Przeglądając zdjęcia nowoczesnych aranżacji, można odnieść wrażenie, że są duże, przestronne i wszystko ma w nich swoje miejsce. A co z przedmiotami codziennego użytku, niedopasowanymi do wyrafinowanej aranżacji? Co z powieszonym na wieszaku płaszczem, barwą odbiegającą od palety kolorystycznej ścian? Pudełkiem na drobiazgi ustawionym w kącie? Czapkami, szalikami, dziecięcymi rzeczami, parasolką i kartonami po butach? Odpowiadamy na pytanie, czy w małym mieszkaniu można utrzymać porządek i jak tego dokonać?
Katalogowe wnętrza zachwycają wielkością, ale i brakiem niedopasowanych elementów. Emanują perfekcją. Są niczym sale muzealne – nieskazitelnie czyste i poukładane. Nie pozostawiają miejsca do codziennego życia. Uosabiają marzenia każdego, kto zmaga się z niewielką przestrzenią własnego mieszkania i ciągłym bałaganem. Kiedy rzeczywistość metrażu własnego M rozmija się z możliwościami, a pragnienie większego mieszkania stale nam towarzyszy, należy poszukać rozwiązań, które ten dyskomfort nieco zmniejszą. Warto zacząć od obiektywnego spojrzenia na wnętrze i odpowiedzieć sobie na kilka pytań.
Czy mieszkanie jest odpowiednio jasne?
Jednym ze sposobów na optyczne powiększenia mieszkania jest gra światłem i kolorem. Zastosowanie jasnych kolorów ścian i mebli oraz odpowiednie doświetlenie przestrzeni zwiększa optycznie pomieszczenia. Nie przytłacza i dodaje lekkości.
Jak zwiększyć optycznie przestrzeń?
Efektownym rozwiązaniem jest zastosowanie luster i szklanych powierzchni. Lustrzane odbicie szafy na korytarzu, w sypialni czy łazience nie tylko pozwala nam przejrzeć się od stóp do głów, ale i rozprasza światło, zwielokrotnia przestrzeń, daje poczucie głębi. Szafa z lustrem umieszczona naprzeciwko okna sprawi, że pomieszczenie będzie jaśniejsze, a tym samym naturalnie doświetlone. Lustro w sypialni doda metrażu nawet wąskim pomieszczeniom. Pokoje posiadające duże lustra wydają się przestronniejsze.
Jak sprawić, by kontrolować chaos?
Są w domu takie przedmioty, które nie zdobią, ale pozbyć się ich nie sposób. Zagracają miejsce, stojąc na wierzchu, bo powinny być stale pod ręką. Naturalne jest zatem, by w każdym mieszkaniu znalazła się przestrzeń na przechowywanie. W domach o niewielkim metrażu lepiej jest wstawić w tym celu jedną pojemną szafę, niż tworzyć kilka małych wnęk i schowków. Bogata oferta szaf przesuwnych, narożnych czy otwieranych pozwala stworzyć funkcjonalne rozwiązanie do każdego wnętrza. Przyjemność korzystania z takich szaf pozwoli w naturalny sposób wyrobić nawyk chowania rzeczy i przedmiotów w danej chwili niepotrzebnych. Odwieszona do szafy garsonka nie zalega na stylowym fotelu, buty zimowe wsunięte do kartonika przestają być potykaczem na korytarzu, a środki czystości i chemia gospodarcza nie stoją na wierzchu w czasie niespodziewanej wizyty teściowej.
Czy mieszkanie jest zagospodarowanie w każdym kącie?
Kąty, wnęki i narożniki sprawiają sporo trudności zarówno w aranżacji, jak i późniejszym utrzymaniu ładu i porządku mieszkania. Łatwo jest coś tam wepchnąć, odstawić, aż gromadzi się sterta wstydu trudna do usunięcia. W zamian można wykorzystać te miejsca. Estetyczna zabudowa, funkcjonalne szafy narożne pozwolą w uporządkowany sposób zagospodarować kąty. Stylową szafę wpasujesz we wnękę pokoju, a wybierając węższy model – zmieścisz go w narożniku przedpokoju. Kompaktowe szafy narożne można podzielić na dwa rodzaje: szafy narożne typu „L” (wpasowujące się niejako w narożnik, o otwieranych dwóch frontach) oraz szafy narożne „wypukłe” ( wypełniające narożnik, z jednym frontem). Stanowią one pojemne rozwiązanie, optymalnie wykorzystując dostępną przestrzeń. Dzięki temu wszystko, co potrzebne, nadal będzie pod ręką i znajdzie swoje miejsce, nie strasząc na widoku i nie psując wizerunku mieszkania.
Przy wykorzystaniu powyższych trików optycznych i rozwiązań osiągnięcie idealnego ładu w niewielkim mieszkaniu jest do zrobienia. Pozwala rozjaśnić przestrzeń, dodać jej lekkości i modnego wyglądu. Pozwala w pięknych i funkcjonalnych szafach ukryć przed wzrokiem domowników i gości to, czego nie chcemy pokazać!