„Pozycja obowiązkowa”: piękne wnętrza dla osób w każdym wieku

„Pozycja obowiązkowa” to bardzo przyjemny film, który zgromadził na ekranie plejadę gwiazd starszego pokolenia. Jednak każdy kto myśli, że to propozycja wyłącznie dla starszych ludzi, jest w dużym błędzie. Ten film przemówi do każdego, niezależnie od wieku. Podobnie zresztą jak pokazane w nim wnętrza amerykańskich domów.

Pozycja obowiązkowa - filmowe wnętrza
„Pozycja obowiązkowa” opowiada o czwórce wieloletnich przyjaciółek w dojrzałym wieku. Widują się co miesiąc na spotkaniach własnego klubu książki. Jedna z nich przynosi „50 twarzy Greya”. Początkowo niechętne, w końcu zaczytują się w głośnej erotycznej powieści. Lektura wyzwala w każdej pragnienia, o istnieniu których już dawno zapomniały. Szybko okazuje się, że potrzebę miłości, bliskości, także tej fizycznej odczuwamy wszyscy, niezależnie od wieku. Co istotne, choć najmłodsza z przyjaciółek ma 65 lat, to wszystkim daleko od wizerunku zasiedziałej w fotelu staruszki. Wszystkie są aktywnymi kobietami, które wciąż chcą się cieszyć życiem. Każda ma swoje pasje, zainteresowanie i w końcu styl. Widać to nie tylko w sposobie ubierania, ale również aranżacji wnętrz. W filmie widzimy kilka interesujących domów. Przyjrzyjmy się im po kolei.

Przeczytaj także: TOP 15: Najlepsze komedie romantyczne – do śmiechu i do łez


Pozycja obowiązkowa – dom Diane

Diane Keaton wcieliła się we wdowę z dwójką dorosłych córek. Ona mieszka w domu w Sana Monica, a jej córki w Arizonie. Obie nalegają, żeby matka przeprowadziła się do nich. Urządziły jej nawet mieszkanie w piwnicy. Wmawiają matce, że się starzeje i nie daje sobie rady sama. Wytykają również, że dom się sypie i wymaga ciągłych remontów. Tymczasem patrząc na uroczy domek Diane, trudno doszukać się wspomnianych usterek. Jest biały, parterowy z licznymi przeszkleniami i otoczony zielenią. To faktycznie istniejący dom w Brentwood, dzielnicy Los Angeles.

Pozycja obowiązkowa - filmowe wnętrza

Pełna uroku posiadłość idealnie wpisała się w styl filmowej bohaterki. Wnętrza są jasne, zdominowane przez biele i beże oraz ożywione przez kilka uderzeń kolorów. Głównym materiałem jest drewno, który buduje ciepłą i przyjazną atmosferę. Diane przyjmuje gości w saloniku z kominkiem. Przyjaciółki zasiadają w fotelach amerykańskiej marki Mitchell Gold + Bob Williams. Są to białe fotele z czarnymi cienkimi paskami. Podobno tak spodobały się Diane Keaton, że po zakończeniu zdjęć do filmu „Pozycja obowiązkowa” je odkupiła.

Pozycja obowiązokowa Pozycja obowiązokowa

Pozycja obowiązkowa - filmowe wnętrza

Pozostałe uczestniczki spotkania klubu książki zasiadają na ciekawych fotelach o bambusowych ramach. Z kolei w tle, w jadalni widać krzesła Wishbone projektu Hansa J. Wagnera.

Pozycja obowiązkowa - filmowe wnętrza

Z jednej strony salon ma w sobie naturalność, nadmorski luz, z drugiej widać, że urządzała go osoba z zamiłowaniem do pięknych rzeczy.

Pozycja obowiązkowa - filmowe wnętrza

W domu Diane możemy jeszcze zajrzeć do sypialni. Jest to białe proste pomieszczenia. Na jasnym tle silnie wybijają się ciemne meble – łóżko o rzeźbionej ramie oraz bardzo interesująca ława ręcznie zdobiona malunkami. Jest to mebel wyszperany na targu staroci.

Pozycja obowiązkowa - filmowe wnętrza

Z postacią Diane Ketaon jest związany także pilot zagrany przez Andy’ego Garcia. Mitchell jest nowym adoratorem Diane. Mieszka w stanie Arizona w starej willi w hiszpańskim stylu. Dom, który widzimy na ekranie to rancho Hummingbird Nest Ranch w Simi Valley w Kaliforni, które kiedyś należało do milionera Davida Sapersteina. Sprzedał on posiadłość w 2016 roku za 33 mln dolarów (sic!). Kiedy scenografka Rachel O’Toole po raz pierwszy zobaczyła imponującą hiszpańską willę, wiedziała, że znalazła dom idealny dla postaci, w którą wcielił się Garcia. Jedynie kuchnia z lat 70. wymagała zmian na potrzeby filmu. W pozostałych pomieszczeniach wystarczyło zmienić dekoracje. Scenografce zależało na tym, żeby dom odzwierciedlał osobowość Mitchella. A ten mimo posiadanych pieniędzy pozostał człowiek przystępnym, miłym, skromnym i twardo stąpającym po ziemi. Dlatego wnętrzom jego domu daleko od ostentacji. Ich paleta kolorystyczna jest wyciszona, pełna kolorów ziemi.

