Jak wyczyścić pralkę, to często zadawane pytanie. Powinniśmy wszak ją regularnie czyścić podobnie jak inne urządzenia AGD — od zmywarki, po piekarnik. Dzięki temu przedłużamy żywotność sprzętów i mamy gwarancję higienicznej czystości. Dlatego poznaj domowe sposoby na czyszczenie pralki i informacje, jak o nią dbać na co dzień.
Mogłoby się wydawać, że pralka czyści się sama przy każdym praniu. A jednak jest to bardzo złudne przekonanie. Wszak mogą w niej powstawać zabrudzenia z włókien z tkanin, rzeczy, które zostawiamy w kieszeniach odzieży i w końcu osady z proszku, płynów do prania i płukania, kamienia w wodzie oraz kurzu. Większość osadów i nieczystości gromadzi się w bębnie, głównie w gumowej uszczelce wokół drzwi, ale też w pojemniku na proszek, a część także w filtrze. Jeśli na wypranych ubraniach pozostają zabrudzenia i włókna z innych tkanin, to niechybny znak, że pralka wymaga czyszczenia. Poznaj domowe sposoby na to, jak wyczyścić pralkę.
Przeczytaj także: Jak wyczyścić płytę indukcyjną? Skuteczne sposoby
Jak wyczyścić pralkę sodą oczyszczoną?
Soda oczyszczona to naturalny, tani i skuteczny środek czyszczący. Czyszczenie pralki sodą jest bardzo proste. Wystarczy do pojemnika na proszek wsypać do połowy sodę i wstawić pustą pralkę na standardowy cykl prania, ale o wysokiej temperaturze 90°C. Jeśli twoja pralka ma program samoczyszczenia, to najlepiej ustawić urządzenie właśnie na ten. Soda nie tylko pomoże oczyścić bęben, ale także pozbyć się kamienia.
Jak wyczyścić pralkę octem?
Ocet to kolejny popularny środek domowy, który jest istnym pogromcą brudu. Jest szczególnie skuteczny, gdy chcemy odkamienić pralkę, a przede wszystkim bęben. Warto dodać, że działa też odkażająco. Aby wyczyścić pralkę octem, należy go wlać bezpośrednio do bębna. Potrzebne będą do tego dwa litry octu spożywczego. Dla lepszego działania warto dodać dwa opakowania kwasku cytrynowego. Wówczas należy włączyć pralkę na pełen cykl przy jak najwyższej temperaturze. Octowym zapachem, jaki pojawi się w trakcie czyszczenia pralki, nie powinniśmy się przejmować. Przy następnym praniu nie będzie już po nim ani śladu.
Szczególnie mocne zabrudzenia można usunąć, łącząc ocet z sodą oczyszczoną. Należy z nich stworzyć papkę o konsystencji pasty. W tej formie należy ją nałożyć na zabrudzone miejsca — bęben, uszczelkę czy też pojemnik na proszek — i pozostawić na co najmniej godzinę. Po tym czasie trzeba zmyć pastę i nastawić pustą pralkę.
Jak czyścić pralkę na co dzień?
Aby uniknąć poważnych zabrudzeń pralki, należy o nią dbać na co dzień. Po każdym praniu należy:
- Wytrzeć ściereczką z mikrofibry uszczelkę wokół drzwi. W ten sposób usuniemy włókna z tkanin i ewentualne osady.
- Wytrzeć wewnętrzną stronę drzwi. Na nich też osadzają się pyłki i włókna.
- Pozostawić drzwi otwarte, aby wnętrze pralki mogło się naturalnie osuszyć.
Co najmniej raz w miesiącu powinniśmy:
- Wyjąć pojemnik i na proszek i go dokładnie umyć. W pojemniku osadza się dużo osadów, szczególnie gdy używamy proszku, a nie płynów. Niewiele osób wie, że można go wyjmować, a wielu producentów zezwala nawet na mycie w zmywarce.
- Ustawić pustą pralkę na program samoczyszczenia. Gdy takiego nie ma, należy ustawić standardowy cykl prania na możliwie wysokiej temperaturze.
- Wyjąć i oczyścić filtr. Zazwyczaj znajduje się ona w podstawie pralki, od jej frontu. Warto zapoznać się z instrukcją danego modelu, jak filtr czyścić i jak się do niego dostać. Nie powinno to jednak być bardzo kłopotliwe.
Te proste zabiegi powtarzane regularnie zagwarantują, że pralka będzie działać długo i sprawnie, a pranie zawsze będzie czyste i świeże. Wówczas sposoby na to, jak wyczyścić pralkę, nie będą nam aż tak bardzo potrzebne.