Szafa na odzież wierzchnią czy wieszak? Co wybrać?

Przedpokój jest pomieszczeniem, które pełni głównie praktyczne funkcje. Zwykle wykorzystuje się go w celu przechowywania różnych przedmiotów, a także jako miejsce zmiany odzieży wierzchniej i obuwia. Z tego względu w korytarzu powinno się znaleźć miejsce, w którym będzie można zawiesić kurtki i płaszcze oraz odłożyć buty. Do tego celu niezbędne są szafy lub wieszaki z półkami. Na które z tych mebli warto się zdecydować?  

Szafa na odzież wierzchnią czy wieszak? Co wybrać?
fot. Pixabay License
  1. Co lepiej sprawdzi się w przedpokoju – szafa czy wieszak na ubrania?
  2. Wieszak do przedpokoju – ścienny czy stojący?
  3. Klasyczny a nowoczesny wieszak do przedpokoju
  4. Jak dobrać szafkę na buty do wieszaka na ubrania?

W korytarzu niezbędna jest przestrzeń, w której będzie można przechowywać buty, kurtki, płaszcze oraz wiele innych przedmiotów. Ważne jest zatem jej stworzenie, nawet gdy rozmiary przedpokoju są niewielkie. Jeżeli zastanawiasz się, czy umieścić w korytarzu szafę, czy wieszak, poznaj zalety i wady obu rozwiązań.

Co lepiej sprawdzi się w przedpokoju – szafa czy wieszak na ubrania?

W przedpokoju powinno się zadbać nie tylko o przestrzeń do przechowywania odzieży wierzchniej i innych przedmiotów, ale również o porządek. Ład na korytarzu łatwo utrzymuje się, gdy znajduje się w nim pojemna szafa. Zmieści się w niej ubrania wszystkich domowników oraz pościel, ręczniki, koce i sprzęty takie jak żelazko bądź deska do prasowania. Szafa ukryje wszystkie rzeczy, dlatego nawet gdy będzie panował w niej nieporządek, goście go nie zobaczą. Minusem szafy jest jej wielkość. Jeżeli korytarz jest wąski, trudno w nim ustawić głęboki i pojemny mebel. Szafa nie zmieści się również w przedpokoju małej kawalerki lub w mieszkaniach, które są pozbawione klasycznego korytarza.
 
Wieszak na ubrania jest praktyczniejszym rozwiązaniem w przypadku małych mieszkań. Można zawiesić go nawet w bardzo wąskim korytarzu lub w przedsionku o powierzchni niewiele większej niż 1 metr kwadratowy. Wieszak montuje się łatwo, a jego cena jest niska, co ułatwia jego zakup przy ograniczonym budżecie. Minusem wieszaków jest konieczność dbania o porządek. Jeżeli powiesi się na nim zbyt dużo kurtek i torebek, przedpokój będzie zagracony i wyda się o wiele mniejszy niż w rzeczywistości. 

Wieszak do przedpokoju – ścienny czy stojący?

Jeżeli stawia się na wieszak do przedpokoju, można go znaleźć w ofertach takich jak https://www.sfmeble.pl/akcesoria/akcesoria-do-przedpokoju/wieszaki-i-haczyki/wieszaki-scienne.html. Do wyboru ma się wieszaki stojące oraz ścienne. Stojące wieszaki są bardzo stylowe i świetnie prezentują się we wnętrzach klasycznym oraz retro. Ze względu na swoją formę są jednocześnie praktycznym elementem do wieszania ubrań i dekoracją wnętrza. Niestety, wieszak stojący zajmuje dość dużo miejsca. Można zatem wykorzystać go jedynie w przestronnych korytarzach. Ponadto stojący mebel może się przewrócić, przez co wszystkie ubrania znajdą się na podłodze i będą narażone na zabrudzenie.
 
Wieszak ścienny jest doskonałym rozwiązaniem do ciasnych korytarzy. Można zawiesić go na dowolnej ścianie, gdyż zajmuje jedynie kilka lub kilkanaście centymetrów. Dzięki temu nie przeszkadza w poruszaniu się po mieszkaniu i jednocześnie pozwala wygodnie zawiesić odzież wierzchnią. Dodatkowo pusty wieszak na ścianie nie rzuca się w oczy, dlatego może znaleźć się obok szafy, jako miejsce na kurtki gości. 

Klasyczny a nowoczesny wieszak do przedpokoju

Klasyczne wieszaki na ubrania są proste i mają formę haczyków. Montuje się je bezpośrednio do ściany. Są to tanie akcesoria, które w zależności od formy mogą pomieścić od jednej do nawet kilkunastu kurtek i płaszczy. Klasyczne wieszaki przyjmują również formę haczyków, przymocowanych do drewnianego panela. Taki wieszak zwykle jej dodatkowo połączony z półką na czapki, szaliki, torebki itp. 
 
Nowoczesne wieszaki są wykonane z metalu lub tworzywa sztucznego. Mają często fantazyjne formy lub nietypową kolorystykę, dlatego stanowią stylową ozdobę przedpokoju. Wieszak metalowy lub z tworzywa sztucznego może mieć kształt kwiatu, drzewka itp. Dzięki temu przedpokój prezentuje się naprawdę oryginalnie i zachęca swoim wyglądem do odwiedzania kolejnych pomieszczeń.

Jak dobrać szafkę na buty do wieszaka na ubrania?

Jeżeli w mieszkaniu montuje się wieszak na ubrania zamiast szafy w przedpokoju, powinno się pomyśleć dodatkowo o miejscu do przechowywania butów. Dzięki niemu wszystkie buty zakładane przed wyjściem z domu są uporządkowane i zajmują mniej miejsca. Do wyboru ma się szafki na buty z uchylnymi drzwiami, które zajmują bardzo mało przestrzeni i pasują do wyjątkowo wąskich korytarzy. Głębokość takich szafek wynosi mniej niż 20 cm, choć mieszczą się w nich bez trudu duże męskie buty.
 
Jeżeli ma się więcej miejsca, można postawić na wysoką szafkę na buty z obrotowymi drzwiami. Taki model jest odpowiedni dla osób, które mają sporo obuwia i potrzebują przestrzeni, by je uporządkować. Jeśli chce się zostawić w korytarzu jedynie najpotrzebniejsze pary butów, można ustawiać je na jednopodzimowej, otwartej półce lub na specjalnym ociekaczu. Dzięki niemu z butów zniknie cała wilgoć i błoto, a podłoga w przedpokoju pozostanie sucha i czysta.

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.