Nowoczesna kuchnia z wyspą – jak ją urządzić? Poradnik

Nowoczesna kuchnia z wyspą to coraz popularniejszy wybór w polskich mieszkaniach. Wyspa podnosi walory funkcjonalne i estetyczne takiej kuchni. Zanim jednak się na nią zdecydujemy, należy się upewnić, czy mamy odpowiednio dużo miejsca. Poniżej znajdziesz szereg praktycznych porad, jak urządzić nowoczesną kuchnię z wyspą.

Nowoczesna kuchnia z wyspą

Styl nowoczesny cieszy się niesłabnącą popularnością, także w aranżacji kuchni. A nowoczesna kuchnia z wyspą to wybór wręcz idealny. Takie rozwiązanie można zastosować zarówno w otwartych, jak i zamkniętych pomieszczeniach, o ile są odpowiednio duże. Wyspa kuchenna daje dodatkowe miejsce na przechowywanie, sprzęty AGD oraz powierzchnię roboczą. Można przy niej także zaaranżować miejsce do spożywania posiłków. Jak zaplanować taką kuchnię w stylu nowoczesnym, by była wygodna i przede wszystkim ładna?

Przeczytaj także: Jak wysoka powinna być wyspa w kuchni?



Jak zaplanować kuchnię z wyspą?

Wyspa kuchenna to dodatkowy mebel stawiany z reguły w centralnej części kuchni, bądź na granicy kuchni i salonu. Jej wymiary i formy mogą być różne, w zależności od przestrzeni, w której się znajduje. A należy pamiętać, że wyspa kuchenna, aby była prawdziwie funkcjonalna, wymaga odpowiedniej ilości miejsca. Oznacza to, że nie w każdej kuchni jest możliwe bądź przestrzennie uzasadnione jej stawianie. W małych zamkniętych kuchniach, jak i tych wąskich nie poleca się wyspy kuchennej. Zwyczajnie może się nie zmieścić, bądź tak zastawić przestrzeń, ze kuchnia straci funkcjonalność. Czasem też nie warto upierać się przy wyspie w kuchniach otwartych. Wiele tu zależy od układu pomieszczenia i rozmiaru części kuchennej.

Przeczytaj także: Wyspa kuchenna w zamkniętej kuchni. Jakie wymiary?

Najłatwiej zaplanować wyspę kuchenną w pomieszczeniach zbliżonych do kwadratu, bądź na planie szerokiego prostokąta. Dokoła wyspy należy zachować przejścia o szerokości co najmniej 100 cm. Wówczas mamy pewność, że nie zakłóci ciągów komunikacyjnych

Kolejna kwestia to wymiary samej wyspy kuchennej. Te muszą być w pierwszej kolejności proporcjonalne do pomieszczenia. Mała wyspa metr na metr w 20-metrowej kuchni wizualnie „zginie” i będzie wyglądać wręcz kuriozalnie. Trudno tu podać konkretne wytyczne, dużo zależy od wyczucia projektanta. Ważne jest też przeznaczenie wyspy. W nowoczesnej kuchni najczęściej dostarcza dodatkową przestrzeń roboczą, często też jest miejscem montażu takich urządzeń jak płyta grzewcza czy zlewozmywak. Wyspa to jednak nade wszystko dodatkowe miejsce na przechowywanie, czasem też miejsce do spożywania posiłków i w końcu wizualna granica między poszczególnymi strefami w pomieszczeniu. Im więcej będziemy chcieli „upchnąć” na wyspie kuchennej, tym powinna być ona większa.

Nowoczesna kuchnia z wyspą
fot. Lime Lace



Jaka wyspa do nowoczesnej kuchni?

Nowoczesna kuchnia z wyspą będzie się prezentować stylowo, jeśli wybierzemy odpowiedni rodzaj wyspy kuchennej. A tych można zdefiniować ok. kilkunastu na podstawie ich stylu, wyglądu i funkcjonalności.

Najpopularniejsze rodzaje wysp kuchennych w nowoczesnych kuchniach to:

  • Wyspa kuchenna dwupoziomowa. Wybierana jest do kuchni otwartych na salon. Od strony kuchennej ma najczęściej tę samą wysokość co szafki, z kolei od strony salonu jest wyższa. Dzięki temu osłania kuchnię od reszty pomieszczenia. Do tego przy wyższej części można ustawić stołki barowe.
  • Wyspa kuchenna z wysuniętym blatem. Wysunięcie blatu umożliwia postawienie przy wyspie stołków barowych i wygodne spożywanie przy niej posiłków.
  • Wyspa kuchenna „wodospad”. Ten typ ma nowoczesny, a wręcz minimalistyczny wyraz. Tym, co ją wyróżnia, jest blat, który spływa także na krótsze boki.
  • Wyspa kuchenna z urządzeniami AGD. Ten rodzaj wymaga zaplanowania wyspy już na wczesnym etapie projektowania kuchni. Wymaga bowiem doprowadzenia do niej mediów w podłodze.
  • Mobilna wyspa kuchenna. Zazwyczaj są to niewielkich rozmiarów wyspy w sam raz do niedużych kuchni. Są osadzone na kółkach, dzięki czemu można je dodać do aranżacji w dowolnym momencie.
  • Kontrastowa wyspa kuchenna. Ta wyróżnia się pod względem estetycznym. Jej fronty powinny być w innym odcieniu niż szafek kuchennych. Odmienny może być też blat. Poleca się, aby blat wyspy, jako ten bardziej wyeksponowany był efektowniejszy, np. z kamienia.
  • Wyspa kuchenna połączona ze stołem.