Niestety nie mam zbyt wielu zdjęć tego domu, jedynie dwa ujęcia z zewnątrz.

Pozycja obowiązokowa"Pozycja obowiązkowa" - filmowe wnętrza

"Pozycja obowiązkowa" - filmowe wnętrza

Pozycja obowiązkowa – dom Carol

Kolejną bohaterką filmu jest Carol, w którą wcieliła się Mary Steenburgen. Jest to kobieta spełniona zawodowo, jest szefem kuchni we własnej restauracji. Razem z mężem mają okazały dom na przedmieściach. Dom Carol to również faktycznie istniejąca posiadłość, odnowiony budynek w Brentwood, znajdujący się nieopodal domu Diane.

Biorąc pod uwagę jej profesję, nie dziwi, że przyjaciółki zaprasza do swojej kuchni. Tam gromadzą się wokół wyspy kuchennej z marmurowym blatem. Do tego mamy białe szafki i kolorowe akcenty. Scenografka chciała, żeby dom oddawał charakter Carol, która jest najbardziej pogodną ze wszystkich przyjaciółek. Stąd wnętrza są bardzo przyjazne, na otwartym planie i z rozbudowaną kuchnią, odzwierciedlającą nie tylko zawód Carol, ale także towarzyskie usposobienie.

Pozycja obowiązkowa - filmowe wnętrza

Pozycja obowiązkowa - filmowe wnętrzaPozycja obowiązkowa - filmowe wnętrza

Pozycja obowiązkowa – gabinet Vivian

Vivian to najbardziej wyrazista z czwórki przyjaciółek. W tę postać wcieliła się Jane Fonda. Jest to kobieta silna i niezależna, która odniosła spore sukcesy w branży hotelarskiej. Przypomina Samanthę z „Sexu w wielkim mieście”. Vivian mieszka w hotelu, który prowadzi. Zajmowany przez nią apartament widzimy na ekranie zaledwie przez kilka chwil i niczym nie różni się on od innych pokoi hotelowych. Ciekawiej natomiast prezentuje się gabinet bohaterki. Tak naprawdę jest to pokój w historycznym hotelu Millennium Biltmore Hotel w Los Angeles. Jest skąpany w beżach z akcentami miedzi, złota, srebra oraz kryształowymi dodatkami. Gabinet jest elegancki, ale nie brakuje mu też nieco glamouru.

Pozycja obowiązkowa - filmowe wnętrza

Pozycja obowiązkowa - filmowe wnętrza

Pozycja obowiązkowa - filmowe wnętrza

Pozycja obowiązkowa – dom Sharon

Ostatnią bohaterką jest Sharon, w tej roli Candice Bergen. Sharon jest sędzią federalnym, osiągnęła więc bardzo wysoką pozycję zawodową, jest kobietą wpływową i poważaną. Jednak jej życie uczuciowe nie rysuje się już tak różowo. Od 18 lat jest rozwódką, ma dorosłego syna, z którym rzadko rozmawia, a jej serce i łóżko od dawna pozostają puste. Sharon jest też osobą do domu której zaglądamy najrzadziej. Nie do końca wiemy jak wygląda całość i gdzie dokładnie się znajduje. Najczęściej widzimy gabinet bohaterki, zarówno ten w sądzie jak i domowy, które są do siebie bardzo podobne. Ściany pokrywa dość ciemne drewno, a centralne miejsce zajmuje masywne biurko. Wszystko to ma podkreślać pozycję Sharon.

Pozycja obowiązkowa - filmowe wnętrza Pozycja obowiązkowa - filmowe wnętrza Inne pokoje w domu Sharon widzimy tylko w jednej scenie, gdy to ona jest gospodynią spotkania klubu książki. Razem z przyjaciółkami spotyka się w salonie. Jest to przestrzeń bardzo elegancka i szykowna. Tak jak w poprzednich domach, tak i tu dominują jasne kolory, głównie biele. Jednak w tym wnętrzu sprawiają wrażenie bardziej oficjalnych.

Pozycja obowiązokowa

Pozycja obowiązkowa - filmowe wnętrza Pozycja obowiązkowa - filmowe wnętrza

W „Pozycji obowiązkowej” każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie, także pod względem wnętrzarskim. W końcu mamy tu nie jeden, ale aż cztery domy warte uwagi. Wszystkie odzwierciedlają osobowości i sytuacje życiową swoich bohaterów. W pewnym sensie mają w sobie ten sam klimat, co domy z filmów Nancy Meyers, która przykłada ogromną wagę do przestrzeni, w których osadza swoich bohaterów. Każdemu, komu podobały się „To skomplikowane” czy „Lepiej późno niż później” ten film z pewnością przypadnie wam do gustu.


W STYLU FILMOWYCH DOMÓW:

Na zdjęciu: 1. Kieliszki do czerwonego wina, Duka, 99,99 zł/6 szt. 2. Kolorowe miseczki, Duka, 59,99 zł/4 szt. 3. Dozownik z kranikiem, H&M Home, 149,99 zł. 4. Fotel Morgan Dixon, Eichholtz, ok. 6500 zł. 5. Komoda Amy, WestwingNow, 1949 zł. 7. Sofa narożna Zach, WestwingNow, 4989 zł. 8. Drewniana deska z korą, Studio Minimal/Pakamera, 66 zł.

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.