7 trendów w dekoracji ogrodów i tarasów, które będą rządzić w 2023 r.

Lato 2023 coraz bliżej, czas więc przyjrzeć się trendom w dekoracji tarasów i ogrodów. Jakie meble ogrodowe będą modne, czy pojawią się nowości w urządzaniu tarasów? Na te wszystkie pytania znajdziecie odpowiedzi poniżej.

7 trendów w dekoracji ogrodów i tarasów, które będą rządzić w 2021 r.
fot. Cult Furniture

Wygląda na to, że wszyscy są więcej niż gotowi, aby wyjść na zewnątrz. Zmęczeni siedzeniem w domu, z niecierpliwością wypatrujemy okazji, aby wreszcie pooddychać świeżym powietrzem w zaciszu własnego ogrodu bądź tarasu. Dlatego mam dla was garść gorących trendów w dekoracji ogrodów i tarasów w 2023 r. Na wstępie warto zaznaczyć, że na czasie wciąż będą takie ogrodowe klasyki jak: metalowe stoliki i krzesełka w stylu paryskich kawiarni, meble z technorattanu czy parasole ogrodowe w pasy.

Przechodząc do nowości, w 2023 roku w ogrodach i na trasach pojawi się sporo nowości. Niemały wpływ na kształtowanie się trendów w tym zakresie wywarła pandemia. Zmuszeni do przesiadywania w domach, zaczęliśmy postrzegać przestrzenie przydomowe, jako przedłużenie wnętrz. Traktujemy je więc z większą uwagą, troską i bardziej zwracamy w nich uwagę na wygodę i ergonomię. To powiedziawszy, czas przejść do konkretów. Poznajcie 7 gorących ogrodowych trendów na 2023 r.

Przeczytaj także: Najpiękniejsze ogrody w filmach. Zaprojektuj ogród w filmowym stylu

7 trendów w dekoracji ogrodu i tarasu 20213

1. Kreatywne zielone aranżacje

7 trendów w dekoracji ogrodów i tarasów, które będą rządzić w 2021 r.
fot. hulalime.com

Choć nie ma nic złego w zwykłym trawniku, czy roślinach w donicach, to w tym roku w trendzie będzie wychodzenie poza schemat w kategorii aranżacji zieleni. Szalenie modne będą zielone instalacje i starannie rozplanowana roślinność. Przykładowo, na tarasie można ułożyć szachownicę z trawy i płyt tarasowych, wykreować zieloną ścianę czy poprowadzić tak zieleń, aby całkowicie oplatała taras. Oznacza to, że rośliny powinny być też nad nami, np. zwisające z pergoli czy zadaszenia tarasu. Do tego zieleń powinna być bujna i obfita — im więcej roślin, tym lepiej. Nie zapominajmy przy tym wplatać kwiatowych akcentów.

2. Przeniesienie wnętrza na zewnątrz

7 trendów w dekoracji ogrodów i tarasów, które będą rządzić w 2021 r.
fot. Engin Akyurt/Pixabay

Nie ważne, czy w ogrodzie, czy na tarasie, latem 2023 roku będziemy się chcieli cieszyć tym samym komfortem co we wnętrzach domu. Dlatego w odstawkę idą meble, które wyglądają na „ogrodowe”, czy jak ławki w parku. Teraz ogrodowe sprzęty mają coraz bardziej przypominać te stosowane we wnętrzach. Stąd będziemy chętnie sięgać po tapicerowane fotele i sofy ogrodowe. Będziemy je uzupełniać dekoracyjnymi poduszkami zewnętrznymi dodającymi przytulności. W ogóle użycie tanin w zewnętrznych przestrzeniach będzie coraz częstsze. Poza poduszkami na popularności będą zyskiwać zasłony oraz dywany.

Ponadto konsekwencją tego trendu będzie stosowanie tej samej palety kolorystycznej na zewnątrz, jak i wewnątrz oraz podobnego zestawu dekoracji — oświetlenia, lampionów, wazonów, donic etc.

