Mało miejsca i dużo butów? Sprawdzone sposoby na przechowywanie obuwia

Niezależnie od tego, ile masz miejsca w domu i ile par butów, obuwie to jedna z najtrudniejszych do przechowywania kategoria produktów. Mają bowiem nieregularne kształty, dość łatwo je zniszczyć i muszą być dostępne. Jeśli nie chcesz, żeby twój korytarz tonął w butach, poznaj sprawdzone sposoby na ich przechowywanie.

Jak przechowywać buty

fot. Kadr z filmu „Wyznania zakupoholiczki” 

O ile nie ma się garderoby, jak Carrie Bradshaw z „Seksu w wielkim mieście” bądź Cher Horowitz z „Clueless”, to można mieć problemy z przechowywaniem butów w domu. Większość osób ma średnio 15-10 par obuwia, przy czym wolumen osób deklarujących posiadanie większej liczby rośnie. Szczególnie kobiety otwarcie przyznają się do zamiłowania do butów i posiadania nawet kilkudziesięciu bądź więcej par. Przy takich liczbach zwykła szafka na obuwie już nie wystarcza. W wielu filmach można zobaczyć nawet całe garderoby tylko i wyłącznie na buty. Wystarczy wspomnieć „Nianię w Nowym Jorku” czy „Bling Ring”. Niestety polskie domy rzadko kiedy są na tyle duże, żeby jedno z pomieszczeń można było przeznaczyć wyłącznie na obuwie. Wówczas z pomocą przychodzą specjalne systemy do przechowywania, które pomogą zaprowadzić porządek w butach, zorganizować je i zabezpieczyć.

Przezcytaj także: Jaką szafę do mieszkania studenckiego wybrać?

Jak przechowywać buty

fot. Kadr z filmu „Niania w Nowym Jorku”

Jak przechowywać buty?

Obuwie należy do najbardziej kłopotliwych przedmiotów do przechowywania, szczególnie określone typy, jak szpilki, gladiatorki czy kozaki. Buty noszone na co dzień najczęściej zostawiamy w okolicy drzwi wejściowych. Przeważnie nie wygląda to dobrze i nie sprzyja samym butom. A im więcej domowników, tym więcej obuwniczego bałaganu w przedpokoju. Druga kwestia to przechowywanie butów spoza sezonu oraz tych na specjalne okazje. Trzymanie ich przy drzwiach nie ma najmniejszego uzasadnienia. Powinny być przechowywane w osobnej szafce bądź garderobie. Do tego warto je zabezpieczyć przed kurzeniem się, co jest nieuchronne nawet w szafach. A zabrudzenia, w tym kurz, są najbardziej szkodliwe dla butów zamszowych. Jak widać kłopotów z przechowywaniem butów w domu może być całkiem sporo, czas znaleźć sposoby na ich rozwiązanie.

Przeczytaj także: Szafa na odzież wierzchnią czy wieszak? Co wybrać?

Przechowywanie butów w przedpokoju

Pierwsza kwestia to buty zostawiane tuż przy wejściu do domu. W korytarzu dobrze się sprawdza otwarty niewielki regał, na którym można trzymać obuwie, w którym chodzimy najczęściej. Zazwyczaj takie regały mają dwie-trzy półki i ażurową konstrukcję. Mogą być wykonane z metalu bądź drewna. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, gdyż buty są uporządkowane i zarazem łatwo dostępne. Pokrewna opcja to niski regał z osobnymi półkami na poszczególne pary z siedziskiem na szczycie. Taki mebel na buty sprawdza się przede wszystkim w domach z dziećmi, choć nie tylko. Siedziska bowiem potrafią wyglądać bardzo elegancko.

Przeczytaj także: Duża szafa alternatywą dla garderoby?

Jak przechowywać buty

fot. Emako.pl

Niestety nie wszyscy preferują powyższe rozwiązania na przechowywania obuwia, gdyż buty wciąż pozostają na widoku. Wówczas z pomocą przychodzą zamykane szafki na buty. Ich wybór jest bardzo szeroki – od tych przypominających klasyczne komody, po modele o formie skrzyni z siedziskiem. Dużą popularnością cieszą się przede wszystkim wąskie szafki z uchylnie otwieranymi szufladami. Zazwyczaj zajmują niewiele miejsca bez straty dla ich pojemności. Doskonale sprawdzają się w niedużych z natury przedpokojach, gdyż nie zabierają wiele z szerokości pomieszczenia.

