Filmy o końcu świata. 10 najlepszych produkcji

Wyobrażenia końca świata są obecne w kulturze od zarania ludzkości. Nic dziwnego, że nie brakuje także filmów na ten temat. Są to produkcje w klimacie katastroficznym, w których ludzie podejmują ostatnie na poły heroiczne, na poły desperackie próby ocalenie siebie i świata. Poznajcie 10 najlepszych filmów o końcu świata.

Filmy o końcu świata to coraz popularniejszy gatunek filmowy. Mają w sobie dużą dawkę dramatyzmu, apokaliptycznych scen oraz sporo przerażających scenariuszy zagłady ludzkości. Co ciekawe, zdecydowana większość tych filmów zakłada, że zagłada przyjdzie nagle, jej źródłem będzie siła zewnętrzna (asteroida, kosmici, wirus, pogodowa anomalia etc.), jest szansa na ocalenie świata, ale niemal zawsze konieczne jest do tego zaangażowanie amerykańskiego rządu. Bardzo niewiele produkcji bierze pod uwagę możliwość, że ludzie sami doprowadzą do końca świata. Jak widać, filmowcy w Hollywood są niepoprawnymi optymistami.

W filmach o końcu świata przeważnie śledzimy losy kilku bohaterów uciekających przed zagładą i próbujących ocalić świat. Zazwyczaj są to zwykli ludzie, którzy nagle stanęli w obliczu niecodziennych okoliczności. Tego typu kino mocno trzyma w napięciu i skutecznie pobudza wyobraźnię. Poznajcie zatem 10 najlepszych filmów o końcu świata.

Przeczytaj także: Najlepsze filmy postapokaliptyczne. 15 filmów do obejrzenia

TOP 10: FILMY O KOŃCU ŚWIATA


10. Dzień Niepodległości (Independence Day, 1996)


Zestawienie najlepszych filmów o końcu świata otwiera kultowy już „Dzień Niepodległości”. Na Ziemię najeżdżają monstrualne statki  Obcych i dosłownie zmiatają z powierzchni największe metropolie naszego globu. Ludzkości grozi całkowita zagłada. Jedyną nadzieję na ocalenie niosą dwaj śmiałkowie gotowi na wszystko. Żeby jednak ich misja się powiodła, cały rodzaj ludzki musi się po raz pierwszy w historii dziejów w pełni zjednoczyć. Pytanie brzmi, czy ludzie zapomną o podziałach politycznych, kulturowych i religijnych? Ten film pokazuje, że koniec może przyjść nagle.


9. Pojutrze (The Day After Tomorrow, 2004)


W tym filmie to nie obcy będą nieść koniec świata, a pogoda. Klimatolodzy od dawna wieszczą Ziemi kolejną epokę lodowcową. Niedoszacowali jednak, że nadejdzie tak szybko. Dosłownie z dnia na dzień okazuje się, że katastrofa puka już do bram ludzkości. Klimatolog Jack Hill stara się zaalarmować Biały Dom i jednocześnie ocalić swoją rodzinę od rychłej śmierci. Po tym, co ma nadejść, Ziemia nie będzie już tym samym miejscem, a nieliczni ocaleli, będą musieli nauczyć się żyć w dużo surowszych warunkach niż dotychczas.


8. Jądro Ziemi (The Core, 2003)


Ten film o końcu świata ma tylu samo fanów, co przeciwników. Badacze wnętrza Ziemi odkrywają niepokojące zmiany w jej rdzeniu, które mogą doprowadzić do globalnej zmiany temperatury na powierzchni planety. Wyniki badań potwierdzają obawy. Jak się okazuje, istnieje możliwość zapobieżenia takim niepożądanym skutkom poprzez detonację ładunku nuklearnego blisko rdzenia Ziemi. Powstaje więc amerykańsko-rosyjski zespół naukowców, którzy postanawiają podjąć się wyprawy do wnętrza Ziemi przy pomocy zbudowanej do tego celu kapsuły.


7. Armageddon (1998)


Według obliczeń NASA za 18 dni ma dojść do zderzenia ogromnego asteroidy z Ziemią. Naukowcy opracowali plan ratunkowy, choć niezwykle ryzykowny. Trzeba dotrzeć na asteroidę, wykonać odwiert i umieścić w nim ładunek wybuchowy. Dzięki temu skała zmieni trajektorię lotu. Do tej szalenie ryzykownej misji, której powodzenie jest mgliste, NASA kompletuje grupę śmiałków, w tym specjalistę w dziedzinie wiertnictwa. Po przyśpieszonym szkoleniu załoga rusza na ratunek planecie.


