Nowoczesna kuchnia powinna być funkcjonalna, uniwersalna i atrakcyjna wizualnie. Nie ma w niej miejsca na nadmiar dekoracji, brak ergonomii czy estetyczną nudę. Zobacz, jakie meble kuchenne, fronty, blaty i płytki wybrać do modnej kuchni. Najlepsze inspiracje na nowoczesną kuchnię.
Nowoczesna kuchnia powinna się składać z szeregu elementów, które tworzą klimat i styl wnętrza. W nowoczesnych aranżacjach kuchennych stawia się przede wszystkim na wyszukane i stonowane kolory, wysokiej jakości materiały, gładkie fronty, funkcjonalne rozwiązania i starannie przemyślane detale. Odpowiednia kompozycja kolorów, mebli, oświetlenia i wykończeń przełoży się na kuchnię modną i ponadczasową zarazem. Poznaj zatem sekrety aranżacji nowoczesnych kuchni.
Przeczytaj także: Salon z aneksem kuchennym. Nowoczesna kuchnia z salonem, o jakiej marzysz
Nowoczesna kuchnia – krok po kroku
Nowoczesna kuchnia to taka, w której znajdziemy najświeższe trendy stylistyczne oraz bieżące rozwiązania technologiczne. Jest ona wygodna, a wszelkie typowo kuchenne elementy są w niej tak wkomponowane, że nie wychodzą na plan pierwszy.
Kluczem do nowoczesnej i funkcjonalnej kuchni jest przemyślany projekt. Warto jego wykonanie powierzyć profesjonaliście, który będzie w stanie wycisnąć zalety posiadanej przestrzeni do maksimum. Architekt wnętrz nie tylko dobierze estetyczną zabudowę meblową, ale zaplanuje instalacje, schowki czy wentylację. Do tego zaproponuje nowoczesne rozwiązania funkcjonalne, które poprawią naszą wygodę i usprawnią pracę w kuchni.
Projekt nowoczesnej kuchni — na to zwróć uwagę:
- Rozmieszczenie instalacji wodno-kanalizacyjnej. Od niej zależy, gdzie będzie zlokalizowany zlewozmywak oraz zmywarka. A może projektant zaproponuje tzw. pot filler, czyli specjalny kran nad płytą grzewczą.
- Rozmieszczenie gniazd elektrycznych. Im ich więcej, tym lepiej. W końcu coraz więcej w naszych kuchniach urządzeń na prąd. Ich lokalizacje powinny jednak być dobrze przemyślane. Gniazda powinny być możliwie dyskretne i łatwo dostępne.
- Rozmieszczenie oświetlenia — głównego i roboczego.
- Ustalenie rozkładu stref roboczych. Bolączką wielu nowoczesnych kuchni jest niedostateczna ilość miejsca roboczego, gdzie można by przygotowywać posiłki. Dobry projekt powinien rozwiązywać ten problem. Blat kuchenny powinien być tak zaprojektowany, aby uwzględniał podział na różne potrzeby np. przestrzeń na stolnicę, miejsce na ekspres etc..
- Wydzielenie miejsca na przechowywanie, spiżarni lub innych sposobów magazynowania (cargo, narożne szafki).
- Kwestie estetyczne i użyte materiały.
Nowoczesne meble kuchenne
Nowoczesna zabudowa kuchenna jest zazwyczaj zwarta i dobrze przemyślana. Często rezygnuje się w niej z górnego ciągu szafek, na rzecz jednej ściany w całości zabudowanej meblami. Fronty są przeważnie gładkie – matowe bądź na połysk. Preferowane kolory frontów w nowoczesnych kuchniach to:
- Biały.
- Beżowy (w tym liczne jego odcienie, jak piaskowy, taupe czy latte)
- Czarny.
- Naturalnego drewna.
- Ciemne i nasycone: bordo, butelkowa zieleń, granat.
W nowoczesnej zabudowie kuchennej mogą się pojawiać półki oraz przeszklone szafki. Przy czym szkło powinno być gładkie lub ryflowane.
