TOP 20: Filmy podróżnicze, czyli kino inspirujące do podróży

Są filmy, po których obejrzeniu ma się ochotę po prostu spakować plecak i ruszyć w drogę. Filmy podróżnicze dają impuls do wyjazdów i odkrywania świata. Poniższa lista jest szczególnie rekomendowana osobom wahającym się przed wyjazdem.

Turystyka filmowaFot. kadry z filmów

Filmy podróżnicze to dość nieokreślony gatunek kinowy. Mogą być one bowiem dramatami, thrillerami czy komediami. Zawsze jednak mają w sobie element podróży właśnie. Dla filmowych bohaterów nie ma ograniczeń – mogą udać w każde miejsce na globie i nie tylko. Co ważniejsze jednak mogą nas zainspirować do całkiem realnych podróży w nieznane rejony świata. Jeśli szukacie pomysłów na następną wyprawę, tutaj znajdziecie kopalnię inspiracji. Warto przeczytać i obejrzeć wszystkie filmy przed wakacjami.

Przeczytaj także: Filmy drogi, czyli najlepsze kino z motywem podróży

 TOP 20: FILMY PODRÓŻNICZE


20. THELMA I LOUISE (Thelma & Louise, 1991)


Thelma i Louise, film turystyka filmowa

Kultowe kino drogi. Przebój lat 90. z Susan Sarandon i Geeną Davis w rolach głównych, którym partneruje młody Brad Pitt. Choć weekendowy wypad nie kończy się dla dwójki przyjaciółek najszczęśliwiej, to wspólna podróż staje się dla obu wybawieniem od bezbarwnej rzeczywistości i w końcu drogą do absolutnej wolności. A to wszystko w scenerii skalistego stanu Utah i imponującej Monument Valley.
19. UTALENTOWANY MR. RIPLEY (The Talented Mr. Ripley, 1999)


utalentowany mr ripley, turystyka filmowa

Tom Ripley (Matt Damon) na zlecenie bogatego biznesmena jedzie do Włoch, by sprowadzić stamtąd jego marnotrawnego syna Dickiego (Jude Law). Ten żyje jakby był na niekończących się wakacjach. Nic dziwnego, że Ripley postanawia się do niego przyłączyć. Skąpane w słońcu włoskie wybrzeże, Wenecja, Rzym skusiłyby każdego. Jeśli kuszą i ciebie noclegi we Włoszech Interhome pozwolą ci spędzić czas w Italii w filmowym stylu.
18. BEZDROŻA (Sideways, 2004)


Bezdroża, turystyka filmowa

Propozycja dla miłośników wina. Miles (Paul Giamatti) zabiera swojego przyjaciela Jacka na jego ostatnią kawalerską wyprawę. Na tydzień wyruszają na szlak kalifornijskich winnic. W programie wyjazdu degustacje lokalnych win, spacery i pikniki wśród winorośli oraz kąpiele w kalifornijskim słońcu. Propozycja dla ludzi o mocnych głowach.
17. SZEF (Chef, 2014)


Szef film, turystyka filmowa

Podróże to nie tylko poznawanie nowych miejsc, ale i smaków. Ten film zdecydowanie pobudzi wasz apetyt. Carl rzuca pracę szefa kuchni w ekskluzywnej restauracji i razem z synem i przyjacielem wsiada do food trucka. Przemierzają nim trasę od Miami do Los Angeles, po drodze gotując i odkrywając nowe smaki, w tym legendarnych kubańskich kanapek. Palce lizać!
16. POŻEGNANIE Z AFRYKĄ (Out of Africa, 1985)


Pożegnanie z Afryką, turystyka filmowa

Po tym filmie Kenia wydaje się niemal sielską krainą opływającą w egzotyczną zwierzynę i zielone tereny. Choć prawda jest nieco surowsza od filmowej rzeczywistości, to i tak trudno nie zamarzyć o podróży do Afryki. Szczególnie jeśli można na miejscu spotkać kogoś pokroju Roberta Redforda.
15. SIEDEM LAT W TYBECIE (Seven Years in Tibet, 1997)


siedem lat w tybecie

Oparta na prawdziwych zdarzeniach historia austriackiego himalaisty. Heinrich Harrer chce zdobyć kolejny szczyt w swej karierze, jednak powstrzymuje go II wojna światowa. Jako obywatel obcego mocarstwa zostaje zatrzymany przez Brytyjczyków. Ucieka z obozu jenieckiego i po długiej tułaczce trafia do Tybetu. Tam zostaje nauczycielem młodego Dalajlamy i staje się świadkiem niezwykłych dziejów kraju. Film zdecydowanie zachęca do zgłębiania obcych kultur.
14. 127 GODZIN (127 Hours, 2010)


