Przygotowanie mieszkania do remontu. Transport AGD

Kupując mieszkanie z rynku wtórnego do remontu, trzeba się zmierzyć z wieloma wyzwaniami. Jedne są oczywiste, jak sprawy formalne, planowanie i renowacja wnętrz, inne mniej. Wiele małych problemów wypływa już na etapie przygotowania do remontu. Niektóre mogą okazać się dość kosztowne. W moim przypadku takim wyzwaniem był transport AGD.

Przygotowanie mieszkania do remontu

Zakup mieszkania to wielka radość, ale i nieuchronne wyzwania. Jak już wiecie, kupiłam mieszkanie z rynku wtórnego. Od początku szukałam lokalu do remontu. Wyszłam z założenie, że nawet gdybym nabyła nowe mieszkanie, albo w bardzo dobrym stanie i tak chciałabym je urządzić po swojemu. Gdy jednak wszystko świeci nowością, często przeróbki uznajemy za marnotrawstwo. Wówczas wiele osób zamiast dostosować wnętrza do swoich potrzeb i upodobań, dostosowuje siebie do zastanej przestrzeni. Mieszkają więc w tak naprawdę dalej „cudzych” wnętrzach, nie zmieniając nic bądź bardzo niewiele. Chciałam uniknąć takiej sytuacji i od razu wiedziałam, że najlepszym rozwiązaniem dla mnie będzie mieszkanie do remontu.

I oto jesteśmy. Jest mieszkanie i… pierwsze wyzwania. Szybko bowiem pojawiają się problemy, z którymi należy się zmierzyć, i to najczęściej takie, które wcześniej w ogóle nie przyszły nam do głowy.

Przeczytaj także: Jak prawidłowo przygotować przesyłkę?

Opróżnianie mieszkanie przed remontem

Przede wszystkim trzeba w pierwszej kolejności oczyścić mieszkanie ze wszystkiego, co się w nim pierwotnie znajdowało. Poprzedni właściciele zostawiają po sobie różne rzeczy. Niektórzy wynoszą z nich absolutnie wszystko, inni zostawiają niemal cały dobytek. W moim przypadku byli mieszkańcy zostawili tylko kilka sprzętów. Nienadające się do użytku drobne meble i wysłużone lampy musiały trafić na śmietnik. Szafy w zabudowie zostały zdemontowane. Kilka frontów tymczasowo zamieszkało w piwnicy. Na koniec zostały lodówka z pralką. Sprzęty AGD okazały się być zupełnie sprawne i całkiem dobrym stanie. Wymagały jedynie porządnego szorowania. Postanowiłam je zostawić, aby wykorzystać w przyszłości w innym mieszkaniu i właśnie tu pojawiło się pierwsze wyzwanie – transport urządzeń.

Przygotowanie mieszkania do remontu

Transport AGD

Jak przewozić pralkę i lodówkę, żeby nie stracić fortuny i zrobić to bezpiecznie? Pytanie tylko z pozoru banalne. Okazuje się bowiem, że usługi transportowe na duże obiekty są naprawdę kosztowne, szczególnie, że przewóz urządzeń takich jak pralka powinien się odbywać w odpowiednich warunkach niwelujących ryzyko uszkodzenia. Samodzielny transport samochodem osobowym praktycznie nie wchodzi w grę. Stojąc u progu kosztownego remontu, nie planowałam większych wydatków już na tym etapie prac. Dlatego zaczęłam szukać alternatywnych rozwiązań, zarazem tańszych i wygodniejszych dla mnie.

Gdy już myślałam, że zamiast szukać, powinnam sama stworzyć coś w rodzaju Ubera na przewóz rzeczy, okazało się już podobna usługa istnieje. Strona Furgonetka Giełda łączy osoby szukające transportu dla dużych gabarytów z profesjonalnymi przewoźnikami. Ci drudzy proponują swoje ceny za konkretne usługi, a użytkownik może wybrać najatrakcyjniejszą ofertę. Baza usługodawców jest bardzo duża, a do tego weryfikowana przez portal, dzięki czemu niezależnie od miejsca zamieszkania można znaleźć sprawdzony przewóz na niemal dowolną rzecz.

Przygotowanie mieszkania do remontu Transport pralki dla zarejestrowanych na platformie przewoźników nie był żadnym problemem, a ich oferty były o ponad połowę tańsze, niż ceny proponowane przez firmy transportowe. Szybko się okazało, że dla użytkowników Furgonetka Giełda w ogóle nie ma rzeczy, której by nie można było przewieźć – kanapa narożna, wiekowy kredens, motocykl, dwumetrowa rzeźba czy paleta płytek ceramicznych to tylko niektóre z obiektów, które zwróciły moją uwagę.

Teraz na przewóz czeka lodówka. Muszę ją jedynie dokładnie wymierzyć i sfotografować, aby dodać zlecenie na platformie, co zresztą jest zupełnie darmowe.

Po wywiezieniu ostatnich sprzętów, mieszkanie będzie już zupełnie opróżnione i w pełni gotowe na remont. Pierwsze problemy zostały pokonane z sukcesem i sporą oszczędnością w portfelu. Mam nadzieję, że to dobry prognostyk na przyszłość, choć wiem, że nieuchronnie wyzwań będzie więcej. Szczególnie w czasie remontów pojawia się wiele nieprzewidzianych sytuacji. Grunt, żeby zawsze szukać optymalnych rozwiązań, co pokazuje moja historia z transportem AGD. Teraz planuję kolejne etapy prac nad mieszkaniem. W pierwszej kolejności oczyszczanie ścian i rozprowadzanie elektryki.

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.