6. Dzień zagłady (Deep Impact, 1998)


Podobnie, jak w poprzednim filmie, tak i tu o końcu świata ma przesądzić zderzenie z ciałem niebieskim. Tym w kierunku Ziemi zbliża się ogromnych rozmiarów kometa. Co ciekawe, NASA już dawno wiedziała o zagrożeniu, ale w imię źle pojętego interesu społecznego, zachowała milczenie. Teraz ryzyko unicestwienia ludzkości jest tak duże, że zostają podjęte ostatnie, desperackie próby zniszczeni komety. W jej stronę wysłano statek z grupą astronautów, którymi kieruje Spurgeon Tanner. Jego misja kończy się tylko częściowym powodzeniem.


5. Greenland (2020)


W tym filmie o końcu świata do zagłady ma ponownie doprowadzić kometa. Tym razem jednak nikt się nie łudzi, że katastrofy można uniknąć. Ludzie podejmują więc tyle desperackie, co skazane na niepowodzenie próby ucieczki, jak najdalej od zagrożenia. Okazuje się jednak, że światowe mocarstwa od dawna miały plan awaryjny na taką okoliczność. Spodziewając się globalnego kataklizmu, przyszykowali specjalne schrony dla garstki wybrańców, którzy mieliby odbudowywać świat po zagładzie. Ten film ogląda się jak rasowy thriller.


4. 2012 (2009)


Według pradawnego kalendarza Majów w roku 2012 ma dojść do końca świata. Jak się można domyślać, nikt nie wziął dawnych proroctw na poważnie. Gdy jednak w różnych miejscach globu zaczyna dochodzić do potężnych anomalii pogodowych, jasne staje się, że zagłada jest blisko. Kierowca limuzyny u rosyjskiego bogacza dowiaduje się, że najbogatsi ludzie na świecie mają plan B — miejsca w luksusowych i ultra bezpiecznych łodziach, coś na kształt arki Noego. Jackson zamierza je znaleźć i ocalić swoją rodzinę. Ten film o końcu świata jest wyjątkowo widowiskowy.


3. Interstellar (2014)


Wielu widzom mógł umknąć fakt, że „Interstellar” to film o końcu świata i desperackiej próbie ratowania ludzkości. Przez zmiany klimatyczne Ziemia staje się miejscem wrogim człowiekowi. Nasza planeta pustynnieje w zastraszającym tempie, a spustoszenie, jakie sieje, jest nieodwracalne. Jedynym ratunkiem jest przesiedlenie ocalonych na inną planetę. Dzięki odkryciu tunelu czasoprzestrzennego grupa badaczy może wyruszyć na poszukiwanie nowej Ziemi. Wizjonerski film Christophera Nolana to znakomite kino.


2. Melancholia (2011)


Tytułowa Melancholia to planeta, która była schowana za Słońcem. Teraz zmierza wprost na Ziemię. Zderzenie jest nieuchronne i doprowadzi do całkowitej zagłady. Film prezentuje to zagadnienie zgoła inaczej niż dotychczas wymienione produkcje w zestawieniu. W pierwszej części jesteśmy uczestnikami przyjęcia weselnego. Justine i Michael celebrują swoją miłość okazałym weselem. Melancholia wydaje się być jedynie anegdotką. Jednak w trakcie zabawy nastrój Justine radykalnie się zmienia. W drugiej części filmu wracamy do tych samych bohaterów. Teraz już wiadomo, że dla ludzkości nie ma ocalenia. Każdy z bohaterów reaguje inaczej na rychły koniec świata.


1. Nie patrz w górę (Don’t Look Up, 2021)


Na szczycie listy najlepszych filmów o końcu świata znalazł się hit Netflixa. Studentka astronomii i jej profesor odkrywają, że w stronę Ziemi zmierza kometa. Przerażeni postanawiają zaalarmować Biały Dom. Wszak istnieje szansa na zmianę trajektorii komety. Niestety prezydent USA nie traktuje ich doniesień poważnie. Para astronomów szturmuje więc media, aby wstrząsnąć opinią publiczną. Tam jednak są traktowani protekcjonalnie. Do zderzenia komety z Ziemią zostało tylko sześć miesięcy, a przyciągnięcie czyjejkolwiek uwagi, zanim będzie za późno, okazuje się szokująco komicznym doświadczeniem. Co trzeba zrobić, żeby ocalić świat przed zagładą?

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.