Jak schłodzić mieszkanie? Sposoby na upały w domu

Dotkliwe upały dają się we znaki nie tylko na zewnątrz, ale także w mieszkaniach. Jak obniżyć temperaturę w mieszkaniu i zapewnić sobie komfort termiczny? Jest kilka sposobów na ochłodę i wcale nie chodzi o klimatyzację.

Jak obniżyć temperaturę w mieszkaniu
fot. Pixabay License

Obniżenie temperatury w pokoju i jego schłodzenie w czasie upałów jest możliwe. Nie da się ukryć, że klimatyzacja jest tu najszybszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem, jednak niejedynym. Mamy cały szereg sposobów zarówno domowych, jak i innych, które pomogą w walce z upałami we wnętrzach. Warto się z nimi zapoznać, gdyż przy fali największych upałów nawet w mieszkaniach bywa nie do zniesienia.

Zobacz także: Moje porady na upały w „Pytanie na Śniadanie” >>

Jak sobie radzić z upałami

Jak schłodzić mieszkanie domowymi sposobami?

Na upał w mieszkaniu jest kilka domowych sposobów. Często jest to zestaw codziennych praktyk, które pozwalają utrzymać temperaturę na komfortowym poziomie. Należy przy tym pamiętać, że skuteczność tych metod i technik zależy nie tylko od konsekwencji stosowania, ale też warunków lokalowych. W mieszkaniach z przeszklonymi ścianami i na wysokich piętrach będzie trudniej uzyskać zadowalającą temperaturę niż w starym domu o grubych murach stojącym między drzewami. Dlatego czasem lepiej ograniczyć się do jednego pomieszczenia i próbować obniżyć temperaturę w jednym pokoju – najlepiej w sypialni – aby w nim zaznać wytchnienia.

  • Sposoby na upał: Otwieraj okna na noc, zamykaj w dzień.

Podczas upałów w sposób odruchowy otwieramy okna na szeroko. Jest to duży błąd. Pozwalamy bowiem na wlatywanie nagrzanego powietrza do środka. Dlatego w dzień należy je zamykać, a otwierać jedynie na noc. Wówczas powietrze w domu zostanie wymienione na świeże i chłodniejsze.

  • Sposoby na upał: Zasłaniaj okna.

Najlepiej, gdy zasłaniamy okna od zewnątrz, np. roletami zewnętrznymi. Wtedy ciepło promieni słonecznych nie przedostaje się środka. Podobny efekt można uzyskać wywieszając na zewnątrz białe prześcieradła. Gdy nie mamy takiej możliwości, musimy postawić na przesłony wewnętrzne. Najlepsze będą jasne, optymalnie białe zasłony zaciemniające, rolety lub żaluzje. Warto także zwrócić uwagę na rolety termoizolacyjne. Te od strony szyby pokryte są srebrną warstwą, która odbija promienie słoneczne. Dzięki temu wnętrza nie nagrzewają się tak bardzo, jak przy tradycyjnych roletach. W ten sposób pomieszczenie można ochłodzić nawet o 5-8 stopni.

  • Sposoby na upał: Wyłącz urządzenia elektryczne.

Ważnym elementem w walce z upałem w mieszkaniu jest nie podnoszenie dodatkowo temperatury. Dlatego warto ograniczyć działanie urządzeń zasilanych elektrycznie, które emitują ciepło. Dotyczy to żelazek, parownic, prostownic, komputerów, telewizorów, pralek etc. Jeśli tylko nie musimy, nie włączajmy ich.

  • Sposoby na upał: Ogranicz gotowanie i pieczenie.

Kolejnym elementem podnoszącym znacząco temperaturę w mieszkaniu jest gotowanie i pieczenie. W czasie letnich upałów warto zmienić menu, które nie wymaga pieczenia, a czas gotowania jest możliwie krótki. Warto przyrządzać sałatki, chłodniki, kanapki itp.

  • Sposoby na upał: Rozwieś mokre pranie.

Temperaturę w pokoju można obniżyć, rozwieszając w nim mokre pranie. Parująca z rzeczy woda, spowoduje, że powietrze lekko się schłodzi. Można też w oknie powiesić mokre zasłony bądź firany. Przy okazji się ładnie rozprostują, a nam zapewnią lekką ochłodę.

  • Sposoby na upał: Śpij pod zwilżonym prześcieradłem.

W czasie upałów trudno zasnąć. Warto więc sięgnąć po metodę stosowaną już przez starożytnych Egipcjan. Spali oni pod zwilżonymi prześcieradłami. Takie przykrycie chłodzi ciało i działa jak zimny kompres. Prześcieradło nie może jednak ociekać wodą. Powinno być tak wilgotne, jak po wyciągnięciu z pralki po wirowaniu.

  • Sposoby na upał: Włącz wiatrak.

Wentylatory, potocznie zwane wiatrakami, nie chłodzą per se. Ich zadaniem jest wprowadzenie powietrza w ruch i jego wymiana w pomieszczeniu. Dzięki temu powietrze w pokoju jest zdrowsze. Skutkiem ubocznym jest tu wiatr, który daje wrażenie ochłody. Dlatego w każdym domu powinien być choć jeden wentylator.

