Sposoby na mole spożywcze. Skąd się biorą mole, jak wyglądają larwy?

Mole spożywcze grasują w naszych kuchniach. Zatruwają sypkie produkty spożywcze i szybko się rozmnażają. Jeśli znalazłeś w swoim domu mole spożywcze bądź ich larwy, musisz działać szybko, zanim opanują całą kuchnię. Poznaj skuteczne sposoby na pozbycie się moli – od domowych, po profesjonalne. 

mole spożywcze

fot. Molomit

Nik nie chce mieć insektów we własnym domu, ale niestety czasem trudno tego uniknąć. Te małe stworzenia mają szereg sposobów, by niezauważone przedostać się do wnętrz, a następnie do naszego jedzenia. Jednym z najbardziej podstępnych insektów są mole spożywcze. Są nieduże, mogą do naszych mieszkań wlecieć przez uchylone okna, wejść przez szyby wentylacyjne, czy ukryć się wśród zakupów, które przynosimy ze sklepu. Latem jest ich szczególnie dużo, a pozbycie się tych nicponi może nastręczyć trudności. Dlatego konieczne jest szybkie działanie, aby już w zarodku zdusić problem. W poniższym artykule znajdziesz podstawowe informacje o molach spożywczych – jak wyglądają, jak się rozmnażają, jak wyglądają larwy moli i w końcu, jak się ich pozbyć.

Przeczytaj także: Żywiak chlebowiec — jak się go pozbyć z domu?

Mole spożywcze – co to za szkodniki?

Mole spożywcze to brązowo-szare owady z wyglądu przypominające nieduże ćmy. Ich rozpiętość skrzydeł wynosi ok. 1,5 cm. Samice składają larwy, które wylęgają się po ośmiu dniach. Larwa mola spożywczego ma postać jasnej gąsienicy (koloru kremowego lub żółtego) z ciemnobrązową główką. Są one w stanie przegryzać folię, aby dostać się do produktów spożywczych.

Gdzie mole spożywcze składają jaja?

Samice moli spożywczych składają jaja w pobliżu w kuchniach, ale też sklepach czy magazynach – wszędzie tam, gdzie znajdują się produkty spożywcze sprzyjające ich wylęgowi. A mole żerują na suchych, sypkich produktach, takich jak mąka, cukier, makaron, liście herbaty czy nasiona zbóż.

Gdzie szukać gniazda moli spożywczych?

O tym, że mamy w domu mole spożywcze wiadomo po obecności cienkiej pajęczyny pojawiającej się wewnątrz opakowań produktów sypkich, jak kasza, mąka czy cukier. Posklejane grudki np. mąki czy ryżu są pożywieniem dla larw moli. Ich gniazd należy więc szukać w samych opakowaniach z produktami spożywczymi, ale także na tyłach szafek i szuflad kuchennych. Mole spożywcze lubią bowiem ciemne, ciepłe i suche miejsca. Gdy jesteśmy pewni, że mole pojawiły się w naszej kuchni, warto też zajrzeć za szafki kuchenne. Często tam pojawiają się ich większe skupiska.

Skąd biorą się mole spożywcze w domu?

Znalazłeś mole spożywcze w swojej kuchni i zachodzisz w głowę, jak się tam dostały? Przecież dbasz o czystość, regularnie sprzątasz i trzymasz żywność w szklanych pojemnikach? Otóż mole są na tyle małe, że bez większego problemu mogą się przedostać do domu niezauważone. Najczęściej przynosimy je do domu w wraz z zakupami spożywczymi, na których znajdują się jaja moli spożywczych. Niestety mole bywają prawdziwą plagą zarówno w dużych marketach, jak i w sklepikach osiedlowych. Handlowcy, żeby nie stracić wizerunkowo, często nie przyznają się do problemu przed klientami, co tylko nakręca spiralę problemu.

Zdarza się także, że mole przedostają się do żywności już na etapie produkcji.

Najrzadziej mole spożywcze wlatują do domów przez otwarte okna. Żeby jednak do tego doszło, ich duże skupisko musiałoby być, np. w sąsiednim mieszkaniu. Na tyle duże, że mole szukają nowych siedlisk. W praktyce jednak mole najczęściej trafiają do naszych domów wraz zakupami.

Jak się pozbyć moli spożywczych?

Co robić, gdy znajdziemy mole spożywcze w domu, ich larwy bądź gniazda? Oto plan działania krok po kroku:

 • Przejrzyj wszystkie szafki kuchenne, szuflady i opakowania z jedzeniem, nawet te szklane i fabrycznie zamknięte.
 • Opróżnij szafki i szuflady w poszukiwaniu gniazd i zajrzyj za szafki.
 • Wyrzuć wszystkie produkty, w których dostrzegasz obecność moli, czy choćby podejrzewasz, że mogą w nich być.
 • Dokładnie umyj szafki i pojemniki na żywność.
 • Odkurz przestrzenie za szafkami i między nimi.

Triki ułatwiające pozbycie się moli spożywczych:

 • Do mycia szafek po molach użyj wody z płynem do naczyń i odrobiną octu. Mole nie znoszą octu.
 • Mole spożywcze giną w wysokiej temperaturze. Po umyciu, możesz „wysuszyć” szafki i szuflady suszarką do włosów.
 • Pojemniki na żywność po umyciu wyparz w gorącej wodzie.

Jeśli domowe sposoby na mole zawiodą, dopiero wówczas warto sięgnąć po środki chemiczne, jak spraye na owad latające.

Jak odstraszać mole spożywcze?

Lepiej nie czekać aż mole spożywcze pojawiają się w domu. Warto podjąć proste działania, które stanowią idealne odstraszacze na mole. Prewencja jest najlepszym sposobem na mole.

Domowe sposoby na odstraszanie moli spożywczych:

 • Olejki eteryczne. Mole spożywcze nie lubią zapachu lawendy, goździków i eukaliptusa. Warto więc sięgnąć po olejki eteryczne o tych zapachach, zmieszać je z wodą i przelać do pojemnika z atomizerem. Taką mieszanką warto spryskać wnętrza szafek i szuflad. Mole będą stronić od takich miejsc.
 • Ocet. Podobny efekt jak powyżej uzyskamy stosując ocet.
 • Liście laurowe, goździki, ziele angielskie. Kolejna grupa produktów, których zapachy działają odstraszająco na mole spożywcze to popularne przyprawy. Warto więc kilka listków lub ziarenek trzymać luzem w szufladach z produktami sypkimi.
 • Cytrusy. Zapach pomarańczy i cytryn odstrasza mole. Warto więc zasuszoną skórkę tych owoców rozłożyć w różnych miejscach szuflad i szafek. Przynajmniej wewnątrz mebli kuchennych będzie zawsze ładnie pachniało.

Warto też pamiętać o kilku zasadach, które pomogą uchronić żywność prze molami. Przede wszystkim kupujmy żywność w miejscach, którym ufamy. Następnie sypkie produkty spożywcze warto trzymać w szklanych pojemnikach. Przy przesypywaniu mąki czy cukru można wychwycić ewentualne nieprawidłowości. Do tego mole nie są w stanie wędrować między szklanymi naczyniami, co uchroni przed ewentualnym zanieczyszczeniem całych zapasów, gdy jakiś insekt dostanie się do domu. Szafki dobrze jest myć co najmniej raz w miesiącu najlepiej wodą z octem. Prewencyjnie można też umieścić w szafkach pułapki na mole. Mają one formę lepkich płytek, do których owady się przyklejają i nie mają już szans na ucieczkę.

 

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.