. Niegdyś między wyspami można było się poruszać wyłącznie na łodziach. Dziś łączy je U.S. Route 1 zwana Overseas Highway, która stała się głównym szlakiem komunikacyjnym biegnącym z Miami do Key West. Jednym z najbardziej charakterystycznych odcinków drogi jest Seven Mile Bridge (siedmiomilowy most), który swego czasu był najdłuższym mostem na świecie.

5. Grand Prismatic Spring, Wyoming

25 najpiękniejszych miejsc w USA do zobaczenia
fot. James St. John (CC BY 2.0)

W popularnym Narodowym Parku Yellowstone znajdują się prawdopodobnie najsłynniejsze na świecie gorące źródła, należące do kompleksu termalnego Midway Geyser Basin. Grand Prismatic Spring to źródło tworzące jezioro o szerokości od 90 do 120 metrów i głębokości 37. Wyróżnia je feeria kolorów wody i najbliższego otoczenia źródła. Zawdzięcza je obecności sinic. To właśnie wyszukanym barwom źródło zawdzięcza swoją nazwę.

6. Park Narodowy Sekwoi, Kalifornia

25 najpiękniejszych miejsc w USA do zobaczenia
fot. Paul Rudenko

Kolejnym naturalnym skarbem USA jest Park Narodowy Sekwoi. To w nim znajdziemy największe drzewa na świecie – mamutowce olbrzymie, zwane po prostu sekwojami. Park leży w południowej części pasma gór Sierra Nevada. Największe okazy są skupione w tzw. Lesie Gigantów. W nim znajdziemy m.in. Drzewo Generała Shermana, czyli największe pod względem objętości drzewo na świecie. Jeśli chcecie się przekonać o potędze natury, to miejsce trzeba odwiedzić.

7. Horseshoe Bend, Arizona

fot. Thomas Wolf, www.foto-tw.de / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0

O Wielkim Kanionie słyszał chyba każdy. Przełom rzeki Kolorado w stanie Arizona to niezwykle malownicze miejsce. Na jego wschodnim obrzeżu znajduje się prawdziwa perełka – meander rzeki o nazwie Horseshoe Bend, czyli Podkowa. Bezapelacyjnie jest to najpiękniejszy odcinek całego kanionu. Najbardziej zjawiskowo prezentuje się o zachodzie słońca.

8. San Francisco, Kalifornia

25 najpiękniejszych miejsc w USA do zobaczenia
fot. Bernard Gagnon (GNU FDL)

Kilka wartych zobaczenia miast w USA zostało już wymienionych na wstępie. Gdybyśmy jednak mogli zobaczyć tylko jedno, powinno to być San Francisco. Zlokalizowane nad zatoką Golden Gate i wybudowane na pagórkowatym terenie ma niezaprzeczalny urok. Słynny czerwony most to tylko jeden z wyróżników miasta, do tego mamy charakterystyczne wiktoriańskie domy, tramwaje, najstarszą chińską dzielnicę w USA, niepowtarzalny klimat i żywą scenę kulinarną, a nieopodal więzienie Alcatraz. O takie bogactwo i różnorodność trudno w innym miejscu.

9. Glacier Bay, Alaska

fot. National Park Service Alaska Region (CC BY 2.0)

Myśląc o Stanach Zjednoczonych, często zapominamy o mroźnej Alasce, a tam kryje się mnóstwo skarbów natury. Jednym z nich jest Park Narodowy Glacier Bay, czyli Zatoka Lodowców. Zjawiskowe góry, lodowiec i fiordy to wizytówka tego miejsca. Wszystko to można podziwiać na dwa sposoby – z perspektywy wody lub powietrza. Jeśli słyszeliście, że ktoś się wybrał na rejs po Alasce, był właśnie tu. Inny sposób na zobaczenie zatoki w pełnej krasie to wynajęcie helikoptera lub małego samolotu.

