Warte uwagi #1. Co czytać, oglądać i robić w nadchodzącym tygodniu?

Warte uwagi to nowy cykl na blogu Learning from Hollywood. Co tydzień, w każdy czwartek będę w nim polecać wyróżniające się: filmy, książki, koncerty, wydarzenia, artykuły, strony czy inicjatywy. Wszystko po to, żebyście nie przegapili rzeczy Wartych uwagi.

Warte uwagifot. CC0 Ninocare

Warte uwagi to kulturalne podpowiedzi na nadchodzący tydzień. Co warto robić, czytać, oglądać i nie tylko. Czego tym razem nie można przegapić? Polecam rzeczy Warte uwagi.


Film „Zimna wojna”

Nowy film Pawła Pawlikowskiego, reżysera oscarowej „Idy”, już został wyróżniony w Cannes. Zdobył tam Złotą Palmę za reżyserię. Jest to opowieść o trudnej miłości dwojga ludzi, która rozgrywa się w niespokojnych czasach. Jesteśmy w sercu zimnej wojny lat 50. Inspiracją do powstania tego obrazu była faktyczna historia rodziców Pawlikowskiego, których to imiona otrzymali główni bohaterowie. To jeden z tych filmów, które już stały się klasykami. Pozycja obowiązkowa nie tylko dla fanów kina.

fot. Kino Świat

Wyprzedaż garażowa #4

Już po raz czwarty sklepy Le Pukka concept store i Design Store organizują wyprzedaż swojego magazynu w Warszawie przy ulicy Mińskiej. Można na niej kupić meble poekspozycyjne, uszkodzone, jak i zupełnie nowe, ale zalegające w rzeczonym magazynie. To prawdziwa okazja na zdobycie designerskich perełek za mniej. Na zakupy będą jednak tylko trzy godziny w czwartek 14 czerwca. Wyprzedaż rusza o 18.00. Warto stawić się punktualnie. Szczegóły o wydarzeniu.

Wyprzedaż garażowafot. mat. prasowe/facebook.com

Książka „Betonia. Dom dla każdego” Beaty Chomątowskiej

Bloki z wielkiej płyty są architektonicznym symbolem Polski. Są wszech obecne, a przez to już niemal niezauważalne. Mieszka w nich ok. 12 mln Polaków i choćby z tego względu postanowiła przyjrzeć się im bliżej Beata Chomątowska. Autorka konfrontuje ideę masowego budownictwa mieszkaniowego, która stanęła u ich podstaw z rzeczywistością. Chce pokazać bloki takie, jakimi są naprawdę, ze wszystkimi ich wadami i zaletami. Więcej o książce na stronie Wydawnictwa Czarne.

Betonia. Dom dla każdego - książkamat. prasowe

Pierwszy katalog WestwingNow

Klub zakupowy Westwing jest dobrze znany większości amatorom ładnych rzeczy do wnętrz. Nie wszyscy jednak wiedzą, że od kilku miesięcy funkcjonuje również sklep internetowy o nazwie WestwingNow. W związku z tym na polskim rynku został wydany pierwszy katalog z trendami na sezon wiosenno-letni 2018. Jest to ponad 100 stron inspiracji, pomysłów i nowości. W efektownej oprawie pokazuje on, co można znaleźć w sklepie WestwingNow. Więcej na stronie WestwingNow.

fot. WestwingNow

Targi Rzeczy Wyszukanych / ZOO Market

Na warszawskiej Pradze w weekend 9-10 czerwca odbędzie się wielkie handlowanie. Na licznych stoiskach zaprezentują się wystawcy z całej Polski. Będzie można kupić zarówno antyki, rzeczy vintage, starocie, ale też rękodzieło, design, obrazy, grafiki, rzeźbę. Swoje prace zaprezentują także młodzi artyści z Akademii Sztuk Pięknych. Organizatorzy przygotowali liczne wydarzenia i atrakcje towarzyszące. Więcej informacji.

fot. Zoo Market/facebook.com

50. rocznica premiery filmu „Dziecko Rosemary”

To już 50 lat, kiedy na ekrany kin wszedł film Romana Polańskiego „Dziecko Rosemary”. Opowieść o młodej parze z Manhattanu spodziewającej się dziecka na stałe weszła do kanonu światowego kina i wyznaczyła kierunek dla rozwoju całego gatunku filmowego – horroru. Filmotek Narodowa i Kino Iluzjon postanowiły uczcić okrągłą rocznicę. 12 czerwca odbędzie się specjalny pokaz filmu poprzedzony rozmową Karola Jachymka z Klarą Cykorz oraz Ewą Szponar o półwieczu recepcji obrazu Polańskiego. Więcej informacji.

Dziecko Rosemarymat. prasowe

Otwarcie Muzeum Polskiej Wódki

To coś nie tylko dla fanów wódki. Długo oczekiwane muzeum tego trunku w końcu zostanie otwarte w Warszawie w Centrum Praskim Koneser 12 czerwca. Jego realizacja trwała 4 lata. Wnętrza projektował Mirosław Nizio, a logo Andrzej Pągowski. Wystawa pokazuje nie tylko sam proces wytwarzania wódki, ale też jej historię i zaplecze kulturowe. Na koniec zwiedzania przewidziana jest degustacja. Całość należy do najnowocześniejszych i najlepiej zaprojektowanych obiektów muzealnych w Polsce. Więcej informacji na stronie muzeum.

Muzeum Polskiej Wódkimat. prasowe

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.