127 godzin, turystyka filmowa

Kolejny film oparty na faktach i kolejna wyprawa do skalistego Utah. Dla Arona Ralstona podróże i góry są jak narkotyk – nie może bez niż żyć. Każdy weekend, każdą wolną chwilę wykorzystuje na samotne wyprawy. Początkowa sekwencja filmu nie pozostawia wątpliwości dlaczego Aron ryzykuje życie i zdrowie. Poczucie swobody, wolności i piękna są oszałamiające. Tylko, jeśli zdecydujecie się na podobną wyprawę, poinformujcie bliskich gdzie się wybieracie – tak na wszelki wypadek.
13. NIEBIAŃSKA PLAŻA (The Beach, 2000)


Niebiańska plaża, turystyka filmowa

Richard (Leonardo DiCaprio), młody Amerykanin znudzony cywilizacją, wyrusza na spotkanie prawdziwej przygody. Za cel swej podróży obiera Tajlandię. Tam przypadkowo dowiaduje się o pewnej rajskiej, ale też tajemniczej wyspie. Razem z parą poznanych Francuzów wyrusza na legendarną plażę. Po trudach podróży, odkrywają tam małą społeczność ludzi, którzy uciekli przed cywilizacją. Jest tam, jak w raju. Po jakimś czasie okazuje się jednak, że nawet raj ma ciemne strony.
12. MEDICUS (The Physician, 2013)


medicus, turystyka filmowa

Europejska superprodukcja osadzona w czasach średniowiecznych nie ściągnęła do kin tłumów, głównie przez słabości fabuły i gatunkową niespójność. Jednak przy wszystkich wadach, nie można zaprzeczyć, że wątek podróży został poprowadzony brawurowo. Rob (Tom Payne) wyrusza z Wysp Brytyjskich do Persji. Przemierza morze, Italię i pustynię. Przepiękne zdjęcia oddają ogrom i moc otaczającej bohatera natury.
11. INDIANA JONES (Wszystkie części)


Indiana Jones, turystyka filmowa, Harrison Ford

Niezastąpiona klasyka kina przygodowego. Każdy kolejny film to wyprawa w nieznane. Chyba każdy z nas po seansie miał chęć włożyć kapelusz, chwycić za bicz i ruszyć ratować świat – koniecznie w jakieś egzotyczne miejsce.
10. DZIKA DROGA (Wild, 2014)


Dzika droga, turystyka filmowa

Czasem tylko daleka podróż w nieznane potrafi pomóc z przerobieniem rozmaitych traum. Kontakt z dziką przyrodą, niespodziewane przygody, a także błądzenie mogą nas sprowadzić na właściwe tory. Cheryl (Reese Whiterspoon) po śmierci matki i rozpadzie małżeństwa wyrusza w pieszą wędrówkę przez Stany Zjednoczone. Podróż przemawiająca do zmysłów.
9. QUANTUM OF SOLACE (2008)


Quantum of solance, turystyka filmowa

James Bond nigdy nie mógł usiedzieć na miejscu. W ramach rozmaitych misji był na wszystkich kontynentach, w miejscach egzotycznych i tych dobrze znanych. „Quantum of Solace” zdobyło jednak szczególną uwagę za otwierającą film sekwencję z pościgiem po dachach włoskiej Sieny. Zobaczyć miasto z takiej perspektywy to prawdziwa gratka.
8. WIELKIE PIĘKNO (La grande bellezza, 2013)


