Filmy o dojrzałej miłości. Romantyczne kino niezależne od wieku

Współczesne kino sugeruje, że miłość to domena młodych osób. Na szczęście jest też wiele filmów romantycznych, które obalają ten mit i pokazują, że zakochać się można na każdym etapie życia. Zazwyczaj opisują losy bohaterów po przejściach, w sile wieku, Dla których otwarcie się na drugą osobę wymaga nie lada odwagi. Poznajcie najlepsze filmy o dojrzałej miłości.

Filmów o miłości nastolatków, 20-latków czy 30-latków cała masa – od komedii romantycznych, przez rasowe romanse, po melodramaty. Im jednak wyższy wiek, tym rzadziej są bohaterami takich produkcji. Tymczasem miłość nie jest uczuciem zarezerwowanym dla młodych. To coś czego szukamy i z czym się zmagamy przez całe życie. A im jesteśmy starsi, tym z większą dojrzałością podchodzimy do spraw sercowych i związków. Jeśli więc szukamy prawdziwych romansów, warto poszukać filmów o dojrzałej miłości.

Na szczęście w kinie ostatnich lat starszych bohaterów jest coraz więcej. Dzięki czemu produkcji o miłości dojrzałej znacznie przybyło. Są to prawdziwie romantyczne filmy, jakich o nastolatkach próżno by szukać. Zatem poznajcie 10 najlepszych z nich.

Przeczyta także: 10 filmów o związkach. Miłość bez koloryzowania

10 ROMANTYCZNYCH FILMÓW O DOJRZAŁEJ MIŁOŚCI


10. Pozycja obowiązkowa (Book Club, 2018)


Filmy romantyczne o dojrzałej miłości

Listę filmów romantycznych o dojrzałej miłości otwiera „Pozycja obowiązkowa”. Bohaterkami są cztery przyjaciółki w dojrzałym wieku – najmłodsza ma 65 lat. Wśród nich jest rozwódka, wdowa, zatwardziała singielka i wieloletnia małżonka. Spotykają się regularnie we własnym klubie książki. Gdy jedna przynosi na spotkanie „50 twarzy Greya”. Pikantna lektura rozbudza w kobietach uśpione rządze. Szybko okazuje się, że potrzebę miłości, bliskości, także tej fizycznej odczuwamy wszyscy, niezależnie od wieku. Właśnie o miłość każda z nich stara się zawalczyć na własny sposób.
9. Dwoje do poprawki (Hope Springs, 2012)


Filmy romantyczne o dojrzałej miłości

Ten film jest nie tyle o poszukiwaniu miłości, co odkrywaniu jej na nowo. Bohaterami jest małżeństwo z długim stażem. Kay i Arnold choć żyją zgodnie, to jednak bardziej obok siebie niż ze sobą. Dla niej ta sytuacja staje się nie do zniesienia. Bez wiedzy męża wykupuje dla nich terapię małżeńską w ośrodku w mieście Hope Springs. Choć Arnold uznaje postępowanie żony za wariactwo, a małżeństwo za bezproblemowe, to godzi się na przedsięwzięcie. Pod czujnym okiem Dr Felda odbędą intymną i intensywną podróż w głąb siebie. Po 30 latach wspólnego życia muszą się zmierzyć z trudnymi kwestiami dotyczącymi miłości i seksu. Ważna lekcja dla wszystkich wieloletnich par.
8. My dwie (Deux, 2019)


Filmy romantyczne o dojrzałej miłości

Czasem dopiero w dojrzałym wieku pozwalamy sobie być tym, kim naprawdę jesteśmy. Bo jeśli nie teraz, to kiedy? Madeleine jest wdową, matką dorosłych dzieci i babcią. Choć całe życie spędziła u boku mężczyzny, to nigdy nie czuła się w takiej relacji dobrze. Dopiero teraz, po 60. odważyła się wejść w związek z kobietą. Dopiero u boku sąsiadki, Niny, poznaje smak prawdziwej miłości. Szczęście Madeleine jest jednak ulotne. Niespodziewany obrót wypadków przerywa miłosną sielankę. Ten film o dojrzej miłości uczy, że nigdy nie jest za późno na prawdziwe uczucie, a także, że tylko szczerość z samym sobą może doprowadzić do szczęścia.
7. Do zakochania jeden krok (Fnding Your Feet, 2017)


Filmy romantyczne o dojrzałej miłości

Srebrne rozwody są coraz częstszym zjawiskiem, ale Sandra – bohaterka kolejnego filmu o dojrzałej miłości – nigdy nie przypuszczała, że coś takiego spotka właśnie ją. Na pozór bowiem miała wszystko – piękną rodzinę, status społeczny i majątek. Poznajemy ją, gdy hucznie świętuje przejście swojego męża na emeryturę. To ma być początek nowego rozdziału w ich życiu. Sandra nie spodziewa się jednak, że mąż ma inne plany – odchodzi do innej kobiety. Załamana bohaterka wyjeżdża do siostry do Londynu. Tam musi się uporać ze wstydem i żalem. Nawet nie przypuszcza, że nowe życie, o którym tak marzyła, czai się za rogiem. Ten filmy o miłości zawiera wiele ważnych życiowych prawd, ale przekazanych w lekkiej formie.
6. Lepiej późno niż później (Something’s Gotta Give, 2003)


