Salon w stylu glamour – jak go urządzić?

Modny salon wcale nie musi być minimalistyczny ani skrajnie uproszczony. Pełen komfort i przyjemność wypoczynku dają również inne popularne ostatnio tendencje, w tym ciekawy nurt glamour, który zyskał sobie szerokie grono zwolenników.

Jak zatem urządzić salon, żeby był przytulny, wygodny i naprawdę glamour? Szczegóły znajdziecie w naszym artykule.

Styl glamour – najważniejsze cechy nurtu

Skąd w ogóle wziął się styl glamour? Wszystko zaczęło się w świecie wielkiego kina i gwiazd Hollywood z lat 40. i 50. XX wieku. To właśnie dla nich tworzono apartamenty pełne przepychu, luksusowych dodatków, które równocześnie miały być nowoczesne i w pełni funkcjonalne. Tak połączono bogactwo z praktycznością modernizmu, uzyskując wnętrza, obok których trudno było przejść obojętnie. Do dziś takie rozwiązania cieszą się wielką popularnością. Czym się wyróżniają?

Przestrzenie glamour są urządzane na bogato, z podkreśleniem luksusowego charakteru przestrzeni. Podstawą są intensywne kontrasty. W prostych wnętrzach ustawia się masywne meble, również o bardzo ozdobnych formach (w tym zabytkowe meble barokowe lub XX-wieczne). W pomieszczeniach glamour podstawą są neutralne barwy ścian, utrzymane zazwyczaj w jasnych tonacjach szarości, beżu i bieli, które przełamuje się intensywnym fioletem lub zielenią, a także detalami w złocie bądź mocno wypolerowanym srebrze.

Podstawowe materiały – jak zbudować salon glamour?

Kontrast pojawia się także w przypadku zastosowanych materiałów. Dominują eleganckie surowce najwyższej jakości. Na posadzkach pojawiają się marmury lub deski z egzotycznego drewna, które świetnie sprawdza się także w przypadku efektownych mebli. Wyposażenie bywa też wykonane z miękkich i połyskujących tkanin (zwłaszcza aksamitów i satyny).

Wszystko po to, by uzyskać spektakularny efekt bogactwa i elegancji oraz solidnej jakości w naprawdę ponadczasowym wydaniu.

Meble glamour – co wybrać do salonu?

W salonach glamour pojawiają się różne rodzaje wyposażenia. Zazwyczaj bazę stanowią proste konstrukcje minimalistyczne, w tym zwłaszcza regały i komody o białym (neutralnym) wykończeniu, pozbawione jednak nadmiernych dekoracji. Stanowią one tło dla ustawionych dla nich przedmiotów ozdobnych, a także nie tworzą konkurencji dla głównego elementu meblarskiego w salonie glamour, czyli zestawu mebli wypoczynkowych.

Jakie meble rekreacyjne wprowadza się do pokoju dziennego glamour? Są to produkty ciężkie i solidne, zazwyczaj tapicerowane (miękki aksamit lub zamsz), z ozdobnymi pikowaniami w stylu Chesterfield. Bywają to nowe sofy, fotele i pufy, choć zdarza się, że główną strefę salonu buduje się z pomocną mebli zabytkowych. Obok nich koniecznie musi znaleźć się praktyczny stolik kawowy, dopasowany wielkością do całej strefy rekreacyjnej. Może to być elegancki mebel drewniany, choć zdarzają się także produkty minimalistyczne o konstrukcji z wypolerowanego metalu połączonej ze szklanym blatem.

Nad takim zestawem mebli niezbędna jest okazała lampa wisząca. Aby uzyskać spektakularny efekt, wiele osób w tym miejscu montuje okazałe kryształowe żyrandole – znak rozpoznawczy tendencji glamour. Nie tylko zapewniają światło, ale też zdobią rozbudowaną formą i grą odbłysków światła na powierzchni polerowanego szkła. Spory wybór opraw oświetleniowych glamour można znaleźć choćby na stronie LightPlus.

Modne dodatki dla wymagających – glamour tkwi w detalach

Glamour to jednak głównie odpowiednie dodatki. Do najpopularniejszych produktów zaliczają się:

  • tekstylia,

  • bibeloty,

  • lustra.

Jak stworzyć wrażenie bogactwa i przytulności w salonie? Trzeba postawić na tekstylia, w tym zwłaszcza poduszki ozdobne na kanapę, puszysty dywan (również w wariancie shaggy) pod zestawem mebli wypoczynkowych, miękkie i grube zasłony, regulujące ilość światła wpadającego do wnętrza.

Na otwartych półkach ustawia się rozmaite przedmioty ozdobne. Mogą to być delikatne, połyskujące dekoracje z metalu, szkła lub ceramiki, które budują indywidualny charakter wnętrza. Oprócz nich na ścianach wiesza się grafiki w srebrzonych lub złoconych ramach o niezmiernie bogatej formie, czerpiącej z nurtów barokowych bądź równie efektownego art déco. Podobne oprawy otrzymują także lustra – kolejny niezbędny element pomieszczeń glamour.

Wszystkie elementy powinny być utrzymane w spójnej formie i kolorystyce. Dzięki temu tworzy się eleganckie wnętrze, sprzyjające spokojnemu wypoczynkowi.

Nastrojowy salon w duchu glamour – przyjemność wypoczynku i duma z przyjmowania gości

Wnętrza glamour bywają niezmiernie eleganckie. Dlatego właśnie ta tendencja idealnie sprawdza się właśnie w salonach. Buduje przestrzeń przytulną i wygodną do wypoczynku, a zarazem szczególnie reprezentacyjną. Dzięki temu da się w niej przyjmować gości lub organizować nawet bardziej eleganckie spotkania towarzyskie i rauty. Glamour to ponadczasowy komfort, luksusowy styl i przyjemność korzystania z życia na co dzień.

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.