Ile kosztuje klimatyzacja 2023? Ceny montażu i klimatyzatorów

Przedłużające się okresy upałów sprawiają, że coraz więcej osób rozważa montaż klimatyzacji we własnym domu bądź mieszkaniu. Nie wszystkie firmy transparentnie informują o kosztach, co utrudnia porównywanie ofert. Sam proces wyceny bywa czasochłonny i onieśmielający, dlatego wiele osób poprzestaje na pierwszej otrzymanej ofercie. Ten artykuł naświetla, ile faktycznie kosztuje montaż klimatyzacji w 2023 roku. Przeczytaj i nie przepłacaj. 

Koszt klimatyzacji 2023

fot. triosolution1/Pixabay 

Polacy coraz chętniej decydują się na montaż klimatyzacji w domu. Wynika to z przedłużających się okresów upałów, z którymi nie wiadomo jak sobie radzić. Do tego badacze nie pozostawiają wątpliwości — w kolejnych latach będzie tylko cieplej. Zmiany klimatyczne przynoszą coraz łagodniejsze zimy, upalne lata i coraz więcej ekstremalnych zjawisk pogodowych do tej pory występujących bardzo rzadko w naszej szerokości geograficznej. Nie dziwi więc fakt, że klimatyzatory zaczynają interesować coraz więcej osób. Decyzja o instalacji klimatyzacji w domu to inwestycja, która przynosi wiele korzyści. Nie tylko podnosi komfort mieszkania w upalne dni, ale również poprawia jakość powietrza, co przekłada się na nasze zdrowie i samopoczucie.

Upał w mieszkaniu to problem głównie lokatorów budynków nieocieplonych, o słabej izolacji termicznej. Na skwar narzekają też posiadacze lokali o ekspozycji południowej i zachodniej — tam słońce operuje najmocniej. W uzyskaniu komfortu termicznego nie pomagają duże powierzchnie przeszkleń powszechne w nowo powstających domach i blokach. O komfortowe temperatury trudno też na wysokich piętrach i poddaszach. Wszędzie tam klimatyzacja bywa wręcz koniecznością, aby dało się normalnie funkcjonować.

Montaż klimatyzacji, choć coraz popularniejszy, wciąż owiany jest pewną aurą tajemniczości w naszym kraju. Nikt tak dokładnie nie wie, ile taka usługa powinna kosztować. Dlatego klienci z reguły poprzestają na pierwszej lepszej firmie, jaką udało im się znaleźć. Tym bardziej że proces wyceny jest dość czasochłonny. Nie musi jednak tak być. Poniżej zawarte informacji, naświetlą zagadnienie cen klimatyzacji.

Przeczytaj także: Jak schłodzić mieszkanie? Sposoby na upały w domu

Ile kosztuje klimatyzacja 2023?

Na cenę montażu klimatyzacji w domu składają się dwa czynniki:

  • Koszt urządzenia.
  • Koszt robocizny.

Wykonawca każdorazowo przyjeżdża do klienta wykonać wycenę. W zależności od metrażu, liczby pokoi i rodzaju budynku proponuje odpowiednie urządzenia. Na miejscu jest też w stanie ocenić, jak będzie przebiegał montaż — jaka będzie długość instalacji, jak będą odprowadzane skropliny, gdzie będą przebiegać rurki, czy konieczne będzie bruzdowanie ścian etc. Indywidualna wycena powoduje, że firmy nie publikują cenników montażu, bądź robią to sporadycznie. Do tego rzadko są transparentne w kwestii cen urządzeń — bywa, że je zawyżają, aby mieć dodatkowy zysk. W efekcie proponowane przez firmy montażowe sprzęty można znaleźć nawet o 20-30 proc. taniej w sklepach specjalistycznych lub z elektroniką. Wszystko dlatego, że wychodzą z założenia, że przeciętny Kowalski nie będzie sprawdzał i porównywał. Do tego większość firm odmawia montażu klimatyzatorów zakupionych indywidualnie przez klienta.

Przyjrzyjmy się zatem składowym kosztu montażu klimatyzacji 2023 po kolei.

Ile kosztuje klimatyzator?