Wielkie piękno, turystyka filmowa

Nie jest to film o podróżowaniu sensu stricto, jednak do podróży do Rzymu niewątpliwie zachęca. „Wielkie piękno” to najbardziej zmysłowy i kuszący portret Wiecznego Miasta w całej kinematografii. Pokazuje je nie tylko od strony turystycznych atrakcji, ale także tej znanej tylko tubylcom, i to tylko wybranym. Uważajcie jednak, to miejsce może was pochłonąć.
7. POCIĄG DO DARJEELING (The Darjeeling Limited, 2007)


pociąg do Darjeeling , turystyka filmowa

Indie z perspektywy pociągu. Trzech skłóconych braci wyrusza we wspólną podróż, aby odbudować nadszarpnięte relacje. Nieoczekiwane zdarzenia rzucają ich w zupełnie nowe rewiry. Pełna przygód podróż została ukazana w typowej dla Wesa Andersona uwodzicielskiej stylistyce. Takich Indii prawdopodobnie nie zobaczycie nigdzie indziej.
6. STULATEK, KTÓRY WYSKOCZYŁ PRZEZ OKNO I ZNIKNĄŁ (Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann, 2013)


turystyka filmowa

Wiek nie jest przeszkodą w odkrywaniu nowych miejsc i rewirów życia. Allan Karlsson większość swojej długiej egzystencji spędził w podróży, dlaczego więc na emeryturze miałby osiąść w jednym miejscu? Inspirująca historia dla wszystkich tych, którzy na swojej drodze widzą tylko przeszkody i trudności.
5. WSZYSTKO ZA ŻYCIE (Into the Wild, 2007)


turystyka filmowa

Tęsknota za utraconą więzią z naturą, choć nie zawsze uświadomiona, tkwi w każdym z nas. Christopher postanowił dać jej wyraz i wyruszyć w podróż autostopem na Alaskę na spotkanie z prawdziwą przyrodą. Dla takich widoków warto poświęcić wygody miasta.
4. JEDZ, MÓDL SIĘ, KOCHAJ (Eat Love Pray, 2010)


jedz módl się kocha, turystyka filmowa

Dla niektórych nieco naiwna historia, i być może nie bez racji. Jednak nie można jej odmówić siły oddziaływania. Liz Gilbert (Julia Roberts) straciła „apetyt na życie”. W jego poszukiwaniu wyrusza w roczną podróż najpierw do Włoch, później do Indii, a na koniec na Balii. Ludzie, których poznaje i rzeczy, jakich doświadcza, pozwalają jej zaakceptować przeszłość i odważnie patrzeć w przyszłość.


3. W DRODZE (On the Road, 2012)


341690.1

Przenosimy się do lat 50. Sal jest pisarzem, który ślęczy nad swoją pierwszą powieścią. Inspiracji szuka w klubach. Gdy poznaje czarującego, ale i nieprzewidywalnego Deana, rozpoczyna się jego wielka podróż po Stanach.  Sal wyrusza za Deanem tam, gdzie tylko ten wskaże. Wydaje się jednak, że jest bardziej obserwatorem, świadkiem szaleństw kolegi, niż ich uczestnikiem. Ten film pokazuje podróże przed dobą internetu i tanich linii lotniczych.


2. DZIENNIKI MOTOCYKLOWE (Diarios de motocicleta, 2004)


dzienniki motocyklowe, turystyka filmowa

Motocyklem przez Amerykę Południową. W 1952 roku dwaj młodzi Argentyńczycy, biochemik – Alberto Granado i student medycyny — Ernesto Guevara zaplanowali trasę przez cały kontynent. Wyruszają w niezwykłą podróż, która poruszy nie tylko miłośników jednośladów.


1. SEKRETNE ŻYCIE WALTERA MITTY (The Secret Life of Walter Mitty, 2013)


Sekretne życie Waltera Mitty, turystyka filmowa

Największym ograniczeniem dla naszych marzeń jesteśmy my sami. Stawiamy sobie bariery, umacniane strachem. „Sekretne życie Waltera Mitty” to doskonałe remedium na wszelkie lęki i zachęta do odkrywania świata i siebie. Jeden z najbardziej inspirujących filmów ostatnich lat trafia na szczyt zestawienia. Zachęca nie tylko do przekuwania fantazji w rzeczywistość, ale eksploatowania takich miejsc jak Grenlandia czy Islandia.About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.