Jednym z największych wyzwań w małych mieszkaniach jest wygospodarowanie wystarczającej ilości miejsca na przechowywanie. Poznaj 9 sprawdzonych rozwiązań, które naprawdę się sprawdzają i pomagają zmieścić więcej na małej powierzchni.
Oglądając realizacje mieszkań w kolorowych magazynach czy na portalach internetowych, niemal zawsze prędzej czy później zadaję pytanie – czy to mieszkania dla ludzi którzy nie posiadają rzeczy? Jakichkolwiek rzeczy? Zazwyczaj jest jedna szafa na całe mieszkanie, jedna piękna, choć jednocześnie mała komoda, oczywiście szafki w kuchni i niewiele więcej. Gdzie więc pomieść ubrania, buty, dokumenty, walizkę, odkurzacz czy żelazko. A może w gazetach pokazują tylko mieszkania osób, które osiągnęły najwyższy poziom minimalizmu?
Przeczytaj także: Jaką szafę do mieszkania studenckiego wybrać?
Zadaję sobie te pytania, mimo iż sama zbyt wielu rzeczy nie posiadam. Już dawno współczesny konsumpcjonizm jest mi obcy, dlatego nie otaczam się zbyt wieloma przedmiotami. A jednak, nawet mając niezbyt duży inwentarz rzeczy, wciąż niedowierzam, jak w tych mieszkaniach z czasopism można cokolwiek zmieścić. Dlatego mam dla was kilka, a dokładnie 9 sprawdzonych patentów na przechowywanie w małym mieszkaniu. Wszystkie są proste do wdrożenia i niezwykle skuteczne.
Przeczytaj także: Jak zachować ład w niewielkim mieszkaniu?, Duża szafa alternatywą dla garderoby?
9 sprawdzonych rozwiązań na przechowywanie w małym mieszkaniu
1. Przechowywanie pod łóżkiem. Niezależnie od tego, czy jest się posiadaczem łóżka ze skrzynią, czy bez, mebel ten dostarcza mnóstwo miejsca do przechowywania. Pozwala na schowanie nawet kłopotliwych rzeczy i trzymanie ich poza zasięgiem wzroku, bez straty dla funkcjonalności i estetyki sypialni. Ja mam łóżko ze skrzynią i trzymam w niej zapasową pościel, koce, dodatkowe poduszki, a nawet kurtki zimowe. Wszystko to jest poukładane w materiałowych organizerach. Z kolei w przypadku łóżek bez skrzyni i schowków, należy wykorzystać przestrzeń między stelażem a podłogą. Na rynku bez trudu znajdziemy odpowiednie pojemniki, które mają nawet wbudowane kółka, aby łatwiej je było wyciągać spod łóżek.
2. Organizery na buty. Buty to bardzo kłopotliwa do przechowywania kategoria rzeczy. Są one bowiem różnych from i rozmiarów, zajmują przy tym sporo miejsca. Na pewno nie powinno się trzymać obuwia w pudełkach w których je kupiliśmy, te pochłaniają zdecydowanie zbyt dużo miejsca. Za to warto postawić na specjalne organizery do obuwia. Te widoczne na zdjęciu stosuję we własnej szafce na buty i pozwoliły mi zmieścić dwa razy więcej par. Warto też kupować specjalne przeźroczyste pudełka na buty. Transparentne ścianki nie są tu bez znaczenia, można bowiem łatwo zobaczyć, jaka para jest w środku bez konieczności wyciągania pudełka i jego otwierania.
3. Miejsce w szafkach w pełni wykorzystane. W małych mieszkaniach każda szafka jest na wagę złota. Dlatego warto je optymalnie wykorzystać. Dotyczy to w takim samym stopniu komód, jak i szafek kuchennych. Tutaj również przydają się specjalne organizery czy też po prostu pojemniki do przechowywania. Wysokie półki warto podzielić na dwie części. Pamiętajmy, że im więcej zmieścimy w szafkach, tym mniej pozostanie rzeczy na widoku i tym samem, mniej bałaganu.
4. Organizery na „kłopotliwe” sprzęty, jak przykrywki garnków. Buty to nie jedyna kłopotliwa kategoria rzeczy. Szczególnie w kuchni mamy wiele sprzętów o nietypowych formach i kształtach. Wystarczy wspomnieć przykrywki od garnków, które nastręczają wielu trudności i przez to zajmują wiele cennego miejsca. W przypadku takich przedmiotów, warto również sięgnąć po specjalne, przeznaczone tylko na nie organizery. Na zdjęciu widać mój organizer na przykrywki.
5. Sofa z pojemnikiem na pościel. Tak jak przestrzeń pod łóżkiem, tak także warto wykorzystać przestrzeń pod sofą. Niezależnie od tego, czy planujemy na niej spać bądź nocować gości, warto kupić kanapę z funkcją spania i pojemnikiem na pościel. Jest to doskonałe miejsce na pościel właśnie, ale też inne tekstylia, plecaki, śpiwory, sprzęt turystyczny bądź gry planszowe. W małych mieszkaniach lepiej nie „oddawać” tej przestrzeni.
6. Specjalne półka w szafie na odkurzacz. Brak wyznaczonego miejsca to wielki problem nawet w większych domach. W efekcie często urządzenie to ląduje za drzwiami, w kącie czy za zasłoną. Moje rozwiązanie na ten dylemat to stworzenie specjalnej półki w już posiadanej szafie tylko i wyłącznie pod odkurzacz. Można taki dodatek wprowadzić nawet w gotowej szafie ubraniowej.
7. Wielofunkcyjne meble. W najmniejszych mieszkaniach nie można sobie pozwolić, żeby stolik kawowy był tylko stolikiem. Powinien mieć także schowek pod blatem, albo dodatkową półkę. Puf także powinien mieć schowek pod siedziskiem. Tylko w ten sposób optymalnie utylizujemy posiadaną przestrzeń.
8. Półki pod sam sufit to twój przyjaciel pod jednym warunkiem. Powierzchnia ścian w małych mieszkaniach również powinna być wykorzystywana na przechowywanie. Chodzi tu oczywiście o półki. Przy czym pojedyncze rozwieszone w różnych miejscach, raczej nie rozwiążą należycie problemu. Warto poprowadzić je na jednej ścianie, czy też jej fragmencie, aż pod sam sufit. Pamiętajmy jednak, że zbyt dużo drobnych rzeczy na nich wyeksponowanych może wizualnie „zagracić” wnętrze. Dlatego warto przynajmniej na najwyższych pólkach, rzeczy trzymać w koszach lub pojemnikach.
9. Dobrze złożone ubrania, zajmują mniej miejsca. To nie wszystkim się spodoba, choć nie jest to rada odkrywcza. Jeśli jednak ktoś ma problemy ze zmieszczeniem wszystkich ubrań w szafach i komodach, powinien je dokładniej składać. Można się pozytywnie zaskoczyć, ile miejsca uwolnimy tym jakże prostym i możliwym do wdrożenia od raz zabiegiem.
Bardzo dużo pomocnych informacji. Świetnie się sparwdzą.
Świetne pomysły. Nie każdy może pozwolić sobie na budowę wielkiego domu czy zakup mieszkania o dużej powierzchni. Mało miejsca do życia to też mało miejsca do przechowywania, dlatego warto sobie ułatwiać np. poprzez zakup odpowiednich półek do przechowywania czy organizerów. Pomoże nam to stworzyć więcej miejsca dla naszych rzeczy.