Istotną kwestią w nowoczesnej kuchni są uchwyty meblowe, a raczej ich brak. W nowoczesnej zabudowie kuchennej najlepiej się sprawdzają systemy na domyk, szafki z frezowaniem zastępującym gałki meblowe lub proste i subtelne uchwyty o minimalistycznych formach. Ogólna zasada jest taka, że nie powinny się one zbytnio rzucać w oczy, mają być praktyczne i dyskretne.
Planując szafki kuchenne, należy także uwzględnić sprzęty AGD i ich rozmieszczenie. W nowoczesnych kuchniach niepodzielnie królują urządzenia w zabudowie. Mają one współczesny charakter, nie rzucają się w oczy, są subtelne i nie mają typowo kuchennego wyrazu, co w takich aranżacjach jest szalenie ważne. Zatem lodówka, piekarnik, zmywarka, płyta grzewcza, okap i ewentualnie mikrofalówka powinny być wtopione w zabudowę meblową. Warto także rozważyć ekspres do kawy w zabudowie. Jest to co prawda spora inwestycja, ale zaoszczędzimy dzięki temu sporo miejsca na blacie kuchennym, a aranżacja nabierze nowoczesnego szyku.
Dobrym rozwiązaniem do nowoczesnej kuchni jest wyspa kuchenna. Wprowadza ona swobodę aranżacyjną, która jest tożsama z nowoczesnym designem. Pozwala na praktyczne zagospodarowanie części środkowej kuchni, która zaprasza do wspólnych prac kuchennych. Jest także praktycznym rozgraniczeniem stref w otwartych kuchniach. Co więcej, wyspa dostarcza dodatkowego miejsca roboczego, a także miejsca na przechowywanie.
Przeczytaj także: Nowoczesna kuchnia z wyspą – jak ją urządzić? Poradnik
Blat do nowoczesnej kuchni
W doborze blatów kuchennych do nowoczesnej kuchni panuje spora dowolność. Choć niewątpliwą popularnością cieszą się nowoczesne blaty z corianu, konglomeratu czy spieków kwarcowych. Można z nich uzyskać idealnie gładką, jednolitą powierzchnię o różnorodnej estetyce. Do tego z tworzyw tych można także wykonać zintegrowany zlewozmywak, a nawet pokrycie ściany między szafkami.
Wciąż mile widziane w nowoczesnych kuchniach są blaty z kamienia, przede wszystkim marmuru. Musimy jednak pamiętać, że nie jest on najbardziej praktycznym wyborem do kuchni. Za to lepiej unikać blatów granitowych, które wyglądają dość ciężko i staroświecko.
Blaty drewniane mogą być dobrym wyborem do nowoczesnej kuchni, choć nie każdej. Warto po nie sięgnąć wszędzie tam, gdzie chcemy nieco ożywić przestrzeń i nadać jej naturalnego wyrazu.
Na koniec warto wspomnieć o blatach laminowanych. Ze względu na niskie ceny są one popularnym wyborem do polskich kuchni. Jednak obiektywnie rzecz ujmując rzadko kiedy wyglądają naprawdę atrakcyjnie. Często tani laminat aż nadto krzyczy sztucznością. Lepiej więc zainwestować nieco więcej, ale cieszyć się pięknym, nowoczesnym blatem na lata.
Z tematem blatu wiąże się także temat zlewozmywaków. Do nowoczesnych kuchni najbardziej pasują zlewy jedno- lub półtorakomorowe wykonane ze stali bądź granitu. Najbardziej polecaną opcją są modele podblatwe, które prezentują się szykownie, dyskretnie i szalenie nowocześnie.
Ściana nad kuchennym blatem w nowoczesnej kuchni
Bardzo ważnym elementem wystroju każdej kuchni jest ściana nad kuchenny blatem. To ona najmocniej przyciąga uwagę i definiuje styl pomieszczenia.