10. Nā Pali Coast, Hawaje

25 najpiękniejszych miejsc w USA do zobaczenia
fot. Christopher Michel (CC BY 2.0)

Kolejny nieco zapomniany stan to Hawaje. Tutaj krajobraz radykalnie się zmienia. Rajskie wyspy, to niemal synonim wakacyjnego piękna. Na szczególną uwagę zasługuje wybrzeże Nā Pali na wyspie Kauaʻi, najstarszej zamieszkałej wyspy na Hawajach. Tworzą je spektakularne formacje skalne pokryte zielenią. W pełnej krasie można podziwiać urodę tego miejsca z perspektywy wody bądź powietrza. Na samym wybrzeżu zostały też wytyczone ścieżki dla zwiedzających, którymi można się dostać na piaszczyste plaże, efektowne skały czy wodospady.

11. Multnomah Falls, Oregon

25 najpiękniejszych miejsc w USA do zobaczenia
fot. anoldent (CC BY-SA 2.0)

Niagara to niejedyny słynny wodospad w USA. Silną konkurencję ma ze strony Multnomaf Falls. Znajduje się on na północy stanu Oregon, blisko kanadyjskiej granicy. Wyróżnia go wysokość i kaskadowa budowa. Wodospad składa się bowiem z trzech części. Najdłuższa jest górna i wynosi 165 metrów, natomiast najniższa ma 21 m. Do tego na wysokości trzydziestu dwóch metrów ponad dolną częścią został przerzucony most pieszy, wybudowany w 1914 roku. Wraz z mostem wodospad prezentuje się niezwykle efektownie.

12. Bonneville Salt Flats, Utah

25 najpiękniejszych miejsc w USA do zobaczenia
fot. Fabio Achilli (CC BY 2.0)

Nieopodal Salt Lake City znajduje się to niezwykłe miejsce – słona równina. Bonneville Salt Flats to obszar będący pozostałością po plejstoceńskim jeziorze Bonneville i jest największym z wielu słonych równin położonych na zachód od Wielkiego Jeziora Słonego. Wyróżnia je nie tylko rozmiar, ale i idealnie równa, biała powierzchnia. Ze względu na takie ukształtowanie terenu to właśnie tu bito wiele rekordów świata na szybkość. Tutaj także nagrywane były liczne teledyski. Warto w to miejsce przyjechać także po deszczu, równina bowiem zamienia się wówczas w lustro, w którym odbijają się góry.

13. Narodowy Park Badlands, Dakota Południowa

25 najpiękniejszych miejsc w USA do zobaczenia

Kolejne zjawiskowe formacje skalne znajdziemy w niepozornym stanie Dakota Południowa. Nazwa parku oznacza dosłownie „złe ziemie”. Faktycznie poharatane wiatrem skały mają w sobie coś złowieszczego, ale i fascynującego zarazem. Barwne skały stanowią niemalże anomalię w równinnym i dość monotonnym krajobrazie regionu. Co ciekawe, na terenie parku rozgrywa się część filmu „Nomadland”.

14. Nowy Orlean, Luizjana

25 najpiękniejszych miejsc w USA do zobaczenia
fot. Rafał Konieczny (GNU)

Nie można w pełni zrozumieć Stanów Zjednoczonych bez wizyty na Południu. To tam na wielkich plantacjach bawełny rozkwitło niewolnictwo, a podwaliny kultury ustalili Francuzi. Trudna historia i mieszanina kultur przełożyły się na niespotykany nigdzie indziej klimat Nowego Orleanu. Tu narodził się jazz i eklektyczna kuchnia. Najbardziej charakterystycznym obszarem miasta jest Dzielnica Francuska. Jej unikatowa architektura często jest tłem dla licznych parad, które miejscowi wręcz uwielbiają.

