Przestrzenie między płytkami w łazience to fugi. Stosunkowo łatwo ulegają one zabrudzeniom. Jasne fugi są szczególnie narażone na brud, który trudno z nich zmyć przez chropowatą strukturę. Są jednak sprawdzone sposoby na czyste fugi. Niektóre stosowały już nasze babcie. Dzięki nim będziesz mieć zawsze czyste fugi w łazience.
Utrzymanie fug w łazience w czystości, w szczególności białych, to nie lada wyzwanie. W sposób naturalny brud w nich bowiem osiada i żadna prewencja tego nie zmieni. Jedyne co można zrobić to czyścić, czyścić i jeszcze raz czyścić. Na szczęście czasy, kiedy fugi czyściło się drucianą szczotą na kolanach bezpowrotnie minęły. Teraz mamy dużo skuteczniejsze i prostsze sposoby, aby fugi w łazience, nawet te biały, zawsze świeciły czystością. Poznaj sprawdzone sposoby na to, jak wyczyścić fugi między płytkami.
Przeczytaj także: Malowanie płytek ceramicznych. Farby i malowanie krok po kroku
Co to są fugi?
Wszędzie tam, gdzie układane są płytki – zarówno ceramiczne, betonowe, gres czy mozaika – są obecne fugi. Są to po prostu szczeliny między kafelkami. Ich obecność jest konieczna, gdyż płytki, jak i kleje mogą ulegać naprężeniom ze względu na zmiany temperatury. Ułożone jedna obok drugiej, bez żadnego odstępu mogły by pękać, a nawet odpadać. Fugi zazwyczaj mają od 1,5 do kilku milimetrów szerokości. Szczeliny te wypełnia się spoiną również zwaną fugą. Kładzie się, aby w powierzchni nie było dziur, dla jej wyrównania i estetycznego wyglądu. Najpopularniejsze są fugi ceramiczne, betonowe i akrylowe. Przeważnie kupuje się je w formie proszku do rozrobienia z wodą, ale są też gotowe do użycia masy sprzedawane w wiaderkach. Fuga po nałożeniu twardnieje i z reguły na lekko chropowatą powierzchnię. Poszczególne fugi poza wyglądem różnią się wodoszczelnością i elastycznością. Wszystkie jednak są szalenie trudne do wymiany. W wielu przypadkach wydłubanie fugi jest niemożliwe i jej zmiana wiąże się z koniecznością skuwania płytek. Dlatego o fugi, jak i o płytki w łazience, warto dbać i czyścić je regularnie.
Sposoby na brudne fugi
Zwykłe środki czyszczące, jakie stosujemy na co dzień w łazience, mogą się okazać niewystarczające w walce z brudnymi fugami. A w łazience – szczególnie na podłodze oraz wokół wanny i prysznica – w fugach często osadza się kurz, mydło, resztki kosmetyków, wydzieliny ciała. Jest to też miejsce atrakcyjne dla pleśni i grzybów. To wszystko w połączeniu z wilgocią przekłada się na trudny do doczyszczenia brud. Jakie są zatem sprawdzone sposoby na czyste fugi w łazience?
- Domestos lub mleczko do czyszczenia. Zwykły płyn do płytek czy do podłogi w walce o czyste fugi jest za delikatny. Tu mogą pomóc znacznie silniejsze środki. Pierwszy z nich to Domestos, czyli żel do czyszczenia toalet. Zawiera od związki wybielające na bazie chloru. Z tego względu jest skuteczny, ale nie poleca się go do kolorowych fug, bo może je odbarwić. Za to do białych będzie jak znalazł. Wystarczy wymieszać płyn w proporcji 1:1 z wodą i nakładać na fugi małą szczoteczką dokładnie szorując. Równie dobre efekty można uzyskać, stosując mleczko do czyszczenia np. Cif. Mleczko nakłada się bezpośrednio na powierzchnię i czyści. Ma przy tym przyjemniejszy zapach, ale jest mniej agresywne w działaniu.
- Domowa mieszanka octu i sody. Dla osób, które nie chcą stosować w domu agresywnych środków chemicznych do czyszczenia, mamy kolejny sposób na wyczyszczenie fug w łazience. Wystarczy przyrządzić pastę z octu i sody oczyszczonej. Mieszankę należy nałożyć na zabrudzone fugi, odczekać co najmniej kilka-kilkanaście minut i rozpocząć szorowanie. Aby wzmocnić działanie pasty można do niej dodać nieco płynu do mycia naczyń.
- Parownica. Myjki parowe do doskonałe narzędzie do czyszczenia fug w łazience. Gorąca para rozmiękcza brud i ułatwia jego usuwanie. Po parowaniu należy szczoteczką lub szmatką z dodatkiem płynu do naczyń wyczyścić fugi. Na koniec fugi trzeba przetrzeć już tylko przy użyciu wody.
- Pasta do zębów. Czyszczenie fug pastą do zębów może się wydawać niekonwencjonalne, ale z pewnością jest skuteczne. Najpierw pastę należy nałożyć na fugi i odczekać kilkanaście minut. Po tym czasie można szorować.
- Płyn lub pianka do czyszczenia piekarników. Ostatnim produktem, który pomoże w walce z brudnymi fugami w łazience są płyny do czyszczenia piekarnika. Są to jedne z najsilniejszych dostępnych na rynku środków czyszczących. Dlatego najlepiej mieć rękawiczki podczas stosowania, a po zakończeniu czyszczenia powierzchnię obficie spłukać wodą. Środki te należy rozprowadzić na fugach i zostawić nawet na pół godziny. Potem fugi umyć wodą.
Jak odświeżyć fugi?
A co zrobić, gdy fugi nawet po czyszczeniu dalej straszą? Możliwe, że pojawiły się na nich trwałe przebarwienia, co jest problemem szczególnie przy fugach białych, ale tez czarnych. Wówczas można fugę pomalować. W ofercie sklepów znajdują się wygodne w użyciu markery czy tzw. renowatory do fug. Mają one odpowiednią przyczepność i odporność na wilgoć i wodę, jak sama fuga. Do malowania fug pod żadnym pozorem nie wolno używać innych farb, np. do ścian. Te będą namiękać i szybko zaczną odpryskiwać, co będzie wglądać jeszcze gorzej niż przed malowaniem.
W ostateczności można nałożyć nową fugę między płytki. Wówczas jednak należy usunąć starą fugę, co jest żmudnym zajęciem. Jeśli jednak stara fuga wygląda naprawdę źle i mamy czas oraz wystarczająco dużo zapału, to warto podjąć wysiłek.