W stylu nowoczesnym preferowane są gładkie, jednolite powierzchnie bez widocznych łączeń i spojeń. Co za tym idzie, klasyczne płytki do nowoczesnej kuchni nie będą dobrym wyborem. Tutaj zdecydowanie lepiej sprawdzą się płyty z wielkoformatowego gresu, okładziny kamienne, jak i okładziny z konglomeratów czy spieków. Wciąż dobrym wyjściem jest zabezpieczenie ściany szkłem, przy czym nie poleca się szkła z nadrukami. Łatwo tu popaść w kicz i przesadę.
A jeśli obstajemy przy płytkach na ścianie nad kuchennym blatem, to niech będą one możliwie proste i minimalistyczne w wyrazie. Modnym rozwiązaniem jest wybór prostokątnych kafli i ułożenie ich na sztorc. Do łask powróciły także klasyczne kwadratowe kafelki. Pamiętajmy, że równie ważny co kształt jest kolor płytek. Niech będzie wyszukany i dobrze dopasowany do szafek kuchennych i blatu.
Ostatnia popularna opcja w nowoczesnych kuchniach to pozostawienie ściany nad blatem pomalowanej na jednolity kolor dopasowany do zabudowy meblowej. Jest to minimalistyczny wybór, który dobrze broni się przed upływem czasu i zmianami mód. Należy jednak sięgnąć po trwałą, zmywalną farbę, które niestraszne będą kuchenne zabrudzenia.
Nowoczesne kuchnie — aranżacje
Jeśli szukasz inspiracji na aranżację nowoczesnej kuchni, poniżej znajdziesz ciekawe wnętrza pełne gotowych rozwiązań.
Nowoczesna i elegancka. Powyższa kuchnia to synonim stylu i klasy w nowoczesnym wydaniu. Kluczem do sukcesu okazało się połączenie prostych, gładkich frontów w pięknym beżowym odcieniu z blatami imitującymi rysunek marmuru. Proste i kanciaste formy prezentują się lekko dzięki jasnej kolorystyce i dostosowaniu zabudowy do zastanej przestrzeni.
Nowoczesna i monochromatyczna. W tej kuchni dokonano odważnego wyboru — zawężono paletę kolorystyczną do jednego koloru. Ryzyko się jednak opłaciło, gdyż kuchnia wygląda szalenie nowocześnie. Dodatkowym wyróżnikiem tej aranżacji jest wyspa kuchenna z wykonaną na zamówienie półką na wino. Warto jeszcze zwrócić uwagę, jak rozjaśniono przestrzeń i dodano jej charakteru za pomocą dodatków.
Nowoczesny minimalizm. Biała kuchnia z akcentami z drewna ma w sobie wielki urok. Powściągliwa kolorystyka i przemyślane wykończenia sprawiają, że zwykła z pozoru kuchnia, wygląda szalenie efektownie.
Dwukolorowa zabudowa. Nowoczesna zabudowa kuchenna w dwóch kolorach to modne i efektowne rozwiązanie. Tutaj postawiono na naturalne drewno i granat. Gładkie fronty pozwalają się skupić na odcieniach i rysunku drewna. Dobrym rozwiązaniem funkcjonalnym jest tu wyspa kuchenna również utrzymana w tym samym granacie co górne szafki.
Mała i nowoczesna. Styl nowoczesny dobrze się sprawdza w małych kuchniach. Tutaj wprowadzono czarno-białą zabudowę meblową, którą ożywiono drewnianymi akcentami. Ciekawym zabiegiem estetycznym jest wyłożenie ścian i podłogi płytkami imitującymi lastryko. Jest to szalenie modny motyw w aranżacji nowoczesnych kuchni.
Nowoczesna kuchnia z wyspą. Prosta szara i czarna zabudowa meblowa w tej kuchni pozwoliły na ciekawy projekt wyspy. Jej prostą, szarą bryłę urozmaicono drewnianym blatem, który wyznacza strefę do spożywania posiłków. Nad wyspą wprowadzono industrialny okap podwieszany, który jest jednocześnie półką i źródłem światła. Zwieńczeniem całości są tapicerowane hokery w ożywczym kolorze. Te wszystkie dodatki sprawiają, że kuchnia nabiera charakteru i wyrazu.
<!– Composite Start –>
<!– Composite End –>