15. The Wave, Utah

25 najpiękniejszych miejsc w USA do zobaczenia
fot. Gert Boers (CC0 1.0)

Wydaje się, że wszystkie najbardziej spektakularne formacje skalne są zlokalizowane w stanach Arizona lub Utah. The Wave, czyli Fala, jest niemal na ich granicy. Jest to unikatowa formacja skalna z piaskowca, zlokalizowana na pustyni Paria Canyon-Vermilion Cliffs Wilderness na płaskowyżu Kolorado. Skąd się wzięła nazwa, widać już na pierwszy rzut oka. Nietypowe ukształtowanie skał jest jednak szalenie delikatne i wciąż się zmienia. Dlatego na teren są wpuszczani tylko nieliczni turyści, z reguły ok. 20 dziennie. A o tym, kto może zwiedzić The Wave decyduje loteria.

16. Narodowy park White Sands, Nowy Meksyk

25 najpiękniejszych miejsc w USA do zobaczenia
fot. Murray Foubister (CC BY-SA 2.0)

Z czerwonego zmieniamy krajobraz na biały i wcale nie musimy wyjeżdżać w tym celu na mroźną północ. Wręcz przeciwnie, kierując się na południe kraju, w stanie Nowy Meksyk trafimy na białą pustynię. Białe piaski tworzą niezwykły krajobraz, który nieustannie się zmienia w zależności od padającego światła. Malownicze wydmy działają niczym magnez. Takiej pustyni jak ta nie ma nigdzie indziej na świecie. Co prawda w Egipcie też jest biała pustynia, ale o zupełnie innym charakterze.

17. Jezioro Tahoe, Nevada/Kalifornia

25 najpiękniejszych miejsc w USA do zobaczenia
fot. Michael (CC BY 2.0)

Na granicy dwóch stanów, w paśmie górskim Sierra Nevada kryje się błękitna perełka. Jezioro Tahoe to największe jezioro w USA i drugie pod względem głębokości. Jednak rozmiar to nie jest jego największy atut. Wyróżniają je trzy rzeczy: wyjątkowo przejrzysta, czysta woda, urozmaicona linia brzegowa z licznymi zatoczkami, gładkimi głazami i bujną zielenią oraz sąsiedztwo gór. To sprawia, że Tahoe jest mekką miłośników sportów wodnych i wodnego wypoczynku na łonie natury.

18. Narodowy Park Arches, Utah

25 najpiękniejszych miejsc w USA do zobaczenia

Wracamy do skalistego Utah, gdzie kryją się najpiękniejsze formacje skalne w USA. Kolejnym wartym odwiedzenia miejscem w tym stanie jest Narodowy Park Arches, czyli Łuki. Właśnie takie formy przyjmują znajdujące się tu skały. Monumentalne łuki powstały w wyniku działania procesów erozyjnych przez ostatnie 15 mln lat. Z uwagi na surowy klimat ludzie omijali te tereny z daleka, dlatego natura mogła na spokojnie działać swoje cuda. Najbardziej rozpoznawalne skały to: Courthouse Towers (Wieże Sądu), Windows Section (Okna) – sławne łuki skalne, m.in. Delicate Arch, Tur­ret Arch i Double Arch, okna: North i South Windows; i w końcu Devil’s Garden (Diabelski Ogród) – Landscape Arch, Double O Arch.

19 Cannon Beach, Oregon

25 najpiękniejszych miejsc w USA do zobaczenia
fot. Kirkouimet (CC BY-SA 4.0)

W Oregonie znajduje się jedna z najpiękniejszych plaży w USA i na świecie w ogóle. W rozmaitych rankingach jest często wymieniana w czołówce. Wyróżnia ją szeroki piaszczysty pas i skały wyłaniające się z oceanu. Największa skała nazywa się Haystack Rock i mierzy 72 metry. Podczas odpływu można do niej bez problemu podejść. Cała plaża prezentuje się efektownie także ze względu na widoczne w tle góry. Kinomanii z pewnością kojarzą Cannon Beach z otwierającej sceny filmu „Goonies”.

