Filmy o miłości, które trzeba zobaczyć. 12 najlepszych produkcji

Filmy o miłości to nie tylko komedie romantyczne. O miłości powstają produkcje w konwencji dramatu, melodramatu, a nawet science fiction. Wszak o uczuciach można opowiadać na wiele sposobów, te filmy robią to najpiękniej. Poznaj ranking 12 najlepszych produkcji o miłości.

Filmy o miłości oglądają równie chętnie mężczyźni i kobiety, choć ci pierwsi rzadziej się do tego przyznają. Każdy jednak od czasu do czasu chce się wzruszyć, a te produkcje dostarczają wyjątkowo wielu emocji. Przyjęło się uważać, że filmy o miłości to jedynie komedie romantyczne – zupełnie niesłusznie. O tym najważniejszym z uczuć powstało miliony produkcji w różnych gatunkach. Wszak miłość to temat nie tylko do śmiechu. Czasem z wiąże się z nią smutek, samotność i niespełnienie. Do tego wątki miłosne są obecne w zdecydowanej większości produkcji filmowych. Jakie filmy o miłości szczególnie warto obejrzeć? Znajdziecie tu kilka klasyków, jak i mniej znanych produkcji. Z pewnością ta lista mogłaby być dużo dłuższa, wystarczy wspomnieć takie produkcje, jak nieśmiertelny “Titanic”, klasyczne “Przeminęło z wiatrem” czy młodsze “500 dni miłości”. Jednak z pewnością znalazły się tu filmy, które pokazują wszystkie aspekty miłości, często w niesztampowy sposób. Do tego wszystkie produkcje stoją na bardzo wysokim poziomie, co potwierdzają ważne nagrody filmowe.

12 najpiękniejszych filmów o miłości

 


12. DEBIUTANCI (Beginners, 2010)


Debiutanci, filmNiezależnie od wieku, w którym nas dopada, wydaje się, że wszyscy jesteśmy debiutantami w miłości. Mimo że Oliver ma 38 lat, gdy poznaje Annę i zakochuje się w niej, jest równie bezradny, jakby był nastolatkiem. Może dlatego, że im stajemy się starsi, tym coraz trudniej się na kogoś otworzyć i obdarzyć bezwarunkowym zaufaniem. Do tego w życiu Olivera dzieje się wiele innych rzeczy, które poruszają jego serce – ojciec choruje na raka i ujawnia, że jest gejem choć żył z jedną kobietą – jego matką – całe życie. Czy to zmobilizuje Olivera do walki o własne szczęście? Bardzo dojrzały, prosty, a jednocześnie skłaniający do myślenia film.
11. TO WŁAŚNIE MIŁOŚĆ (Love Actually, 2003)


To właśnie miłość, film

“To właśnie miłość” rozgrywa się wokół świąt Bożego Narodzenia, łatwo więc go wrzucić do zakładki filmy świąteczne. Tymczasem głównym tematem jest tu miłość. W 12 przeplatających się ze sobą historiach, pokazano, jak różne może mieć oblicza. Mamy miłość namiętną, niespełnioną, nieśmiałą, pierwszą, zdradzoną, przyjacielską i taką, która dodaje skrzydeł. Ten film śmieszy i wzrusza, a przede wszystkim pokazuje, że miłość jest najważniejszym składnikiem życia.
10. BEZSENNOŚĆ W SEATTLE (Sleepless in Seattle, 1993)


Bezsenność w Seattle, filmW tym zestawieniu nie mogło zabraknąć choć jednego filmu o miłości z Meg Ryan w roli głównej. Aktorka została okrzyknięta specjalistką od komedii romantycznych. Faktycznie to gatunek, w którym głównie się pojawiała. “Bezsenność w Seattle” zajmuje tu szczególną rolę. Opowiada bowiem nie tylko o miłości, ale i samotności, także tej w związku. Są tu także romantyczne uniesienia i wielki finał na szczycie Empire State Building w walentynkową noc.
9. ZAKOCHAĆ SIĘ (Falling in Love, 1984)


Zakochać się, film“Zakochać się” to mało znany, kameralny film z Meryl Streep i Robertem de Niro w rolach głównych. Frank i Molly wpadają na siebie na zakupach. Potem znów w pociągu. Seria przypadkowych spotkań zbliża ich do siebie. Zaczynają się poznawać bliżej, aż w końcu rodzi się romans. Niestety on ma żonę i dwójkę dzieci, a ona mieszka z narzeczonym. Zachowają się “przyzwoicie”, czy zawalczą o swoje uczucie? Ten film opowiada o miłości, która przychodzi nieco za późno, i życiowych wyborach, za które należy ponieść odpowiedzialność. Polecam wszystkim.
8. P.S. KOCHAM CIĘ (PS I Love You, 2008)


PS Kocham cię, film“P.S. Kocham cię” to film o miłości silniejszej niż śmierć. Holly i Gerry tworzyli namiętny związek, który gwałtownie przerwała jego choroba. Po odejściu Gerry’ego, Holly nie może się odnaleźć. W dniu swoich 30 urodzin zaczyna dostawać od swojego zmarłego męża listy, każdy jest jednocześnie jakimś zadaniem dla niej. W ten sposób Gerry chciał jej pomóc w ułożeniu sobie życia na nowo. Ten film z pewnością skłoni każdego do śmiechu, do łez i do prawdziwych wzruszeń.
7. ZAKOCHANY BEZ PAMIĘCI (Eternal Sunshine of the Spotless Mind, 2004)