Co wpływa na cenę klimatyzatorów:

  • Producent. Renoma i jakość producenta ma duże przełożenie na cenę urządzenia. Marki Daikin, LG czy Sharp będą raczej droższe, podczas gdy Aux, czy Kaisai tańsze.
  • Rodzaj urządzenia. Każdy klimatyzator składa się z jednostek — zewnętrznej i wewnętrznej. Gdy mamy jedną jednostkę wewnętrzną, chłodzącą jeden pokój, jest to klimatyzator typu split. Natomiast w przypadku, gdy na jedną jednostkę zewnętrzną przypadają dwie lub więcej jednostek wewnętrznych jest to urządzenie typu multisplit. Każda dodatkowa jednostka podnosi koszt całej instalacji.
  • Moc urządzenia. Zależność jest prosta — im większa moc, tym wyższa cena. Do niedużych pomieszczeń między 10 a 20 m kw. o średnim nasłonecznieniu z powodzeniem wystarczą klimatyzatory o najmniejszej mocy — 2-2,5 kW.
  • Rodzaj jednostki wewnętrznej. Najczęściej montowane są jednostki ścienne. Mamy jednak też kanałowe czy kasetowe. Jednak ich wprowadzenie najlepiej uwzględnić już na etapie projektowania domu czy mieszkania, gdyż montaż jest inwazyjny.

Liczne zmienne powodują, że rozstrzał cen klimatyzatorów jest bardzo szeroki. Najprostsze urządzenia typu split kosztują od 3 tys. zł. Sufit jest trudny do oszacowania. Przykład: dla tego samego pomieszczenia różni wykonawcy oferowali urządzenia kosztujące o 3,5 tys. zł do 15 tys. zł.

Jak nie przepłacić za klimatyzator?

Oto kilka porad przy wyborze klimatyzatora, które uchronią twój portfel:

  • Jasno przekaż firmie klimatyzacyjnej, jakie są twoje oczekiwania względem jednostki, np. ekonomiczna, duża wydajność, małe gabaryty etc. Powiedz, jak często planujesz używać urządzenia i jak mocno planujesz chłodzić wnętrze. To może uchronić cię przed zakupem klimatyzatora na wyrost.
  • Wybieraj firmy, które montują klimatyzatory możliwie wielu producentów.
  • Po otrzymaniu wyceny porównaj ceny zaproponowanych modeli w internecie. Dzięki temu przekonasz się, czy dana firma nie zawyża cen. Jeśli tak, nie wchodź z nią we współpracę.
  • Dowiedź się, jakie są koszty eksploatacji danego modelu — jak często należy wykonywać przegląd, ile kosztuje, jakie są warunki gwarancji.

Ile kosztuje montaż klimatyzacji 2023?

Z kosztem samego montażu sprawa jest już dużo prostsza. Ceny bowiem są ustandaryzowane, mimo iż mało która firma przyzna to otwarcie. Średnio jest to 1500 zł za 3 metry instalacji przy klimatyzacji typu split. Każda kolejna jednostka to kolejne 1500 zł. Z kolei każdy kolejny metr instalacji to ok. 300 zł. 

Wiele firm liczy sobie dodatkowo za montaż klimatyzacji w wielkiej płycie, czy montaż jednostki zewnętrznej w trudno dostępnym miejscu. Są i tacy wykonawcy, którzy mają rozpisane cenniki na absolutnie każdą czynność, np. wykonanie bruzd pod rury, podłączenie do prądu, etc. W razie wątpliwości warto pytać, co się składa na koszt robocizny. Przy montażu dużych instalacji można próbować negocjować rabat.

Warto też pamiętać, że koszt robocizny ma wpływ rodzaj mieszkania i jego ukształtowania. Mogą się zdarzyć sytuacje, w których standardowy cennik nie będzie miał zastosowania.

Na koniec ważna rada — mimo iż proces wyceny montażu klimatyzacji jest czasochłonny, to warto taką wycenę wykonać u co najmniej 2-3 firm. Samo to da nam duże rozeznanie. Wykonawców warto szukać przez polecenie i na platformach typu Fixly i Oferteo. Tam też klienci zamieszczają szczere opinie. Warto też pamiętać, że firma, która jako pierwsza wyskakuje nam w Google’u, prawdopodobnie będzie najdroższą, jaką znajdziemy.

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.