Każdy z powyżej wymienionych rodzajów wysp kuchennych doskonale odnajdzie się w nowoczesnych kuchniach.

Nowoczesna kuchnia z wyspą
Wyspa kuchenna „wodospad”. Fot. Alisberg Parker Architects

Warto przy tym zauważyć, że w nowoczesnej kuchni z wyspą na znaczeniu zyskuje wszystko to co wokół wyspy. Takie elementy jak: oświetlenie, okap, armatura, stołki barowe, jak i wszystko to, co stawiamy na blacie, będzie mocno rzutować na wygląd pomieszczenia. Generalnie lepiej unikać zastawiania wyspy różnymi sprzętami i bibelotami. Wręcz nic nie stoi na przeszkodzie, żeby na co dzień pozostawała pusta. Ewentualnie można się pokusić o misę z owocami czy efektowny wazon ze świeżymi kwiatami. Na tym jednak powinniśmy poprzestać. Małe AGD, dzbanki, wystawki czy pojemniki z jedzeniem dadzą wrażenie zagracenia, co koliduje z wyrazem nowoczesnej kuchni.

Przeczytaj także: Lampy nad wyspę kuchenną. Oświetlenie do kuchni w różnych stylach



Nowoczesna kuchnia z wyspą i salonem

Otwarta na salon kuchnia to częste rozwiązanie w nowym budownictwie. Pozwala uzyskać więcej przestrzeni, jaśniejsze i bardziej zapraszające wnętrze. Otwarte plany szczególnie lubią osoby towarzyskie, często zapraszające gości, jak i rodzice małych dzieci. Takie założenie pozwala bowiem mieć je cały czas na oku. Wyspa w otwartej kuchni to doskonały sposób na oddzielenie przestrzeni kuchennej od wypoczynkowej. Może też jednocześnie pełnić wszystkie dodatkowe funkcje wymieniane już powyżej. Zazwyczaj stanowi miejsce centralne pomieszczenia, wyznaczające rytm rodzinnego życia. To przy wyspie spożywa się posiłki, wspólnie gotuje i to tu się wszyscy gromadzą w czasie spotkań towarzyskich. Jest więc znakomitym sposobem na organizację przestrzeni.

Nowoczesna kuchnia z wyspą otwarta na salon pozwala stworzyć ciekawe aranżacje z wykorzystaniem tego mebla. Można wybrać tutaj niemal dowolny rodzaj wyspy z powyżej wymienionych. Interesującym pomysłem jest dodatkowe umieszczenie półek w wyspie od strony salonowej, co sprawia, że obie części wnętrza zachowują swój charakter.

Nowoczesna kuchnia z wyspą
fot. gogetyourself.com



Nowoczesna kuchnia: z wyspą czy półwyspem?

W niektórych kuchniach nowoczesnych wyspa nie będzie dobrym rozwiązaniem. Dotyczy to przede wszystkim niedużych pomieszczeń o nietypowym układzie przestrzennym. Wówczas jednak można rozważyć ustawienie półwyspu. Półwysep zajmuje mniej miejsca niż wyspa kuchenna, gdyż nie jest meblem wolnostojącym. Stanowi naturalne przedłużenie ciągu szafek kuchennych, które z jednej strony pozostaje dalej związany ze ścianą. Półwysep również pozwala łatwo oddzielić część kuchenną od wypoczynkowej w kuchni połączonej z salonem. Rozwiązanie to szczególnie warto wypróbować w kawalerkach i małych mieszkaniach, wszędzie tam, gdzie nowoczesna kuchnia z wyspą o pełnych wymiarach się nie zmieści.

Nowoczesna kuchnia z wyspą
fot. Caffe Latte



Nowoczesna kuchnia z wyspą – inspiracje

Nowoczesna kuchnia z wyspą
fot. John Cullen Lighting
Nowoczesna kuchnia z wyspą
fot. John Cullen Lighting
Nowoczesna kuchnia z wyspą
fot. Lagoon
Nowoczesna kuchnia z wyspą
fot. Caffe Latte
Nowoczesna kuchnia z wyspą
fot. John Cullen Lighting
Nowoczesna kuchnia z wyspą
fot. Decoist
Nowoczesna kuchnia — inspiracje, aranżacje i pomysły na modną kuchnię
fot. nordiskakok.com


About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.