  • Sposoby na upał: Koc termiczny na okno

Koce termiczne czy też folie termiczne, jakie stosuje się w ratownictwie medycznym, można kupić za kilka złotych w aptece. Warto zamontować je na zewnętrznej stronie okien. W ten sposób będą odbijać promienie słoneczne i nie dopuszczać do nadmiernego nagrzewania wnętrz.

Sprytny trik: Jeśli postawisz pod wiatrakiem miskę z lodem, uzyskasz efekt podobny do klimatyzacji. Przy czym, lodu musi być naprawdę dużo. Ewentualnie przed wiatrakiem można też postawić zamrożone butelki z wodą.

 

 

Jak siebie schłodzić w upalny dzień?

Gdy mimo wszystkich starań, temperatura w domu jest dalej nie do zniesienia, można sięgnąć po inne metody, aby przynieść ulgę samemu sobie. Warto przede wszystkim brać w ciągu dnia krótkie zimne prysznice. Inny sposób to moczenie stóp w zimnej wodzie. Warto też robić sobie zimne okłady na czoło i twarz. Można do tego wykorzystać kostki lodu, żelowe okłady chłodzące bądź po prostu zimny kompres.

Pamiętajmy o noszeniu przewiewnych, jasnych ubrań i należytym nawadnianiu się. Uważajmy jednak, żeby nie przesadzić z bardzo zimnymi napojami. Łatwo bowiem można doprowadzić do infekcji gardła.

Jak projektować wnętrza, żeby nie bać się upałów?

Odkąd nasz kraj nawiedzają coraz intensywniejsze upały, zasadnym staje się pytanie, czy w związku z tym nie powinniśmy wprowadzić pewnych zmian w projektowaniu naszych domów i mieszkań. Zapewnienie komfortu termicznego niezależnie od pory roku jest wielkim wyzwaniem. Kilka rozwiązań z pewnością warto rozważyć, aby zapewnić sobie optymalne temperatury.

Jak obniżyć temperaturę w mieszkaniu
fot. Pixabay License

Klimatyzacja w standardzie

Przede wszystkim wydaje się, że na popularności będzie i powinna zyskiwać domowa klimatyzacja planowana już na etapie budowy. Stanowi ona jedyny w pełni skuteczny i szybki sposób na schłodzenie pomieszczeń. W wielu krajach zachodnich jest ona już od dawna standardem. Szczególnie chodzi tu o modele multi split. W nich do jednej jednostki zewnętrznej podłączonych jest kilka jednostek wewnętrznych. Oznacza to, że w zasadzie każde pomieszczenie może być klimatyzowane.

Dowiedz się więcej: Ile kosztuje klimatyzacja 2023? Ceny montażu i klimatyzatorów

Kwestia okien

Od lat panuje trend na powiększanie powierzchni okien w domach i mieszkaniach. Dzięki temu wnętrza wydają się bardziej otwarte, nowoczesne, jaśniejsze i większe. Niestety też to przez nie wpadają promienie słoneczne nagrzewające wnętrza. Dlatego warto stosować okna ze specjalnymi powłokami odbijającymi promienie, jakie są w powszechnym użyciu choćby w biurowcach. A najlepiej zrezygnować z dużych połaci okien od strony południowej i zachodniej.

Należy też uwzględnić odpowiednie przesłony okienne, najlepiej zewnętrzne, które nie dopuszczą słońca do szyb. Mogą to być rolety zewnętrzne, markizy czy okiennice. Odpowiednie ukształtowanie balkonów i tarasów także ma duże znaczenie.

Chłodne materiały

Jeśli chcemy, aby w naszym mieszkaniu panowały przyjemne temperatury w czasie letnich upałów, musimy starannie dobierać materiały wykończeniowe. Materiały można podzielić na ciepłe i chłodne. Do tych pierwszych zaliczamy choćby tkaniny i drewno. Do drugich z kolei kamień czy ceramikę. Dlatego poleca się, wzorem południowych krajów, układanie na posadzkach płytek ceramicznych zamiast paneli czy desek. Są one zimne w dotyku, dzięki czemu poprawiają nasz komfort termiczny. Można nimi pokrywać także ściany.

Co jeszcze można zrobić na upały?

Na koniec warto pamiętać, że mieszkania i domy, w których łatwo uzyskać optymalną dla nas temperaturę zazwyczaj są zlokalizowane pośród zieleni i drzew. Do tego w ich wnętrzach też jest sporo roślin. Roślinność ma duży wpływ na termoregulację. Pomagają w uzyskaniu komfortu termicznego.

Istotna jest także kwestia ocieplania budynków. Budynki, które są ocieplone są bardziej stabilne termicznie. To znaczy, że nie zmieniają się w nich temperatury tak szybko, jak na zewnętrza. Zimą pozostają więc ciepłe, a latem chłodne.

Warto mieć na uwadze komfort termiczny w naszych domach na każdym etapie planowanie i aranżowania wnętrz. Dzięki temu z łatwością przetrwamy najgorsze upały.

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.