Filmy romantyczne o dojrzałej miłości

„Lepiej późno niż później” to już kultowa komedia romantyczna o dojrzałej miłości. Erica udaje się do swojego domu nad morzem, aby w spokoju pisać sztukę. Nieoczekiwanie zjawia się tam jej córka z nowym chłopakiem – sześciedzięciokilkuletnim Harrym. To nie jest jedyna niespodzianka, jaką tego weekendu spotka Ericę. Harry dostaje zawału i musi u niej zostać na kilka dni, podczas gdy inni goście rozjeżdżają się w swoją stronę. Początkowa niechęć powoi ustępuje zainteresowaniu, a może czemuś jeszcze? Czasem nawet z wiekiem relacje damsko-męskie nie stają się łatwiejsze. Wydaje się wręcz, że robią się dużo bardziej skomplikowane.
5. Zwyczajna miłość (Ordinary Love, 2019)


Czas na całkowitą zmianę nastroju. Następny na liście film to kameralna, nieśpieszna opowieść, która umożliwia unikalny wgląd w życie pary w średnim wieku, której przychodzi zmierzyć z okrutną diagnozą. Joan właśnie dowiaduje się, że ma raka piersi. Razem z Tomem stara się temu wyzwaniu stawić czoła. Nie znajdziemy tu jednak heroizmu, wielkich gestów, teatralnych gestów. W tej opowieści jest pokazana codzienność zwykłych ludzi w obliczu wielkiego zagrożenia. Choć nie jest to film pokazowy, szumny ani efektowny, to jest szalenie prawdziwy. Dostrzeżemy w nim wielką miłość wyrażaną drobnymi gestami, spojrzeniami, obecnością.
4. Supernova (2020)


Filmy romantyczne o dojrzałej miłości

Można powiedzieć, że film „Supernova” jest w tematyce podobny do swojego poprzednika – „Zwyczajnej miłości”. Tutaj także mamy dojrzałą parę w obliczu choroby, inne są jednak okoliczności i kontekst. Sam i Tusker to dwaj mężczyźni żyjący w związku od 20 lat. Kupili kampera i wyruszyli w sentymentalną podróż po Anglii. Szybko możemy się zorientować, że nie wszystko w tym sielskim obrazku jest w porządku. Tusker cierpi bowiem na szybko postępującą demencję. Nie chce obarczać partnera swoją chorobą, dlatego dla niego ta podróż jest pożegnalną. problem w tym, że Sam o tym jeszcze nie wiem. Ten szalenie poruszający film o dojrzałej miłości chwyta za serce. Mówi o miłości językiem uniwersalnym.
3. Co się wydarzyło w Madison County? (The Bridges of Madison County, 1995)


Filmy romantyczne o dojrzałej miłości

Głośny romans z lat 90. to kameralna historia o dojrzałej miłości, a przy tym miłości niemożliwej. Fotograf przybywa do hrabstwa Madison, by zrobić zdjęcia słynnych krytych mostów. Na miejscu poznaje gospodynię domową, której rodzina wyjechała na festyn. Francesca staje się przewodniczką po okolicy fotografa. Dzieli ich wiele, żeby nie powiedzieć wszystko, a mimo to rodzi się między nimi coś więcej. Nieoczekiwanie wybucha romans. Pełna namiętności opowieść, ale zaprezentowana subtelnie, pobudzi romantyczną strunę w każdym. Czy jednak ten związek ma jakiekolwiek szanse? Ten film o miłości dojrzałej to rasowy romans.
2. To komplikowane (It’s Complicated, 2009)


Filmy romantyczne o dojrzałej miłości

To, że po rozwodzie bywa trudno się odnaleźć Jane wie, jak mało kto. Dopiero po 10 latach zaczyna się czuć „normalnie”. Choć życie układa się jej, jak nigdy, zaskakuje samą siebie, i to wcale nie w pozytywnym tego słowa znaczeniu – wdaje się w romans z byłym mężem. Jednocześnie zaczyna spotykać się z nowo poznanym architektem. Takich rozterek miłośnych, w takim wieku Jane się nie spodziewała. Nową sytuację przeżywa niczym nastolatka. Ten film o dojrzałej miłości pokazuje, że wobec uczuć po prostu bywamy bezradni i nie ma to nic wspólnego z wiekiem.
1. Miłość (Amour, 2012)


Filmy romantyczne o dojrzałej miłości

Na pierwszym miejscu zestawienia najlepszych filmów o dojrzałej miłości, nie mogło być innego tytułu. „Miłość” to poruszający melodramat o starszej parze. Mimo długich lat spędzonych razem jest między nimi harmonia i czułość. Ostatni etap życia nie będzie jednak łatwy. Anne doznaje wylewu i traci kontakt z otoczeniem. Wymaga ciągłej opieki. Pogrążony w rozpaczy Georges robi wszystko, żeby zapewnić żonie należytą opiekę. Jego heroiczna postawa porusza, podobnie jak poczucie bezradności i lęku. W końcu cierpienie żony zaczyna go przerastać. Ten film porusza i skłania do refleksji. Miłość zostaje w nim zdefiniowana na nowo.


About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.