3. Wielofunkcyjne meble ogrodowe

7 trendów w dekoracji ogrodów i tarasów, które będą rządzić w 2021 r.
fot. Spring Garden

Traktowanie ogrodu czy tarasu jako przedłużenie wnętrza domu będzie miało kolejne konsekwencje. Od mebli ogrodowych, podobnie, jak od tych wewnętrznych będziemy również oczekiwać spełniania kilku funkcji naraz. Zatem wielofunkcyjne sprzęty w 2023 będą szalenie popularne. Za przykład może posłużyć sofa, którą w kilku ruchach można przekształcić w leżak, ławki ze skrzynią pod siedziskiem czy stoliki, który pod zdejmowanym blatem skrywa palenisko. Tego typu sprzęty sprawiają, że przestrzeń staje się bardziej elastyczna, wygoda i wielozadaniowa.

4. Plecione akcenty

7 trendów w dekoracji ogrodów i tarasów, które będą rządzić w 2021 r.
fot. Bridgeman

Kolejnym trendem ogrodowym w 2023 są motywy plecionki. Jest coś szczególnego w materiałach jak wiklina, rattan, trawa morska czy po prostu juta. Ich tekstury z miejsca kojarzą się z naturą i rzemiosłem. Są bezpretensjonalne, mają w sobie lekkość, ale i chropowatość, które nadają im charakteru. To wszystko sprawia, że wykonane z nich plecione sprzęty będą elementem obowiązkowym ogrodów i tarasów. Już jeden akcent, jak fotel, kosz czy lampion wniosą ogromny wkład do aranżacji.

5. Cisza w ogrodzie

7 trendów w dekoracji ogrodów i tarasów, które będą rządzić w 2021 r.
fot. Lime Lace

Cisza i spokój — tego najbardziej będziemy poszukiwać w ogrodach w 2021 r. Oczywiście ciszy absolutnej nie da się uzyskać na zewnątrz, ale będziemy próbowali wykreować taki właśnie nastrój. Ma być zatem spokojnie, intymnie, z dala od spojrzeń sąsiadów i przechodniów. Chętniej w 2023 będziemy osłaniać nasze zewnętrzne przestrzenie wysokimi i gęstymi roślinami, pergolami czy elementami małej architektury. Chętniej będziemy sięgać też po wysokie trawy i różnego rodzaju oczka wodne, fontanny, czy inne cieki wodne. Wszystko po to, aby poczuć się w ogrodzie, jakby z dala od cywilizacji. To ma być miejsce wyciszenia, spokoju, gdzie wszystko jest płynne i niespieszne.

6. Dmuchane meble ogrodowe

7 trendów w dekoracji ogrodów i tarasów, które będą rządzić w 2021 r.
fot. Lime Lace

Po szale, jaki w zeszłym roku zapanował na dmuchane baseny ogrodowe, w tym roku przyszedł czas na meble. Nie martwcie się jednak te nowoczesne wcale nie wyglądają, jak kiczowate dmuchane materace wodne. Wręcz przeciwnie, można je pomylić z tradycyjnymi meblami tapicerowanymi aksamitem. W tym roku docenimy je ze lekkość, mobilność i możliwość zabrania ze sobą choćby w podróż.

7. Paleniska ogrodowe

7 trendów w dekoracji ogrodów i tarasów, które będą rządzić w 2021 r.
fot. Jesse Bridgewater/Pixabay

Komuż nie marzy się widok żywego ognia w letnią noc? Teraz marzenia te można z łatwością spełnić dzięki gotowym paleniskom. W 2023 r. będą one stanowić prawdziwy hit ogrodowy. Można je postawić w niemal dowolnym miejscu. Najczęściej są to metalowe konstrukcje na nóżkach lub podstawie. W misie można układać drwa i rozpalać ognisko. Trawnik dzięki temu się nie niszczy, a my mamy kontrolę nad ogniem. Pod paleniska będziemy przeznaczać w ogrodach i na tarasach specjalne miejsce i aranżować wokół miejsca do siedzenia. Dzięki temu zyskamy dodatkową przestrzeń do spotkań podczas letnich wieczorów.

<!– Composite Start –>

 

<!– Composite End –>

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

One Comment

  1. Pierwszy raz widzę taki dmuchany zestaw wypoczynkowy ogrodowy 😀 łatwy do utrzymania w czystości, to na pewno

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.