8 rzeczy, które warto wiedzieć o blatach ze spieków kwarcowych

Blaty ze spieków kwarcowych systematycznie zyskują na popularnością w projektach kuchni i łazienek. Choć do złudzenia mogą przypominać naturalny kamień, to są od niego dużo trwalsze i plastyczniejsze, co oznacza, że dają więcej możliwości aranżacyjnych. Jeśli rozważasz blat ze spieku kwarcowego do swojego domu, o tych 8 rzeczach warto wiedzieć.

Blaty ze spieków kwarcowych
fot. Yassen Hristov/Cosetino

Spieki kwarcowe przebojem wdarły się do aranżacji wnętrz. Stanowią dziś jeden z najpopularniejszych materiałów na blaty obok marmuru, drewna i konglomeratu. Wykonuje się z nich także płyty dekoracyjne, np. na ściany. Jeśli też rozważasz blat ze spieku kwarcowego do swojej kuchni bądź łazienki, warto dowiedzieć się o tym materiale więcej. Poniżej znajdziesz 8 rzeczy, które warto wiedzieć o tym materiale.

Przeczytaj także: Blaty z konglomeratu – wady i zalety



1. Co to jest spiek kwarcowy?

Spiek kwarcowy powstaje z naturalnych minerałów. Najpierw miesza się ze sobą, a następnie prasuje minerały: piasek kwarcowy, iły łupkowe, skały granitowe oraz pigmenty ceramiczne. Powstałą mieszaninę utwardza się poprzez wypalanie w piecach hybrydowych w bardzo wysokiej temperaturze przekraczającej 1200°C. Tak powstają duże płyty, które jednocześnie są cienkie i lekkie.

2. Jakie właściwości mają blaty ze spieków kwarcowych?

Skład i sposób wykonania spieków kwarcowych przekłada się na ich bogaty wachlarz właściwości. Przede wszystkim jest to materiał o najwyższej odporności, który nie boi się skrajnych temperatur i ekstremalnych warunków. W kuchni jest szczególnie ważne, że materiał ten nie chłonie wody, jest odporny na jej działanie, a także na oddziaływanie innych substancji, w tym kwasów i tłuszczów. Przy tym nie plami się, nie zmienia koloru pod wpływem promieniowania słonecznych oraz jest odporny na pleśń i grzyby. Blaty ze spieków kwarcowych są na tyle odporne na uszkodzenia i działanie różnych substancji, że można bez obaw bezpośrednio na nich kroić i siekać składniki do gotowania.

3. Jak wyglądają blaty ze spieków kwarcowych?

Spieki kwarcowe to materiał o szerokiej gamie estetycznej. Jedne płyty mogą przypominać wyglądem popularne kamienie, jak marmur, bądź. mieć innego rodzaju żyłkowanie. Inne z kolei mogą przypominać metal czy drewno. Do tego powierzchnie blatów mogą być matowe, satynowe, a także polerowane. Należy jednak zwrócić uwagę, iż spieki kwarcowe polerowane wymagają pielęgnacji i uwagi podczas eksploatacji, ponieważ mogą zostać zarysowane. Duża różnorodność powoduje, że łatwo dobrać blat ze spieków do danej aranżacji. Można w zasadzie uzyskać niemal dowolny efekt stylistyczny.

Blaty ze spieków kwarcowych
Przykłady wyglądu spieków kwarcowych. Fot. Laminam



4. Jakie zastosowania mają spieki kwarcowe?

Spieki kwarcowe są na tyle wytrzymałe i odporne na uszkodzenia, że mają szeroki wachlarz zastosowań. Przede wszystkim wykonuje się z nich blaty. Możemy mieć pewność, że przetrwają w niezmienionym stanie przez lata. Tym samym materiałem można także zabezpieczyć ścianę nad kuchennym blatem, co jest zresztą modnym ostatnio zabiegiem aranżacyjnym. Ze spieków kwarcowych wykonuje się także blaty mebli, dekoracyjne okładziny ścienne, parapety czy obudowy kominkowe. Jest to także dobry materiał na pokrycie podłóg, zamiast np. gresu.

5. Czy można samodzielnie docinać spieki kwarcowe?

Można wprost odpowiedzieć, że – nie. Docinanie blatów ze spieków kwarcowych do pożądanych wymiarów wymaga specjalistycznych narzędzi i wiedzy. Materiał ten jest niezwykle twardy i trudny w obróbce. Cięcia trzeba wykonać maszynowo. Nie dość więc, że nie da się tego wykonać samodzielnie, to też do docinania spieków kwarcowych przygotowane są jedynie wyspecjalizowane zakłady. Tutaj trzeba zaufać profesjonalistom.

6. Jak wygląda montaż blatu ze spieków kwarcowych?

Blaty ze spieków kwarcowych są indywidualnie przygotowywane na zamówienia. Nie da się kupić kawałka blatu, jak w przypadku tych z drewna czy laminatu. Wymagają profesjonalnej obróbki dedykowanymi narzędziami, a także prawidłowego montażu. Dlatego zawsze powinniśmy powierzyć to zadanie wyspecjalizowanej firmie. Spieki są stosunkowo lekkie, dlatego można je montować na każdym rodzaju mebli kuchennych. Dodatkowe wzmocnienia nie są konieczne.



7. Czy ze spieków kwarcowych można wykonać też zlew?

Krótka odpowiedź brzmi – tak. Zlewozmywak ze spieku kwarcowego zintegrowany z blatem kuchennym to coraz popularniejsze rozwiązanie w nowoczesnych kuchniach. Całość wykonana jest z jednorodnego materiału, co daje wyjątkowy efekt wizualny.

Blaty ze spieków kwarcowych
fot. Franko.pl

8. Ile kosztuje blat ze spieku kwarcowego?

Ceny spieków kwarcowych na blaty są bardzo zróżnicowane. Zależą od wielu czynników, jak wygląd spieku, rodzaj wykończenia etc. Do tego na cenę wpływają także: kształt i rozmiar blatu, liczba otworów zlew, płytę, kontakty etc. czy ilość łączeń. Dlatego ostateczna cena zawsze będzie efektem indywidualnej wyceny. Niemniej średnia cena za metr kwadratowy spieku kwarcowego to ok. 500-800 zł. Znajdziemy też tańsze, jak i droższe za 1000 zł i więcej. Wszystko zależy od producenta, jego renomy, jak i stylu samego spieku. Zdecydowanie nie jest to jedno z tańszych rozwiązań na rynku, ale też oferuje więcej niż typowe blaty kuchenne.


About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.