Zakochany bez pamięci, filmTen film o miłości wymyka się schematom. Główni bohaterowie Joel i Clementine rozstali się. Ewidentnie musiało to być burzliwe rozstanie, bo oboje poddali się zabiegowi wymazywania siebie nawzajem z pamięci. Chyba wiele osób ma za sobą związki, o których wolałoby zapomnieć. Miłości jednak nie da się tak po prostu wymazać. Ten film stanowi także ciekawy wątek o rozważaniach na temat przeznaczenia – czy jest nam pisana jakaś jedna, konkretna osoba?
6. WSZYSTKO NA CO NIEBO ZEZWALA (All That Heaven Allows, 1955)


Wszystko na co niebo zezwala, filmW Polsce ten film nie należy do bardzo znanych. Ona jest wdową z lokalnej śmietanki towarzyskiej. On jej ogrodnikiem. Dzieli ich wszystko – wiek, pozycja społeczna, styl życia. Mimo to rodzi się między nimi uczucie. Jesteśmy jednak w latach 50., czyli w niezwykle pruderyjnych czasach o sztywnych normach społecznych. Czy para będzie się w stanie im oprzeć, czy wytrzyma odrzucenie społeczne i rodziny, na rzecz własnego szczęścia? Film o miłości, która nie rozumie barier.
5. KIEDY MĘŻCZYZNA KOCHA KOBIETĘ (When a Man Loves a Woman, 1994)


Kiedy mężczyzna kocha kobietę, film

Jeśli komuś się wydaje, że znalezienie drugiej połówki to wyzwanie, radzę obejrzeć ten film, żeby się przekonać, że dużo trudniejsze jest to, co następuje potem. “Kiedy mężczyzna kocha kobietę” to studium miłości w małżeństwie. Alice i Michael mają dwójkę dzieci. Pozornie wszystko układa się dobrze. Jednak Alice ma problem, który niszczy ich rodzinę – jest alkoholiczką. Zazwyczaj spotykamy się z sytuacją odwrotną, kiedy mężczyzna pije. Jak w tej sytuacji postąpi Michael – odejdzie, czy będzie walczyć? Film o trudnej miłości, z którego pochodzi jedna z najpiękniejszych piosenek miłosnych o tym samym tytule.
4. ONA (Her, 2013)


Ona, filmJedyny film science fiction w tym zestawieniu, który oferuje wizję miłości w świecie przyszłości. Theodore wydaje się samotnym człowiekiem. Kupuje sobie oprogramowanie, które ma mu pomóc w codziennych sprawach. Po pewnym czasie zakochuje się w swoim komputerze. Czy to samotność popycha go ku tej relacji, czy naprawdę taki związek jest możliwy? Wizja, jaką kreśli Spike Jonze jest bardzo smutna, choć do pewnego stopnia uwodzicielska. W gruncie rzeczy “Ona” to film o braku miłości.
3. PAMIĘTNIK (The Notebook, 2004)


Pamiętnik, film“Pamiętnik” szybko wszedł do kanonu filmów o miłości. Starszy mężczyzna czyta chorej na Alzheimera kobiecie pamiętnik opisujący historię miłości dziewczyny z zamożnego domu i ubogiego chłopaka. Poznajemy ich burzliwe losy, i to jak w końcu po latach chłopak wywalczył sobie rękę dziewczyny. Okazuje się, że starszy mężczyzna czyta kobiecie ich własną historię. Ona jednak już prawie nic nie pamięta, często nawet nie poznaje własnego męża. Pełen wzruszeń film o miłości do samego końca.
2. GWIAZD NASZYCH WINA (The Fault in Our Stars, 2014)


Gwiazd naszych wina, film

Na tym filmie trudno nie płakać. “Gwiazd naszych wina” to historia pary nastolatków naznaczonych chorobą. On ma amputowaną nogę po raku kości, ona wciąż walczy ze skutkami przebytego raka trzustki. Są młodzi, ale przez to co przeszli, już dawno przestali być dziećmi. Dlatego ich miłość jest głęboka, szczera i czysta. Niestety też naznaczona widmem śmiertelnej choroby. Bardzo wzruszający.1. MIŁOŚĆ (Amour, 2012)


Miłość, filmNa szczycie listy jest film o miłości niezwykle głębokiej i prawdziwej postawionej wobec wielkiego wyzwania. Georges i Anna są kochającym się małżeństwem z 50-letnim stażem. Niespodziewanie Anna zaczyna chorować. Doznaje ataku, który przykuwa ją do łóżka, jest sparaliżowana i nie mówi. Ta gigantyczna tragedia łamie serce Georgesa. Opiekuje się ukochaną najlepiej, jak umie. Jednak jej cierpienie jest dla niego oczywiste, a jego możliwości ograniczone. To poruszająca historia o sile miłości i poświęcenia, a jednocześnie jeden z najważniejszych współczesnych filmów w ogóle. Każdy powinien go obejrzeć, choć uprzedzam, że nie jest łatwy.Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.