20. Jezioro Martin, Luizjana

25 najpiękniejszych miejsc w USA do zobaczenia
fot. Pierre5018 (CC BY-SA 4.0)

Jezioro Martin, położone w parafii św. Marcina, jest rezerwatem dzikiej przyrody i jednym z bagien Luizjany. Bagna są domem dla wielu różnych gatunków zwierząt, takich jak czaple, ibisy, żaby ryczące, aligatory i szczury kojpu (nutrie). Imponujący jest też sam krajobraz mokradeł przez wieki nietknięty ludzką ręką – dziki, nieokiełznany, surowy. Tutaj można się poczuć jak w prawdziwej dziczy. Przez jezioro biegnie kilka szlaków wodnych, dzięki czemu można bliżej poznać to miejsce.

21. Park Narodowy Joshua Tree, Kalifornia

25 najpiękniejszych miejsc w USA do zobaczenia
fot. Joshua Tree National Park

Wracamy do słonecznej California, gdzie na południu stanu znajduje się kolejny warty zobaczenia park narodowy. Nazwa parku wywodzi się od charakterystycznych drzew Jozuego, które występują powszechnie na jego terenie. Cały park jest na pustyni, a na jego terenie znajduje się kilka oaz. Są również pola campingowe i wytyczone szlaki piesze. Najlepiej przyjechać tu na kilka dni.

22. Hoh Rain Forest, Waszyngton

25 najpiękniejszych miejsc w USA do zobaczenia
fot. Olympic Peninsula

O tym miejscu mogliście nie słyszeć, ale jego uroda zachwyca. Las deszczowy w stosunkowo chłodnym stanie Waszyngton to prawdziwa niespodzianka. Las Hoh znajduje się na półwyspie olimpijskim na północno-zachodnim wybrzeżu Pacyfiku i jest jednym z największych umiarkowanych lasów deszczowych w Stanach Zjednoczonych. Szczególne wrażenie wywierają drzewa szczelnie pokryte zielonymi mchami i porostami. Wrażenie jest takie, jakby się znalazło w jakimś baśniowym lesie.

23. Park Narodowy Zion, Utah

25 najpiękniejszych miejsc w USA do zobaczenia
fot. Nicolas Vollmer (CC BY 2.0)

Wcale nie Yellowstone czy Joshua Tree, a właśnie Narodowy Park Zion przyciąga najwięcej turystów w całych Stanach Zjednoczonych. Być może jest to zasługą licznych szlaków turystycznych, różnorodności krajobrazu i wielości punktów widokowych. Z pewnością najbardziej charakterystycznym punktem na mapie całego parku jest tzw. Angels Landing – punkt widokowy, do którego wiedzie kręta ścieżka. Ponadto mamy tu barwne skały, kanion, urwiska, wodospady, rzekę, jeziora czy Muzeum Historii Ludzkości. W tym parku nie można się nudzić.

24. Park Stanowy Watkins Glen, Nowy Jork

25 najpiękniejszych miejsc w USA do zobaczenia
fot. Peter Rivera Stamford (CC BY 2.0)

Ten Park jest znacznie mniejszy od dotychczas wymienianych, za to na jego terenie mieści się jedno z najbardziej malowniczych miejsce w USA. Chodzi o głęboki wąwóz wydrążony w skale przez strumień Glen Creek. Strumień zamienia się w bystrza i wodospady, tam gdzie skała jest zbyt twarda. Łącznie na małej powierzchni jest aż 19 wodospadów. Wszystko to można obserwować z kamiennego mostka przerzuconego nad wąwozem, który tylko dodaje uroku całemu krajobrazowi.

25. Charleston, Południowa Karolina

25 najpiękniejszych miejsc w USA do zobaczenia
fot. Planet Ware

Zestawienie 25 najpiękniejszych miejsc w USA zamyka miasto Charleston o niegdysiejszym uroku. To portowe miasto wyróżnia się architekturą i klimatem. Ma też szczególne znacznie w historii Ameryki – to tu zwożono statkami niewolników z Afryki. Z tą trudną spuścizną miasto boryka się do dziś. Niemniej współcześnie jest uznawane za jedno z najlepszych miast do życia. Będąc tu, trzeba koniecznie zobaczyć: Park Waterfront, plantację i ogrody Magnolia, Old City Market, Fort Sumter, Most Ravenel, plantację Boone Hall.

 

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.