Gdy metraż nie jest ograniczeniem, można na przechowywanie butów wybrać szafkę w formie komody. Będzie wyglądać klasycznie i jednocześnie na pierwszy rzut oka nie będzie widać jej przeznaczenia, co z pewnością docenią osoby o bardziej tradycyjnych preferencjach estetycznych.

Jak przechowywać buty

fot. Noa and Nani

Inna opcja to schowki z siedziskiem, czyli rozwiązanie typu dwa w jednym. Można na nim przysiąść, żeby zdjąć buty, po czym schować je do środka. Wszystkie tego typu sprzęty mają wiele zalet, przede wszystkim pozwalają utrzymać obuwie w porządku, jest schowane przed naszym wzrokiem, a jednocześnie wciąż łatwo dostępne. Niezależnie od tego, na które rozwiązanie się ostatecznie zdecydujemy, warto mieć także w przedpokoju miejsce na odstawienie butów, na wypadek gdyby były przemoczone czy zabłocone. Tutaj z pomocą przychodzą ociekacze do butów, które najczęściej mają formę gumowych bądź plastikowych tac z wypustkami. Kosztują zaledwie kilkanaście, najwyższej kilkadziesiąt złotych, a zapobiegną zabrudzeniu podłogi.

Jak przechowywać obuwie spoza sezonu?

Dużo bardziej problematyczne wydaje się zagadnienie przechowywania obuwia spoza sezonu i tego na specjalne okazje. Nie może być ukryte w najciemniejszym schowku w domu, gdzie ciężko do niego dotrzeć, nie może być także wrzucone po prostu na dno szafy. Tak trzymane buty szybko ulegną zniszczeniu. Serialowa Carrie Bradshaw, która słynęła z zamiłowania do butów, wszystkie pary trzymała w oryginalnych pudełkach. Dzięki temu nie groziło im ani zabrudzenie, ani zniszczenie. Choć jest to bardzo dobry sposób na przechowywanie, to jednak pochłaniający mnóstwo miejsca.

Jak przechowywać buty

fot. Kadry z serialu „Seks w wielkim mieście” 

Specjalne organizery na buty pozwolą bezpiecznie przechowywać obuwie, nie pochłaniając przy tym zbyt dużo miejsca. Wybór organizerów jest bardzo szeroki. Jedne przypominają klipsy i pozwalają ustawić jeden but na drugim, inne mają formę wieszaków ze specjalnymi wypustkami. W tym drugim przypadku buty są przechowywane w pozycji pionowej. Na wyjątkowo cenne pary warto kupić pudełka z tworzyw sztucznych o przeźroczystych ściankach. Nie tylko będą odpowiednio zabezpieczone, ale także będziemy doskonale widzieć, która para gdzie jest. W sklepach znajdziemy pudełka do butów o różnych rozmiarach i formach, w tym na kozaki.

Jak przechowywać buty

fot. Emako.pl

Osoby posiadające duże ilości obuwia powinny rozważyć inwestycje w tekstylne organizery do umieszczenia w szafie bądź metalowe wieszaki na obuwie także do zawieszenia w szafie bądź na drzwiach. Ułatwiają one przechowywanie wielu par naraz.

Ostatnia rzecz na jaką należy zwrócić uwagę to odkształcanie się butów, gdy nie mają wypełnienia. Mówiąc obrazowo, zapadają się, co może prowadzić do powstawania trwałych zmian na ich powierzchni. Dlatego dobrze jest szczególnie cenniejsze pary wypełnić drewnianymi prawidłami. Dzięki nim buty zachowają oryginalną formę.

Odpowiednie przechowywanie butów przedłuża ich żywotność i pomaga zachować porządek w domu, a w szczególności w przedpokoju. Dlatego warto poświęcić temu zagadnieniu nieco więcej czasu. Jak będziesz odpowiednio dbać o buty, to kto wie, może w końcu doczekasz się tak pięknej garderoby z specjalnym miejscem na buty, jak bohaterka filmu „Dziś 13, jutro 30”.

Jak przechowywać buty

fot. „Dziś 13, jutro 30”

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.