Jak wyczyścić płytę indukcyjną? Skuteczne sposoby

Płyta indukcyjna to coraz częściej wybierana forma płyty grzewczej w polskich kuchniach. Pozwala na szybsze gotowanie potraw, a przy tym prezentuje się wyjątkowo nowocześnie. Otwarte pozostaje pytanie, jak czyścić płytę indukcyjną? Na szczęście nie jest to zadanie trudne.

Jak wyczyścić płytę indukcyjną
fot. Pixabay License

Płyta indukcyjna to praktyczne i wygodne rozwiązanie do każdej kuchni. Polacy polubili ją za nowoczesny i dyskretny zarazem wygląd, wygodę, bezpieczeństwo i szybsze gotowanie. Wierzchnia warstwa płyt indukcyjnych jest wykonana ze szkła, a podczas gotowania nagrzaniu ulega jedynie pole, na którym znajduje się garnek czy patelnia. Dzięki temu nie ma ryzyka poparzeń i nie musimy operować na żywym ogniu. Większość osób jest jednak przyzwyczajona do gotowania na metalowych płytach grzewczych. Zasadnym jest zatem pytanie, jak czyścić płytę indukcyjną? Zacznijmy zatem od podstaw.



Jak dbać o płytę indukcyjną – ogólne zasady

Od razu można powiedzieć, że utrzymanie płyty indukcyjnej w czystości jest bardzo proste. Jedyne na co należy uważać to ewentualne zarysowania powierzchni, powstałe przy zbyt mocnym szorowaniu. Żeby tego uniknąć, warto poznać podstawowe zasady pielęgnacji płyt indukcyjnych:

  • Płytę indukcyjną powinno się myć jedynie miękkimi ściereczkami z mikrofibry, miękkimi gąbkami bądź delikatnymi ręcznikami papierowymi.
  • Do mycia płyty nie można używać szorstkich zmywaków, myjek, szczotek czy drucianych czyścików.
  • Do codziennej pielęgnacji płyty wystarczy zwykły płyn do mycia naczyń lub szyb.
  • Nie można myć płyty indukcyjnej proszkami czyszczącymi, pastami i płynami zawierającymi granulki.
  • Płytę można myć dopiero, gdy całkowicie wystygnie po gotowaniu.
  • Na czas czyszczenia warto włączyć blokadę panelu sterowania.
  • Płytę warto przecierać po każdym gotowaniu, a co najmniej raz dziennie.
  • Nie należy dopuszczać do zaschnięcia przypalonych resztek jedzenia czy tłuszczu. Trudno je bowiem później usunąć bez szorowania, co zwiększa ryzyko zarysowań płyty.

Trzymając się powyższych wytycznych, nasza płyta indukcyjna będzie zawsze lśniła czystością. A warto o to zabiegać, gdyż niestety wszelkie zabrudzenia są na niej bardziej widoczne niż na płytach stalowych.



Czym myć płytę indukcyjną?

Tak jak już padło powyżej, w codziennej pielęgnacji pielęgnacji płyt indykcyjnych najlepsze są płyn do mycia naczyń lub płyn do szyb. Pierwszy środek skutecznie pozbędzie się tłustych osadów, a drugi wyczyści ewentualne smugi i pozostawi powierzchnię lśniącą. Po specjalistyczne środki do mycia płyt warto sięgać jedynie w przypadku trudnych zabrudzeń, powstałych choćby w wyniku przypalenia jedzenia. Zazwyczaj oferowane na rynku preparaty są dostosowane do czyszczenia płyt grzewczych zarówno szklanych, jak i ceramicznych. Przeważnie mają one postać kremu lub pieniącego się sprayu. Po ich użyciu, gdy już rozprawią się z uporczywymi zabrudzeniami, warto dodatkowo przetrzeć płytę indukcyjną ściereczką nasączoną płynem do szyb, aby zapewnić jej połysk.

Najbardziej uporczywe zabrudzenia można też spróbować usunąć przy użyciu specjalnego skrobaka przeznaczonego do płyt indukcyjnych. Można nim zeskrobać resztki bez ryzyka powstania zarysowań. Pod żadnym pozorem nie należy do tego celu sięgać po metalowe przedmioty czy konwencjonalne skrobaki.

Jak wyczyścić płytę indukcyjną

Domowe sposoby czyszczenia płyty indukcyjnej

Na koniec warto pamiętać, że wcale nie musimy sięgać po żadne gotowe środki czystości, aby cieszyć się czystą płytą indukcyjną. Wszak przy użyciu sody oczyszczonej i octu jesteśmy w stanie umyć w domu w zasadzie wszystko. Dlatego poleca się je do mycia łazienki, piekarnika, usuwania kamienia i nie tylko. Poniżej prosta instrukcja, jak wykorzystać je do czyszczenia płyty indukcyjnej:

  1. Gdy płyta będzie zimna, spryskaj ją octem. Odczekaj chwilę, a następnie przetrzyj delikatnie wilgotną szmatką. W ten sposób odtłuścisz i oczyścisz powierzchnię.
  2. Posyp płytę indukcyjną sodą oczyszczoną.
  3. Rozłóż na płycie nawilżoną szmatką i zostaw na 15 minut.
  4. Delikatnie wyczyść płytę indukcyjną pozostawioną szmatką. Na koniec zmyj ją wodą i osusz.
  5. Ponownie spryskaj płytę indukcyjną octem i wypoleruj wilgotną szmatką. Na koniec wytrzyj do sucha.

Warto pamiętać, żeby silniejsze środki i skrobaki do płyt indukcyjnych stosować jedynie w ostateczności. Jeśli tylko na co dzień będziemy odpowiednio dbać o płytę, z pewnością z najsilniejszych dział nie trzeba będzie korzystać.

Zobacz polecane modele płyt indukcyjnych:

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.